Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, nickol-us said:

Έχουμε καταστήματα που αναμένουν να δώσουν προσφορές bf;

Είναι κάποιο μέλος που παρακολουθεί καιρό την αγορά; Είναι οι τιμές που κυκλοφορούν πραγματική προσφορά;

Για παράδειγμα, το καλοκαίρι έπαιζε sony στα 650€, μοντέλο του 21 ωστόσο...

 

Θα μπορούσατε να πείτε 2-3 πράγματα για τα παρακάτω μοντέλα;

55c735 / 55c745 / QE55Q70B

Το local diming κάνει τόσο μεγάλη διαφορά; Ανάμεσα σε 735&745 δεν αξίζει να γλιτώσω τα 30€;

Αν φτάσω τα 600€, να δώσω τα 660€ για την Samsung; Μετά ανεβαίνεις αλλά 40 για την q70c; Ξέρω ξέρω... δεν τελειώνει ποτέ αυτή η λογική

Ονομαστικά τα χαρακτηριστικά της είναι κατώτερα της Tcl, βγαίνει όμως αυτό στην πραγματικότητα;

Η Sony που είχε παίξει στα 650€ ήταν καλύτερη; Ίσως κρατηθώ μέχρι τα Χριστούγεννα για καλύτερη προσφορά..;

Από support, βλάβες τι λένε;
 

Δεν εχω παρακολουθησει καθολου τις τιμες καθως περσι ηταν η σειρα μου να βγω στην αγορα για tv και αφου πηρα την LG Oled δεν εχω λογο να ξανασχοληθω τοσο συντομα. Οποτε σε αυτο το κομματι δεν μπορω να σου απαντησω.

Το Local dimming ειναι πολυ σημαντικο ναι. Ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στο HDR στην πραγματικοτητα. Αν δεν εχει local dimming οτι και να λεει το μαρκετιν ειναι ψευδοHDR . Αυτα φυσικα παιζουν ρολο στο κομματι της αποδοσης του μαυρου ( ωστε να βλεπεις οσο δυνατον μεγαλη λεπτομερεια γινεται σε σκοτεινες σκηνες) . Αν δε σε νοιαζει να βλεπεις ταινιες και σειρες σε σκοτεινο περιβαλλον, μαλλον δε σε νοιαζει.

Ειχα μια Samsung του '10 η οποια ειχε μεν VA panel αλλα τα μαυρα της ηταν οικτρα. Με το ζορι εβλεπα σκοτεινες σκηνες. Με την Samsung MU6122 που ηταν εισαγωγικο μοντελο εβλεπα καλυτερα αλλα και παλι οχι καλα. Τωρα με την OLED εχω βρει το φως μου (ή το απολυτο μαυρο μου, οπως θες πες το 😝).

Αυτη τη στιγμη οι TCL ειναι πολυ πιο VFM απο τις αντιστοιχες οικονομικα Samsung, Sony, LG etc καθως οι τελευταιες σε αυτες τις τιμες ειναι εισαγωγικα μοντελα με πολυ χαμηλες προδιαγραφες. 

Αν μπορεις να παρεις TCL ΜΕ 5ετες support, go for it.

Για βλαβες κλπ πραγματικα δεν εχω ιδεα. Βασικα ολες μπορει να βγαλουν βλαβες. To support τους ειναι το θεμα και εκει δεν μπορω να πω απολυτως τπτ καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο TCL. Ισως καποιος αλλος ξερει να απαντησει επι του θεματος.

3 hours ago, adi32 said:

Δυστυχως η 46 Samsung 3d που ειχα 10 χρονια εβγαλε λωριδα σκιας που ποτε εμφανιζεται ποτε οχι  και δεν ξερω αν αξιζει να δω για επισκευη.

