Προς το περιεχόμενο

Revolut η Payzy ?


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, walex είπε

Πως χαλάς μαύρα χρήματα με την Revolut?

Αν κάποιος είναι να σε πληρώσει μέσω τραπέζης μπορείς να του πεις να τα στείλει απευθείας στον λογαριασμό της Revolut, να μην περάσουν τα χρήματα από Ελληνική τράπεζα. Ή μπορείς να στείλεις αίτημα μέσω της Revolut, όπου στέλνεται ένα λινκ σε αυτόν που θες να τον χρεώσεις, και του ανοίγει μια σελίδα στην Revolut όπου μπορεί να χρεώσει την κάρτα του και να σου πιστωθούν τα χρήματα επίσης στον λογαριασμό της Revolut χωρίς να περάσουν από Ελληνική τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, gokuthelegend said:

Αν κάποιος είναι να σε πληρώσει μέσω τραπέζης μπορείς να του πεις να τα στείλει απευθείας στον λογαριασμό της Revolut, να μην περάσουν τα χρήματα από Ελληνική τράπεζα. Ή μπορείς να στείλεις αίτημα μέσω της Revolut, όπου στέλνεται ένα λινκ σε αυτόν που θες να τον χρεώσεις, και του ανοίγει μια σελίδα στην Revolut όπου μπορεί να χρεώσει την κάρτα του και να σου πιστωθούν τα χρήματα επίσης στον λογαριασμό της Revolut χωρίς να περάσουν από Ελληνική τράπεζα.

Δεν περιμένω κάποια πληρωμή από κάποιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gokuthelegend said:

Αν κάποιος είναι να σε πληρώσει μέσω τραπέζης μπορείς να του πεις να τα στείλει απευθείας στον λογαριασμό της Revolut, να μην περάσουν τα χρήματα από Ελληνική τράπεζα. Ή μπορείς να στείλεις αίτημα μέσω της Revolut, όπου στέλνεται ένα λινκ σε αυτόν που θες να τον χρεώσεις, και του ανοίγει μια σελίδα στην Revolut όπου μπορεί να χρεώσει την κάρτα του και να σου πιστωθούν τα χρήματα επίσης στον λογαριασμό της Revolut χωρίς να περάσουν από Ελληνική τράπεζα.

και οι ελληνικές τράπεζες για να ασχοληθούν πρέπει το ποσό να είναι λίγο μεγάλο. Αν εγώ παίρνω μαύρα κάποια € το μήνα σε ελληνική τράπεζα, δε παιζει να ασχοληθεί κανείς. Από την άλλη αν είναι μεγάλο το ποσό πιστεύεις ότι με τη revolut (που κλειδώνει λογαριασμούς για πλάκα) θα τη βγάλεις καθαρή;

Εδώ δεν ήταν που είχε ανοίξει θέμα ένας που πληρώνοταν απο εταιρία του εξωτερικου στη Ν26 και στην 3η μισθοδοσία τον ενοχλήσανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον χρησιμοποιώ την payzy σε όλες μου τις συναλλαγές. Πληρωμή λογαριασμών RF 2% επιστροφή. 1% σε όλες τις αγορές. Έχω κάρτα eurobank επιστροφή η οποία δίνει μόνο σε συνεργάτες Σκλαβενίτη κτλ. Φορτίζω την payzy από τον λογαριασμό μου και τέλος. Το μόνο που τσέκαρα δόσεις με klarna δεν έχω πάρει πόντους. Την έβαλα ως κάρτα πληρωμής των 3 δόσεων. Στην μια αγορά που πληρώθηκε η πρώτη δόση και έγινε εκκαθάριση δεν πήρα coins. Στην άλλη αγορά είναι προς εκκαθάριση. Θα περιμένω και μετά θα τους πάρω τηλέφωνο. Αλλά εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Πήρα την ευκολία των 3 δόσεων με χρεωστική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να πληρώνεις λογαριασμούς εγχώριους όπως ΔΕΗ, κάρτες, τηλέφωνα κλπ βάζεις payzy (0.40 προμήθεια αλλά με επιστροφή) αλλά είναι ακριβά τα εμβάσματά της. Η revolut απ' την άλλη μάλλον δεν πληρώνει λογαριασμούς άλλα έχει δωρεάν εμβάσματα.

Ε;;;

Επεξ/σία από Jackob2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Jackob2 είπε

Αν θες να πληρώνεις λογαριασμούς εγχώριους όπως ΔΕΗ, κάρτες, τηλέφωνα κλπ βάζεις payzy (0.40 Προμήθεια) αλλά είναι ακριβά τα εμβάσματά της. Η revolut απ' την άλλη μάλλον δεν πληρώνει λογαριασμούς άλλα έχει δωρεάν εμβάσματα.

