Προς το περιεχόμενο

13 ευρώ ελάχιστη ανανέωση στην καρτοκινητή - Παράπονο προς το Insomnia


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου θυμιζεις τον πατερα μου οταν κραζει το προγραμμα καποιου καναλιου στην τηλεοραση και δεν παταει το κουμπι στο τηλεκοντρολ να το αλλαξει...

  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μου θυμιζεις τον πατερα μου οταν κραζει το προγραμμα καποιου καναλιου στην τηλεοραση και δεν παταει το κουμπι στο τηλεκοντρολ να το αλλαξει...

Έστω ότι κάποιος θέλει να αλλάξει το καρτοκινητό του γιατί του ζητάει 13 ευρώ ελάχιστη ανανέωση... Που να πάει ακριβώς; Στο F2G που σε 1-2 μήνες θα ακολουθήσει και αυτό την ίδια τακτική; Υπάρχει λόγος που δεν το κάνουν όλοι μαζί ταυτόχρονα... 

Εκτός και αν εννοείς να πάρει καρτοκινητό άλλης χώρα όπως είπε και ο @Mhlogiatros

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, rafinos said:

Έστω ότι κάποιος θέλει να αλλάξει το καρτοκινητό του γιατί του ζητάει 13 ευρώ ελάχιστη ανανέωση... Που να πάει ακριβώς; Στο F2G που σε 1-2 μήνες θα ακολουθήσει και αυτό την ίδια τακτική; Υπάρχει λόγος που δεν το κάνουν όλοι μαζί ταυτόχρονα... 

Εκτός και αν εννοείς να πάρει καρτοκινητό άλλης χώρα όπως είπε και ο @Mhlogiatros

Αναφερομουν στο "παραπονο προς το ινσομνια". Οσο για τις ελαχιστες χρεωσεις τον καρτοκινητων , καιρος ηταν να αλλαξουν. Δεν με συμφερει αυτο που λεω ως καταναλωτη , αλλα αν εσυ πιστευες οτι οι παροχοι θα επιβιωναν με τους νεοελληνες που θελουν να ανανεωνουν μια φορα τον χρονο μοστραροντας ομως το iphone στην παρεα , τοτε σου εχω νεα. Δεν μπορουν να επιβιωσουν ετσι. Για αυτο ανεβαινουν τα κοστολογια.

Προσωπικα το γυρισα σε συμβολαιο (13 ευρω / μηνα) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ψαχνω να βαζω μοναδες και να αγοραζω πακετα οταν θα χρειαστω καποια στιγμη χρονο ομιλιας ή data ... γιατι και εγω την ιδια νοοτροπια ειχα... εβαζα 12 ευρω και εξαντλουσα το διμηνο που σε αφηνε ο παροχος πριν σου μηδενισει το υπολοιπο. Αλλα μιας και οι παροχες γινοντουσαν reset στον ενα μηνα , στον επομενο μηνα που δεν ανανεωνα , αν χρειαζομουν π.χ. data , ετρεχα να βαλω 10αρικο ... οποτε κατεληγε η μια η αλλη με συμβολαιο...

43 minutes ago, Mhlogiatros said:

να το αλλάξει σε turkcell

Πω ρε φιλε , μου θυμισες εποχες στρατου στον Εβρο που την μιση θητεια την βγαλαμε με το κινητο να πιανει turkcell :) 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αναφερομουν στο "παραπονο προς το ινσομνια". Οσο για τις ελαχιστες χρεωσεις τον καρτοκινητων , καιρος ηταν να αλλαξουν. Δεν με συμφερει αυτο που λεω ως καταναλωτη , αλλα αν εσυ πιστευες οτι οι παροχοι θα επιβιωναν με τους νεοελληνες που θελουν να ανανεωνουν μια φορα τον χρονο μοστραροντας ομως το iphone στην παρεα , τοτε σου εχω νεα. Δεν μπορουν να επιβιωσουν ετσι. Για αυτο ανεβαινουν τα κοστολογια.

Κάνε μια σύγκριση τι πληρώνουν άλλοι ευρωπαίοι για ποιες παροχές και μετά λέμε για τις φτωχές εταιρίες και τους νεοέλληνες.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αναφερομουν στο "παραπονο προς το ινσομνια". Οσο για τις ελαχιστες χρεωσεις τον καρτοκινητων , καιρος ηταν να αλλαξουν. Δεν με συμφερει αυτο που λεω ως καταναλωτη , αλλα αν εσυ πιστευες οτι οι παροχοι θα επιβιωναν με τους νεοελληνες που θελουν να ανανεωνουν μια φορα τον χρονο μοστραροντας ομως το iphone στην παρεα , τοτε σου εχω νεα. Δεν μπορουν να επιβιωσουν ετσι. Για αυτο ανεβαινουν τα κοστολογια.