Ο χωρος που εχω ειναι 1.40 αλλα βλεπω οτι οι 65΄΄ πανε στο 1.44 

Οποτε πρεπει να παω στις 55-60'' μεχρι τα 600€

Βλεπω αυτες 

https://www.skroutz.gr/s/42148039/TCL-Smart-Tileorasi-58-4K-UHD-LED-58P635-HDR-2022.html

https://www.skroutz.gr/s/36906487/TCL-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QLED-55C735-HDR-2022.html

Θελω όσο το δυνατο καλυτερο μαυρο και εντονα χρωματα

Μπορουμε να δουμε καπου αυτες τις τηλεορασεις ζωντανα?

Να περιμενω black friday ?

 

 

θεωρητικα αυτη που εχει το καλυτερο μαυρο ειναι η https://www.skroutz.gr/s/46280093/TCL-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QLED-55C805-HDR-2023.html αλλα βγαινει λιγο πιο ακριβα απο τα 600

Αν δεν μπορεις να πας εκει, πηγαινε στη νεοτερη της 735 . την 745: https://www.skroutz.gr/s/46280093/TCL-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QLED-55C805-HDR-2023.html που εχει και local dimming και 4*2.1 HDMI

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Δεν εχω παρακολουθησει καθολου τις τιμες καθως περσι ηταν η σειρα μου να βγω στην αγορα για tv και αφου πηρα την LG Oled δεν εχω λογο να ξανασχοληθω τοσο συντομα. Οποτε σε αυτο το κομματι δεν μπορω να σου απαντησω.

Το Local dimming ειναι πολυ σημαντικο ναι. Ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στο HDR στην πραγματικοτητα. Αν δεν εχει local dimming οτι και να λεει το μαρκετιν ειναι ψευδοHDR . Αυτα φυσικα παιζουν ρολο στο κομματι της αποδοσης του μαυρου ( ωστε να βλεπεις οσο δυνατον μεγαλη λεπτομερεια γινεται σε σκοτεινες σκηνες) . Αν δε σε νοιαζει να βλεπεις ταινιες και σειρες σε σκοτεινο περιβαλλον, μαλλον δε σε νοιαζει.

Ειχα μια Samsung του '10 η οποια ειχε μεν VA panel αλλα τα μαυρα της ηταν οικτρα. Με το ζορι εβλεπα σκοτεινες σκηνες. Με την Samsung MU6122 που ηταν εισαγωγικο μοντελο εβλεπα καλυτερα αλλα και παλι οχι καλα. Τωρα με την OLED εχω βρει το φως μου (ή το απολυτο μαυρο μου, οπως θες πες το 😝).

Αυτη τη στιγμη οι TCL ειναι πολυ πιο VFM απο τις αντιστοιχες οικονομικα Samsung, Sony, LG etc καθως οι τελευταιες σε αυτες τις τιμες ειναι εισαγωγικα μοντελα με πολυ χαμηλες προδιαγραφες. 

Αν μπορεις να παρεις TCL ΜΕ 5ετες support, go for it.

Για βλαβες κλπ πραγματικα δεν εχω ιδεα. Βασικα ολες μπορει να βγαλουν βλαβες. To support τους ειναι το θεμα και εκει δεν μπορω να πω απολυτως τπτ καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο TCL. Ισως καποιος αλλος ξερει να απαντησει επι του θεματος.

θεωρητικα αυτη που εχει το καλυτερο μαυρο ειναι η https://www.skroutz.gr/s/46280093/TCL-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QLED-55C805-HDR-2023.html αλλα βγαινει λιγο πιο ακριβα απο τα 600

Αν δεν μπορεις να πας εκει, πηγαινε στη νεοτερη της 735 . την 745: https://www.skroutz.gr/s/46280093/TCL-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-QLED-55C805-HDR-2023.html που εχει και local dimming και 4*2.1 HDMI

Για να εκμεταλλευτω ολο το χωρο σε 60αρα βλεπω μονο αυτη (ελεγα να παω σε 58-60)

https://www.skroutz.gr/s/39173493/LG-Smart-Tileorasi-60-4K-UHD-LED-60UQ81003LB-HDR-2022.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, adi32 said:

Για να εκμεταλλευτω ολο το χωρο σε 60αρα βλεπω μονο αυτη (ελεγα να παω σε 58-60)

https://www.skroutz.gr/s/39173493/LG-Smart-Tileorasi-60-4K-UHD-LED-60UQ81003LB-HDR-2022.html

 

 

Το μεγεθος παντα μετραει στην tv αλλα να εχεις υποψην οτι θυσιαζεις το καλυτερο δυνατο μαυρο που ζητουσες νωριτερα . Ναι μεν VA η συγκεκριμενη LG αλλα εισαγωγικο μοντελο, με 50HZ αντι των 100 της TCL και χωρις Local Dimming αρα παει περιπατο το HDR . Δεν ειναι κακη επιλογη σιγουρα παντως σε αυτα τα οικονομικα δεδομενα. 

