Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλορίζικη!

Μάλλον αύριο θα επισκευτώ κι εγώ να δω αν υπάρχει ζωντανά.

Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου

Ευχαριστω! Μαρεσει που μολις πηγα εκει ελεγα ελα μωρε θα χαζεψω απλα να δω πως ειναι απο κοντα τα χρωματα κτλπ ΔΕΝ θα παρω τιποτα! Να περιμενω 1-2 βδομαδες 😁 Ειδα ποσο περιμενα 🤣

Περα απ'την πλακα καλα θα κανεις να τις δεις και απο κοντα. Κοιταγα κατι samsung εκει και μου κανε εντυπωση που καποιες ειχαν θαμπα χρωματα. Δεν ηταν τοσο ζωντανα. Υποτιθεται μια αξιοπρεπη ρυθμιση τις εχουν τις εκθεσιακες να παιρνει ιδεα ο κοσμος. Ε δεν με ενθουσιασαν. Την 805 που δεν την πηρα τελικα, οκ γλιτωσα ενα 150ευρω αλλα δεν εχει και τρελη διαφορα (πιστευω).
Θα επανελθω με εντυπωσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέφτηκα σήμερα κατάστημα κώτσου για να δω την c745 από κοντά.

Η τηλεόραση υπήρχε στην έκθεση σε λειτουργία.

Οι τηλεοράσεις έπαιζαν διαφημιστικά του κώτσου, πολύ περιορισμένα πράγματα και όχι κάτι να αναδείξει τις δυνατότητες της τηλεόρασης.

2 tcl και 2 samsung δίπλα-δίπλα, παρατήρησα μια μικρή αδυναμία στη φωτεινότητα της οθόνης των tcl.

Ρώτησα τον υπάλληλο αν οι ρυθμίσεις είναι εργοστασιακές out of the box εξηγώντας τον λόγο για τον οποίον ρώτησα.

Ισχυρίστηκε οτι είναι πιο σκοτεινή η εικόνα γιατί είναι qled (🙃). H μια απο τις 2 samsung ήταν επίσης qled.... :D

Προσπέρασα και έφυγα...με την απορία.

Από τα ελάχιστα βίντεο-διαφημίσεις μπορώ να πω οτι φάνηκε η διαφορά στην κίνηση και τα hz, θα έλεγα όμως οτι ένα καλοδουλεμένος "ψευτό"-εμπλουτισμός κίνησης δεν υστερεί τρελά.

Όπως πήγα-γύρισα....αναποφάσιστος.

Δεν πείστηκα αν πρέπει να ξοδέψω τα επιπλέον χρήματα για ένα τέτοιου επιπέδου μοντέλο(c745 ή ανάλογη samsung που παίζει στα 700€).

Μέχρι στιγμής με έχει κερδίσει(επιδόσεις/τιμή) μια απλή 55αρα samsung crystal (7172) που βρίσκω στα 425€.

Θα δω κι αυτή την εβδομάδα τι θα παίξει από προσφορές και θα κινηθώ ανάλογα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν πηγα ακομα να δω 

Τελικα δε θα παω σε 65αρα 

Το μπατζετ ειναι μεχρι 700

Απο την κατηγορια 58-60 αξιζει κατι ή να αρκεστω στις 55 (για καλο μαυρο με ενδιαφερει αρχικα) ?

https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/741785/58-60.html

Αυτη τι λεει ? https://www.skroutz.gr/s/37574630/Philips-Smart-Tileorasi-58-4K-UHD-LED-58PUS8507-12-HDR-2022.html#reviews

49 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Επισκέφτηκα σήμερα κατάστημα κώτσου για να δω την c745 από κοντά.

θα παω τη Δευτερα να τη δω

Μπορει να παιξει πιο χαμηλα bf?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, adi32 είπε

Εγω δεν πηγα ακομα να δω 

Τελικα δε θα παω σε 65αρα 

Το μπατζετ ειναι μεχρι 700

Απο την κατηγορια 58-60 αξιζει κατι ή να αρκεστω στις 55 (για καλο μαυρο με ενδιαφερει αρχικα) ?

https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/741785/58-60.html

Πολύ δύσκολη η κατηγορία 58-60 και μόνο από τα διαθέσιμα μοντέλα καταλαβαίνεις.

Τεράστια γκάμα σε 55" ή 65", τις 65" ήδη τις απέκλεισες οπότε μένεις στις 55".

Εφόσον κοιτάς για μαύρα, λογικά είσαι σε qled με συνδυασμό full array/mini led και local dimming. Θέλει πολύ ψάξιμο...