Προσωπικα το γυρισα σε συμβολαιο (13 ευρω / μηνα) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην ψαχνω να βαζω μοναδες και να αγοραζω πακετα οταν θα χρειαστω καποια στιγμη χρονο ομιλιας ή data ... γιατι και εγω την ιδια νοοτροπια ειχα... εβαζα 12 ευρω και εξαντλουσα το διμηνο που σε αφηνε ο παροχος πριν σου μηδενισει το υπολοιπο. Αλλα μιας και οι παροχες γινοντουσαν reset στον ενα μηνα , στον επομενο μηνα που δεν ανανεωνα , αν χρειαζομουν π.χ. data , ετρεχα να βαλω 10αρικο ... οποτε κατεληγε η μια η αλλη με συμβολαιο...

Πω ρε φιλε , μου θυμισες εποχες στρατου στον Εβρο που την μιση θητεια την βγαλαμε με το κινητο να πιανει turkcell :) 

Εδώ και χρόνια πρέπει να ανανεώσεις κάθε 2 μήνες γιατί σου μηδενίζεται το υπόλοιπο και στους 3ις μήνες μπαίνει φραγή κτλ κτλ κτλ. Παγκόσμια πρωτοτυπία πρέπει να είναι αυτό... Ή τουλάχιστον όχι πρακτική κάποιου σύγχρονου ευρωπαϊκού κράτους. Έχουμε τις ακριβότερες τηλεπικοινωνίες συγκριτικά με τις χώρες της Ε.Ε. και υπάρχουν και καταναλωτές που υποστηρίζουν ότι δεν θα επιβίωναν οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών που το μόνο που κάνουν είναι να περηφανεύονται δημόσια για τα υπέρογκα κέρδη τους; Μην ξεχνάς ότι πλέον για τα άτομα μέχρι 29 δεν παρακρατείται καθόλου φόρος από το κράτος στο σύνολο του ποσού, ενώ μειώθηκε κάπως και για όλες τις υπόλοιπες ηλικίες. Άρα αν πριν έβγαζαν 10 τώρα βγάζουν 12 ή και παραπάνω με τον ίδιο αριθμό πελατών. Βέβαια, ο αριθμός πελατών τους κατά βάση αυξάνεται, άρα και τα κέρδη τους. Και από όποια μεριά και το αν δει κανείς (εκτός από τη δική σου όπως φαίνεται)... Είναι ξεκάθαρα κλεψιά και οι τιμές προκαθορίζονται με βάση αθέμητες συνεννοημένες πρακτικές όπως είναι ξεκάθαρο σε όλους, εκτός από την ΕΕΤΤ. Γιατί ως γνωστόν αν ανεβάσει ο απέναντι τις τιμές δίχως λογική τότε θα το κάνω και εγώ, αντί να τις κρατήσω στο ίδιο επίπεδο για να κερδίσω πελάτες... Τους καημένους τους παρόχους τηλεπικοινωνιών που δεν μπορούν να επιβιώσουν... Που σέβονται τους εργαζομένους τους και δεν τους βάζουν «το πιστόλι στον κρόταφο» για να πιάσουν τους καθόλου παράλογους στόχους τους. 

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Everest said:

Κάνε μια σύγκριση τι πληρώνουν άλλοι ευρωπαίοι για ποιες παροχές και μετά λέμε για τις φτωχές εταιρίες και τους νεοέλληνες.

Κανε μια συγκριση ποσο λαμογια ειναι οι αλλοι ευρωπαιοι και μετα λεμε για τα υπολοιπα. Ειμαι σιγουρος οτι ακομα και 3.500 ευρω να παει ο κατωτατος μισθος , παλι θα φοροδιαφευγουμε. Ετσι μεγαλωσε ο ελληνας... ειναι θεμα παιδειας ... που δεν εχουμε. Εχουμε το κρατος που μας αξιζει. Τοσο απλα. Αλλα πλατιαζουμε. 

Τα δεδομενα με τους παροχους ειναι αυτα που ειναι. Δεν βρισκω λογο να κλαιγομαστε για αυτα τα θεματα στο φορουμ. Δεν σου αρεσει η κατασταση ? Κανε κατι να την αλλαξεις. 

