Προς το περιεχόμενο

-30% Σε ποδήλατα IDEAL, SCOTT, MERIDA, KTM [ΤΕΛΟΣ]


sotis1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, panos spain said:

Από περιέργεια ρωτάω, τι σημαίνει "μεγαλύτερο από αυτό που πρέπει"? Αν πατάσει στις μύτες στο ύψος που έχει τη σέλα, ποιό είναι το πρόβλημα?

Επίσης, αν κι έχω δεχτεί κι εγώ συμβουλή να σηκώνω παραπάνω τη σέλα κι ας πρέπει να γέρνω στο σίδερο σε περίπτωση που θέλω να σταματήσω, έχω να πω ότι δεν είναι πολύ βολικό, ειδικά αν θες να είσαι εν κινήσει σε σημεία που ξαφνικά βλέπεις μπόλικο κόσμο να περπατάει κι εσυ απλά θες να πηγαίνεις πολύ σιγά.

Το ύψος της σέλας του ποδηλάτου δεν έχει καμία σχέση με το αν φτάνουμε να πατήσουμε στο έδαφος καθώς καθόμαστε σε αυτή. Το ύψος της σέλας χοντρικά καθορίζεται από την απόσταση μεταξύ του καβάλου και της μεσαίας τριβής. Όταν ξεπεράσεις αυτά τα όρια είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω αλλάζεις και το μέγεθος του ποδηλάτου (για τα χέρια και το ύψος του κορμού δεν θα μιλήσω καν). Χρειάζεται να μην είναι τόσο ψηλά και "κλειδώνει" το γόνατο για να αποφεύγουμε τους τραυματισμούς.Χρειάζεται να μην είναι τόσο χαμηλά έτσι ώστε να "δουλεύει" ο τρικέφαλος και ο τετρακέφαλος του ποδιού ισόποσα και να μην κουραζόμαστε χωρίς λόγο. 

Όσο κάνεις ποδήλατο τόσο θα αυξάνεται η αυτοπεποίθηση σου σε θέματα πεταλαρίσματος, φρεναρίσματος, ισορροπίας κτλ και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μέσα σε κόσμο. Στο σταμάτημα θα γύρεις το ποδήλατο προς την μια μεριά ή θα κάτσεις στο σίδερο (top tube). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panos spain είπε

Από περιέργεια ρωτάω, τι σημαίνει "μεγαλύτερο από αυτό που πρέπει"? Αν πατάσει στις μύτες στο ύψος που έχει τη σέλα, ποιό είναι το πρόβλημα?

Επίσης, αν κι έχω δεχτεί κι εγώ συμβουλή να σηκώνω παραπάνω τη σέλα κι ας πρέπει να γέρνω στο σίδερο σε περίπτωση που θέλω να σταματήσω, έχω να πω ότι δεν είναι πολύ βολικό, ειδικά αν θες να είσαι εν κινήσει σε σημεία που ξαφνικά βλέπεις μπόλικο κόσμο να περπατάει κι εσυ απλά θες να πηγαίνεις πολύ σιγά.

Αν κάνεις σιγά και χαλαρά ποδήλατο, μπορείς να έχεις χαμηλά την σέλα ώστε να σταματάς άνετα...

Αν κάνεις λίγο πιο απαιτητικά ποδήλατο (με μεγαλύτερη ένταση-ταχύτητα), θέλεις να αποδίδεις καλύτερα και όχι να πατάς καλύτερα όταν σταματήσεις (καλύτερα μια σωστή θέση για το 95% της χρήσης και "λάθος" θέση που σε δυσκολεύει στο σταμάτημα που είναι ούτε το 5% της χρήσης, παρά μια σωστή θέση για να σταματάς αλλά λάθος για να ποδηλατείς).

Από εκεί και πέρα τα ποδήλατα έχουν μεγέθη (όπως τα ρούχα), ώστε ο αναβάτης ανάλογα το ύψος του επιλέγει αυτό που είναι κατάλληλο γι'αυτόν-αλλιώς θα βάζανε ένα μεγάλο παλουκόσελο και θα είχαν ένα μέγεθος για όλους (κάτι που προφανώς θα ήταν λάθος γιατί θα άλλαζε μόνο ένα στοιχείο του ποδηλάτου και όχι το μήκος των χεριών, το μήκος του δισκοβραχίονα-άλλο μέγεθος είναι ο δισκοβραχίονας ενός ποδηλάτου 29" μεγέθους small και ενός 29" μεγέθους XL).