48 λεπτά πριν, adi32 είπε

θα παω τη Δευτερα να τη δω

Μπορει να παιξει πιο χαμηλα bf?

Δε νομίζω οτι θα παίξει πιο χαμηλά το συγκεκριμένο μοντέλο.

Ήδη έχει  ξεπουλήσει το συγκεκριμένο μοντέλο στις 65" (διάβασε τα νήματα προσφορών).

Ελπίζω μήπως σκάσει κανά μοντέλο της τελευταίας στιγμής, απόψε θα έχει και νέο crazy sundays, θα έχουμε cyberweek την επόμενη της bf...τηλεόραση έχω... και υπομονή.

 

Btw βρήκα τρομερή τιμή-ληστεία βάσει χαρακτηριστικών

https://www.bestprice.gr/item/2158783836/hisense-55e7kq-pro.html

δυστυχώς την έχουν δύο καταστήματα αμφίβολης αξιοπιστείας (βάσει ιστορικού κριτικών) και με ημερομηνίας μακρινής παράδοσης.

Επίσης εκτιμώ οτι πρόκειται για λάθος αναφορά σε μοντέλο καθώς βάσει displaynotificatons έχουν υπάρχει 2 μοντέλα (απλό&pro). Είδαν το hdr 10 pro και το μετέφρασαν σε λάθος μοντέλό;

Φοβάμαι να ρισκάρω, αν θέλει κανείς να επικοινωνήσει με το κατάστημα κι αν βγάλει άκρη ας ειδοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω και να σχολιάσω την TCL C805 γιατί τρέχω με μετακόμιση αλλά τράβηξα σήμερα 1-2 βιντεάκια σε χρήση της. Ένα με Youtube 4k 60 fps

Spoiler

 

και ένα με το PS5 αν και επειδή ηταν σκοτεινά χαλάει το κινητό μου τα χρώματα οπότε και δεν φαίνονται όπως της οθόνης.

Spoiler

 

Σε δοκιμές με Kodi παρατήρησα ότι ενώ κάποια αρχεία τα παίζει κανονικά, σε ένα τυχαίο που δοκίμασα με AV1 η τηλεόραση crasharei κάθε φορά που δοκιμάζω να το παίξω και κάνει επανακίνηση. Τον ήχο ουσιαστικά μόνο στο PS5 τον δοκίμασα όπου και η εικόνα και ο ήχος είναι πολύ καλός για τα δικά μου γούστα. Βασικά ήταν και ο λόγος που πήγα σε TV με τόσα FPS οπότε προς το παρόν είμαι σχετικά ευχαριστημένος. Το τηλεκοντρόλ βέβαια και το Google TV είναι πολύ καλύτερα στην Sony όπως είχα ξαναγράψει. Αν βρω κάτι άλλο ενδιαφέρον θα το γράψω εδώ αν και δεν βλέπω να έχω πολύ χρόνο για δοκιμές μέχρι το άλλο σ/κ.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ρθε DOA σπασμενο πανελ η C745 τηλεοραση... μιλησα με κωτσο, θα την επιστρεψω αυριο και θα διαλεξω μια αλλη. Δεν εχουν καν διαθεσιμα κομματια απο την ιδια τηλεοραση. Ξενερωσα με την ταλαιπωρια 😒 Ειμαι τωρα αναμεσα σε TCL C735, samsung QE65Q70CA και TCL C845. Αν και η 845 λιγο αμφιβολο αν θα υπαρχει διαθεσιμη. Βλεπω στη σελιδα τους οτι ειναι περιορισμενη διαθεσιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, corr8 είπε

Μου ρθε DOA σπασμενο πανελ η C745 τηλεοραση... μιλησα με κωτσο, θα την επιστρεψω αυριο και θα διαλεξω μια αλλη. Δεν εχουν καν διαθεσιμα κομματια απο την ιδια τηλεοραση. Ξενερωσα με την ταλαιπωρια 😒 Ειμαι τωρα αναμεσα σε TCL C735, samsung QE65Q70CA και TCL C845. Αν και η 845 λιγο αμφιβολο αν θα υπαρχει διαθεσιμη. Βλεπω στη σελιδα τους οτι ειναι περιορισμενη διαθεσιμοτητα.

H c735 δεν έχει local dimming, είναι υποδέεστερη θεωρητικά σε μαύρα. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για την -πιο ακριβή- samsung.

Γενικά τελειώνουν τα διαθέσιμα κομμάτια, έγινε μακελειό και φέτος, έχουν μείνει οι λιγότερο καλές προσφορές.

