Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιος πάροχος κινητής τηλεφωνίας φιλοδοξεί να γίνει η Starlink μέχρι το 2025


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι εταιρίες δεν απευθύνονται σε αγοραστικό κοινό όπως εμείς. Εδώ στην Ελλάδα το Netflix, το Disney+ κτλ έχουν ακριβώς την ίδια τιμή που έχουν στην Αμερική (απλώς σε ευρώ αντί για δολάρια).

Για κάποιον μαγικό λόγο εμείς εδώ θεωρούμαστε ανεπτυγμένη χώρα και οι τιμές είναι κυριολεκτικά εκτός της πραγματικότητας για την μεγαλύτερη πλειοψηφία των Ελλήνων.

Ίσως φτάινε κάτι έρευνες σαν κι αυτήν που απορώ που βρίσκουν τέτοια νούμερα. Εκτός κι αν βάζουν μέσα και μισθούς από δημόσιους υπάλληλους των ΔΕΚΟ ή τίποτα σταθμάρχες με απολυτήριο δημοτικού.

image.png.04ae407e0a7976b03cd0b8cc5d70bb71.png

Καλα η έρευνα ότι να ναι έτσι. Πχ 

Το 90% περνει 7000 ευρώ το χρόνο 

Το 10% περνει 130000 ευρώ το χρόνο. 

Άρα ο μέσος όρος είναι 27000. 

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

αντε καιρος ειναι γιατι εχω βαρεθει καθε μηνα να βαζω μοναδες με την κωλοote που ενα πακετο με ντατα εχει 45+ ευρω ελεος

4.5 ευρω έχει το πακέτο απεριόριστων για 7 μέρες αλλά μέχρι 2 ενεργοποιήσεις το μήνα. Δηλαδή 9 ευρώ οι 14 μέρες. Ήταν 6.5 ευρώ οι 7 μέρες και απεριόριστες ενεργοποιησεις αλλά επειδή ο κόσμος είχε απεριόριστα δεδομένα με 28 ευρώ το μήνα το έκαναν μέχρι 2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Arkin said:

Καλα η έρευνα ότι να ναι έτσι. Πχ 

Το 90% περνει 7000 ευρώ το χρόνο 

Το 10% περνει 130000 ευρώ το χρόνο. 

Άρα ο μέσος όρος είναι 27000.

Αυτό ακριβώς. Στην πραγματικότητα ούτε το 90% δεν παίρνει 7000 μιας και έχουμε πολύ μεγάλη ανεργία.

Γι' αυτό απορώ πως μπορεί να βγαίνει το 27 χιλιάρικα τον χρόνο, τι μισθάρες παίρνουν μερικοί για να ανεβαίνει τόσο πολύ ο μέσος όρος.

Επίσης σε τέτοιες έρευνες δεν συμπεριλαμβάνουν την ανεργία, δηλαδή μετράς εισοδήματα αλλά αγνοείς ότι ένα εισόδημα εδώ μπορεί να ταΐζει και 5~6 άτομα από πίσω.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dieksodo said:

αντε καιρος ειναι γιατι εχω βαρεθει καθε μηνα να βαζω μοναδες με την κωλοote που ενα πακετο με ντατα εχει 45+ ευρω ελεος

Βάλε βοντα με 25,9 όλα απεριόριστα και με άλλα 3 δεύτερη σιμ για απεριόριστα ντατα στο σπίτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Arkin said:

4.5 ευρω έχει το πακέτο απεριόριστων για 7 μέρες αλλά μέχρι 2 ενεργοποιήσεις το μήνα. Δηλαδή 9 ευρώ οι 14 μέρες. Ήταν 6.5 ευρώ οι 7 μέρες και απεριόριστες ενεργοποιησεις αλλά επειδή ο κόσμος είχε απεριόριστα δεδομένα με 28 ευρώ το μήνα το έκαναν μέχρι 2.

μα πως τολμας να θες απεριοριστα καθε μερα? σπιτι σου εισαι?

