Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης...


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ashaman,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ψάχνω για 43" μέχρι ~600 κάπου για ταινίες και ps5. Έχετε καμία πρόταση; εναλλακτικά πάω και μέχρι 50" αν υπάρχει κάτι. Επίσης, για την Samsung the Frame έχει κανείς άποψη;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέπτομαι για αγορά νέας τηλεόρασης και έχω σταμπάρει αυτες εδώ https://www.skroutz.gr/s/45757253/LG-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QNED-50QNED756RA-HDR-2023.html#reviews  ποια η γνωμη σας ποια από της 2 αξιζουν ώ https://www.skroutz.gr/s/41151636/Samsung-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QLED-QE50Q60C-HDR-2023.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 3:26 ΜΜ, markon είπε

Σκέπτομαι για αγορά νέας τηλεόρασης και έχω σταμπάρει αυτες εδώ https://www.skroutz.gr/s/45757253/LG-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QNED-50QNED756RA-HDR-2023.html#reviews  ποια η γνωμη σας ποια από της 2 αξιζουν ώ https://www.skroutz.gr/s/41151636/Samsung-Smart-Tileorasi-50-4K-UHD-QLED-QE50Q60C-HDR-2023.html

Πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά και οι δύο, επώνυμες και οι δύο, θα έλεγα lg λόγω local dimming που η samsung δεν διαθέτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2023 στις 9:32 ΜΜ, nickol-us είπε

Πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά και οι δύο, επώνυμες και οι δύο, θα έλεγα lg λόγω local dimming που η samsung δεν διαθέτει.

 

Τελικά πήρα την LG δυστυχώς έχει VA πάνελ  όλες απο τι εχω καταλαβει ανεξάρτητα μάρκας, έως της 50 ίντσες έχουν VA πάνελ, έχω κάνει αυτές της  ρυθμησεις στην εικόνα ,και κάπως παλεύετε η κατάσταση αν βλέπεις από γωνία 

20231128_160816.jpg

20231128_155952.jpg

20231128_155928.jpg

20231128_155901.jpg

20231128_155838.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, markon είπε

Τελικά πήρα την LG δυστυχώς έχει VA πάνελ  όλες απο τι εχω καταλαβει ανεξάρτητα μάρκας, έως της 50 ίντσες έχουν VA πάνελ, έχω κάνει αυτές της  ρυθμησεις στην εικόνα ,και κάπως παλεύετε η κατάσταση αν βλέπεις από γωνία 

Δυστυχώς;

Οι va έχουν πολύ καλύτερα μαύρα, με τρομερά μικρότερο glow, σε συνδασμό με το local dimming πρέπει να έχεις εξαιρετικά μαύρα...εγώ τις προτιμώ....

Ευτυχώς που και η samsung που κοιτούσες ήταν va γιατί ένιωσα οτι σε πήρα στο λαιμό μου :D

Αν ήξερα οτι ψάχνεις για ips θα έψαχνα διαφορετικά.

Καλορίζικη και καλές θεάσεις.

Αν θες δώσε μας γενική άποψη για την τηλεόραση.

Για την ρύθμιση δε έχω σχόλιο, εκτός οτι μπορούν να υπάρξουν διαφορές από πάνελ σε πάνελ (όχι χαοτικές), ο κορεσμός, η αντίθεση και η φωτεινότητα μπαίνουν σε υποκειμενικά κριτήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/up-to-32/tcl-32s5400af-32-led-full-hd-smart-tv-tileorasi/?productId=20422670

Χρήση σε κρεβατοκάμαρα. Επίγεια κανάλια και λίγο youtube... Λόγω χώρου δεν με παίρνει για μεγαλύτερη. 

Το micro dimming που αναφέρει στα χαρακτηριστικά τί ακριβώς είναι;

Γνώμες; 

 

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Αν θες δώσε μας γενική άποψη για την τηλεόραση.

Δεν την έχω πολλές μέρες, και δεν την έχω μάθει ακόμα καλα πάντως, για εμένα είναι μέχρι  τώρα μια χαρά, βρήκα αυτό το βίντεο άμα ξέρεις γερμανικά, η ποιος ξέρει γερμανικά, μπορεί να μας γράψει πάνω κάτω, τι λέει ο μάστορας      

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, markon είπε

Δεν την έχω πολλές μέρες, και δεν την έχω μάθει ακόμα καλα πάντως, για εμένα είναι μέχρι  τώρα μια χαρά, βρήκα αυτό το βίντεο άμα ξέρεις γερμανικά, η ποιος ξέρει γερμανικά, μπορεί να μας γράψει πάνω κάτω, τι λέει ο μάστορας     

Δε βλέπω να λέει τίποτα σπουδαίο, απ'οτι καταλαβαίνω πρακτικά παρουσιάζει τις δυνατότητες της τηλεόρασης.

Αν ενεργοποιήσειςτους υπότιτλους και πατήσεις στις ρυθμίσεις, έχει δυνατότητα auto-translate, αν γνωρίζεις αγγλικά προτίμησέ το από μετάφραση σε ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν την έχω πολλές μέρες, και δεν την έχω μάθει ακόμα

Να προσθέσω επίσης κάτι που δεν είχα παρατηρήσει, η εικόνα αν βλέπεις μέσω HDMI είναι πολύ καλύτερη, από ότι με καλώδιο από την κεραία, με της ιδίες ρυθμίσεις που έχω αναφέρει λίγο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Για την χρήση που αναφέρεις μάλλον όλες κάνουν.