Στάθηκες άτυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

H c735 δεν έχει local dimming, είναι υποδέεστερη θεωρητικά σε μαύρα. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για την -πιο ακριβή- samsung.

Γενικά τελειώνουν τα διαθέσιμα κομμάτια, έγινε μακελειό και φέτος, έχουν μείνει οι λιγότερο καλές προσφορές.

Στάθηκες άτυχος

Ναι δεν εχουν local dimming. Ειδα και μια hisense 65U8HQ που εχει local dimming. Δεν ειμαι σιγουρη ακομη τι θα κανω. Θα δω αυριο στο καταστημα τι υπαρχει διαθεσιμο και τι οχι, και καταληγω αν τελικα παρω καν τηλεοραση. Αλλιως θα το παρατησω και θα παρω μετα απο καιρο εαν ξαναβγει καμια ωραια προσφορα και διαθεσιμοτητα φυσικα.

Ξενερωνω γιατι γλυκαθηκα και ετοιμαζομουν και για ps5 παραγγελεια 😅 Τι να πω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, corr8 είπε

Ναι δεν εχουν local dimming. Ειδα και μια hisense 65U8HQ που εχει local dimming. Δεν ειμαι σιγουρη ακομη τι θα κανω. Θα δω αυριο στο καταστημα τι υπαρχει διαθεσιμο και τι οχι, και καταληγω αν τελικα παρω καν τηλεοραση. Αλλιως θα το παρατησω και θα παρω μετα απο καιρο εαν ξαναβγει καμια ωραια προσφορα και διαθεσιμοτητα φυσικα.

Ξενερωνω γιατι γλυκαθηκα και ετοιμαζομουν και για ps5 παραγγελεια 😅 Τι να πω.
 

Άτυχη λοιπόν και όχι άτυχος :)

To ps5 εφόσον το θες πάρτο, ειδικά αν έχεις eurobank με 15% επιστροφή από γερμανό.

Δύσκολα θα πιάσει ξανά τέτοια τιμή, τώρα ξεστοκάρουν για να φέρουν το "νέο" σλιμ.

Θα το ευχαριστηθείς ακόμη και στην πιο φθηνή vestel...

Όσο περνάει ο καιρός, λιγοστεύουν τα καλά value. Αν δεν καίγεσαι για tv και μπορεί να περιμένει, περίμενε κι εσύ.

Μην ξεχνάτε, λίγο-πολύ, έρχεται cyber monday, ενώ σύντομα θα ξεκινήσουν οι εορταστικές προσφορές που συνήθως δεν απέχουν τρομερά σε τιμή, ενώ πολλές φορές έχουν κι εκπλήξεις.

Οι hisense έχουν "οικονομικά" μοντέλα mini led, δυστυχώς χωρίς 100hz+ panel, που αξίζει να επενδύσεις εφόσον θα δώσεις τόσα χρήματα και θα πας για ps5.

Όπως και να έχει υπομονή.

Συνήθως οι βιαστικές αγορές δεν βγαίνουν σε καλό.

Εφόσον έχεις περιθώρια, ανέμενε την ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Άτυχη λοιπόν και όχι άτυχος :)

To ps5 εφόσον το θες πάρτο, ειδικά αν έχεις eurobank με 15% επιστροφή από γερμανό.

Δύσκολα θα πιάσει ξανά τέτοια τιμή, τώρα ξεστοκάρουν για να φέρουν το "νέο" σλιμ.

Θα το ευχαριστηθείς ακόμη και στην πιο φθηνή vestel...

Όσο περνάει ο καιρός, λιγοστεύουν τα καλά value. Αν δεν καίγεσαι για tv και μπορεί να περιμένει, περίμενε κι εσύ.

Μην ξεχνάτε, λίγο-πολύ, έρχεται cyber monday, ενώ σύντομα θα ξεκινήσουν οι εορταστικές προσφορές που συνήθως δεν απέχουν τρομερά σε τιμή, ενώ πολλές φορές έχουν κι εκπλήξεις.

Οι hisense έχουν "οικονομικά" μοντέλα mini led, δυστυχώς χωρίς 100hz+ panel, που αξίζει να επενδύσεις εφόσον θα δώσεις τόσα χρήματα και θα πας για ps5.

Όπως και να έχει υπομονή.

Συνήθως οι βιαστικές αγορές δεν βγαίνουν σε καλό.

Εφόσον έχεις περιθώρια, ανέμενε την ευκαιρία.