επισης πως τολμας και τα θες αυτοματα. θα πρεπει καθε βδομαδα να πατας κουμπια να προσιθετεις χρονους και να ασχολεισαι με διαφορες αλλες αχρηστες μαλακιες . τι νομιζεις  πως ειναι εδω σταθερη που εχεις απειρα και καθε μηνα απλως η νοβα τραβα 30 ευρω απο την τραπεζα σου αυτοματα χωρις εσυ να χρειαστει να ασχοληθεις με τιπιτα?

3 hours ago, primeragt said:

Βάλε βοντα με 25,9 όλα απεριόριστα και με άλλα 3 δεύτερη σιμ για απεριόριστα ντατα στο σπίτι. 

σοβαρα τωρα το σκεφτομαι να βαλω νοβα combo με το σπιτι να εχω απεριοριστα με εκτπωση το χει κανα 30

απλως αναρωτιεμαι μπας και δεν εχω καλυψη σε καποια μερη αυτο με φρεναρει

ξερει κανεις τιποτα up to date maps καλυψης απο εταιριες γιατι αν εχεις τουλαχιστον 4g και στο χωριο ειναι αρκετο για τις περισσοτερες δουλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Basilhs23___ said:

Μην βιάζεσαι. Περίμενε να δούμε αν θα μπορείς να το έχεις για δηλωση στο ebanking, χρήση σε κάρτες, taxisnet gov κτλ. Ειδάλλως, θα μας έχουν πελάτες με το στανιο. Υπάρχουν και κάποιες διεθνείς sim με νούμερο αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για όλα, μάλλον μόνο για ταξίδια. 

Γιατί να μην μπορείς; Υπάρχει περιορισμός στις υπηρεσίες αυτές αν τις χρησιμοποιήσεις με μη ελληνικό δίκτυο κινητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ειναι τα σχολια φευγω απο οτε φευγω απο νοβα που διαβαζω.

Το ευρος ζωνης ειναι για sms μονο αντε και να μιλησουν 5 10 ανθρωποι σε ακτινα 40 χιλιομετρων.

Δεν θα γινει παροχος κινητης. Αν πας σε καμια χαραδρα πεσεις και σπασεις το ποδι θα μπορεις να παρεις να πεις ελατε σωστε με.

Ουτε σιμ μπορεις να παρεις ουτε τιποτα.

Εχεις κοσμοτε κτλ;

Αν δεν εχεις σημα κανεις roaming σαν να εισαι στο εξωτερικο αν εχεις σημα απο παροχο μιλας απο τον παροχο σου.

Αν δεν εχεις παροχο κανονικο δεν μιλας καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

μα πως τολμας να θες απεριοριστα καθε μερα? σπιτι σου εισαι?

επισης πως τολμας και τα θες αυτοματα. θα πρεπει καθε βδομαδα να πατας κουμπια να προσιθετεις χρονους και να ασχολεισαι με διαφορες αλλες αχρηστες μαλακιες . τι νομιζεις  πως ειναι εδω σταθερη που εχεις απειρα και καθε μηνα απλως η νοβα τραβα 30 ευρω απο την τραπεζα σου αυτοματα χωρις εσυ να χρειαστει να ασχοληθεις με τιπιτα?

σοβαρα τωρα το σκεφτομαι να βαλω νοβα combo με το σπιτι να εχω απεριοριστα με εκτπωση το χει κανα 30

απλως αναρωτιεμαι μπας και δεν εχω καλυψη σε καποια μερη αυτο με φρεναρει

ξερει κανεις τιποτα up to date maps καλυψης απο εταιριες γιατι αν εχεις τουλαχιστον 4g και στο χωριο ειναι αρκετο για τις περισσοτερες δουλειες

Εγώ παίζω με 3 ευρώ extra sim το μήνα απεριόριστα δεδομένα έκοψα vdsl και ησύχασα. Πριν είχα αυτό που έγραψα για 2 μήνες. Για 1.5 χρόνο ακόμα είμαστε με extra sim βλέπουμε μετά. Το καρτέλ το σιχαίνομαι και πάντα πρέπει να ψάχνουμε το καλύτερο δυνατό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, angelob7 είπε

Εγώ έχω μια απορία. Άδεια για να γεμίσεις τον πλανήτη Γη με δορυφόρους, από που την ζητάς και πόσο είναι το e-paravolo? 

