Προς το περιεχόμενο

Dragon's Dogma 2


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Armoral είπε

Βλέποντας κάποιους NPC μου δόθηκε η εντύπωση ότι έβλεπα παιχνίδι παλιότερης γενιάς. Ίσως κάνω λάθος.

Στο PS5 store πάντως έχει 4.37 στα 5 σε 4000 κριτικές.

Δε κάνεις λάθος ισχύει σε κάποιο βαθμό , αλλά παραμένει πολύ ενδιαφέρον σα παιχνίδι, σε σχεδιασμό κόσμου για τα γούστα μου είναι τούμπανο, η παλέτα χρωμάτων που έχουν επιλέξει βγάζει μία αληθοφάνεια,  ο πρόλογος του for the  festivals 🤣🥳

 

Νομίζω έκανα λαλακια που επέλεξα mage, δεν είχα παίξει ποτέ ως μάγος στο πρώτο και μου φαίνεται κάπως τώρα στην αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά απολογούνται για το PC, οπότε τα θέματα εκεί θα υπάρχουν. Τα microtransactions όμως υπάρχουν και για τους δύο.

Capcom Addresses Dragon's Dogma 2 Steam Backlash: ‘We Sincerely Apologize for Any Inconvenience’ - IGN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

$70 single-player και θα πλερω αποπανω και για τα save ειναι απλα εξοργιστικο .....

Ενταξει εχει ηδη 43 ευρω απο κλειδαραδικα και 50αρικο απο επισημα αλλα και παλι ειδικα τα microtransactions ειναι απαραδεκτα. Μαυρισμα απο ολους μεχρι να τα αφαιρεσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

60 ευρώ το πήρα εγώ από Ελλάδα για PS5.Είναι καλό παιχνίδι,έχει τα θέμα τα του όπως όλα που τα βγαίνουν πριν την ώρα τους αλλά να πατσαρουνε το παιχνίδι day 1  για  Microtransactions  και να θέλουνε λεφτά για πράγματα που εννοείτε σε single player RPG είναι τσάμπα η με currency in game είναι μεγάλη μ@λ@κια.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία γραφικά μου θύμισαν τα νιάτα μου με το ps2. Η φλόμπα της χρονιάς, και πριν κάτι μέρες βγήκε και μια άλλη φλόμπα (ρονιν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα το παιχνίδι τόσο καιρό και τελικά έφαγε άκυρο.Μου χάλασαν το "immersion", όπως φαίνεται το να έχει fast travel δεν είναι και τόσο κακό αρκεί να το πληρώσεις.

Προσωπικά τα γραφικά δεν με χάλασαν τόσο, όσο το απαράδεκτο performance στο pc αλλά και στο ps5.Είναι απαράδεκτο να συνεχίζουμε να δεχόμαστε αυτήν συμπεριφορά ακόμη, καταλαβαίνω ότι είναι εταιρείες,το κέρδος πάνω από όλα, αλλά πρέπει να μπει ένα μέτρο.Καλά κάνουν και τους βομβαρδίζουν όπου μπορούν, αυτό όπως φαίνεται τους ενοχλεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tecton είπε

Περίμενα το παιχνίδι τόσο καιρό και τελικά έφαγε άκυρο.Μου χάλασαν το "immersion", όπως φαίνεται το να έχει fast travel δεν είναι και τόσο κακό αρκεί να το πληρώσεις.

Προσωπικά τα γραφικά δεν με χάλασαν τόσο, όσο το απαράδεκτο performance στο pc αλλά και στο ps5.Είναι απαράδεκτο να συνεχίζουμε να δεχόμαστε αυτήν συμπεριφορά ακόμη, καταλαβαίνω ότι είναι εταιρείες,το κέρδος πάνω από όλα, αλλά πρέπει να μπει ένα μέτρο.Καλά κάνουν και τους βομβαρδίζουν όπου μπορούν, αυτό όπως φαίνεται τους ενοχλεί.

Και όχι από κανένα Indie studio. Από ολόκληρη Capcom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microtransaction για fast travel διαβάζω και ηχεί στα αυτιά μου το τραγούδι του Jack Sparrow μετά από χρόνια, γιατί τέτοια αντιμετώπιση τους αξίζει.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο cyclops που συνάντησα ήταν τρομακτικό,  νιώθεις τη δύναμη του, χεστηκα πάνω μου και άρχισα να τρέχω προς τα πίσω 🤣🤣 καμία σχέση με το παλιό, αφού πέθανα 3 φορές, μονοχιτο με είχε, πήρα άλλο δρόμο 😋

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

$70 single-player και θα πλερω αποπανω και για τα save ειναι απλα εξοργιστικο .....

Μη κάνεις έτσι! Τα βρίσκεις τα αντικείμενα 🤡

21 λεπτά πριν, Zus είπε

Microtransaction για fast travel διαβάζω και ηχεί στα αυτιά μου το τραγούδι του Jack Sparrow μετά από χρόνια, γιατί τέτοια αντιμετώπιση τους αξίζει.

