Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/03/2024 at 09:54, Stratosnis said:

Ας έβγαινε ο Ράσελ και να έλεγε ότι φταίει ο Αλόνσο, όχι φταίω και εγώ αλλά δεν περίμενα και να φρενάρει. Έχουμε γεμίσει βίσματα και αναρωτιόμαστε τι συμβαίνει... 

Τον Russell δεν το λες και βύσμα, κατέκτησε F2, κατάφερε πράγματα με τη Williams πάνω απ'τις δυνατότητες του μονοθεσίου... αλλά τώρα που έσφιξαν τα γάλατα, αποδεικνύεται λίγος για το μέγεθος της Merc κατά τη γνώμη μου.

Αυτό που λείπει γενικώς στο grid είναι οδηγοί με τσαμπουκα και 'αλητεία'. Αντ'αυτού γεμίσαμε φλωράκια.

Για να βγαίνει ο Χιλ που είναι Βρετανός και να κάνει δήλωση υπέρ του Αλόνσο, αυτό τα λέει όλα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδαμε και τον Μαξ τόσα χρόνια τσαμπουκά και αλητεία φάση "ή θα μπω μόνος στη στροφή, ή θα βγούμε εκτός", και να παίζει συγκρουόμενα μέχρι να πάρει μονοθέσιο πύραυλο όπου και τρέχει μόνος.

Να μου λείπει. Τέτοιες συμπεριφορές στην πίστα είναι που σκοτώνουν προσπάθειες για προσπεράσεις από την εξωτερική. Όπως με τα chicane επίσης, που κανείς δεν δοκιμάζει κίνηση, γιατί όποιος είναι μπροστά στην είσοδο, θα τον σπρώξει τον άλλον έξω.

Πολλοί από ότι κατάλαβα στούκες θέλετε να βλέπετε και brake checks, όχι καθαρούς αγώνες. Η κίνηση του Αλόνσο στέρησε ένα πιθανό side by side στο γρήγορο chicane, αλλά δεν μας νοιάζει αυτό, καλύτερα να δούμε τσαμπουκά.

Edit: Μάλλον ο Σουμάχερ καλά τον έκανε τον Damon Hill στην Αυστραλία. Αφού ο ίδιος θέλει τους οδηγούς να μπορούν να είναι "unexpected". Ήταν racing τότε αυτό που έκανε ο "τσαμπουκάς" Σουμάχερ.

Επεξ/σία από just getting started
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, just getting started said:

Πολλοί από ότι κατάλαβα στούκες θέλετε να βλέπετε και brake checks, όχι καθαρούς αγώνες. Η κίνηση του Αλόνσο στέρησε ένα πιθανό side by side στο γρήγορο chicane, αλλά δεν μας νοιάζει αυτό, καλύτερα να δούμε τσαμπουκά.

Όχι δε θέλω στούκες... θέλω οδηγούς και να οδηγούν βρώμικα αλλά και να έχουν την ικανότητα να κρατούν τα μονοθέσια στη πίστα όταν οι άλλοι οδηγούν βρώμικα.

Πάρε για παράδειγμα το Spa του 2000 που όλοι το θυμόμαστε για τη μαγική προσπέραση του Χάκινεν. Αυτό που ελάχιστοι θυμούνται είναι την "αλητεία" του Σουμάχερ ένα γύρο πιο πριν, και τη μαγκιά του Χάκινεν να μη στουκάρει.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, ekrepali said:

Όχι δε θέλω στούκες... θέλω οδηγούς και να οδηγούν βρώμικα αλλά και να έχουν την ικανότητα να κρατούν τα μονοθέσια στη πίστα όταν οι άλλοι οδηγούν βρώμικα.

Πάρε για παράδειγμα το Spa του 2000 που όλοι το θυμόμαστε για τη μαγική προσπέραση του Χάκινεν. Αυτό που ελάχιστοι θυμούνται είναι την "αλητεία" του Σουμάχερ ένα γύρο πιο πριν, και τη μαγκιά του Χάκινεν να μη στουκάρει.

Καταλαβαίνω τι λες, απλά ακόμα και σε εκείνη την περίπτωση, αναγκάζοντας ο Σουμάχερ τον Χάκινεν να σηκώσει το πόδι από το γκάζι (αντί να κλείσει τελείως την εσωτερική από πριν), απέτρεψε μια πιθανή προσπάθεια για προσπέραση του Χάκινεν από την εξωτερική.

Αυτό λέω δηλαδή. Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ο "τσαμπουκάς" δίνει απαραίτητα καλύτερο θέαμα σε μάχες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10sec ποινη ο Χαμιλτον στο Silverstone που διελυσε τον Max
20sec ποινη ο Αλονσο που φρεναρε απροβλεπτα 

19 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ο Αλόνσο κυνηγάει θέση στη Red Bull του χρόνου?

https://www.the-race.com/formula-1/mark-hughes-fernando-alonso-f1-career-choice-impending/

μαλλον παμε για Σαινθ/Max

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γιατί όχι Σάηνθ/Αλόνσο? 😁

μωρε μακαρι να υπαρξουν αλλαγες,  για το κουσκους εστω.. 
αλλα δεν τον κοβω χαπατο τον Σπαστικο να φυγει για αλλα λιμανια.. εχουν με διαφορα το καλυτερο μονοθεσιο, που να παει να μπλεξει..
και ο Λιουις λογω συνταξης παει στα αλογα, ενα χοντρο paycheck για ολες τις πλευρες, να ειναι κερδισμενοι ολοι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καραμέλα πως ο Χάμιλτον φρέναρε απότομα μπροστά στον Φέτελ κράτησε χρόνια, παρά το γεγονός πως η τηλεμετρία έδειξε από την αρχή πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και τώρα που η τηλεμετρία του Αλόνσο δείχνει ξεκάθαρα πως έκοψε απότομα και εντελώς διαφορετικά από όλα τα άλλα περάσματα, θυμηθήκαμε πως είναι αυστηρός ο κανονισμός, και πως δεν είναι πραγματική οδήγηση το να μην μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις για να αποτρέψεις την προσπέραση. 😏

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...