12 minutes ago, rafinos said:

Πόσο καιρό έχεις το συμβόλαιό σου;

Φετος το εκανα.
 

12 minutes ago, rafinos said:

Είναι ξεκάθαρα κλεψιά

Ειναι ξεκαθαρα "επανασταση απο το πληκτρολογιο". Δες τι εγραψα παραπανω. Αν δεν σου αρεσει η κατασταση , την αλλαζεις.

12 minutes ago, rafinos said:

Εδώ και χρόνια πρέπει να ανανεώσεις κάθε 2 μήνες γιατί σου μηδενίζεται το υπόλοιπο και στους 3ις μήνες μπαίνει φραγή κτλ κτλ κτλ. Παγκόσμια πρωτοτυπία πρέπει να είναι αυτό...

Παγκοσμια πρωτοτυπια ειναι να θελει καποιος να ανανεωνει μια φορα τον χρονο ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κανε μια συγκριση ποσο λαμογια ειναι οι αλλοι ευρωπαιοι και μετα λεμε για τα υπολοιπα. Ειμαι σιγουρος οτι ακομα και 3.500 ευρω να παει ο κατωτατος μισθος , παλι θα φοροδιαφευγουμε. Ετσι μεγαλωσε ο ελληνας... ειναι θεμα παιδειας ... που δεν εχουμε. Εχουμε το κρατος που μας αξιζει. Τοσο απλα. Αλλα πλατιαζουμε. 

Τα δεδομενα με τους παροχους ειναι αυτα που ειναι. Δεν βρισκω λογο να κλαιγομαστε για αυτα τα θεματα στο φορουμ. Δεν σου αρεσει η κατασταση ? Κανε κατι να την αλλαξεις. 

Φετος το εκανα.
 

Ειναι ξεκαθαρα "επανασταση απο το πληκτρολογιο". Δες τι εγραψα παραπανω. Αν δεν σου αρεσει η κατασταση , την αλλαζεις.

Παγκοσμια πρωτοτυπια ειναι να θελει καποιος να ανανεωνει μια φορα τον χρονο ...

Η φοροδιαφυγή που ναι υπάρχει... Πού κολλάει με τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεπικοινωνιών που ΚΛΕΒΟΥΝ (και κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΦΟΡΟ) και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;  Και ένα site που ΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ (ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ SITES!) τους «γλύφει» με τον τρόπο του και λες ότι δεν είναι θέμα για το φόρουμ. Και πως ακριβώς αλλάζεις την κατάσταση; Δεν χρησιμοποιείς τηλεπικοινωνίες και παίρνεις τα βουνά και απαρνιέσαι την τεχνολογία; Αυτά για τους νεοέλληνες κτλ που λες δείχνουν ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Πλήρωνε ότι σου πασάρουν παιχταρά μου και πες τους και ευχαριστώ. Γιατί ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ! Με τα λεγόμενά σου είναι λαμόγιο κάποιος γιατί δεν θέλει 2 μήνες να χρησιμοποιήσει τις μονάδες του κινητού του και άρα τα λεφτά του εξαφανίζονται γιατί το αποφάσισε ο πάροχος ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ! Και αν πραγματικά θεωρείς ότι δεν είναι θέμα για το φόρουμ το συγκεκριμένο μπορείς κάλλιστα να μην το παρακολουθήσεις. Υπάρχουν moderators που μπορούν κάλλιστα να κλείσουν το θέμα. Στείλτους ένα μήνυμα και πες τους το. Αν το κλείσουν βέβαια αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου ότι δεν τους αρέσει και πολύ να κακολογούμε τους αγαπημένους σου (και τους) ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ παρόχους τηλεπικοινωνιών που όπως λες δικαίως μας αρμέγουν επειδή κάποιοι είναι λαμόγια ή δεν τηρούν τις φορολογικές τους υποχρεώσεις. 

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς για κάποιο λόγο νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις life coaching σε κάποιον άλλο, επειδή νομίζεις πως ξέρεις καλύτερα τα πράγματα, που όπως αποδεικνύεται δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Για κάποιο λόγο έχεις κολλήσει στην λαμογιά του Έλληνα την οποία ποτέ δεν έθιξα. Επειδή ήταν όλοι λαμόγια και συνεχίζουμε μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό να είμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Αν θέλεις να συνεχίσεις να το πιστεύεις, μπράβο σου!