Όλες οι χώρες έχουν πρόσβαση στις ίδιες τροχιές και κάθε χώρα (ή group χωρών, πχ ΕΕ) έχει σχετική αρχή που αδειοδοτεί τις εκτοξεύσεις και χρήση τροχιών.

Πέραν των δορυφόρων, υπάρχει και άδεια για εκπομπή/λήψη σήματος που πάλι υπάρχει σχετική αρχή σε κάθε χώρα (και γι' αυτό η Starlink παίρνει άδεια από κάθε χώρα ξεχωριστά για να προσφέρει υπηρεσία εντός της χώρας, παρόλο που εδώ και 1-2 χρόνια έχει λίγο-πολύ δυνατότηα παγκόσμιας κάλυψης).

Όλες αυτές οι αρχές συνεργάζονται μεταξύ τους (πρακτικά, η ITU) για εφαρμογή κοινής πολιτικής και κανονισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Γιατί να μην μπορείς; Υπάρχει περιορισμός στις υπηρεσίες αυτές αν τις χρησιμοποιήσεις με μη ελληνικό δίκτυο κινητής;

Δεν ειμαι εντελώς σίγουρος αλλά νομιζω πως ναι, έχω ακούσει από κάποιον ότι δεν δέχονται. Πχ σε τραπεζα κάποιου κράτους κινητό του εξωτερικού για υπηρεσίες ebanking κάρτες κτλ θέλουν εγχώριο νούμερο στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dieksodo είπε

αντε καιρος ειναι γιατι εχω βαρεθει καθε μηνα να βαζω μοναδες με την κωλοote που ενα πακετο με ντατα εχει 45+ ευρω ελεος

Η cosmote δεν δίνει με 4,5 ευρώ απεριόριστα data για μια εβδομάδα;

Με 2 sim μπορείς να έχεις απεριόριστα data με 18 ευρώ το μήνα και χωρίς συμβόλαια.

Πως πληρώνεις εσύ 45+ ευρώ; Εντύπωση μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lost2 είπε

Μακάρι και μακάρι να έρθει Ελλάδα, και μακάρι να είναι προσιτό , και ΔΕν πρόκειται να ξαναπάω στα Ελληνικά λαμόγια , που και να κλείσουν θα γελάω με τα σιχάματα.

δεν προκειται να ναι προσιτο. εσυ νομιζεις οτι θα την βγαλεις με 12 ευρω τον μηνα αοπως κανεις τρ;

καλο, αλλα δεν μας αφορα. η τιμη του θα ειναι απλησιαστη να μου το θυμηθειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/10/2023 at 20:34, aypnia said:

Η cosmote δεν δίνει με 4,5 ευρώ απεριόριστα data για μια εβδομάδα;

Με 2 sim μπορείς να έχεις απεριόριστα data με 18 ευρώ το μήνα και χωρίς συμβόλαια.

Πως πληρώνεις εσύ 45+ ευρώ; Εντύπωση μου κάνει.

το πακετο χωρις ενεργοποιησεις κανει 70+ και προσφορα στα 45

η λυση που λες εχει ολη την ωρα ενεργοποιησεις που αν ξεχασεις χανεις μοναδες και υπολογισε επισης φορτιση σε καρτα cosmote και μετα φορτιση σε app και μετα αγορα πακετων ομιλιας και μετα data και μετα να καθεσαι να υπολογιζεις το καθενα

και ολα αυτα με fake unlimited γιατι αυτα τα πακετα με 4,5 εχουν οριο χρησης 5gb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...