Προσωπικά θα εξαιρούσα την toshiba, καθώς έχω αρχίσει και αντιπαθώ τις vestel όπως και την hisense λόγω οτι μιλάμε για οικονομικό μοντέλο ips (προσοχή γιατί κάποιου προτιμούν τα ips), τυγχάνει να υπάρχει σχετικό βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=3cbCfCldyt4

Έχω την tcl σε 65αρα εδώ και 4 μέρες, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εκτός της τιμής, προτίμησα tcl για την παρουσία hdmi 2.1 λόγω ps5 που εσένα δε σε αγγίζει.

Στην περίπτωσή σου η διαφορά τιμής είναι μικρή.

Samsung για επωνυμία, υποστήριξη και πιθανώς καλύτερο upscaler (έτσι φημίζεται)  που θα φανεί χρήσιμος στην καθημερινή θέαση

Tcl για features που πιθανώς δε σε ενδιαφέρουν αλλά κυρίως για το λογισμικό, καθώς το google tv πάει σφαίρa ενώ διαβάζω αρκετούς που δε συμπαθούν το tizen os.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηγέτες υποτίθεται στης τηλεοράσεις είναι η LG και η SAMSUNG, και μια άσχετη δική μου ιστορία, το 1991-92 είχα αγοράσει μια τηλεόραση 21 ιντσες μάρκας crown, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτή η μάρκα, 25 χρόνια μετα η τηλεόραση έπαιζε ακόμα χωρίς να έχει πάει ούτε μια φορά για επισκευή , αγοράζοντας τώρα μια επώνυμη μάρκα, τι πληρώνουμε τελικά το όνομα, την εγγύηση, τα εξαρτήματα που έχει μέσα η τηλεόραση, μπορεί να πάρεις πχ την SAMSUNG και σε 3μηνες να τα έχει παίξει, και μπορεί να πάρεις μια μάρκα που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της, και να την έχεις για χρόνια, ρωσική ρουλέτα η αγορά ηλεκτρονικών η ηλεκτρικών συσκευών η αγορά σήμερα, πάντως αν μια τηλεόραση καταφέρει να βγάλει τα 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα, να είμαστε ευχαριστημένοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, markon είπε

Οι ηγέτες υποτίθεται στης τηλεοράσεις είναι η LG και η SAMSUNG, και μια άσχετη δική μου ιστορία, το 1991-92 είχα αγοράσει μια τηλεόραση 21 ιντσες μάρκας crown, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτή η μάρκα, 25 χρόνια μετα η τηλεόραση έπαιζε ακόμα χωρίς να έχει πάει ούτε μια φορά για επισκευή , αγοράζοντας τώρα μια επώνυμη μάρκα, τι πληρώνουμε τελικά το όνομα, την εγγύηση, τα εξαρτήματα που έχει μέσα η τηλεόραση, μπορεί να πάρεις πχ την SAMSUNG και σε 3μηνες να τα έχει παίξει, και μπορεί να πάρεις μια μάρκα που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της, και να την έχεις για χρόνια, ρωσική ρουλέτα η αγορά ηλεκτρονικών η ηλεκτρικών συσκευών η αγορά σήμερα, πάντως αν μια τηλεόραση καταφέρει να βγάλει τα 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα, να είμαστε ευχαριστημένοι

Γενικά όλες βγάζουν προβλήματα.

Η samsung και η lg, εκτός του οτι προσφέρουν κάποια κομμάτια κάπως πιο ποιοτικά, δίνουν βάση και στο after sales κάτι που οι υπόλοιπες δύσκολα έχουν. Είναι σημαντικό να μπορείς να βρεις ανταλλακτικά μετά απο 2-3 χρόνια.

Έρχομαι από 2 ελαττωματικές τηλεοράσεις.

Η πρώτη επώνυμη, σχετικά καλό μοντέλο lg, τότε 3d & smart δεν είχαν όλες. Η τηλεόραση παρουσίασε πρόβλημα στην ταινία του πάνελ και όταν ζεσταίνοταν πέταγε γραμμές. Πρόβλημα μη αναστρέψιμο, η τηλεόραση κάνοντας υπομονή λόγω κόστους κτήσης έβγαλε 5ετία.

Η δεύτερη επώνυμη μεν (toshiba), τούρκικη δε(vestel). Στα 2,5-3 χρόνια άρχισε να μην ανάβει, έπρεπε να βγαίνει εκτός πρίζας για reset. Μετά ξεκίνησαν οι λάμπες και δεν έπαιζαν, τελικά αντικατέστησα λάμπες ωστόσο τα reboot δε σταμάτησαν, τελευταία τη χρησιμοποιούσα με καλώδιο καθώς το wifi δεν το έβλεπε καν. Μετά βίας και μια επισκευή των 130€ η τηλεόραση έβγαλε 4ετία. Παίζει ακόμη αλλά θα κρατηθεί ως εφεδρική καθώς για να ανάψει τα πρωινά, χρειάζεται 3-4 επανεκκινήσεις.

Με άλλα λόγια ότι είπες.

Οι τηλεοράσεις έχουν γίνει πλέον αναλώσιμες, δυστυχώς...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...