Το φόρουμ στο οποίο δημοσιεύω τις σκέψεις μου αυτή τη στιγμή είναι μια μορφή αντίδρασης (για να μαθαίνεις και κάτι μιας που νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα τόσο καλά). Αυτό που κάνω εγώ το κάνω με σκοπό να «ταρακουνήσω» (αν και μάλλον δεν θα τα καταφέρω) ένα ιντερνετικό μέσο με πολύ μεγάλο κοινό. Το πρόβλημα στην περίπτωσή μας ξαναλέω δεν είναι αν είναι λαμόγια οι Έλληνες. Είναι ότι οι πάροχοι μας κλέβουν. Πλέον σταματάει να με ενδιαφέρει αν το κατανοείς αυτό γιατί δεν δείχνεις να θέλεις να το καταλάβεις. Παράλληλα νομίζεις ότι αυτό που είπες είναι κάποια μεγάλη φιλοσοφία που θα βοηθήσει κάποιον άνθρωπο. Όσα έγραψες - συγγνώμη κιόλας - είναι μπαρούφες. 

Επίσης, με το παρακάτω αποδεικνύεις ότι βρίσκεσαι εδώ μόνο για να το παίξεις έξυπνος γιατί και οι πρακτικές τους είναι όντως αθέμητες και δεν μπορείς να το καταλάβεις μιας που βάζεις εισαγωγικά στην αντίστοιχη λέξη (δεν γίνεται να έχουν ακριβώς ίδιες τιμές και προγράμματα που μοιάζουν σε τόσο μεγάλο βαθμό δίχως να τα έχουν συμφωνήσει νωρίτερα) και δεν βγάζουν «κάνα φράγκο». «Κάνα φράγκο» βγάζει κάποι@ από αυτ@ που αποκαλείς λαμόγιο και κόβει 5 αποδείξεις αντί για 7. Το «κάνα φράγκο» που βγάζουν εις βάρος σου οι πάροχοι δεν μπορείς να φανταστείς πόσα μηδενικά έχει. 

39 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θελουμε να ανανεωνουμε στο καρτοκινητο οποτε γουσταρουμε και οταν καταφευγουν οι παροχοι σε πρακτικες "αθεμιτες" μπας και βγαλουν κανα φραγκο , μας κακοφαινεται

Επίσης, το ότι συνεχίζει κάποιος να ζει σε μια χώρα και «καταπίνει» αυτά που «καταπίνει» δεν σημαίνει ότι δεν κάνει προσπάθεια να το αλλάξει. Καμιά φορά σημαίνει ότι δεν έχει τη δύναμη να το κάνει (έχουν γίνει διαδηλώσεις στην χώρα που ζούμε με ίσως και επταψήφιο αριθμό ατόμων που δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα). Αυτός που δεν «αλλάζει» κάτι είσαι εσύ που τα δέχεσαι όλα αμάσητα και λες και ευχαριστώ. Οπότε κοιτάξου λίγο στον καθρέφτη που νομίζεις ότι μπορείς να μου κάνεις μαθήματα ζωής.

Τέλος, το ότι «κλαίγομαι» στο insomnia που είναι το μεγαλύτερο forum τεχνολογίας στην Ελλάδα νομίζεις το κάνω τυχαία; Αν το insomnia ως κοινότητα αποφασίσει να γράφει για όλα τα «καλά» των παρόχων και δεν αναπαράγει απλώς τα τρομερά τους «επιτεύγματα» νομίζεις ότι δεν θα τους επηρεάσει;

Τα ερωτήματα που έθεσα είναι ρητορικά δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Εγώ γνωρίζω τις απαντήσεις, για σένα δεν είμαι σίγουρος.

 

Υ.Γ. Δεν θα συνεχίσω άλλο να προσπαθώ να σου εξηγήσω τι κάνει «νιάου νιάου στα κεραμίδια», γιατί εσύ θα συνεχίσεις να επιμένεις ότι είναι ο σκύλος που μαθαίνει ξένες γλώσσες. Αν ήθελες να καταλάβεις θα το είχες κάνει ήδη. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω τότε συνέχισε να πιστεύεις ότι οι πάροχοι έχουν το αλάθητο και φταίει ο γείτονας το λαμόγιο που δεν έκοψε τρεις αποδείξεις (που κακώς δεν το έκανε) και ένας τυχαίος τύπος στο ίντερνετ που «κλαίγεται» για την κατάσταση και πως εσύ κατανοείς τόσο καλύτερα τα πράγματα από όλους εμάς. Καληνύχτα!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mphxths said:

Παγκοσμια πρωτοτυπια ειναι να θελει καποιος να ανανεωνει μια φορα τον χρονο ...

