Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας μπει πλέον στην αναζήτηση τηλεόρασης, είδα οτι δεν έχουμε κάποιο νήμα για βοήθεια επιλογής τηλεόρασης όπως έχουμε αντίστοιχα σε άλλες συσκευές (laptop, αφυγραντήρες, android boxes κτλ).

Ίσως είναι ευκαιρία, μιας και το αντικείμενο νομίζω απασχολεί αρκετούς χρήστες, να δημιουργηθεί-ξεκινήσει από το παρόν.

Εδώ θα μπορούμε να θέτουμε κάποια ζητούμενα και να δεχόμαστε - σχολιάζουμε προτάσεις αγοράς.

Καλό θα ήταν σε κάθε αναζήτηση να αναφέρονται μερικά βασικά στοιχεία και επιθυμίες πχ:

budget, χρήση, μέγεθος σε ίντσες κάποιο επιθυμητό feature κοκ.

 

 

 

Θα ξεκινήσω λοιπόν θέτοντας  τα δικά μου ζητούμενα αναζήτησης και όποιος μπορεί-θέλει ας βοηθήσει.

Ψάχνω για 55" 4k tv, θέλω να μείνω σχετικά χαμηλά στο budget(~500€).

Έχω μπει στο τρυπάκι μήπως αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω ώστε να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο(ποιοτικός).

Υπάρχει ps5 οπότε η παρουσία hdmi 2.1 και το γρήγορο panel (100hz+) έχει αρχίσει και με απασχολεί, δυστυχώς ανεβάζει το κόστος.

Γλυκοκοιτάζω την Samsung QLED 55Q70C αλλά τα  700€ δε θα ήθελα να τα φτάσω.

Καθώς αναρτήθηκαν οι πρώτες bf προσφορές, είπα να κάνω μια βόλτα.

Βρήκα 2 οικονομικές επιλογές:

  • (δεν είναι προσφορά bf νομίζω) η μια είναι F&U QLED FLQ5523UH στα 440€. Αν και "καμμένος" από vestel(toshiba) η τιμή της είναι αρκετά ελκυστική, αν υπάρχει κάποιος να εκφέρει εμπειρία χρήσης θα  ήταν τρομερά χρήσιμο. Δυστυχώς έχω καεί στο παρελθόν και από lg midrange (2 στα 2, 100% αποτυχία :D), οπότε εξετάζω όλες τις εναλλακτικές. Qled, 100hz, android είναι ελκυστικά, στα χαρτιά έστω.
  • η δεύτερη είναι η TCL  QLED 55C735, η τιμή της αυτή τη στιγμή σε αρκετές μεγάλες αλυσίδες περί τα 569€. Τα χαρακτηριστικά είναι αρκετά δυνατά επίσης(στα χαρτιά), οι κριτικές τις είναι ανάμικτες (ok). Βλέπω μια τάση τελευταία για τις TCL, αξίζει  σαν εναλλακτική; Έχει κάποιο μέλος εμπειρία από την συγκεκριμένη;

 

Όποιες προτάσεις, παρατηρήσεις, εναλλακτικές δεκτές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπραβο χρειαζοταν το νημα .

Οσο για την ερωτηση σου πιο καλα κινεζο παρα τουρκο , για μενα TCL οι Vestel εχουν θεματα ειδικα με τις πλακετες τους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, villasg είπε

Μπραβο χρειαζοταν το νημα .

Οσο για την ερωτηση σου πιο καλα κινεζο παρα τουρκο , για μενα TCL οι Vestel εχουν θεματα ειδικα με τις πλακετες τους 

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση πως ένα τόσο  hot  προϊόν δεν έχει δικό του νήμα και ρωτούν όλοι στο "ψάχνω για...".

 

Εμένα η Toshiba (vestel) προβληματική.

Είχε θέμα με τις λάμπες, αλλάχτηκαν στα 3+ έτη και τώρα παρουσιάζει διάφορα θέματα. Δεν δίνει πλέον επιλογή σύνδεσης με  wi-fi(σαν να μην υπάρχει καθόλου η δυνατότητα, δεν εμφανίζεται η επιλογή στο μενού),  κάνει 3-4 επανεκκινήσεις το πρωί μέχρι να στρώσει και κάτι τέτοια κουλά.

Παρόλα τα 130€ που έδωσα για led(ακόμα τα κλαίω) πήρα απόφαση να την αντικαταστήσω.

Δυστυχώς στο παρελθόν καμμένος και απο lg (lm 6κατι), με προβληματική κόλληση στις ταινίες του  panel  και όταν ζεσταινόταν έκανε οριζόντιες γραμμές και μετατοπίσεις της εικόνας.