Την περιπτωση να βαλεις βαση τοιχου που να εξεχει αρκετα απο τον τοιχο η TV την εχεις εξετασει? Θα βολευε ετσι οσον αφορα το χωρο για να πας σε 65αρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Το μεγεθος παντα μετραει στην tv αλλα να εχεις υποψην οτι θυσιαζεις το καλυτερο δυνατο μαυρο που ζητουσες νωριτερα . Ναι μεν VA η συγκεκριμενη LG αλλα εισαγωγικο μοντελο, με 50HZ αντι των 100 της TCL και χωρις Local Dimming αρα παει περιπατο το HDR . Δεν ειναι κακη επιλογη σιγουρα παντως σε αυτα τα οικονομικα δεδομενα. 

Την περιπτωση να βαλεις βαση τοιχου που να εξεχει αρκετα απο τον τοιχο η TV την εχεις εξετασει? Θα βολευε ετσι οσον αφορα το χωρο για να πας σε 65αρα? 

Οχι πρεπει να μπει εκει αποκλειστικα 

65 ηθελα να παρω αρχικα αλλα μετρησα και ειναι 1,.40χ 1  το κενο 

Ειναι συνθετο που ειναι κλειστο απο τη μια μερια και αν βαλω 65αρα  θα βγαινει εξω απο την ανοικτη μερια 4 ποντους 

Απο οτι ειδα ολες οι 65 ειναι περιπου 1.44-1.45

Μικρο το κακο αλλα περισσοτερο για λογους αισθητικης δε θα ειναι ωραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, adi32 said:

Οχι πρεπει να μπει εκει αποκλειστικα 

65 ηθελα να παρω αρχικα αλλα μετρησα και ειναι 1,.40χ 1  το κενο 

Ειναι συνθετο που ειναι κλειστο απο τη μια μερια και αν βαλω 65αρα  θα βγαινει εξω απο την ανοικτη μερια 4 ποντους 

Απο οτι ειδα ολες οι 65 ειναι περιπου 1.44-1.45

Μικρο το κακο αλλα περισσοτερο για λογους αισθητικης δε θα ειναι ωραιο

Σορρυ γι'αυτο που θα πω αλλα στα φρυδια σου οι λογοι αισθητικης εκτος κι αν δεν παιζει να το δεχτει η γυναικα. Αν αυτο ειναι το θεμα, απολυτα σεβαστο, πρεπει και οι 2 να ειναι ικανοποιημενοι απο ολες τις προυποθεσεις. 

Κι εγω 75αρα ηθελα αλλα οταν το ειπα , ειδα να γυαλιζει ματι και αλλαξα γνωμη 😝

Αν μπορεις παντως να τα βρεις με τη γυναικα για το θεμα της αισθητικης, ή αν ειναι μονο δικο σου θεμα και μπορεις να το αγνοησεις θα ελεγα να το κυνηγησεις και να πας για την 745 στις 65. Βγαινει τωρα στα 750 αλλα ισως να πεσει η τιμη στο BF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ashaman είπε

δεν παιζει να το δεχτει η γυναικα

το βρηκες 😃

Μολις το ειπα το πρωι που με ειδε με τη μεζουρα τσινισε 

Θα πατησω ποδι 

Ποτε μια τιβι δεν ειναι αρκετα μεγαλη 

Εχω και προτζεκτορα αλλα η εικονα δε συγκρινεται και θα ηθελα οσο πιο μεγαλη τηλεοραση γινεται 

Θα περιμενω bf και βλεπουμε 

Υπαρχουν σε κανα μεγαλο μαγαζι στα νοτια να τις δω?

