Προς το περιεχόμενο

Η MSI ετοιμάζει να αποκαλύψει νέες QD-OLED οθόνες στη CES 2024


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η MSI προετοιμάζεται για τη CES 2024 αποκαλύπτοντας από σήμερα μερικά από τα προϊόντα που θα επιδείξει στην έκθεση, δύο μήνες πριν η έκθεση ανοίξει τις πύλες της.

Συνολικά η εταιρεία πρόκειται να λανσάρει τέσσερις gaming QD-OLED οθόνες τον Ιανουάριο, δίνοντας τον τόνο για μια εκδήλωση που αναμένεται να είναι γεμάτη με αποκαλύψεις νέων οθονών. 

Για τους λάτρεις των QD-OLED, οι δύο ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις της MSI είναι μια οθόνη 32 ιντσών 4K με ρυθμό ανανέωσης 240Hz και μια οθόνη 27 ιντσών 1440p με ρυθμό ανανέωσης 360Hz. Τα μεγέθη αυτά και οι αναλύσεις έρχονται σε αρμονία με τις QD-OLED οθόνες που η Alienware προανήγγειλε πρόσφατα κατά τη διάρκεια του TwitchCon, τις οποίες η εταιρεία αναμένεται να παρουσιάσει επίσης στη CES 2024.

Ωστόσο, η MSI έχει δώσει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη δική της άποψη για αυτά τα πάνελ. Οι οθόνες θα υποστηρίζουν έως και 90 watt παροχή ρεύματος μέσω USB-C, μαζί με το MSI Console Mode, το οποίο αντιπροσωπεύει τις επιλογές ανάλυσης και ρυθμού ανανέωσης στο Xbox Series X και το PlayStation 5. Επιπλέον υπάρχει και το MSI OLED Care 2.0, το οποίο, σύμφωνα με την εταιρεία, μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο burn-in των OLED.

Αναμενόμενα, δεν έχουμε ακόμη τιμές για καμία από τις δύο οθόνες, κάτι που θα μάθουμε μαζί με όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρειες κατά τη διάρκεια της CES 2024. Μια καλή ιδέα έχουμε ήδη πάντως με βάση leaks του προηγούμενου μήνα, κάτι που υποδηλώνει ότι οι νέες οθόνες ήταν στα σκαριά εδώ και καιρό.

Το 4K μοντέλο, ειδικότερα, είναι κάτι που οι gamers αναζητούσαν καθ' όλη τη διάρκεια του περασμένου έτους. Έχουμε δει μισή αρκετές νέες οθόνες OLED το 2023, αλλά οθόνες όπως η LG UltraGear OELD 27 είναι κλειδωμένες στα 1440p. Μεταξύ της MSI, της Alienware και της Dough, έχουμε πλέον τρεις επιβεβαιωμένες οθόνες 4K QD-OLED που αναμένεται να κυκλοφορήσουν τους επόμενους μήνες.

image.png.b5232cb6a3c334df431278dde4b32768.png

Η MSI έχει δύο ακόμη QD-OLED οθόνες, οι οποίες επιβεβαίωσε ότι θα κυκλοφορήσουν στις 6 Ιανουαρίου 2024. Η πρώτη είναι μια ultrawide οθόνη 34 ιντσών με ρυθμό ανανέωσης 175Hz και καμπύλη 1800R. Η MAG 341CQP QD-OLED φαίνεται να χρησιμοποιεί το ίδιο πάνελ με το Alienware 34 QD-OLED με βάση τις προδιαγραφές, μαζί με πιο πρόσφατες κυκλοφορίες όπως η Samsung Odyssey OLED G8.

Πολλοί ίσως βρουν πιο ενδιαφέρουσα την MPG 491CQP QD. Πρόκειται για μια οθόνη 49 ιντσών με αναλογία διαστάσεων 32:9 και την ίδια καμπύλη 1800R. Είναι παρόμοια σε μέγεθος με την πρόσφατη Odyssey OLED G9 της Samsung, αλλά ίσως διαθέτει ρυθμό ανανέωσης 144Hz. Πρόκειται για μια οθόνη που είδαμε να εκτίθεται κατά τη διάρκεια της περσινής CES, αλλά φαίνεται ότι η MSI έπρεπε να βάλει την οθόνη στον πάγο για λίγο.