Σώπα ρε; θα σε ρωτήσουμε κ όλας ποτέ θα ανανεώσουμε;;; 

Ας ανοίξουν οι εταιρείες (που κάποια στιγμή θα γίνει) για να μπορείς να βάλεις οποία εταιρεία της Ευρώπης θέλεις, να σου πω εγώ τι θα πάθει το εδώ καρτέλ!

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Everest είπε

Κάνε μια σύγκριση τι πληρώνουν άλλοι ευρωπαίοι για ποιες παροχές και μετά λέμε για τις φτωχές εταιρίες και τους νεοέλληνες.

Aγγλία με £10 έχω απεριόριστα λεπτά και sms και 4GB για 30 μέρες σε καρτοκινητό.Και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και καλύτερα πακέτα.Και το χρηματικό υπόλοιπο δεν λήγει ποτέ.Σε άλλες εταιρίες κρατάει τουλάχιστον ένα 6μηνο το υπόλοιπο.

Ελλάδα που έχω αφήσει μια αγγλική σιμ για να  καλώ τους δικούς μου με τα δικά μου απεριόριστα πλησιάζουμε τα 4 χρόνια και στο σύνολο της έχω βάλει £30.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rafinos said:

Για κάποιο λόγο έχεις κολλήσει στην λαμογιά του Έλληνα την οποία ποτέ δεν έθιξα. Επειδή ήταν όλοι λαμόγια και συνεχίζουμε μέχρι σήμερα σε μεγάλο βαθμό να είμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

 

1 hour ago, rafinos said:

Το πρόβλημα στην περίπτωσή μας ξαναλέω δεν είναι αν είναι λαμόγια οι Έλληνες. Είναι ότι οι πάροχοι μας κλέβουν.

Οι παροχοι απαρτιζονται απο ... Ελληνες. Αυτοαναιρεθηκες. Ειμαστε λαμογια (η μεγαλυτερη πλειοψηφια , να μην ειμαστε και απολυτοι) , ψηφιζουμε λαμογια , οι εταιριες απαρτιζονται απο λαμογια. Τι δεν καταλαβαινεις ? Η νοοτροπια αυτη δεν ξεριζωνεται απο την μια μερα στην αλλη.
 

1 hour ago, rafinos said:

Το φόρουμ στο οποίο δημοσιεύω τις σκέψεις μου αυτή τη στιγμή είναι μια μορφή αντίδρασης (για να μαθαίνεις και κάτι μιας που νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα τόσο καλά). Αυτό που κάνω εγώ το κάνω με σκοπό να «ταρακουνήσω» (αν και μάλλον δεν θα τα καταφέρω) ένα ιντερνετικό μέσο με πολύ μεγάλο κοινό.

Σιγα την αντιδραση. Δεν ανοιξε ρουθουνι. Αντιδραση απο το πληκτρολογιο. Εσενα περιμενε το κοινο του ινσομνια για να το ταρακουνησεις. Λεγοντας μας πραγματα αυτονοητα εδω και χρονια. Καλα που ηρθες και μας ανοιξες τα ματια.
 

1 hour ago, rafinos said:

«Κάνα φράγκο» βγάζει κάποι@ από αυτ@ που αποκαλείς λαμόγιο και κόβει 5 αποδείξεις αντί για 7. Το «κάνα φράγκο» που βγάζουν εις βάρος σου οι πάροχοι δεν μπορείς να φανταστείς πόσα μηδενικά έχει. 

Ταξιτζηδες , λαικες αγορες , περιπτερα , γιατροι , δικηγοροι , και ενα σωρο επαγγελματα που δεν κοβανε και δεν κοβουν αποδειξεις μεχρι και σημερα ξερεις ποιον ζημιωνουν ? Οταν σε ρωταει ο βενζινας , να σου κοψω αποδειξη ? και επειδη εσυ και εγω βιαζομαστε , του λεμε αστο γαμησε το και φευγουμε , ξερεις ποιον ζημιωνει ? Και εσυ τωρα ολα αυτα τα ξεχνας , και σε ενδιαφερουν μονο οι παροχοι ? Επειδη βγαζουν πολλα μηδενικα εις βαρος μας ? Τα τοσα επαγγελματα που δεν κοβανε μια ζωη αποδειξεις , ξερεις ποσα μηδενικα ζημιωσαν το κρατος και την πληρωσαμε εμεις με περικοπες σε μισθους συνταξεις και αυξηση φορων ? Αλλα εσενα σε πειραξαν οι παροχοι επειδη σου αυξησαν το καρτοκινητο και ολα τα αλλα τα κανεις γαργαρα ? 
 

