Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

Ενδιαφέρομαι και γω για αντίστοιχη TV (~450ε, 55" για ταινίες κυρίως).

Έχεις δει τις TCL 50/55 C645 (450/480ε αντίστοιχα) 55P735 470ε;

Επίσης γενική ερώτηση, βλέπω πως οι smart tv δεν έχουν αναλογικό 5.1 ήχο. Ποιος είναι ο φθηνότερος τρόπος να κουμπώσω κάτι logitech 5.1 ηχεία που έχω για ψευτόhome cinema;

Γενικά βλέπω έντονη τάση προς τις Tcl, είναι τόσο καλές;

Ακόμη και η "φθηνή" 55p635 λένε οτι τα πάει περίφημα ενώ είναι σε προσφορά 350€. Αν δεν έχουμε κάποια σημαντική προσφορά σε qled/100hz το σκέφτομαι...

 

Για optical/coaxial σε 5.1 υπάρχει μετατροπέας αλλά από γρήγορη αναζήτηση το πιο φθηνό ξεκινάει στο 30αρι

https://olla.gr/newkeng-51r-dts-ac3-to-analog-5.1-audio-stereo-audio-digital-audio-converter-decoder/?sef_rewrite=1

Ίσως να υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική σε κανά ebay,ali κλπ...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Γενικά βλέπω έντονη τάση προς τις Tcl, είναι τόσο καλές;

Ακόμη και η "φθηνή" 55p635 λένε οτι τα πάει περίφημα ενώ είναι σε προσφορά 350€. Αν δεν έχουμε κάποια σημαντική προσφορά σε qled/100hz το σκέφτομαι...

 

Για optical/coaxial σε 5.1 υπάρχει μετατροπέας αλλά από γρήγορη αναζήτηση το πιο φθηνό ξεκινάει στο 30αρι

https://olla.gr/newkeng-51r-dts-ac3-to-analog-5.1-audio-stereo-audio-digital-audio-converter-decoder/?sef_rewrite=1

Ίσως να υπάρχει κάποια πιο οικονομική εναλλακτική σε κανά ebay,ali κλπ...

Δε ξέρω και γω με TCL τι παίζει, γενικά δηλαδή από τηλεοράσεις λίγα σκαμπάζω. Τη C645 θυμάμαι να τη προτείνουν εδώ αρκετά.

Από ποιότητα ήχου και ένταση αυτά πως πάνε; Κάνουν και ενίσχυση σήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

Από ποιότητα ήχου και ένταση αυτά πως πάνε; Κάνουν και ενίσχυση σήματος;

Δεν γνωρίζω, φαντάζομαι θα κάνουν μόνο διαχωρισμό ήχου και τίποτε παραπάνω.

Είδα στο ali έχει και πιο φθηνά.

Προφανώς όταν κυνηγάς τέτοιες λύσεις δεν έχεις απαίτηση από καμιά τρομερή ποιότητα.

Δυστυχώς δεν έχω κάνει δοκιμή για να ξέρω πως παίζουν.

Έχω και γω ένα παλιό 5.1 firstline, με αναλογικές εισόδους από εποχές carrefour(τότε που τα dvd είχαν όλες τις εισόδους 1 προς 1 σε rca, κρύβε ηλικία :D ).

Στο 10ρικο με ψήνει να το δοκιμάσω. Αν βρω σε αυτή τη τιμή, ίσως το πάρω να το δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν γνωρίζω, φαντάζομαι θα κάνουν μόνο διαχωρισμό ήχου και τίποτε παραπάνω.

Είδα στο ali έχει και πιο φθηνά.

Προφανώς όταν κυνηγάς τέτοιες λύσεις δεν έχεις απαίτηση από καμιά τρομερή ποιότητα.

Δυστυχώς δεν έχω κάνει δοκιμή για να ξέρω πως παίζουν.

Έχω και γω ένα παλιό 5.1 firstline, με αναλογικές εισόδους από εποχές carrefour(τότε που τα dvd είχαν όλες τις εισόδους 1 προς 1 σε rca, κρύβε ηλικία :D ).

Στο 10ρικο με ψήνει να το δοκιμάσω. Αν βρω σε αυτή τη τιμή, ίσως το πάρω να το δοκιμάσω.

Ναι συμφωνώ, μάλλον ήταν ασαφές το "φθηνότερος" τρόπος, εννοείται θέλω να υπάρχει ένα ελάχιστο επίπεδο ποιότητας, μην ακούω και θόρυβο. Τέλος πάντων μη ξεφεύγουμε offtopic, ας βρούμε την τηλεόραση για αρχή και τα λύνω μετά τα υπόλοιπα 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lassiz είπε

Μεχρι 300 ευρω τι υπαρχει παιδια; Δεν θελω για παιχνιδια, μονο για κανονικη τηλεοραση, ταινιες και netflix. Για 50αρα

Μέχρι τα 300 δεν παίζει τίποτα σοβαρό.