 

Άτυχος και στις 2 περιπτώσεις, αυτό με φέρνει σε δίλημμα, αν αξίζει να δώσω το κάτι παραπάνω ή είναι όλες πλέον τόσο αναλώσιμες και δεν αξίζει.

 

Για την ώρα κρατάω ότι tcl όχι  vestel (+1 βαθμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αστοχιες συμβαινουν και στις πορσε , αλλο μια αστοχια και αλλο συχνες ιδιες βλαβες και παιδεμο να βρεις ανταλλακτικο.
πχ εγω ( ηλεκτρονικος ειμαι ) δεν συμπαθω πχ Samsung , αλλα αγαπω Sony & LG απο τις "μαρκες" απο εκει και μετα ομως και αλλοι κατασκευαστες ( οχι πατροναδες ) βγαζουν καλα συστηματα , πχ η Tcl εχει δουλεψει σε μια τεραστια αγορα ( κινα) και τα παει καλα εκει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCL 55C735, 55C745 ή 55C805? Δεν έχω ιδέα απο TCL τόσο καιρό τις απέφευγα αλλά δεν βλέπω να πέφτουν οι Sony σύντομα. Είχα πάρει παλιά την Sony X90J στα 700 ευρώ αλλά πλέον δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο σε τέτοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

TCL 55C735, 55C745 ή 55C805? Δεν έχω ιδέα απο TCL τόσο καιρό τις απέφευγα αλλά δεν βλέπω να πέφτουν οι Sony σύντομα. Είχα πάρει παλιά την Sony X90J στα 700 ευρώ αλλά πλέον δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο σε τέτοια τιμή.

Παρακολουθώ "στενά" τις προσφορές και έχω αρχίσει να κοιτάζω reviews κλπ.

Ανάμεσα σε  c735 & c745 θα έλεγα οτι για 30€ είναι καλύτερη η δέυτερη.

Ένα έτος νεότερη, με μεγαλύτερη φωτεινότητα καθώς και local diming που απουσιάζει από την πρώτη. Έχει επίσης πιο δυνατά ηχεία (15w>10W).

 

Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν πλέον στα 600€ υπάρχει λόγος να κοιτάς για tcl όταν στα 650€ έχει ανταγωνιστή η samsung  με την QE55Q70B.

Στα χαρακτηριστικά φαίνονται να κερδίζουν οι Tcl ωστόσο σε θέματα ποιότητας και αξιοπιστείας τι γίνεται (όχι οτι διαβάζω τα καλύτερα για τις samsung)

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/a7f82853a5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nickol-us said:

Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν πλέον στα 600€ υπάρχει λόγος να κοιτάς για tcl όταν στα 650€ έχει ανταγωνιστή η samsung  με την QE55Q70B.

Στα χαρακτηριστικά φαίνονται να κερδίζουν οι Tcl ωστόσο σε θέματα ποιότητας και αξιοπιστείας τι γίνεται (όχι οτι διαβάζω τα καλύτερα για τις samsung)

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/a7f82853a5

Σωστός αλλά κάτι που με ενδιαφέρει επίσης είναι το Google TV. Θα ρίξω μια ματιά και στο site που linkares thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Σωστός αλλά κάτι που με ενδιαφέρει επίσης είναι το Google TV. Θα ρίξω μια ματιά και στο site που linkares thanks

Τίποτα.

Υπάρχουν άπειρα reviews να δεις από τα παραπάνω μοντέλα και στο youtube, είναι ευρέως γνωστά.

Το google tv φαίνεται να πηγαίνει σφαίρα.

Ακόμη ένα site που μοιράστηκαν οι συμφορουμίτες με reviews

rtings.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, nickol-us said:

Υπάρχουν άπειρα reviews να δεις από τα παραπάνω μοντέλα και στο youtube, είναι ευρέως γνωστά.

Δυστυχώς για την 55C805 που με ενδιαφέρει και περισσότερο δεν βρίσκω τίποτα. Μόνο τα σχόλια στο skroutz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κι εγώ ψάχνω για 50-55 ιντσες μέχρι 450. Σε μερικές ενω βλέπεις σε μια σελίδα θετικές αξιολογήσεις μετά πας αλλού και έχει αρνητικά. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτές που έχω κρατήσει είναι:
Samsung UE55BU8072 55

LG 55UR78006 55
Hisense QLED 55" 4K Smart 55A7GQ

Samsung LED 50" 4K Smart 50CU7172

Κάθε συμβουλή και βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δυστυχώς για την 55C805 που με ενδιαφέρει και περισσότερο δεν βρίσκω τίποτα. Μόνο τα σχόλια στο skroutz

https://www.displayspecifications.com/en/model/d088355e

Υπάρχει ανάλυση της tv στο παραπάνω site.

