Προς το περιεχόμενο

Revolut η Payzy ?


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει το "καλύτερο" σε κανένα πράγμα στον κόσμο. 

Πάντα μετράμε το τι μας βολεύει. Και σε πολλές περιπτώσεις, ακόμη και τον ίδιο άνθρωπο, άλλες φορές τον βολεύει το ένα και άλλες το άλλο. 

Εμένα δεν μου κοστίζει τίποτα να έχω λίγα λεφτά μέσα στην payzy και να πληρώνω τα μικροέξοδα της ημέρας ώστε να εξαργυρώνω και το 1%. Και αν κάνει συντήρηση το σύστημα εκείνη τη στιγμή, θα δώσω μια άλλη κάρτα. 

Επίσης με βολεύει να έχω άμεση ισοτιμία στη Revolut στο εξωτερικό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Η Payzy είναι Ελληνική εταιρία. Λογικά κατά την εγγραφή σου ζήτησε και ΑΦΜ. Ενημερώνει κανονικά την εφορία για τις αγορές σου με την κάρτα, για να περνάνε στο αφορολόγητο. Αν θέλεις να περνάνε και στο αφορολόγητο οι αγορές σου τότε ψηφίζω Payzy. Από την άλλη η Revolut δεν είναι Ελληνική, οπότε δεν ενημερώνει την εφορία και οπότε έχεις περισσότερη ελευθερία αν θέλεις να χαλάς χρήματα, κυρίως "μαύρα" ή αν δεν θες να δίνεις αναφορά στην εφορία για το πόσα χρήματα χαλάς. Επίσης η Revolut έχει καλύτερες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα, οπότε ψηφίζω Revolut αν θες να κάνεις αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ.

Η revolut πλεον ζηταει AΦΜ. Οντας χρήστης απο το 2016-17 μου ζητησαν σε καποια φαση πριν 2-3 χρονια και το σεταρα. Τωρα αν στελνουν στοιχεια στην εφορια δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Η revolut πλεον ζηταει AΦΜ. Οντας χρήστης απο το 2016-17 μου ζητησαν σε καποια φαση πριν 2-3 χρονια και το σεταρα. Τωρα αν στελνουν στοιχεια στην εφορια δεν γνωριζω.

Και εμένα μου ζήτησαν ΑΦΜ, αλλά δεν στέλνει τις συναλλαγές στην Ελληνική εφορία, αυτόματα. Μόνο αν η Ελληνική εφορία ζητήσει στοιχεία, τότε θα στείλει. Αν δεν κάνεις ξέπλυμα χρήματος ή κάτι άλλο που μπορεί να κινήσει υποψίες στην εφορία τότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αν κάνεις μερικές αγορές τον χρόνο δεν νομίζω να ενδιαφερθεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Payzy εντός Ελλάδος για χτίσιμο αφορολόγητου και επιστροφή 1% και Revolut σε ταξίδια και αγορές από χώρες με άλλο νόμισμα για αποφυγή χρεώσεων για συνάλλαγμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeJ είπε

Payzy εντός Ελλάδος για χτίσιμο αφορολόγητου και επιστροφή 1% και Revolut σε ταξίδια και αγορές από χώρες με άλλο νόμισμα για αποφυγή χρεώσεων για συνάλλαγμα.

+1 από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επόμενο μήνα κοντεύω έναν χρόνο στην payzy. Ένα χρόνο που την χρησιμοποιώ στο 90% τον συναλλαγών μου και μου έχει γυρίσει 66ευρω πίσω με τo "αστείο" 1%-2% επιστροφή που έχει. Αν έκανα τις ίδιες αγορές - πληρωμές με άλλη συστημική τράπεζα (η ακόμα και με την revolut) αυτό το ποσό δεν θα το είχα μαζέψει. Άποψη μου δεν είναι όλα άσπρα η μαύρα. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με payzy και revolut χρησιμοποιώ για αγορές σε άλλο νόμισμα (λόγο ισοτιμίας) αλλά δεν έχει κάποιο άλλο + η revolut για εμένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάτε στο GSIS μπορείτε να δείτε την αναλυτική κατάσταση δαπανών σας, όπου εμφανίζει τις συναλλαγές για κάθε τράπεζα ξεχωριστά. Δε φαίνεται πουθενά η Revolut. Όμως μη ξεχνάτε ότι η Revolut φορτίζεται είτε με κάρτα άλλης τράπεζας (σαν απλή αγορά), ή με έμβασμα. Και οι δύο τρόποι προσμετρούνται στο ύψος των ετήσιων συναλλαγών σας. Δηλαδή ναι μεν δε φαίνεται (αυτόματα) το ύψος των κινήσεων που έχει γίνει από τη Revolut, αλλά φαίνεται το ύψος του ποσού το οποίο έχει σταλεί στη Revolut, στις κινήσεις των άλλων τραπεζών που έχετε.

Με δεδομένο ότι η Revolut δε μπορεί να φορτίσει με τα μετρητά κάτω από το στρώμα, είναι μάλλον απίθανο να μπορεί να «εξαφανιστεί» κάποιο ποσό με τη χρήση της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ στο ίδιο δίλημμα ημουν αλλά αφού έκανα λογαριασμο στην payzy μάζεψα αρκετά ικανοποιητική επιστροφή.

Δεν βρισκω λόγω να πας σε καμια τράπεζα και να μαζεψεις πόντους απο την στιγμη που η payzy στα επιστρέφει στο πορτοφόλι σου άμεσα.

