Προς το περιεχόμενο

Revolut η Payzy ?


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη χρησιμοποιω την Payzy για το cashback του τρομακτικου 1% εχω πολλες φορες κρεμαστει απο την εφαρμογη με συντηρησεις κτλ κτλ ! Και δεν συζηταω για εξυπηρετηση πελατων , την Revolut την χρησιμοποιω πριν τα capital controls !! αλλα τωρα την εχω στην ακρη λογω του Payzy cashback ! ! 

Για πειτε την γνωμη σας τι απο τα 2 ? γιατι αρχισε να με εκνευριζει η Payzy ....  ετσι να μου δωσεις καποιος καμμια γνωμη μηπως την διαγραψω την payzy τελειως...αφορμη ψαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διέγραψέ τη. Εγώ μέχρι που έσβησα το λογαριασμό μου στην Payzy, όχι απλά την εφαρμογή. Σ' εμένα ο λόγος ήταν ότι ενώ είχα επιλέξει ΟΧΙ σε push, email, SMS ως προς πιθανό προωθητικό υλικό, και δεν είχα δεχτεί καν να αποστέλλεται προωθητικό υλικό, αυτοί απλά με γράφαν στα @@ τους και στέλναν διαφημίσεις ΠΑΝΤΟΥ, το λιγότερο 2 φορές τη μέρα.

Αντικειμενικά η υπηρεσία της Revo είναι πολύ ανώτερη από την Payzy. Αν δε σ' απασχολεί το ... 1% (!!!) και δεν είσαι έτσι κι αλλιώς ικανοποιημένος, τι την κρατάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Αντικειμενικά η υπηρεσία της Revo είναι πολύ ανώτερη από την Payzy. Αν δε σ' απασχολεί το ... 1% (!!!) και δεν είσαι έτσι κι αλλιώς ικανοποιημένος, τι την κρατάς;

Ελα ντε ? μαζοχα με λες....! , απλα καμμια φορα που κανω μεγαλες πληρωμες τσιμπας και κανα 10ευρακι - 20ευρακι ..... τωρα να μου πεις κλειν μειν....! αλλα ναι για διαγραφη παει ... καθε τρεις και λιγο συντηρηση και μαλακιες συστηματος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Payzy είναι Ελληνική εταιρία. Λογικά κατά την εγγραφή σου ζήτησε και ΑΦΜ. Ενημερώνει κανονικά την εφορία για τις αγορές σου με την κάρτα, για να περνάνε στο αφορολόγητο. Αν θέλεις να περνάνε και στο αφορολόγητο οι αγορές σου τότε ψηφίζω Payzy. Από την άλλη η Revolut δεν είναι Ελληνική, οπότε δεν ενημερώνει την εφορία και οπότε έχεις περισσότερη ελευθερία αν θέλεις να χαλάς χρήματα, κυρίως "μαύρα" ή αν δεν θες να δίνεις αναφορά στην εφορία για το πόσα χρήματα χαλάς. Επίσης η Revolut έχει καλύτερες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα, οπότε ψηφίζω Revolut αν θες να κάνεις αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gokuthelegend είπε

Η Payzy είναι Ελληνική εταιρία. Λογικά κατά την εγγραφή σου ζήτησε και ΑΦΜ. Ενημερώνει κανονικά την εφορία για τις αγορές σου με την κάρτα, για να περνάνε στο αφορολόγητο. Αν θέλεις να περνάνε και στο αφορολόγητο οι αγορές σου τότε ψηφίζω Payzy. Από την άλλη η Revolut δεν είναι Ελληνική, οπότε δεν ενημερώνει την εφορία οπότε έχεις περισσότερη ελευθερία αν θέλεις να χαλάς χρήματα, κυρίως "μαύρα". Επίσης η Revolut έχει καλύτερες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα, οπότε ψηφίζω Revolut αν θες να κάνεις αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ.

Καλα ναι Payzy και βρακι ζητησε....! Να μια ακομη αφορμη για σβησιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agipaok είπε

Καλα ναι Payzy και βρακι ζητησε....! Να μια ακομη αφορμη για σβησιμο...

H payzy ζητάει ότι και οι υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες. Με την λογική σου θα έπρεπε να σβήσεις και τους λογαριασμούς σου στις τράπεζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

H payzy ζητάει ότι και οι υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες. Με την λογική σου θα έπρεπε να σβήσεις και τους λογαριασμούς σου στις τράπεζες.

Μιλαμε για εφαρμογη της Payzy και να την σβησω εννοω να την χρησιμοποιω ! Τι σχεση εχουν οι ελληνικες τραπεζες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agipaok είπε

Μιλαμε για εφαρμογη της Payzy και να την σβησω εννοω να την χρησιμοποιω ! Τι σχεση εχουν οι ελληνικες τραπεζες ?