Αν και η MSI είναι η πρώτη που επιβεβαιώνει ότι θα παρουσιάσει νέες οθόνες QD-OLED στη CES 2024, αναμένουμε ότι η έκθεση θα είναι γεμάτη με αυτές. Η Alienware έχει ήδη αφήσει να εννοηθεί ότι θα ανακοινώσει το ίδιο διάστημα με τη διοργάνωση δύο σχετικές οθόνες ενώ και η Asus ανακοίνωσε μια τριάδα οθονών QD-OLED τον Αύγουστο, οι οποίες πιθανότατα θα κάνουν το ντεμπούτο τους στην έκθεση. Ακόμα δεν έχουμε ακούσει τίποτα σχετικό από άλλα γνωστά brands στο χώρο όπως η LG, η Samsung και η Corsair, αλλά η καθεμία από αυτές πιθανότατα θα έχει τις δικές της οθόνες QD-OLED να αποκαλύψει.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όμορφες οθόνες και πολλά μεγέθη για όλα τα γούστα.

Εκτός από την MPG 491CQP QD, γιατί είναι ουσιαστικά ίδια με την Samsung Odyssey G9 Oled, με μικρότερο ρυθμό ανανέωσης.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλοδεχουμενες όλες για ανταγωνισμό μπας και έστω λίγο πέσει η τιμή τους.. 

εγώ αυτή θέλω.. 

https://youtu.be/puwJBwR-Guw?si=s8fg7dFvRi1irZCY

 

Επεξ/σία από SpidermanGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Όμορφες οθόνες και πολλά μεγέθη για όλα τα γούστα.

Εκτός από την MPG 491CQP QD, γιατί είναι ουσιαστικά ίδια με την Samsung Odyssey G9 Oled, με μικρότερο ρυθμό ανανέωσης.

Τελικά οι 48-49" ίντσες για pc monitor αξίζουν;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Όμορφες οθόνες και πολλά μεγέθη για όλα τα γούστα.

Εκτός από την MPG 491CQP QD, γιατί είναι ουσιαστικά ίδια με την Samsung Odyssey G9 Oled, με μικρότερο ρυθμό ανανέωσης.

Σχεδόν για όλα τα γούστα. Προσωπικά δεν με βολεύουν οι ultrawide οθόνες, κάνω δουλειά που το ύψος με ενδιαφέρει εξίσου με το πλάτος της οθόνης.

Αυτή την στιγμή έχω 16:10 (30") και έχω 1600 pixels κατακόρυφα, οι 49" οθόνες έχουν μόλις 1440.
 

19 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Τελικά οι 48-49" ίντσες για pc monitor αξίζουν;
 

Για δουλειά αξίζουν με χίλια αλλά κατά προτίμηση σε πιο κλασικό aspect ratio, π.χ. 16:10.

Για παιχνίδια νομίζω καλύτερα τα ultrawide.

Για προγραμματισμό, σχέδιο σε CAD, κλπ, το ύψος παίζει μεγάλο ρόλο. Από τις 43" και πάνω , με όλα τα απαραίτητα toolbar ενεργοποιημένα ήδη φαίνονται ολόκληρες οι γραμμές του κώδικα, μεγαλύτερο πλάτος σημαίνει απλά περισσότερος κενός χώρος. Μεγαλύτερο ύψος όμως σημαίνει περισσότερες γραμμές κώδικα. Αντίστοιχα στο CAD αν έχεις ultrawide δεν γλιτώνεις το PAN πάνω κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Σχεδόν για όλα τα γούστα. Προσωπικά δεν με βολεύουν οι ultrawide οθόνες, κάνω δουλειά που το ύψος με ενδιαφέρει εξίσου με το πλάτος της οθόνης.

Αυτή την στιγμή έχω 16:10 (30") και έχω 1600 pixels κατακόρυφα, οι 49" οθόνες έχουν μόλις 1440.
 

Για δουλειά αξίζουν με χίλια αλλά κατά προτίμηση σε πιο κλασικό aspect ratio, π.χ. 16:10.

Για παιχνίδια νομίζω καλύτερα τα ultrawide.