Ε;;;

Mια χαρά πληρώνεις όπου έχουν epos.ΠΧ ΔΕΗ ,τηλεφωνία είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Jackob2 είπε

Αν θες να πληρώνεις λογαριασμούς εγχώριους όπως ΔΕΗ, κάρτες, τηλέφωνα κλπ βάζεις payzy (0.40 Προμήθεια) αλλά είναι ακριβά τα εμβάσματά της. Η revolut απ' την άλλη μάλλον δεν πληρώνει λογαριασμούς άλλα έχει δωρεάν εμβάσματα.

Ε;;;

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις με κωδικό RF, μπαίνεις απλώς στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας που σε ενδιαφέρει και πληρώνεις εκεί με την χρεωστική κάρτα. Δεν έχει προμήθεια, μετράει κανονικά στο αφορολόγητο αν πληρώσεις με Ελληνική κάρτα, και θα πάρεις και 1% επιστροφή αν πληρώσεις με την Payzy (η Payzy μετράει και στο αφορολόγητο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τι σκέφτομαι: φορτώνω ότι υπολογίζω να ξοδέψω σε λογαριασμούς και σε εμβάσματα για το μήνα, κόστος 1,4 ευρώ και τα πληρώνω απ' το σπίτι χωρίς πολλές κρατήσεις (δυστυχώς το web banking έχει γίνει ακριβό) και χωρίς να πηγαίνω σε τράπεζες.

Ακόμα καλύτερα: πληρώνω τα εμβάσματα με revolut, στέλνω τα υπόλοιπα από revolut σε payzy (ελάχιστα τέλη) από όπου πληρώνω τους λογαριασμούς : netflix, cu, whatsup, efood, nova, πιστωτικές. Επωφελούμαι έτσι από την επιστροφή και από το χτισιμο αφορολόγητου.

 

Βολεύει ή too much;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Jackob2 είπε

Να τι σκέφτομαι: φορτώνω ότι υπολογίζω να ξοδέψω σε λογαριασμούς και σε εμβάσματα για το μήνα, κόστος 1,4 ευρώ και τα πληρώνω απ' το σπίτι χωρίς πολλές κρατήσεις (δυστυχώς το web banking έχει γίνει ακριβό) και χωρίς να πηγαίνω σε τράπεζες.

Ακόμα καλύτερα: πληρώνω τα εμβάσματα με revolut, στέλνω τα υπόλοιπα από revolut σε payzy (ελάχιστα τέλη) από όπου πληρώνω τους λογαριασμούς : netflix, cu, whatsup, efood, nova, πιστωτικές. Επωφελούμαι έτσι από την επιστροφή και από το χτισιμο αφορολόγητου.

 

Βολεύει ή too much;

Τα χρήματα που τα φορτώνεις και με ποιο τρόπο; Ρωτάω επειδή αναφέρεις προμήθειες, μήπως τα στέλνεις με έμβασμα; Και στη Revolut και στη Payzy μπορείς να φορτώσεις χρήματα με χρέωση κάποιας κάρτας, χωρίς προμήθειες. Επίσης, γιατί στέλνεις χρήματα από τη Revolut προς την Payzy; Αν την Revolut την φορτίζεις απευθείας από Ελληνικό λογαριασμό, μπορείς να φορτίσεις απευθείας και την Payzy, χωρίς να μεσολαβήσει η Revolut.

Εγώ προσωπικά κάνω το εξής. Χρησιμοποιώ και την Payzy και την Revolut. Η payzy μεταξύ άλλων επειδή είναι Ελληνική εταιρία, οι αγορές που κάνεις μέσω αυτής μετράνε στο αφορολόγητο. Έχω υπολογίζει στο περίπου πόσο πρέπει να καταναλώσω για να πιάσω το αφορολόγητο (30% Χ το ετήσιο εισόδημά μου, βάζω και λίγο παραπάνω για να είμαι μέσα), και για μερικούς μήνες χρησιμοποιώ αποκλειστικά την Payzy μέχρι να το μαζέψω. Σαν έξτρα έχω και 1% επιστροφή που δίνει η Payzy. Όταν μαζέψω το αφορολόγητο, μετά χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την Revolut.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρηματα τα φορτωνω απο την κλασικη μου τραπεζα που χρεωνει 1.4€  απο εκει και περα οι υπολοιπες χρεωσεις ειναι ανυπαρκτες ή ελαχιστες. Γιατι να μοιράζω τα λεφτα αναμεσα σε revolut και payzy; Γιατί από την payzy θα εχω χρεωση 2€ για να πληρωσω το νοίκι που ειναι εμβασμα ενώ απο την revolut μάλλον τίποτα. Ποια απ'τις δύο θα πληρωσω πρωτα ειναι αδιαφορο πχ ολο το ποσο στην payzy και απο εκει οτι ειναι για εμβασματα στη revolut. 