H payzy είναι Ελληνική τράπεζα. Από στοιχεία σου ζητάει ότι ζητάνε και οι υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες, και αυτό γίνεται διότι τους υποχρεώνει η Ελληνική νομοθεσία. Δεν σου ζητάνε στοιχεία επειδή έτσι τους κάπνισε. Στο προηγούμενο μήνυμα αναφέρεις ότι επειδή σου ζήτησε κάποια στοιχεία (και ότι μόνο βρακί δεν σου ζήτησε) τότε αυτό είναι ένας λόγος για να την σβήσεις. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να σβήσεις και τις εφαρμογές των υπόλοιπων τραπεζών διότι και αυτές ζητάνε τα ίδια στοιχεία, και να μην χρησιμοποιείς καθόλου τις Ελληνικές τράπεζες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

H payzy είναι Ελληνική τράπεζα. Από στοιχεία σου ζητάει ότι ζητάνε και οι υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες, και αυτό γίνεται διότι τους υποχρεώνει η Ελληνική νομοθεσία. Δεν σου ζητάνε στοιχεία επειδή έτσι τους κάπνισε. Στο προηγούμενο μήνυμα αναφέρεις ότι επειδή σου ζήτησε κάποια στοιχεία (και ότι μόνο βρακί δεν σου ζήτησε) τότε αυτό είναι ένας λόγος για να την σβήσεις. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να σβήσεις και τις εφαρμογές των υπόλοιπων τραπεζών διότι και αυτές ζητάνε τα ίδια στοιχεία, και να μην χρησιμοποιείς καθόλου τις Ελληνικές τράπεζες.

'Καλα ναι Payzy και βρακι ζητησε....!' επρεπε να βαλω ενα κομμα και να γραψω οτι για το αφορολογητο !!! 'Να μια ακομη αφορμη για σβησιμο...΄

Οκ τωρα ?

Δεν το διατυπωσα καλα διοτι το να μια ακομη αφορμη να την διαγραψη πηγαινε στο οτι η μια περναει στο αφορολογητο και η αλλη οχι ! 

Βεβαια και συ που καθησες και απαντησες για το τι πρεπει να κανω με τις ελληνικες τραπεζες και οχι με το θεμα του νηματος Revolut η Payzy τι να πω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, agipaok είπε

'Καλα ναι Payzy και βρακι ζητησε....!' επρεπε να βαλω ενα κομμα και να γραψω οτι για το αφορολογητο !!! 'Να μια ακομη αφορμη για σβησιμο...΄

Οκ τωρα ?

Δεν το διατυπωσα καλα διοτι το να μια ακομη αφορμη να την διαγραψη πηγαινε στο οτι η μια περναει στο αφορολογητο και η αλλη οχι ! 

Βεβαια και συ που καθησες και απαντησες για το τι πρεπει να κανω με τις ελληνικες τραπεζες και οχι με το θεμα του νηματος Revolut η Payzy τι να πω ?

 

Μα, μπορεί να σε ενδιαφέρει το αφορολόγητο, δεν ξέρω. Για αυτό το ανέφερα εξαρχής. Ή μπορεί να μην σε ενδιαφέρει και να θέλεις να το αποφύγεις. Εγώ απλώς εξηγώ ότι επειδή η Payzy είναι Ελληνική τράπεζα, ισχύουν ότι ισχύει και για τις υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες. Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Εγώ προσωπικά υπολογίζω από την αρχή της χρονιάς πόσα χρήματα πρέπει να πληρώσω με Ελληνικές κάρτες για να συμπληρώσω το αφορολόγητο (το υπολογίζω με βάση το εισόδημά μου) και χρησιμοποιώ Ελληνικές κάρτες, και την Payzy, για να το μαζέψω. Μετά χρησιμοποιώ την Revolut. Το αναφέρω καθαρά σαν παράδειγμα. Αν σε ενδιαφέρει το αφορολόγητο τότε δεν γίνεται να πληρώνεις με Revolut διότι δεν ενημερώνει την Ελληνική εφορία.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Μα, μπορεί να σε ενδιαφέρει το αφορολόγητο, δεν ξέρω. Για αυτό το ανέφερα εξαρχής. Ή μπορεί να μην σε ενδιαφέρει και να θέλεις να το αποφύγεις. Εγώ απλώς εξηγώ ότι επειδή η Payzy είναι Ελληνική τράπεζα, ισχύουν ότι ισχύει και για τις υπόλοιπες Ελληνικές τράπεζες. Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Εγώ προσωπικά υπολογίζω από την αρχή της χρονιάς πόσα χρήματα πρέπει να πληρώσω με Ελληνικές κάρτες για να συμπληρώσω το αφορολόγητο (το υπολογίζω με βάση το εισόδημά μου) και χρησιμοποιώ Ελληνικές κάρτες, και την Payzy, για να το μαζέψω. Μετά χρησιμοποιώ την Revolut. Το αναφέρω καθαρά σαν παράδειγμα. Αν σε ενδιαφέρει το αφορολόγητο τότε δεν γίνεται να πληρώνεις με Revolut διότι δεν ενημερώνει την Ελληνική εφορία.