Turbo x μόνο που είναι και android και μια jvc που έχει ο Κωτσόβολος, vestel νομίζω και οι δύο.

Αν ανέβεις ακόμη 50€ ανοίγει κάπως η βεντάλια.

Σημειωτέον πως 50 με 55" βλέπω να παίζουν στην ίδια τιμή τα φθηνά μοντέλα, αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου ίσως αξίζει να δεις 55".

Περιμένουμε κι άλλες προσφορές, ο Γερμανός πχ ξεκινάει απόψε το βράδυ ενώ η πραγματική bf είναι την επόμενη εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μέχρι τα 300 δεν παίζει τίποτα σοβαρό.

Turbo x μόνο που είναι και android και μια jvc που έχει ο Κωτσόβολος, vestel νομίζω και οι δύο.

Αν ανέβεις ακόμη 50€ ανοίγει κάπως η βεντάλια.

Σημειωτέον πως 50 με 55" βλέπω να παίζουν στην ίδια τιμή τα φθηνά μοντέλα, αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου ίσως αξίζει να δεις 55".

Περιμένουμε κι άλλες προσφορές, ο Γερμανός πχ ξεκινάει απόψε το βράδυ ενώ η πραγματική bf είναι την επόμενη εβδομάδα

ευχαριστψ, ειχα δει αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/29392186/Metz-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-LED-50MUC8000Z-HDR-2021.html

λεει τιποτα; δεν ξερω τι πρεπει να κοιταω στα χαρακτηριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lassiz είπε

ευχαριστψ, ειχα δει αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/29392186/Metz-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-LED-50MUC8000Z-HDR-2021.html

λεει τιποτα; δεν ξερω τι πρεπει να κοιταω στα χαρακτηριστικα

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα, δυστυχώς.

Είναι εντελώς άγνωστη μάρκα για μένα, ανέμενε μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Αν δεν βρεις στοιχεία - πληροφορίες, μείνε σε κάτι πιο γνωστό στο  ευρύ κοινό (με reviews, δοκιμασμένο κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ψαχνω και γω 55" η 65" τηλεοραση για ταινιες, ps5 και να συνδεω και pc, με μαξ 600-700 ευρω.
Παντως και η F&U QLED FLQ6522UH πολυ ελκυστικη προσφορα. Την εχει 469ε στον κωτσοβολο την 65αρα. Εχουν θεματα οι F&U? Γιατι απο reviews βλεπω θετικα πραματα, υπαρχει συγκεκριμενος λογος να φρεναρουμε τετοια αγορα?
Πολυ ωραιες και η TCL 55C805 και samsung QE55Q70C.
Νιωθω καπως οτι θα καταληξω σε αμπεμπαμπλομ επιλογη αναμεσα σε αυτες τις 3 και θα θελα μια συμβουλη  😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, corr8 said:

Καλησπερα. Ψαχνω και γω 55" η 65" τηλεοραση για ταινιες, ps5 και να συνδεω και pc, με μαξ 600-700 ευρω.
Παντως και η F&U QLED  πολυ ελκυστικη προσφορα. Την εχει 469ε στον κωτσοβολο την 65αρα. Εχουν θεματα οι F&U? Γιατι απο reviews βλεπω θετικα πραματα, υπαρχει συγκεκριμενος λογος να φρεναρουμε τετοια αγορα?
Πολυ ωραιες και η TCL 55C805 και samsung 
Νιωθω καπως οτι θα καταληξω σε αμπεμπαμπλομ επιλογη αναμεσα σε αυτες τις 3 και θα θελα μια συμβουλη  😅

Samsung και TCL δεν μπαίνουν στην ίδαι σύγκριση με F&U. Το πιο βασικό κριτήριο να επιλέξεις ίντσες είναι η απόσταση θέασης σε εσένα πόσο είναι ? Επίσης αναφέρεις σύνδεση σε ps5 και pc να υποθέσω σε ενδιαφέρουν τα 120hz input στην tv? Αν είναι βασικό χαρακτηριστικό στις απαιττήσεις σου τότε η F&U βγαίνει τελείως εκτός κουβέντας.

Αν δεν είσαι υπερβολικά απαιτητικός στο θέμα ταινία και θες τα gaming χαρακτιριστικά ίσως η καλύτερη επιλογη στο budget σου για να πας σε 65'' είναι η TCL 65C745 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzorb είπε

Samsung και TCL δεν μπαίνουν στην ίδαι σύγκριση με F&U. Το πιο βασικό κριτήριο να επιλέξεις ίντσες είναι η απόσταση θέασης σε εσένα πόσο είναι ? Επίσης αναφέρεις σύνδεση σε ps5 και pc να υποθέσω σε ενδιαφέρουν τα 120hz input στην tv? Αν είναι βασικό χαρακτηριστικό στις απαιττήσεις σου τότε η F&U βγαίνει τελείως εκτός κουβέντας.