Ετσι θα κανω μαλλον, απο πλαισιο να τσιμπησω το ps5 και θα το κουμπωσω στην οθονη απ'το pc. Τουλαχιστο η οθονη ειναι καλη.
Θα περιμενω να βγει μελλοντικα καλυτερη προσφορα σε τηλεοραση στις γιορτες. Η C845 βλεπω μονο αξιζει ποιοτικα και με τα χαρακτηριστικα που θελω αλλα η τιμη ειναι αισχος 😁  Παραιτουμαι! χαχ

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2023 στις 9:18 ΜΜ, corr8 είπε

Ναι δεν εχουν local dimming. Ειδα και μια hisense 65U8HQ που εχει local dimming. Δεν ειμαι σιγουρη ακομη τι θα κανω. Θα δω αυριο στο καταστημα τι υπαρχει διαθεσιμο και τι οχι, και καταληγω αν τελικα παρω καν τηλεοραση. Αλλιως θα το παρατησω και θα παρω μετα απο καιρο εαν ξαναβγει καμια ωραια προσφορα και διαθεσιμοτητα φυσικα.

Ξενερωνω γιατι γλυκαθηκα και ετοιμαζομουν και για ps5 παραγγελεια 😅 Τι να πω.
 

Φαίνεται ότι η hisense 65U8HQ είναι η καλύτερη επιλογή που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε λογική τιμή.Κοντα στα χαρακτηριστικά της είναι η samsung 65qn90b  στα 1180 περίπου από σκρουτζομαγαζα.Δυστυχως αυτές οι σειρές της samsung έχουν εξαφανιστεί από τις μεγάλες αλυσιδες καταστημάτων.

Επίσης κ η sony 65x90k ,σχετικά καλά χαρακτηριστικά αλλά και αυτή κοντά στα 1200 ευρώ.Με λίγα κομμάτια διαθέσιμα στα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω καταληξει στις παρακατω 2:

Lg Qned866 65'' στα 1061 ευρω
Samsung Neo Qled 65QN85C στα 1104 ευρω

Συμφωνα με rtings η samsung εμφανιζεται καπως καλυτερη. Είχα ψηθει για την lg, αξίζει να κοιταξω τοσο πολυ πιο ζεστα τη Samsung?

 

Ενδιαφερομαι για αθλητικα κατα 70% και μετα ταινιες κτλπ, αποσταση θεασης 2.8m.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-qned85-vs-samsung-qn85c-qn85cd-qled/22975/38907?usage=1&threshold=0.01

Επεξ/σία από vasilis2gs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bekas14 είπε

Φαίνεται ότι η hisense 65U8HQ είναι η καλύτερη επιλογή που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε λογική τιμή.Κοντα στα χαρακτηριστικά της είναι η samsung 65qn90b  στα 1180 περίπου από σκρουτζομαγαζα.Δυστυχως αυτές οι σειρές της samsung έχουν εξαφανιστεί από τις μεγάλες αλυσιδες καταστημάτων.

Επίσης κ η sony 65x90k ,σχετικά καλά χαρακτηριστικά αλλά και αυτή κοντά στα 1200 ευρώ.Με λίγα κομμάτια διαθέσιμα στα καταστήματα.

Και η 65U7KQ ειναι καλη για τα λεφτα της σε κωτσο αλλα δεν ξερω ποσο εμπιστοσυνης ειναι αυτη η εταιρια. Αποφασισα να περιμενω για tcl 745 η 805 οταν θα ειναι ξανα διαθεσιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγελα τελικά κι εγώ σήμερα.

Με έπιασε η τσιγκουνιά μου και είπα να το ρίξω στην ποσότητα αντί της ποιότητας.

Tcl 65(65p635) τελικά η επιλογή, αφού βγήκε σε διαθεσιμότητα από τον Γερμανό για λίγα τεμάχια.

Είπα να προτιμήσω το μεγάλο μέγεθος και να μείνω χαμηλά σε budget, με μια οκ τηλεόραση ως όχι τρομερά απαιτητικός χρήστης.

Google tv, 65 inches, hdmi 2.1 με allm (χρήσιμο για το ps5) θεωρώ οτι είναι μεγάλη αναβάθμιση απο την (προβληματική)υπάρχουσα Toshiba 49"(49vl3a63dg ) και με τιμή μόλις 400€ δε μου έδωσε πολλά περιθώρια σκέψης.

Θα δούμε τι εστί tcl από πρώτο χέρι και θα ενημερώσω όταν παραλάβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κάποιος εικόνα για DAHUA LTV43-SA200 43'' FULL HD SMART TV; 

Είμαι στην αναζήτηση για οικονομική 43αρα και έχω μπει σε σκέψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...