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, adi32 said:

το βρηκες 😃

Μολις το ειπα το πρωι που με ειδε με τη μεζουρα τσινισε 

Θα πατησω ποδι 

Ποτε μια τιβι δεν ειναι αρκετα μεγαλη 

Εχω και προτζεκτορα αλλα η εικονα δε συγκρινεται και θα ηθελα οσο πιο μεγαλη τηλεοραση γινεται 

Πατα ποδι εννοειται.

Απλα προσεχε μην το βρεις κομμενο κανα πρωι στο ξυπνημα εεε 😝😝.

Οταν απο 48αρα πηγαμε στην 65αρα την πρωτη φορα, παθαμε σοκ και οι 2. Τσινησε λιγο στην αρχη αλλα μετα δεν ηθελε να πεσουμε σε 55αρα οταν χαλασε η πρωτη 65αρα.

Τωρα που πηγαμε σε OLED αν μπορουσα να φτασω οικονομικα την 77αρα θα την ειχα παρει να σου πω την αληθεια και ειμαι σιγουρος οτι θα τσινουσε λιγο στην αρχη αλλα μετα θα εμενε κι αυτη αφωνη μαζι μου. Αλλα οκ δεν υπηρχε το μπατζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, adi32 είπε

😃
Ποτε μια τιβι δεν ειναι αρκετα μεγάλη

Πρόσεχε μην είναι αρκετά μεγάλη για το κεφάλι σου 😁

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις καταστήματα που τις έχουν στημένες ενημέρωσε.

Πήγα σήμερα και χάζευα τηλεοράσεις στα public  στον Πειραιά. Εκεί βέβαια δεν παίζουν  tcl.

Είδα μεγάλη διαφορά στην εικόνα σε Samsung & LG,  ήταν τρομερά τα χρώματα με μεγάλη διαφορά, ωστόσο οι τηλεοράσεις δεν έπαιζαν από κοινή πηγή. Έπιασα συζήτηση με τον πωλητή και μου είπε ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις λόγω αυτού του στοιχείου, οι μεγάλες εταιρίες έχουν usb στικ με  video  που τις αναδεικνύουν ενώ οι υπόλοιπες έπαιζαν  streaming  απο yt.

Θέλει προσοχή.

Ρώτησα αν θα μπουν κι άλλες προσφορές, μου είπε ότι θα μπουν και θα βγουν κάποιες, αυτό άφησε μικρή ελπίδα στο μυαλό μου.

Σήμερα ή αύριο θα πάω μάλλον Κωτσόβολο Πειραιά να δω αν έχει στημένες τις  tcl που διαφημίζει. Θα ενημερώσω όταν πάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nickol-us said:

Αν βρεις καταστήματα που τις έχουν στημένες ενημέρωσε.

Πήγα σήμερα και χάζευα τηλεοράσεις στα public  στον Πειραιά. Εκεί βέβαια δεν παίζουν  tcl.

Είδα μεγάλη διαφορά στην εικόνα σε Samsung & LG,  ήταν τρομερά τα χρώματα με μεγάλη διαφορά, ωστόσο οι τηλεοράσεις δεν έπαιζαν από κοινή πηγή. Έπιασα συζήτηση με τον πωλητή και μου είπε ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις λόγω αυτού του στοιχείου, οι μεγάλες εταιρίες έχουν usb στικ με  video  που τις αναδεικνύουν ενώ οι υπόλοιπες έπαιζαν  streaming  απο yt.

Θέλει προσοχή.

Ρώτησα αν θα μπουν κι άλλες προσφορές, μου είπε ότι θα μπουν και θα βγουν κάποιες, αυτό άφησε μικρή ελπίδα στο μυαλό μου.