Παιδιά να συμπληρώσω ότι έβαλε πάλι προσφορά σε κάποια μοντέλα SCOTT.

Οι τιμές είναι εξαιρετικές σε κάποια από αυτά.

Link:  Ποδήλατα Scott Προσφορά

Επεξ/σία από sotis1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sotis1978 είπε

Αν κάνεις σιγά και χαλαρά ποδήλατο, μπορείς να έχεις χαμηλά την σέλα ώστε να σταματάς άνετα...

Αν κάνεις λίγο πιο απαιτητικά ποδήλατο (με μεγαλύτερη ένταση-ταχύτητα), θέλεις να αποδίδεις καλύτερα και όχι να πατάς καλύτερα όταν σταματήσεις (καλύτερα μια σωστή θέση για το 95% της χρήσης και "λάθος" θέση που σε δυσκολεύει στο σταμάτημα που είναι ούτε το 5% της χρήσης, παρά μια σωστή θέση για να σταματάς αλλά λάθος για να ποδηλατείς).

Από εκεί και πέρα τα ποδήλατα έχουν μεγέθη (όπως τα ρούχα), ώστε ο αναβάτης ανάλογα το ύψος του επιλέγει αυτό που είναι κατάλληλο γι'αυτόν-αλλιώς θα βάζανε ένα μεγάλο παλουκόσελο και θα είχαν ένα μέγεθος για όλους (κάτι που προφανώς θα ήταν λάθος γιατί θα άλλαζε μόνο ένα στοιχείο του ποδηλάτου και όχι το μήκος των χεριών, το μήκος του δισκοβραχίονα-άλλο μέγεθος είναι ο δισκοβραχίονας ενός ποδηλάτου 29" μεγέθους small και ενός 29" μεγέθους XL).

Παιδιά να συμπληρώσω ότι έβαλε πάλι προσφορά σε κάποια μοντέλα SCOTT.

Οι τιμές είναι εξαιρετικές σε κάποια από αυτά.

Link:  Ποδήλατα Scott Προσφορά

Εχει καποια διαφορα ενα Mountain απο αυτα εδω τα scott αν του βαλεις λαστιχο λεπτο για δρομο σε σχεση με ενα ποδηλατο trekking?

* Επισης ενα σχετικα καλο ποδηλατο που ζυγιζει 12-14 κιλα ποσο μεγαλη διαφορα εχει στο δρομο απο ενα που ζυγιζει 8? Δλδ περα απο το βαρος αλλαζουν κ αλλα πραγματα που καταλαβαινεις κατα την ποδηλατιση? κυλαει πιο ξεκουραστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, murcielago580 είπε

* Επισης ενα σχετικα καλο ποδηλατο που ζυγιζει 12-14 κιλα ποσο μεγαλη διαφορα εχει στο δρομο απο ενα που ζυγιζει 8? Δλδ περα απο το βαρος αλλαζουν κ αλλα πραγματα που καταλαβαινεις κατα την ποδηλατιση? κυλαει πιο ξεκουραστα?

Αυτο το βλεπεις πολυ ευκολα ως εξης, παρε το ποδηλατο που εχεις, οποιαδηποτε, και φορτωσε του μια 6αδα νερα, δεστα στην σχαρα που εχεις ισως στην πισω ροδα η καπου αλλου, δεστα με ταινια στην αναγκη.
Κανε μια βολτα και δες πως ειναι πλεον το ποδηλατο.
Βγαλε το εξτρα βαρος και νιωσε την θετικη διαφορα.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ, η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη, ειδικα για το ακραιο σεναριο 12-14 με 8 που ειπες

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6δα νερά ζυγίζει κοντά 9 κιλά τα οποία δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένα στο όλο σύστημα (και ανεβάζουν ψηλά το κέντρο βάρους), μάλλον ακατάλληλο να δείξει κάτι ουσιαστικό το πείραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, murcielago580 είπε

* Επισης ενα σχετικα καλο ποδηλατο που ζυγιζει 12-14 κιλα ποσο μεγαλη διαφορα εχει στο δρομο απο ενα που ζυγιζει 8? Δλδ περα απο το βαρος αλλαζουν κ αλλα πραγματα που καταλαβαινεις κατα την ποδηλατιση? κυλαει πιο ξεκουραστα?