Για προγραμματισμό, σχέδιο σε CAD, κλπ, το ύψος παίζει μεγάλο ρόλο. Από τις 43" και πάνω , με όλα τα απαραίτητα toolbar ενεργοποιημένα ήδη φαίνονται ολόκληρες οι γραμμές του κώδικα, μεγαλύτερο πλάτος σημαίνει απλά περισσότερος κενός χώρος. Μεγαλύτερο ύψος όμως σημαίνει περισσότερες γραμμές κώδικα. Αντίστοιχα στο CAD αν έχεις ultrawide δεν γλιτώνεις το PAN πάνω κάτω.

Για LG C1, C2 ή C3 OLED στις 42" ή 48", για γενική καθημερινή χρήση (+TV χρήση) και για pc & console gaming ποιά είναι η άποψή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, svartevarg said:

Τελικά οι 48-49" ίντσες για pc monitor αξίζουν;
 

Σαν δυο 27άρες 1440p είναι δίπλα δίπλα. Οπότε, αν χρειάζεσαι δύο 27άρες δίπλα δίπλα για τη δουλειά σου ναι, γιατί γλιτώνεις το κενό ανάμεσά τους.

Βέβαια, εγώ προτιμώ τη μία 27άρα οριζόντια και την άλλη για κάθετα για να διαβάζω και να γράφω κείμενο, οπότε οι ενωμένες σε μία δε με βολεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, StavrosD said:

Σχεδόν για όλα τα γούστα. Προσωπικά δεν με βολεύουν οι ultrawide οθόνες, κάνω δουλειά που το ύψος με ενδιαφέρει εξίσου με το πλάτος της οθόνης.

Αυτή την στιγμή έχω 16:10 (30") και έχω 1600 pixels κατακόρυφα, οι 49" οθόνες έχουν μόλις 1440.
 

Για δουλειά αξίζουν με χίλια αλλά κατά προτίμηση σε πιο κλασικό aspect ratio, π.χ. 16:10.

Για παιχνίδια νομίζω καλύτερα τα ultrawide.

Για προγραμματισμό, σχέδιο σε CAD, κλπ, το ύψος παίζει μεγάλο ρόλο. Από τις 43" και πάνω , με όλα τα απαραίτητα toolbar ενεργοποιημένα ήδη φαίνονται ολόκληρες οι γραμμές του κώδικα, μεγαλύτερο πλάτος σημαίνει απλά περισσότερος κενός χώρος. Μεγαλύτερο ύψος όμως σημαίνει περισσότερες γραμμές κώδικα. Αντίστοιχα στο CAD αν έχεις ultrawide δεν γλιτώνεις το PAN πάνω κάτω.

Προφανώς έχει να κάνει με το που χρησιμοποιείς την οθόνη.

Το οπτικό μας πεδίο είναι το επικεντρωμένο (focused) που είναι  ελαφρώς πιο φαρδύ από ότι ψηλό λόγω της διάταξης των ματιών, το πλευρικό οπτικό εύρος (side vision) που βλέπεις σχετικά καλά αλλά όχι εστιασμένα, και το περιφερειακό εύρος που στην ουσία είναι blurred και απλά σου δίνει στοιχεία για το περιβάλλον, δεν μπορείς να εστιάσεις δηλαδή εκεί.

  • Το Super Ultra Wide (32:9) είναι για simulation όπου βλέπεις αρκετά κοντά το ύψος και το πλάτος ουσιαστικά φτάνει να καλύψει όλη την περιφερειακή οπτική. Προφανώς είναι και για κώδικα και για Multitasking αντί να έχεις δύο οθόνες μαζί (αφού ουσιαστικά είναι 2χ 16:9), αλλά κινείς το κεφάλι δεξιά αριστερά αν θέλεις να δεις κάτι όταν είσαι κοντά.
  • Το Ultra wide (21:9) είναι το πιο καλό για το οπτικό εύρος έχοντας σχεδόν όλη την οθόνη στο επικεντρωμένο και πλευρικό εύρος (focused + side vision).
  • Το Wide (16:9) είναι το standard εδώ και μία δεκαετία τουλάχιστον (από τότε που βγήκε ο όρος HD), σε αυτό έχεις κυριολεκτικά τα πάντα στο επικεντρωμένο οπτικό πεδίο.
  • Το απλό (4:3) είναι λιγάκι παρωχημένο, ήταν το παλιό standard.

To 32:9 είναι υπερβολή για εμένα (έχω την G9), για μένα το καλύτερο aspect ratio είναι μακράν το 21:9.