Στο youtube και σε google επίσης επιστρέφουν αρκετά αποτελέσματα , δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω ποιό είναι αξιόπιστο ή όχι.

 

16 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Κι εγώ ψάχνω για 50-55 ιντσες μέχρι 450. Σε μερικές ενω βλέπεις σε μια σελίδα θετικές αξιολογήσεις μετά πας αλλού και έχει αρνητικά. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτές που έχω κρατήσει είναι:
Samsung UE55BU8072 55

LG 55UR78006 55
Hisense QLED 55" 4K Smart 55A7GQ

Samsung LED 50" 4K Smart 50CU7172

Κάθε συμβουλή και βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Εδώ θα ψηθούμε μαζί...

Επειδή το νήμα είναι "φρέσκο" κάνε και ερώτηση παράλληλα στο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/438588-ψάχνω-για

 

Αν και τώρα αρχίζω να το ψάχνω, θα έλεγα οτι καμία από τις παραπάνω δεν θα ήταν στις επιλογές μου για οικονομική tv.

Έχω την εντύπωση οτι σε οικονομική τηλεόραση αποδίδει καλύτερο το vs panel.

Επίσης ως καμμένος από αναβαθμίσεις θα απέφευγα πολύ παλιό μοντέλο όπως το Hisense (2021)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έψαξα παραπάνω για την TCL C805. Από ότι κατάλαβα είναι η TCL C755 οπότε με αυτόν τον κωδικό βρίσκεις περισσότερα reviews. Επίσης στην Ιταλία είναι στα 590 ευρώ περίπου δηλαδή 100 ευρώ κάτω από εμάς. Όπως και να έχει την πήρα, ελπίζω να μην τα κλάψω τα λεφτά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Λοιπόν το έψαξα παραπάνω για την TCL C805. Από ότι κατάλαβα είναι η TCL C755 οπότε με αυτόν τον κωδικό βρίσκεις περισσότερα reviews. Επίσης στην Ιταλία είναι στα 590 ευρώ περίπου δηλαδή 100 ευρώ κάτω από εμάς. Όπως και να έχει την πήρα, ελπίζω να μην τα κλάψω τα λεφτά :P

Όσο διαβάζω για τις Tcl και τα χαρακτηριστικά τους δε νομίζω να κλάψεις τα λεφτά.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ ψημένος είμαι προς τα εκεί.

Θα αφήσω να κυλήσουν λίγο οι μέρες αφού άμεση ανάγκω δεν έχω, μήπως σκάσει τίποτα καλύτερο.

Από Ιταλία αγόρασες; Έχεις εμπειρία αγοράς στο παρελθόν;

Καλορίζικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, nickol-us said:

Από Ιταλία αγόρασες; Έχεις εμπειρία αγοράς στο παρελθόν;

Όχι είχα μια τελευταία δωροκάρτα σκρουτζ (περσινα λεφτά μου που έπρεπε να τα φάω μέχρι τον Δεκέμβριο), έβαλα και την επέκταση εγγύησης 3 χρόνια, οπότε μου βγήκε 624 ευρώ (+150 η δωροκάρτα) και 8 ευρώ τα μεταφορικά. Πιστεύω θα πέσει και άλλο σε λίγο καιρό για να πουλιέται τόσο στην Ιταλία. Μόλις έρθει (λογικά Τετάρτη - Πέμπτη) θα γράψω εντυπώσεις.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Κι εγώ ψάχνω για 50-55 ιντσες μέχρι 450. Σε μερικές ενω βλέπεις σε μια σελίδα θετικές αξιολογήσεις μετά πας αλλού και έχει αρνητικά. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτές που έχω κρατήσει είναι:
Samsung UE55BU8072 55

LG 55UR78006 55
Hisense QLED 55" 4K Smart 55A7GQ

Samsung LED 50" 4K Smart 50CU7172

Κάθε συμβουλή και βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ

Ενδιαφέρομαι και γω για αντίστοιχη TV (~450ε, 55" για ταινίες κυρίως).

Έχεις δει τις TCL 50/55 C645 (450/480ε αντίστοιχα) 55P735 470ε;

Επίσης γενική ερώτηση, βλέπω πως οι smart tv δεν έχουν αναλογικό 5.1 ήχο. Ποιος είναι ο φθηνότερος τρόπος να κουμπώσω κάτι logitech 5.1 ηχεία που έχω για ψευτόhome cinema;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...