Προς το περιεχόμενο

-30% Σε ποδήλατα IDEAL, SCOTT, MERIDA, KTM [ΤΕΛΟΣ]


sotis1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Εννοειτε θα υπαρξει,αλλο ομως μια προσφορα στα 12,5 κιλα (μισο κιλο πιο κατω απο το δικο μου πχ που δεν ειναι και τιποτα της προκοπης) και αλλο 7 κιλα στα 1000€ που δεν παιζει ουτε με σφαιρες.Τεσπα

Νομίζω μια χαρά της προκοπής είναι στα ~12κιλά αν έχει καλή γεωμετρία και specs. Καλύπτει το 99% των χρηστών απροβλημάτιστα. Αυτοί που πραγματικά κυνηγάνε χρόνους, προφανώς θα προτιμήσουν ποδήλατα κάτω των 10 κιλών αλλά για κάθε κιλό ενισχύεται το diminishing returns και μείωνεται το value for money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2023 στις 7:39 ΜΜ, batig0al είπε

Στο thread Ποδήλατο που συζητάμε προτάσεις συχνά, πρόσφατα υπήρχε αξιοπρεπέστατο cross country στα 12.5 κιλά με 1050€ από αξιόπιστο μαγαζί στην Αυστρία. Ακόμη υπάρχουν σε αυτή τη τιμή αλλά πριν είχε δωρεάν μεταφορικά, τώρα χρειώνει +130€. Ακόμη βέβαια παραμένει πολύ καλύτερη τιμή από τα ποδηλατάδικα της Ελλάδας.

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-29-spe-2022-rh-s

https://www.fitstore24.com/en/mondraker-chrono-r-graphite-2023

 

Δες αυτό το mountain bike

100€ περίπου κάτω από αυτά που έβαλες και αγορασμένο από Ελλάδα...

Επεξ/σία από sotis1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sotis1978 said:

Δες αυτό το mountain bike

100€ περίπου κάτω από αυτά που έβαλες και αγορασμένο από Ελλάδα...

8 φορές επάνω καλύτερα περιφερειακά έχουν τα mondraker από το Scott που έβαλες. Καλή τύχη με το boost 141(όχι 148) αν θελήσεις κάποια στιγμή ν αναβαθμίσεις τους τροχούς σου στο Scott 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι αγορές απ' έξω, αλλά με το θέμα υποστήριξης τι γίνεται; Είχα αγοράσει το Specialized Tarmac SL6 από Γερμανία και μου ήρθε με ραγισμένο πιρούνι. Αναγκάστηκα στην τελική να το βγάλω μόνος μου, και να το στείλω στην μαμά για αντικατάσταση με δικά μου μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, sotis1978 είπε

Δες αυτό το mountain bike

100€ περίπου κάτω από αυτά που έβαλες και αγορασμένο από Ελλάδα...

Για Ελλάδα είναι ok αγορά αλλά γιατί να αγοράσεις από Ελλάδα;

Το Mondraker Chrono R είναι 0.7κιλά ελαφρύτερο, GX derailleur, through axle αντί quick release. Και η πιο σημαντική διαφορά, αντί της κάτω του μετρίου Judy ανάρτησης που μπαίνει σε σχεδόν όλα τα ποδήλατα σε αυτό το εύρος τιμών, παίρνεις τη FOX 32. Είναι βέβαια στη πιο basic έκδοση Rhythm αλλά αν κάποιος φτάσει να μην τον καλύπτει, μπορεί να την αναβαθμίσει σε Performance αντί να χρειάζεται να αγοράσει καινούρια ανάρτηση ή καινούριο ποδήλατο.

Μόνο τα φρένα στο Scott είναι σε παρόμοιο επίπεδο, δεν έχω εμπειρία με τα συγκεκριμένα αλλά γενικά προτιμώ τα Shimano από τα SRAM.

Εγώ το έχω αυτό το Mondraker από την άνοιξη, το έχω λιώσει με ~4000χμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Καλές οι αγορές απ' έξω, αλλά με το θέμα υποστήριξης τι γίνεται; Είχα αγοράσει το Specialized Tarmac SL6 από Γερμανία και μου ήρθε με ραγισμένο πιρούνι. Αναγκάστηκα στην τελική να το βγάλω μόνος μου, και να το στείλω στην μαμά για αντικατάσταση με δικά μου μεταφορικά.

Άμα σου έρθει με πρόβλημα ή αν παρουσιάσει πρόβλημα εντός εγγύησης, είναι πονοκέφαλος. Εξαρτάται από που το έχεις αγοράσει και αν αυτή η μάρκα αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα. Το προηγούμενο που είχα π.χ. ήταν Focus που υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Αν δεν υπάρχει και πρέπει να στέλνεις ογκώδη και βαριά αντικείμενα πίσω, τη πάτησες. Ειδικά αν χρειαστέι να στείλεις πίσω ebike με τη ζόρικη νομοθεσία περί μπαταριών σε αεροπλάνα.

Η πιθανότητα βέβαια να συμβεί κάτι τέτοιο είναι πολύ μικρή γιατί στα μεγάλα μαγαζιά του εξωτερικού προσέχουν τι στέλνουν και πως το στέλνουν.

Αν έχεις γνώσεις για να ξεχωρίσεις τι ποδήλατο χρειάζεσαι και τι είναι πραγματική προσφορά (ή αν έχεις κάποιον άλλον να το κάνει για σένα), η αγορά από το εξωτερικό είναι πολύ καλύτερη επιλογή καθώς η ποικιλία και οι τιμές είναι πολύ καλύτερες. Ειδικά όσο αυξάνεται το budget που κάποιος είναι διατεθιμένος να δώσει, τόσο αυξάνονται τα οφέλη αγοράς απέξω. Το 2019 είχα αγοράσει μια ηλεκτρική κούρσα 15 κιλά από το εξωτερικό (Focus Paralane2 6.7) στα 2800€ και εδώ στην Ελλάδα πουλήθηκε για λίγες βδομάδες στον Gatsoulis στα 4000€. Την άνοιξη τη πούλησα μεταχειρισμένη με 10.000χμ 2500€.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...