Το βάρος έχει ασφαλώς μεγάλη διαφορά αλλά πέρα από αυτό παίζει ρόλο η γεωμετρία του σκελετού, oι τροχοί καθώς και οι ταχύτητες.

Από προσωπική εμπειρία, πήγα από Ideal Crosser σε Canyon Roadlite 7 και ήταν μια αποκάλυψη σε κάθε επίπεδο.

Σαν να οδηγούσα πριν Yugo και να πήγα σε Ferrari.

Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω:

https://www.canyon.com/en-us/blog-content/advice/which-bike-is-right-for-me/b24112022-1.html

https://www.canyon.com/en-eg/blog-content/road-cycling-news/road-bike-vs-mountain-bike/b16062023.html

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, quintus είπε

Η 6δα νερά ζυγίζει κοντά 9 κιλά τα οποία δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένα στο όλο σύστημα (και ανεβάζουν ψηλά το κέντρο βάρους), μάλλον ακατάλληλο να δείξει κάτι ουσιαστικό το πείραμα.

Και εγω αυτο σκεφτηκα κατευθειαν, αλλο 6 κιλα επιπλεον κατανεμημενα ομοιομορφα και αλλο 9 σε ενα σημειο και μαλιστα ισως και πιο ψηλα απο το κεντρο βαρους που θα επηρεαζει ετσι ακομα και την ισορροπια.

Απλα αυτο που εννοω ειναι οταν συνολικα εγω τουλαχιστον ειμαι 83 κιλα συν 14 αυτο που εχω τωρα (ideal megisto του 2012) παμε στα 97. Δλδ μια μειωση 6 κιλων στα 91 ποσο διαφορα θα ειχε? Οκ το καταλαβαινω οτι στον πρωταθλητισμο κοβεις απο παντου αλλα σε καθημερινη χρηση, γτ με αυτο παω στη δουλεια απο οταν μου χαλασε το ηλεκτρικο, ποσο διαφορα θα δω? Και δεν μιλαμε για λιγα χρηματα, οσα ποδηλατα πωλουνται στο ευρος τιμης απο 400 εως και 700 περιπου ευρω ειναι αλουμινιο οποτε μιλαμε για 12-14 κιλα ολα. Για να πας σε κατι που ζυγιζει 7-8 κιλα παμε σχεδον 1000.

10 ώρες πριν, Despotas είπε

Το βάρος έχει ασφαλώς μεγάλη διαφορά αλλά πέρα από αυτό παίζει ρόλο η γεωμετρία του σκελετού, oι τροχοί καθώς και οι ταχύτητες.

Από προσωπική εμπειρία, πήγα από Ideal Crosser σε Canyon Roadlite 7 και ήταν μια αποκάλυψη σε κάθε επίπεδο.

Σαν να οδηγούσα πριν Yugo και να πήγα σε Ferrari.

Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω:

https://www.canyon.com/en-us/blog-content/advice/which-bike-is-right-for-me/b24112022-1.html

https://www.canyon.com/en-eg/blog-content/road-cycling-news/road-bike-vs-mountain-bike/b16062023.html

Δλδ σε μια αποσταση 10 χιλιομετρων ποση διαφορα στην κουραση εχεις κερδος? Δυστυχως δεν εχω καβαλησει καποιο τοσο καλο ποδηλατο... Ποιο μοντελο συγκεκριμενα ideal ειχες και ποιο μοντελο αγορασες? Ρωταω γτ και εγω οπως γραφω παραπανω ideal megisto του 2012 εχω(το εχω βεβαια σε αριστη κατασταση απο τοτε).

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια το παραδειγμα δεν ειναι απολυτο αλλα θα δειξει την διαφορα οταν θα γυρισεις στο φυσιολογικο σου χωρις το επιπλεον βαρος, ετσι καπως θα αισθανθεις εαν παρεις το ελαφρυ που λες. Εαν σας μπλεκει το παραδειγμα, ζητω συγνωμη, παρακαλω ξεχαστε το.

Υπαρχει ποδηλατο 7-8 κιλα με 1000ευρω; Απιθανο μου φαινεται να εχουν κατεβει τοσο χαμηλα οι καρμπον σκελετοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, safridia είπε

Ναι παιδια το παραδειγμα δεν ειναι απολυτο αλλα θα δειξει την διαφορα οταν θα γυρισεις στο φυσιολογικο σου χωρις το επιπλεον βαρος, ετσι καπως θα αισθανθεις εαν παρεις το ελαφρυ που λες. Εαν σας μπλεκει το παραδειγμα, ζητω συγνωμη, παρακαλω ξεχαστε το.