Έχω φτιάξει ενα μικρό βίντεο που εξηγώ κάποια πράγματα. Αν σας άρεσε ρίξτε και μία εγγραφή να ανέβουμε λίγο :)

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Εάν πάτε στο GSIS μπορείτε να δείτε την αναλυτική κατάσταση δαπανών σας, όπου εμφανίζει τις συναλλαγές για κάθε τράπεζα ξεχωριστά.

Αν εννοείς τις κινήσεις για το αφορολόγητο, τότε ναι. Η Revolut δεν είναι Ελληνική τράπεζα οπότε δεν υπάγεται στους Ελληνικούς νόμους και οπότε δεν είναι υποχρεωμένη να ενημερώνει την εφορία για τις αγορές που κάνεις ώστε να προσμετρούνται στο αφορολόγητο. Κινήσεις για το αφορολόγητο δεν θα δεις από τη Revolut. Για να υπόλοιπα που λες συμφωνώ και εγώ, όταν την φορτίζεις είτε με χρέωση κάποιας Ελληνικής κάρτας είτε με έμβασμα από κάποιο λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας τότε φαίνεται πόσα λεφτά έστειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, gokuthelegend said:

Αν εννοείς τις κινήσεις για το αφορολόγητο, τότε ναι. Η Revolut δεν είναι Ελληνική τράπεζα οπότε δεν υπάγεται στους Ελληνικούς νόμους και οπότε δεν είναι υποχρεωμένη να ενημερώνει την εφορία για τις αγορές που κάνεις ώστε να προσμετρούνται στο αφορολόγητο. Κινήσεις για το αφορολόγητο δεν θα δεις από τη Revolut. Για να υπόλοιπα που λες συμφωνώ και εγώ, όταν την φορτίζεις είτε με χρέωση κάποιας Ελληνικής κάρτας είτε με έμβασμα από κάποιο λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας τότε φαίνεται πόσα λεφτά έστειλες.

Δεν ανέφερα κάποιο αφορολόγητο πουθενά. Είπα ότι όσα χρήματα στέλνεις στη Revolut από ελληνική τράπεζα, φαίνονται ως κίνηση από την ελληνική τράπεζα. Με άλλα λόγια, κάνεις ένα top-up των 100€. Σαφώς η Revolut και ΔΕΝ θα "ενημερώσει" τι έκανες με τα χρήματα ΑΦΟΥ πήγαν σ' εκείνη. Αλλά η ελληνική τράπεζα θα ενημερώσει για το γεγονός ότι "αγόρασες" κάτι με 100€, σε έναν έμπορο που λέγεται "REVOLUT* DUBLI IR".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δεν ανέφερα κάποιο αφορολόγητο πουθενά. Είπα ότι όσα χρήματα στέλνεις στη Revolut από ελληνική τράπεζα, φαίνονται ως κίνηση από την ελληνική τράπεζα. Με άλλα λόγια, κάνεις ένα top-up των 100€. Σαφώς η Revolut και ΔΕΝ θα "ενημερώσει" τι έκανες με τα χρήματα ΑΦΟΥ πήγαν σ' εκείνη. Αλλά η ελληνική τράπεζα θα ενημερώσει για το γεγονός ότι "αγόρασες" κάτι με 100€, σε έναν έμπορο που λέγεται "REVOLUT* DUBLI IR".

Ναι. Συμφωνώ σε αυτό που λες. Έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ - ο άσχετος και πρωτάρης - μια ερώτηση που οριακά σχετίζεται με το thread. Εάν ανοίξω ένα λογ/μο Revolut μπορώ να τον χρησιμοποιώ π.χ. στο super market ή σε άλλο κατάστημα όπως χρησιμοποιώ μια χρεωστική κάρτα; Δεν θα τη χρησιμοποιώ για εξωτερικό. 

Συμπαθάτε με που ρωτάω έτσι αστοιχείωτος, οπότε αν θέλετε απαντάτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexatreides είπε

Να κάνω κι εγώ - ο άσχετος και πρωτάρης - μια ερώτηση που οριακά σχετίζεται με το thread. Εάν ανοίξω ένα λογ/μο Revolut μπορώ να τον χρησιμοποιώ π.χ. στο super market ή σε άλλο κατάστημα όπως χρησιμοποιώ μια χρεωστική κάρτα; Δεν θα τη χρησιμοποιώ για εξωτερικό. 

Συμπαθάτε με που ρωτάω έτσι αστοιχείωτος, οπότε αν θέλετε απαντάτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μ. 

Καμμια ερωτηση δεν ειναι χαζη ! Και ναι εννοειται μπορεις να την χρησιμοποιεις σαν μια χρεωστικη καρτα κανονικα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexatreides είπε

Να κάνω κι εγώ - ο άσχετος και πρωτάρης - μια ερώτηση που οριακά σχετίζεται με το thread. Εάν ανοίξω ένα λογ/μο Revolut μπορώ να τον χρησιμοποιώ π.χ. στο super market ή σε άλλο κατάστημα όπως χρησιμοποιώ μια χρεωστική κάρτα; Δεν θα τη χρησιμοποιώ για εξωτερικό. 

Συμπαθάτε με που ρωτάω έτσι αστοιχείωτος, οπότε αν θέλετε απαντάτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μ. 

Mια κάρτα όπως οι άλλες είναι.Περνάει όπου περνάνε και οι άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...