Πείτε ΚΙΑΛΛΑ! Δε θα το πάρω ποτεΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιξα ενα 7ωρο κ μπορω να πω οτι το παιχνίδι δείχνει εξαιρετικό μέχρι στιγμής κ απόλυτα πιστό στον προκάτοχο του, οι μάχες ειναι το ίδιο εθιστικές κ επικές, οπως κ το πρώτο έτσι κ αυτό σε ωθεί να ταξιδεύεις να εξερευνήσεις να ανακαλύψεις κ να επιβιώσεις μαζι με τα pawn σου αντί να κάνεις teleport από το ένα σημείο στο άλλο, σαν να λεμέ η μαγεία ειναι το ταξίδι κ όχι ο προορισμός.

Έβαλαν δυστυχώς επιλογή να αγοράζεις άπειρα port crystal για τηλεμεταφορά, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί γιατί δεν αγοράζω σχεδόν ποτέ τίποτα απο microtransaction κ δεύτερον γιατί τα άπειρα teleport ειναι κάτι που θα χαλάσουν την εμπειρία του παιχνιδιού. Σε καμία περιπτωση δεν ειναι pay to win παιχνίδι η έχει lootbox κλπ η κάτι παλαβά που διαβάζω, απλά τα αγνοείς όλα κ απολαμβάνεις ένα υπέροχο παιχνίδι.

Τα ποιο συμαντικά θεματα που έχει μέχρι στιγμής ειναι το performance που χρήζει βελτίωσης, το ότι δεν έχεις πολλαπλά save slot αλλά κάνεις μόνο ένα save κάθε φορά, κ ότι δεν μπορείς να φτιάξεις πολλαπλούς χαρακτήρες. Ένα μικρό παράπονο επίσης ειναι ότι μ φαίνεται κάπως εύκολο μέχρι στιγμής, αλλά θα δούμε στην πορεία. Μέχρι στιγμής μοιάζει το ιδανικό sequel, αλλά ετυμηγορία θα βγει στο τέλος.

Επεξ/σία από Raiden5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Το πρώτο cyclops που συνάντησα ήταν τρομακτικό,  νιώθεις τη δύναμη του, χεστηκα πάνω μου και άρχισα να τρέχω προς τα πίσω 🤣🤣 καμία σχέση με το παλιό, αφού πέθανα 3 φορές, μονοχιτο με είχε, πήρα άλλο δρόμο 😋

 

 

 

Εγώ αντιθέτως το βρίσκω απίστευτα πιο εύκολο σε σχέση με το πρώτο game. Ειδικά στα μικρά levels. Το γιατί:

  1. Μπορείς να κάνεις summon ως level 1 ΤΖΑΜΠΑ (χωρίς να ξοδέψεις rift points) official pawns μέχρι level 10, που θα έχουν καλούτσικο damage και healing spells.
  2. Αν είχες κάνει preorder έχεις και τα gold weapons που είναι μεταξύ tier 2-3. Μετά από 10-15 levels πάνε για αλλαγή βέβαια.
  3. Μου έχει τύχει άπειρες φορές περαστικοί NPC's ή Pawns να με βοηθάνε και μιλάμε η τελευταία μου συνάντηση ήταν με έναν cyclops και ένα ogre μαζί έξω από την πόλη. Με έναν NPC και βγήκε εύκολα γιατί τον έκανε συνέχεια grab το ogre όσο εγώ αποτελείωνα τον cyclops με το skewer. Στο τέλος το ogre κάνει και κάτι parkour αλά tobi-kadachi πολύ πλάκα.🤣
  4. Μπορείς να κάνεις κάργα exploit το terrain δεν έχουν καλό pathfinding ή δεν είναι τόσο έξυπνα. Αν είσαι ranged τα βαράς αλύπητα από λόφους ή αν τα κάνεις να κολλήσουν σε δέντρα κλπ. Γενικά πιστεύω το game θα είναι γελοίο με ranged char.
  5. Μου την πέφτει το griffin έξω στα χωράφια με τις γελάδες από την πόλη. Στο πρώτο game θα έβαζες τα πόδια στην πλάτη και θα έφευγες γιατί σε πολεμάει σχεδόν ξοδεύοντας όλα τα lifebars πριν φύγει (και φυσικά δεν έχεις και το damage να το αποτελειώσεις πριν αποδράσει). Εδώ για πλάκα έφαγε ένα σωρό chainstun που του έριχνα στο κεφάλι και στην μια χαμένη μπάρα ζωή την έκανε lol. Καλά καλά δε πρόλαβε να μου επιτεθεί δηλαδή. Level 10 fighter με pleb gear...
  6. Τα spells είναι way faster σε σχέση με το πρώτο game. Με το που πατήσεις help μέσα σε 1-2 secs γίνεται heal από τα pawns. Και φυσικά δουλεύει και όσο σε πατάνε κάτω, κοιμάσαι κλπ.