Υπαρχει ποδηλατο 7-8 κιλα με 1000ευρω; Απιθανο μου φαινεται να εχουν κατεβει τοσο χαμηλα οι καρμπον σκελετοι.

https://www.canyon.com/en-us/hybrid-bikes/city-bikes/roadlite/roadlite-al-cf/roadlite-4/3276.html?dwvar_3276_pv_rahmenfarbe=BU

Αυτο εδω που κοιταγα πχ ειναι οριακα κατω απο 10 κιλα, και ειναι και αρκετα κατω απο τα 1000. Λογικα ομως αλουμινιο ειναι.

Για το παραδειγμα σου καταλαβαινω τι εννοεις, ειχα πει το ιδιο σε καποιον που μου ειχε πει ποσο διαφορα θα δω αν χαsω 10 κιλα, και ειμασταν στο γυμναστηριο της δουλειας, και του λεω ελα εδω, του δινω ενα 10κιλο αλτηρα και του λεω κρατα το και ξεκινα να τρεχεις με αυτο. Μπακαλικα παραδειγματα αλλα δειχνουν το μεγεθος της διαφορας :)

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθημερινή χρήση δεν έχει, θεωρώ, νόημα να ψάχνει κανείς τις διαφορές μεταξύ ενός ποδηλάτου των 8 και ενός των 12-13 κιλών. Εκεί που έχουν διαφορά δεν είναι το βάρος αλλά η ποιότητα των περιφερειακών και εν γένει της κύλισης, ασφαλώς. Δεν είναι τα 4-5 λιγότερα κιλά που μας φαίνονται, αλλά τα άλλα που κατά τη λογική που είναι στημένο ένα τέτοιο ποδήλατο, κατά κανόνα το συνοδεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Και εγω αυτο σκεφτηκα κατευθειαν, αλλο 6 κιλα επιπλεον κατανεμημενα ομοιομορφα και αλλο 9 σε ενα σημειο και μαλιστα ισως και πιο ψηλα απο το κεντρο βαρους που θα επηρεαζει ετσι ακομα και την ισορροπια.

Απλα αυτο που εννοω ειναι οταν συνολικα εγω τουλαχιστον ειμαι 83 κιλα συν 14 αυτο που εχω τωρα (ideal megisto του 2012) παμε στα 97. Δλδ μια μειωση 6 κιλων στα 91 ποσο διαφορα θα ειχε? Οκ το καταλαβαινω οτι στον πρωταθλητισμο κοβεις απο παντου αλλα σε καθημερινη χρηση, γτ με αυτο παω στη δουλεια απο οταν μου χαλασε το ηλεκτρικο, ποσο διαφορα θα δω? Και δεν μιλαμε για λιγα χρηματα, οσα ποδηλατα πωλουνται στο ευρος τιμης απο 400 εως και 700 περιπου ευρω ειναι αλουμινιο οποτε μιλαμε για 12-14 κιλα ολα. Για να πας σε κατι που ζυγιζει 7-8 κιλα παμε σχεδον 1000.

Δλδ σε μια αποσταση 10 χιλιομετρων ποση διαφορα στην κουραση εχεις κερδος? Δυστυχως δεν εχω καβαλησει καποιο τοσο καλο ποδηλατο... Ποιο μοντελο συγκεκριμενα ideal ειχες και ποιο μοντελο αγορασες? Ρωταω γτ και εγω οπως γραφω παραπανω ideal megisto του 2012 εχω(το εχω βεβαια σε αριστη κατασταση απο τοτε).

Για τέτοια χρήση θεωρώ πως δεν έχει και τόση διαφορά.

Έχω ακόμη το Ideal Crosser (αλουμίνιο, αγορά 250€ το 2008, βάρος γύρω στα 13-14kg).

Το Canyon το πήρα 1000€ μεταχειρισμένο.

Είναι το παρακάτω, αλουμίνιο με carbon πηρούνι και βάρος 9-10kg.

https://www.bicycling.com/bikes-gear/a31930772/canyon-roadlite-review/

To τωρινό μοντέλο Roadlite 7 είναι αυτό (και αυτό αλουμίνιο με carbon πηρούνι):

https://www.canyon.com/en-gr/hybrid-bikes/city-bikes/roadlite/roadlite-al-cf/roadlite-7/3282.html

Έχω ανέβει και με τα δύο Υμηττό καθώς και βόλτες πάνω από 50km.