Οχι δεν με ενδιαφερει το αφορολογητο οποτε πιστευω να καθομαι payzy για το 1% αλλα τοσο αναξιοπιστο ειναι χαζο...! Εχεις δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gokuthelegend said:

Από την άλλη η Revolut δεν είναι Ελληνική, οπότε δεν ενημερώνει την εφορία και οπότε έχεις περισσότερη ελευθερία αν θέλεις να χαλάς χρήματα, κυρίως "μαύρα" ή αν δεν θες να δίνεις αναφορά στην εφορία για το πόσα χρήματα χαλάς

https://help.revolut.com/en-GR/help/more/legal-topics/tax-information/will-revolut-share-my-tax-information-with-anyone/

Revolut has an obligation by law to report the year end account balances to local tax authorities in Lithuania annually, or provide information on their request. Revolut does not share your information on an automated basis or directly with tax authorities of other countries

Διαβάζοντας αυτό πιστεύω πως η εφορία μιας χώρας μπορεί να ζητήσει στοιχεία από τη revolut αν αυτό δεν γίνεται αυτόματα και δεν γίνεται άμεσα :)
όπως και να έχει θέλει προσοχή.

Επεξ/σία από spooker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα με έκανε opt out από διαφημίσεις κλπ, ούτε ένα διαφημιστικό push notification και email δεν έχω λάβει ποτέ. Επίσης δίνει 1% cashback σε αγορές, και 2% σε πληρωμές RF κωδικών, και μόνο ότι πληρώνεις πχ ΔΕΗ και πέφτει ο λογαριασμός λίγο, είναι χρήσιμο για πολλούς. Καμία συστημική τράπεζα δε το προσφέρει.

Οπότε θα πρότεινα αν δεν τη θεωρείς αξιόπιστη για καθημερινή χρήση, κράτα την έστω για της πληρωμές RF κωδικών μια φορά το μήνα για το cashback, και πάρε και ένα μικρό δωράκι στον εαυτό σου (φαί ή κάτι άλλο), για τον ελάχιστο κόπο που χάλασες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasis00 είπε

Πάντως εμένα με έκανε opt out από διαφημίσεις κλπ, ούτε ένα διαφημιστικό push notification και email δεν έχω λάβει ποτέ. Επίσης δίνει 1% cashback σε αγορές, και 2% σε πληρωμές RF κωδικών, και μόνο ότι πληρώνεις πχ ΔΕΗ και πέφτει ο λογαριασμός λίγο, είναι χρήσιμο για πολλούς. Καμία συστημική τράπεζα δε το προσφέρει.

Οπότε θα πρότεινα αν δεν τη θεωρείς αξιόπιστη για καθημερινή χρήση, κράτα την έστω για της πληρωμές RF κωδικών μια φορά το μήνα για το cashback, και πάρε και ένα μικρό δωράκι στον εαυτό σου (φαί ή κάτι άλλο), για τον ελάχιστο κόπο που χάλασες.

Κοιτα και το 2% ειναι να πληρωσεις κανα μεγαλο λογαριασμο βεβαια ! Γιατι σε χρεωνει για την πληρωμη .....! Αλλα ναι οπως λες ειναι ενα δωρακι ! Απλα ετυχε 2-3 φορες να παω να κανω κατι που θελω εκεινη την ωρα βιαστικα και να εχει προβλημα συστημικο !  να βαζω λεφτα να μην τα περναει απο προβλημα συστημικο κτλ ... να σε βρασω λεω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spooker είπε

https://help.revolut.com/en-GR/help/more/legal-topics/tax-information/will-revolut-share-my-tax-information-with-anyone/

Revolut has an obligation by law to report the year end account balances to local tax authorities in Lithuania annually, or provide information on their request. Revolut does not share your information on an automated basis or directly with tax authorities of other countries

Διαβάζοντας αυτό πιστεύω πως η εφορία μιας χώρας μπορεί να ζητήσει στοιχεία από τη revolut αν αυτό δεν γίνεται αυτόματα και δεν γίνεται άμεσα :)
όπως και να έχει θέλει προσοχή.

Η Revolut έχει έδρα στην Λιθουανία, οπότε ενημερώνει την εφορία της Λιθουανίας. Κατά τα άλλα ισχύει αυτό που γράφει, δηλαδή δεν ενημερώνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις εφορίες των άλλων χωρών, εκτός αν της ζητηθεί. Λογικά η Ελληνική εφορία πρέπει να έχει βάσιμες υποψίες ότι κάνεις ξέπλυμα χρήματος, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να ζητήσει αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...