Σήμερα ή αύριο θα πάω μάλλον Κωτσόβολο Πειραιά να δω αν έχει στημένες τις  tcl που διαφημίζει. Θα ενημερώσω όταν πάω

Μην πολυδινεις σημασια στο τι βλεπεις με το demo στα μεγαλα καταστηματα. Αν πας με δικο σου υλικο να τσεκαρεις το ιδιο σε ολες τις TV που θες να δεις κι αν σε αφησουν αρχικα να το βαλεις πανω και κατα δευτερον να κανεις αλλαγες στις ρυθμισεις εικονας, μονο τοτε θα μπορεις να πεις οτι ειδες κατι. Στο Demo οι τηλεορασεις της Samsung πχ εχουν over-saturation στα χρωματα με αποτελεσμα να σου φαινονται πολυ εντυπωσιακες. Στην πραξη αυτο το mode δε θα το χρησιμοποιησεις ποτε γιατι δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Μην πολυδινεις σημασια στο τι βλεπεις με το demo στα μεγαλα καταστηματα. Αν πας με δικο σου υλικο να τσεκαρεις το ιδιο σε ολες τις TV που θες να δεις κι αν σε αφησουν αρχικα να το βαλεις πανω και κατα δευτερον να κανεις αλλαγες στις ρυθμισεις εικονας, μονο τοτε θα μπορεις να πεις οτι ειδες κατι. Στο Demo οι τηλεορασεις της Samsung πχ εχουν over-saturation στα χρωματα με αποτελεσμα να σου φαινονται πολυ εντυπωσιακες. Στην πραξη αυτο το mode δε θα το χρησιμοποιησεις ποτε γιατι δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Εγω επειδη ειχα παντα samsung εχω συνηθισει και μου αρεσουν τα υπερβολικα χρωματα 

Παντα εχω το οπισθιο φωτισμο και την αντιθεση στο 100 

Αν δω σκοτεινη τηλεοραση δεν μπορω 

Δεν ξερω οι tcl τι ρολο παιζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, adi32 said:

Εγω επειδη ειχα παντα samsung εχω συνηθισει και μου αρεσουν τα υπερβολικα χρωματα 

Παντα εχω το οπισθιο φωτισμο και την αντιθεση στο 100 

Αν δω σκοτεινη τηλεοραση δεν μπορω 

Δεν ξερω οι tcl τι ρολο παιζουν 

Σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως. Ουτε τις TCL τις εχω δει προσωπικα ουτε αντιστοιχης λογικης ειμαι. Να ξερεις παντως οτι αυτη η πρακτικη που ακολουθεις ειναι συνηθως λογος για Burn in που στις συγχρονες τηλεορασεις ειναι πιο ευκολο να συμβει απο τις παλιοτερες θα ελεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα κωτσοβολο σημερα να χαζεψω τις τηλεορασεις, ρωτησα και για την TCL 805 σε 65 k 55" και δεν ειχαν διαθεσιμες και ουτε ξερανε αν θα τις ξαναφερουν, λεω γω καλα κατσε να δω και την c745 απο κοντα. Ειχανε εκθεσιακη μια 55αρα c745, την κοιταω την ξανακοιταω να καθομαι 10 λεπτα εκει σα χανος τι ωραια χρωματα βλεπω! 😁 Ε την παρηγγειλα τελικα την 65αρα 800ε συνολο με την επεκταση εγγυησης. Την Τριτη θα μου ερθει!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, corr8 είπε

Πηγα κωτσοβολο σημερα να χαζεψω τις τηλεορασεις, ρωτησα και για την TCL 805 σε 65 k 55" και δεν ειχαν διαθεσιμες και ουτε ξερανε αν θα τις ξαναφερουν, λεω γω καλα κατσε να δω και την c745 απο κοντα. Ειχανε εκθεσιακη μια 55αρα c745, την κοιταω την ξανακοιταω να καθομαι 10 λεπτα εκει σα χανος τι ωραια χρωματα βλεπω! 😁 Ε την παρηγγειλα τελικα την 65αρα 800ε συνολο με την επεκταση εγγυησης. Την Τριτη θα μου ερθει!

Καλορίζικη!

Μάλλον αύριο θα επισκευτώ κι εγώ να δω αν υπάρχει ζωντανά.

Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...