Δεν περιγράφεται η διαφορά στην άνεση, ταχύτητα κλπ. Πρέπει να το δοκιμάσεις, μόνο έτσι θα το καταλάβεις.

Πλέον σπάνια χρησιμοποιώ το Ideal..

Ισχύει (όπως συνήθως) πως ότι πληρώσεις θα πάρεις.

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Και εγω αυτο σκεφτηκα κατευθειαν, αλλο 6 κιλα επιπλεον κατανεμημενα ομοιομορφα και αλλο 9 σε ενα σημειο και μαλιστα ισως και πιο ψηλα απο το κεντρο βαρους που θα επηρεαζει ετσι ακομα και την ισορροπια.

Απλα αυτο που εννοω ειναι οταν συνολικα εγω τουλαχιστον ειμαι 83 κιλα συν 14 αυτο που εχω τωρα (ideal megisto του 2012) παμε στα 97. Δλδ μια μειωση 6 κιλων στα 91 ποσο διαφορα θα ειχε? Οκ το καταλαβαινω οτι στον πρωταθλητισμο κοβεις απο παντου αλλα σε καθημερινη χρηση, γτ με αυτο παω στη δουλεια απο οταν μου χαλασε το ηλεκτρικο, ποσο διαφορα θα δω? Και δεν μιλαμε για λιγα χρηματα, οσα ποδηλατα πωλουνται στο ευρος τιμης απο 400 εως και 700 περιπου ευρω ειναι αλουμινιο οποτε μιλαμε για 12-14 κιλα ολα. Για να πας σε κατι που ζυγιζει 7-8 κιλα παμε σχεδον 1000.

Δλδ σε μια αποσταση 10 χιλιομετρων ποση διαφορα στην κουραση εχεις κερδος? Δυστυχως δεν εχω καβαλησει καποιο τοσο καλο ποδηλατο... Ποιο μοντελο συγκεκριμενα ideal ειχες και ποιο μοντελο αγορασες? Ρωταω γτ και εγω οπως γραφω παραπανω ideal megisto του 2012 εχω(το εχω βεβαια σε αριστη κατασταση απο τοτε).

Εχει η κοπελα μου ενα Orient Pulse το οποιο ζυγιζει 14,5 κιλα και εγω ενα Giant Roam Disc 3 το οποιο δεν μπορεσα να βρω ακρη ποσο ακριβως ζυγιζει,ισως 13 κιλα?Διαφορα οταν τα καβαλας λογω βαρους παντως δεν καταλαβαινεις,η οδηγικη ομως διαφορα ειναι τεραστια.Η 21 ταχυτητα πχ του Orient ειναι πιο ελαφρια απο την 8η του Giant.Με το Giant,σε ενα μηνα ημουν ικανος να διανυσω ανετα 20χλμ συνεχομενα την στιγμη που την πρωτη φορα που το καβαλησα,μετα απο 1 χλμ γυρισα πισω γιατι ειχα κουραστει.Με το Orient θα ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να διανυσεις τετοιες αποστασεις.

Δεν θα ελεγα οτι θα καταλαβεις διαφορα σε καθημερινη χρηση κανοντας 4-5 χλμ πχ.Την διαφορα θα την καταλαβεις κανοντας πολυ μεγαλυτερες διαδρομες.Ποδηλατο 7 κιλα ανετα εχει πολλα χιλιαρικα,με 1000€ 14 κιλα ποδηλατα παιρνεις,αντε 13,5.Μην κοιτας τι γραφουν στα sites,ο καθε κατασκευαστης ανακοινωνει το ελαχιστο δυνατο βαρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

με 1000€ 14 κιλα ποδηλατα παιρνεις,αντε 13,5.Μην κοιτας τι γραφουν στα sites,ο καθε κατασκευαστης ανακοινωνει το ελαχιστο δυνατο βαρος.

Στο thread Ποδήλατο που συζητάμε προτάσεις συχνά, πρόσφατα υπήρχε αξιοπρεπέστατο cross country στα 12.5 κιλά με 1050€ από αξιόπιστο μαγαζί στην Αυστρία. Ακόμη υπάρχουν σε αυτή τη τιμή αλλά πριν είχε δωρεάν μεταφορικά, τώρα χρειώνει +130€. Ακόμη βέβαια παραμένει πολύ καλύτερη τιμή από τα ποδηλατάδικα της Ελλάδας.