Ο μόνος μέχρι στιγμής που κάνει λίγο damage και είναι κάπως επικίνδυνος είναι ο μινόταυρος όταν είναι στα τελευταία του που δε τρώει stagger και παίζει να φας 1 shot αν είσαι στα πρώτα levels.

2 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Έπαιξα ενα 7ωρο κ μπορω να πω οτι το παιχνίδι δείχνει εξαιρετικό μέχρι στιγμής κ απόλυτα πιστό στον προκάτοχο του, οι μάχες ειναι το ίδιο εθιστικές κ επικές, οπως κ το πρώτο έτσι κ αυτό σε ωθεί να ταξιδεύεις να εξερευνήσεις να ανακαλύψεις κ να επιβιώσεις μαζι με τα pawn σου αντί να κάνεις teleport από το ένα σημείο στο άλλο, σαν να λεμέ η μαγεία ειναι το ταξίδι κ όχι ο προορισμός.

Έβαλαν δυστυχώς επιλογή να αγοράζεις άπειρα port crystal για τηλεμεταφορά, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί γιατί δεν αγοράζω σχεδόν ποτέ τίποτα απο microtransaction κ δεύτερον γιατί τα άπειρα teleport ειναι κάτι που θα χαλάσουν την εμπειρία του παιχνιδιού. Σε καμία περιπτωση δεν ειναι pay to win παιχνίδι η έχει lootbox κλπ η κάτι παλαβά που διαβάζω, απλά τα αγνοείς όλα κ απολαμβάνεις ένα υπέροχο παιχνίδι.

Όλα είναι θέμα balance. Από πόλη σε πόλη πας με oxcarts. Ευτυχώς έχει άπειρες campfires διάσπαρτες. Παρόλα αυτά μου έτυχε να μη βρω σε μια φάση νυχτιάτικα και να βγάλω ένα goblin dungeon με 1/8 max health κυριολεκτικά (instagib mode).🤣

Επεξ/σία από ilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Έβαλαν δυστυχώς επιλογή να αγοράζεις άπειρα port crystal για τηλεμεταφορά, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί γιατί δεν αγοράζω σχεδόν ποτέ τίποτα απο microtransaction κ δεύτερον γιατί τα άπειρα teleport ειναι κάτι που θα χαλάσουν την εμπειρία του παιχνιδιού. Σε καμία περιπτωση δεν ειναι pay to win παιχνίδι η έχει lootbox κλπ η κάτι παλαβά που διαβάζω, απλά τα αγνοείς όλα κ απολαμβάνεις ένα υπέροχο παιχνίδι.

Λάθος, είναι και υποκριτικό και γλοιώδες, να ρίχνεις τόσο πρόλογο ότι το game σου δεν έχει fast-travel για exploration και immersion λόγους και μετά να βάζεις fast-travel μέσο πληρωμής. Γύρω από τα macros φτιάξανε αυτό το σύστημα, ώστε να σου φανεί ελκυστικό να αγοράσεις ένα δυο. Μια χαρά σου επηρεάζουν το game. Δεν υπάρχει καμια δικαιολογία για τέτοιους είδους τακτικές.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Λάθος, είναι και υποκριτικό και γλοιώδες, να ρίχνεις τόσο πρόλογο ότι το game σου δεν έχει fast-travel για exploration και immersion λόγους και μετά να βάζεις fast-travel μέσο πληρωμής. Γύρω από τα macros φτιάξανε αυτό το σύστημα, ώστε να σου φανεί ελκυστικό να αγοράσεις ένα δυο. Μια χαρά σου επηρεάζουν το game. Δεν υπάρχει καμια δικαιολογία για τέτοιους είδους τακτικές.

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει δικαιολογία γιατί με το να πουλάς fast travel αναιρεί τα λεγόμενα τους,παρόλο αυτά το σύστημα με τα μετρημένα fast travel υπάρχει από το πρώτο DD δεν είναι κάτι που το έβαλαν τωρα για να αρμεξουν, απλά είπαν να το εκμεταλλευτούν.

Πάντως δεν είναι χτισμένο το παιχνίδι γύρω από microtransaction, δεν καταλαβαίνεις καν ότι υπάρχουν παίζοντας αν δεν το γνωρίζεις.

Καλός τρώνε κράξιμο για την τακτική τους,αλλά κρίμα να αμαυρωθεί ένα υπέροχο παιχνίδι για της ανούσιες in game χαζουμαρουλες που εύκολα βρίσκεις in game παίζοντας.

Το ποιο τραγικό που έκαναν είναι που πρέπει να πληρώσεις για να κάνεις delete  χαρακτήρα κ να ξεκινήσεις νέο παιχνίδι από την αρχή αυτό είναι το ποιο γελοίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...