Θα μου άρεσε η G9 να ήταν 5120x2160 αντί για 1440 (και 240Hz), μπορούν να το κάνουν, αφού η Neo G9 57" είναι 7680x2160 και είναι επίσης 240Hz.

Η 49" G9 είναι σαν δύο 27" οθόνες 1440 η μία δίπλα στην άλλη, και η 57" G9 είναι σαν δύο 32-άρες 4Κ η μία δίπλα στην άλλη.

1 hour ago, svartevarg said:

Τελικά οι 48-49" ίντσες για pc monitor αξίζουν;
 

Εγώ έχω την G9 και μπορώ να πω ότι αξίζουν, αν ήταν και 21:9 αντί για 32:9 θα μου άρεσε περισσότερο.

Κοντά στις 50" νομίζω ότι είμαστε πλέον καλά, παραπάνω αρχίζει και θέλει να είσαι πιο μακρυά για να βλέπεις όλη την οθόνη.

37 minutes ago, jimex said:

Σαν δυο 27άρες 1440p είναι δίπλα δίπλα. Οπότε, αν χρειάζεσαι δύο 27άρες δίπλα δίπλα για τη δουλειά σου ναι, γιατί γλιτώνεις το κενό ανάμεσά τους.

Βέβαια, εγώ προτιμώ τη μία 27άρα οριζόντια και την άλλη για κάθετα για να διαβάζω και να γράφω κείμενο, οπότε οι ενωμένες σε μία δε με βολεύουν.

Να πάρεις μία 32:9 και να την βάλεις κάθετα για κείμενο :D. Ούτε scrolling δεν θα χρειαστείς.

image.png.c1c0cbfcbdb390579b8d9c0a1edf9a49.png

 

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα. Έχω δει κάτι αντίστοιχο. Είχε βάλει την οθόνη πιο χαμηλά, άρχιζε από την καρέκλα περίπου και συνέχιζε μέχρι πάνω.

Αν την βάλω κατακόρυφα δεν βολεύει για το PAN δεξιά - αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, svartevarg είπε

Για LG C1, C2 ή C3 OLED στις 42" ή 48", για γενική καθημερινή χρήση (+TV χρήση) και για pc & console gaming ποιά είναι η άποψή σου;

Δεν ξερω αν θα μπορουσα να εχω τοσο μεγαλη οθονη για main monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δεν ξερω αν θα μπορουσα να εχω τοσο μεγαλη οθονη για main monitor.

 

Σε μεγαλύτερη οθόνη συνηθίζεις εύκολα, σε μικρότερη δύσκολα.

Αυτή την στιγμή σκέφτομαι αν βρω στο black friday καμιά προσφορά να πάρω ή 43" PC monitor ή 8Κ TV για να την χρησιμοποιώ σαν monitor, έχω ανοίξει και σχετική συζήτηση ( https://www.insomnia.gr/forums/topic/818586-γνώμη-για-οθόνη-dell-43-55-8k-tv-ή-65-8k/ ).

Σημαντικό ρόλο παίζει η χρήση και το πως έχεις συνηθίσει να δουλεύεις.

Πολλοί συνάδελφοι έχουν 2 οθόνες εδώ και χρόνια. Όταν κάποιος έχει δίπλα - δίπλα 2 x 27" monitor, ουσιαστικά έχει μεγαλύτερο πλάτος από 55" αλλά με το μισό ύψος.

Οι 43" βολεύουν απίστευτα και έχουν και Displayport. Δυστυχώς οι τηλεοράσεις έχουν μόνο HDMI.

Στις μεγάλες οθόνες συνήθως δεν χρησιμοποιείς full screen μια εφαρμογή ή αν χρησιμοποιείς μια εφαρμογή τότε έχεις ανοιχτά διάφορα tool windows και θα εξοικονομείς χρόνο.

Σκέψου π.χ. στο Android Studio ή στο Xcode να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό και το Code editor και το Design view, emulators από κινητό και από tablet ταυτόχρονα ανοιχτά, κλπ.

Ίσως να μην σου έχει χρειαστεί ακόμα αλλά υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές που χωρίζουν την οθόνη σε νοητές ζώνες ώστε να κάνουν αυτόματα snap οι εφαρμογές στο layout που επιθυμείς, ουσιαστικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως πολλές οθόνες χωρίς όμως το διάκενο ανάμεσα.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/fancyzones (δωρεάν).

pt-fancyzones-quickswap.gif

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...