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-29-spe-2022-rh-s

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-graphite-2023

Εναλλακτικά, lower spec carbon στα ~1250€

https://www.bike-discount.de/en/cube-reaction-c-62-one-carbon-n-white

Αυτό ισχύει γενικά για όλες τις κατηγορίες ποδηλάτων, ότι δηλαδή στο εξωτερικό βρίσκεις πολύ καλύτερες τιμές. Π.χ. gravel με δυνατότητα για πολύ χοντρό λάστιχο που είναι περιζήτητα:

https://www.bike-mailorder.com/octane-one-flapjack-29-inch-blue-metallic

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, batig0al είπε

Στο thread Ποδήλατο που συζητάμε προτάσεις συχνά, πρόσφατα υπήρχε αξιοπρεπέστατο cross country στα 12.5 κιλά με 1050€ από αξιόπιστο μαγαζί στην Αυστρία. Ακόμη υπάρχουν σε αυτή τη τιμή αλλά πριν είχε δωρεάν μεταφορικά, τώρα χρειώνει +130€. Ακόμη βέβαια παραμένει πολύ καλύτερη τιμή από τα ποδηλατάδικα της Ελλάδας.

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-29-spe-2022-rh-s

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-graphite-2023

Εναλλακτικά, lower spec carbon στα ~1250€

https://www.bike-discount.de/en/cube-reaction-c-62-one-carbon-n-white

Αυτό ισχύει γενικά για όλες τις κατηγορίες ποδηλάτων, ότι δηλαδή στο εξωτερικό βρίσκεις πολύ καλύτερες τιμές. Π.χ. gravel με δυνατότητα για πολύ χοντρό λάστιχο που είναι περιζήτητα:

https://www.bike-mailorder.com/octane-one-flapjack-29-inch-blue-metallic

Εννοειτε θα υπαρξει,αλλο ομως μια προσφορα στα 12,5 κιλα (μισο κιλο πιο κατω απο το δικο μου πχ που δεν ειναι και τιποτα της προκοπης) και αλλο 7 κιλα στα 1000€ που δεν παιζει ουτε με σφαιρες.Τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 8:13 ΠΜ, murcielago580 είπε

Εχει καποια διαφορα ενα Mountain απο αυτα εδω τα scott αν του βαλεις λαστιχο λεπτο για δρομο σε σχεση με ενα ποδηλατο trekking?

* Επισης ενα σχετικα καλο ποδηλατο που ζυγιζει 12-14 κιλα ποσο μεγαλη διαφορα εχει στο δρομο απο ενα που ζυγιζει 8? Δλδ περα απο το βαρος αλλαζουν κ αλλα πραγματα που καταλαβαινεις κατα την ποδηλατιση? κυλαει πιο ξεκουραστα?

Ναι, άλλη γεωμετρία έχει ένα ποδήλατο trekking και άλλη ένα mtb..

Επίσης τα mountain έχουν πιο κοντές σχέσεις από τα trekking (mtb κοντές σχέσεις για πιο μικρή τελική ταχύτητα, κούρσες μακριές σχέσεις για μεγάλη τελική ταχύτητα, trekking στο ενδιάμεσο από τα δύο προηγούμενα..

Ένα ποδήλατο 8 κιλά (πχ ένα carbon κουρσάκι με αγωνιστική γεωμετρία) μπορεί να στο δώσω και να μην σου είναι άνετο γι'αυτό που θες να κάνεις (πχ εσύ μπορεί να θέλεις να κάνεις χαλαρές βόλτες στο Τροκαντερό και το Νιάρχος ή να κάνεις βόλτες στο πάρκο Τρίτση).

Συνήθως ποδήλατα με συστήματα ταχυτήτων που έχουν 8 γρανάζια πίσω (2χ8, 3χ8 ή 2χ9 σε κουρσάκια) είναι οκ για τον μέσο χρήστη που ψάχνει κάτι αξιόπιστο (προφανώς με 9 είμαστε ακόμα καλύτερα, αλλά και με 8 είμαστε κομπλέ).. Από εκεί και πέρα αν κάποιος το αγαπήσει πολύ το άθλημα θα ψαχτεί περισσότερο με την πάροδο του χρόνου για κάτι πιο εξιδεικευμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...