Αν δεν είσαι υπερβολικά απαιτητικός στο θέμα ταινία και θες τα gaming χαρακτιριστικά ίσως η καλύτερη επιλογη στο budget σου για να πας σε 65'' είναι η TCL 65C745 

Σε σαλονι θα μπει, αποσταση περιπου 5 μετρα. Θα συνδεσω πανω tv box, ps5, pc/laptop οταν χρειαζομαι. Η F&U που ανεφερα δεν ξερω αν ειναι 60 η 120hz. Πχ στο σκρουτζ λεει 120 ενω κωτσο λεει 60. Τωρα τι απο τα δυο ισχυει δεν ειμαι σιγουρη.
Θα ηθελα να με καλυπτει και για 4κ ταινιες/σειρες και περιστασιακο gaming χωρις να υστερει καπου(αν γινεται!).  Τωρα αν ειναι 55 η 65αρα δεν με καιει, και οι δυο μου κανουν. Αρκει να ειμαι μεσα στο budget!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, corr8 είπε

Καλησπερα. Ψαχνω και γω 55" η 65" τηλεοραση για ταινιες, ps5 και να συνδεω και pc, με μαξ 600-700 ευρω.
Παντως και η F&U QLED FLQ6522UH πολυ ελκυστικη προσφορα. Την εχει 469ε στον κωτσοβολο την 65αρα. Εχουν θεματα οι F&U? Γιατι απο reviews βλεπω θετικα πραματα, υπαρχει συγκεκριμενος λογος να φρεναρουμε τετοια αγορα?
Πολυ ωραιες και η TCL 55C805 και samsung QE55Q70C.
Νιωθω καπως οτι θα καταληξω σε αμπεμπαμπλομ επιλογη αναμεσα σε αυτες τις 3 και θα θελα μια συμβουλη  😅

Μάλλον προς ίδια κατεύθυνση θα κινηθώ κι εγώ.

Λόγω ps5 και υψηλών fps κοιτάω 100hz+ tv. Οι tcl φαίνεται να έχουν το καλύτερο value.

TCL 55P745 φαίνεται να είναι το σημείο χρυσής τομής και σε "βαρύ όνομα" η samsung 55Q70C με 100€ επιπλέον.

Οι f&u είναι φασόν Τουρκίας, vestel όπου γενικά δεν έχουν και το καλύτερο quality.

Vestel η τελευταία μου (Toshiba) αλλά και 2-3 φθηνιάρες 32αρες, παρουσιάζουν θέματα με τροφοδοτικά, πλακέτες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μάλλον προς ίδια κατεύθυνση θα κινηθώ κι εγώ.

Λόγω ps5 και υψηλών fps κοιτάω 100hz+ tv. Οι tcl φαίνεται να έχουν το καλύτερο value.

TCL 55P745 φαίνεται να είναι το σημείο χρυσής τομής και σε "βαρύ όνομα" η samsung 55Q70C με 100€ επιπλέον.

Οι f&u είναι φασόν Τουρκίας, vestel όπου γενικά δεν έχουν και το καλύτερο quality.

Vestel η τελευταία μου (Toshiba) αλλά και 2-3 φθηνιάρες 32αρες, παρουσιάζουν θέματα με τροφοδοτικά, πλακέτες κλπ.

Μεταξυ σε samsung 55Q70C και TCL 55C805 θα παιχτει μαλλον. Παρα πολυ ωραιες και οι δυο. Και τις βλεπω ιδια ακριβως τιμη στα 699 (τρομαρα το 1 ευρω για 700 🤣) Και Πλαισιο και Κωτσο. Παρολο που πεφτει στο μαξ budget που ηθελα, πιστευω τα αξιζει.
Την F&U την φοβηθηκα τωρα.
Να αντικαταστησω μια αρχαια Sony που ειναι απο την εποχη της κατοχης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, corr8 said:

Μεταξυ σε samsung 55Q70C και TCL 55C805 θα παιχτει μαλλον. Παρα πολυ ωραιες και οι δυο. Και τις βλεπω ιδια ακριβως τιμη στα 699 (τρομαρα το 1 ευρω για 700 🤣) Και Πλαισιο και Κωτσο. Παρολο που πεφτει στο μαξ budget που ηθελα, πιστευω τα αξιζει.
Την F&U την φοβηθηκα τωρα.
Να αντικαταστησω μια αρχαια Sony που ειναι απο την εποχη της κατοχης...

Τετάρτη η Πέμπτη θα έρθει η TCL C805 και το PS5 που έχω παραγγείλει, αν δεν βιάζεσαι θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω και να γράψω σχόλια σε σχέση με την Sony X90J που έχω και είναι πολύ καλή. Αν τα καταφέρω θα τις βάλω και δίπλα δίπλα για σύγκριση.

(p.s δεν έχω κανένα παιχνίδι για PS5 ελπίζω να έχει κανα demo)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...