1 hour ago, rafinos said:

Τέλος, το ότι «κλαίγομαι» στο insomnia που είναι το μεγαλύτερο forum τεχνολογίας στην Ελλάδα νομίζεις το κάνω τυχαία; Αν το insomnia ως κοινότητα αποφασίσει να γράφει για όλα τα «καλά» των παρόχων και δεν αναπαράγει απλώς τα τρομερά τους «επιτεύγματα» νομίζεις ότι δεν θα τους επηρεάσει;

Οχι , δεν θα επηρεασει κανεναν. Ποτε επηρεασε καποιον ή κατι το κοινο του ινσομνια ?
 

1 hour ago, rafinos said:

Επίσης, το ότι συνεχίζει κάποιος να ζει σε μια χώρα και «καταπίνει» αυτά που «καταπίνει» δεν σημαίνει ότι δεν κάνει προσπάθεια να το αλλάξει. Καμιά φορά σημαίνει ότι δεν έχει τη δύναμη να το κάνει (έχουν γίνει διαδηλώσεις στην χώρα που ζούμε με ίσως και επταψήφιο αριθμό ατόμων που δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα).

Δεν εχεις κανει καμμια προσπαθεια να αλλαξεις αυτο που σε ενοχλει με τους παροχους. Το "δεν εχω την δυναμη" σημαινει αυτοματως οτι εδωσες την δυναμη σε καποιον αλλον. Λυσεις σου εδωσα στο μηνυμα το προηγουμενο. Αν εχεις τα @@ τις εφαρμοζεις. Αλλιως καθεσαι στο ινσομνια και μοιρολογας.
 

1 hour ago, filip123go said:

Σώπα ρε; θα σε ρωτήσουμε κ όλας ποτέ θα ανανεώσουμε;;; 

Σωπα ρε ; Θα σε ρωτησουν κιολας ποσο θα κοστιζει η ελαχιστη ανανεωση ? ;) 

@Ukforthemoment Συγκρινεις διαφορετικες κοινωνιες. Οι κοινωνιες απαρτιζονται απο ανθρωπους. Αυτοι οι ανθρωποι στελεχωνουν κυβερνησεις και εταιριες. Αναλογως πως μεγαλωσαν και με τι νοοτροπια , θα διαμορφωσουν και αναλογες κυβερνησεις και εταιριες. Εμεις κραζουμε τις εταιριες λες και ηρθαν εξωγηινοι και τις φτιαξανε. Εχουμε την κοινωνια που φτιαξαμε.. και αν την φτιαξαμε σαν τα μουτρα μας , μην μας κακοφαινεται. Ας δουμε τα μουτρα μας στον καθρεπτη και ας τα αλλαξουμε. Τα μουτρα μας. Το ειδωλο μας στον καθρεπτη δεν αλλαζει αν δεν αλλαξουμε εμεις.

Ευτυχως ή δυστυχως , η Ευρωπαικη Ενωση μας αναγκαζει σε αλλαγες. Αν δεν μας αναγκαζαν να γυρισουμε σε ψηφιακο σημα στην τηλεοραση ακομα θα παλευαμε με το αναλογικο. Δεν λεω οτι ειναι Αγια και Οσια η Ενωση , αλλα καποιες αλλαγες που επιβαλλει στα μελη της σε διαφορους τομεις ειναι σε θετικη κατευθυνση. Αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι χωρες ειναι ετοιμες για αυτες. Μιλαμε για διαφορετικες κοινωνιες και ανθρωπους , διαφορετικες νοοτροπιες και αντιληψεις. Ισως καποια στιγμη μας επιβληθουν αλλαγες και στους παροχους , αλλα μιας και αυτοι απαρτιζονται απο τους κουτοπονηρους νεοελληνες , ολο και καποια μαλακια θα σκαρφιστουν. Ισως αλλαξουν τον τροπο μετρησης των data , του byte :) Ισως αλλαξουν την μοναδα μετρησης του χρονου για να μας χρεωνουν περισσοτερο χρονο ομιλιας απο τον πραγματικο χρονο που ζουμε.. Ειδωμεν :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε



@Ukforthemoment Συγκρινεις διαφορετικες κοινωνιες.

Αυτό ακριβώς κάνω γιατί σε αυτό ακριβώς απάντησα απο το ποστ του φίλου.Σύγκριση με τι πληρώνουν οι ξενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...