Αυτό για την καρτα που δεν εχει χρεωση αντιθετα με το εμβασμα δεν το ήξερα. Απλοποιεί τα πράγματα. Ευχαριστώ!

 

Σχετικα με το αφορολογητο εκει που γκουγκλαρα εμαθα οτι μπορεις και απο τη revolut να  υπολογιστουν τα έξοδα για το αφορολογητο αλλά χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jackob2 είπε

Τα χρηματα τα φορτωνω απο την κλασικη μου τραπεζα που χρεωνει 1.4€  απο εκει και περα οι υπολοιπες χρεωσεις ειναι ανυπαρκτες ή ελαχιστες. Γιατι να μοιράζω τα λεφτα αναμεσα σε revolut και payzy; Γιατί από την payzy θα εχω χρεωση 2€ για να πληρωσω το νοίκι που ειναι εμβασμα ενώ απο την revolut μάλλον τίποτα. Ποια απ'τις δύο θα πληρωσω πρωτα ειναι αδιαφορο πχ ολο το ποσο στην payzy και απο εκει οτι ειναι για εμβασματα στη revolut. 

Αυτό για την καρτα που δεν εχει χρεωση αντιθετα με το εμβασμα δεν το ήξερα. Απλοποιεί τα πράγματα. Ευχαριστώ!

 

Σχετικα με το αφορολογητο εκει που γκουγκλαρα εμαθα οτι μπορεις και απο τη revolut να  υπολογιστουν τα έξοδα για το αφορολογητο αλλά χειροκίνητα.

Η χρέωση 1.4 ευρώ από που προκύπτει; Από το έμβασμα; Καλύτερα να χρεώνεις την κάρτα που δεν έχει προμήθεια, και επίσης τα χρήματα πιστώνονται άμεσα.

Για το διαμοιρασμό μεταξύ payzy και revolut δεν διαφωνώ, και εγώ έτσι κάνω, απλώς το θεωρώ σαν έξτρα κόπο να στέλνεις πρώτα στη Revolut και από την Revolut στην Payzy, ενώ μπορείς να στείλεις κατευθείαν στην Payzy χωρίς να μεσολαβήσει η Revolut.

Σχετικά με τη Revolut και το αφορολόγητο, από ότι λένε θα πρέπει να δηλώνεις χειροκίνητα τις συναλλαγές, αλλά το πρόβλημα είναι το εξής, πως ξέρεις ποιες συναλλαγές περνάνε για το αφορολόγητο για να τις δηλώσεις; Εγώ για να είμαι σίγουρος πληρώνω μόνο με Ελληνικές κάρτες μέχρι να το μαζέψω.

Επίσης, για να γλυτώσεις προμήθειες, μπορείς να χρησιμοποιείς και το IRIS των Ελληνικών τραπεζών. Έχει 500 ευρώ όριο την ημέρα, μπορείς να στείλεις σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα, τα χρήματα πάνε άμεσα (ακόμη και σε διαφορετικές τράπεζες), και δεν έχει προμήθειες. Το μόνο θέμα είναι να έχει ενεργοποιήσει το IRIS και ο παραλήπτης των χρημάτων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Jackob2 είπε

Το Iris δεν ειναι για λογαριασμούς 

Με το IRIS μπορείς να στέλνεις χρήματα μεταξύ Ελληνικών τραπεζών, γνωρίζοντας μόνο το κινητό τηλέφωνο του παραλήπτη. Έχει όριο 500 ευρώ την ημέρα, τα χρήματα πάνε άμεσα σε οποιαδήποτε από τις Ελληνικές τράπεζες, και είναι χωρίς χρέωση. Μόνη προϋπόθεση που υπάρχει είναι να έχει ενεργοποιήσει το IRIS και ο παραλήπτης των χρημάτων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Με το IRIS μπορείς να στέλνεις χρήματα μεταξύ Ελληνικών τραπεζών, γνωρίζοντας μόνο το κινητό τηλέφωνο του παραλήπτη. Έχει όριο 500 ευρώ την ημέρα, τα χρήματα πάνε άμεσα σε οποιαδήποτε από τις Ελληνικές τράπεζες, και είναι χωρίς χρέωση. Μόνη προϋπόθεση που υπάρχει είναι να έχει ενεργοποιήσει το IRIS και ο παραλήπτης των χρημάτων.

Αλλα δεν ειναι για λογαριασμους

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Jackob2 είπε

Αλλα δεν ειναι για λογαριασμους

Τι εννοείς δεν είναι για λογαριασμούς; Τα χρήματα τα στέλνεις εσύ από τον δικό σου λογαριασμό, και τα λαμβάνει ο παραλήπτης στον δικό του λογαριασμό. Ανέφερες ότι πληρώνεις ενοίκιο, γλυτώνεις την προμήθεια της τράπεζας έτσι.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...