Προς το περιεχόμενο

Το Evernote περιορίζει επίσημα τους δωρεάν χρήστες σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο notebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, svartevarg said:

Αναφέρομαι στη δυνατότητα να ανοίγεις πχ ένα αρχείο zip ή rar ή οτιδήποτε άλλο αρχείο που έχεις σε φάκελο στον υπολογιστή σου, το οποίο έχεις προσθέσει ως διαδρομή μέσα σε μια σημείωση,

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες (αν κατάλαβα καλά). Από την στιγμή που κάνεις κάτι Attach αντιγράφετε σαν resource στον system φάκελο του Joplin και μετά γίνεται sync μέσω διαφόρων τρόπων στο cloud. Από εκεί θα το πάρει και το κινητό σου πχ όταν συγχρονιστεί. Αν ήταν να μένει μόνο ως link τότε το κινητό σου πως θα το άνοιγε; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 hours ago, Haldol said:

Ούτε καν; Οι σημειώσεις μετακινούνται με export ανά... εκατοντάδες. Ούτε 10 λεπτά διαδικασία, για όποιον επιθυμεί να "εγκαταλείψει" την πλατφόρμα (όπως έκανα εγώ πριν κάποιο καιρό). Τραγικό είναι να αντιμετωπίζουμε ως κλέφτη κάποιον που σου παρέχει κάτι δωρεάν, απλά και μόνο επειδή αυτό που σου προσφέρει (πλέον) δε σε καλύπτει.

Από τη στιγμή που κάτι παρέχεται δωρεάν, είτε μιλάμε για κάποια υπηρεσία, ή για καφέ, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα «γκρίνιας» (ή χειρότερα, χαρακτηρισμών) αν δε μας καλύπτει.

Μεθαύριο θα βγουν να πουν τέλος το δωρεάν, πλερώ από την 1 σημείωση. Πάλι δικαίωμά τους.

Σε χαίρομαι.

Οι άλλοι έχουν δικαιώματα, εσύ κανένα, μόνο υποχρεώσεις.

Υπάρχει και το open source

Με άλλη φιλοσοφία ζωής

Κάτι σαν το debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akisgd είπε

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες (αν κατάλαβα καλά). Από την στιγμή που κάνεις κάτι Attach αντιγράφετε σαν resource στον system φάκελο του Joplin και μετά γίνεται sync μέσω διαφόρων τρόπων στο cloud. Από εκεί θα το πάρει και το κινητό σου πχ όταν συγχρονιστεί. Αν ήταν να μένει μόνο ως link τότε το κινητό σου πως θα το άνοιγε; 

Ωραία, είναι καλό που δημιουργεί αντίγραφο. Αυτό ακριβώς έψαχνα, γιατί και το zotero αυτό κάνει, απλά δεν έχει τις δυνατότητες των evernote και κυρίως του Joplin που είναι notes managers και όχι reference manager (για βιβλιογραφικές παραπομπές) όπως το zotero.

Από αυτό που κατάλαβα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το Joplin και σαν bookmarks manager.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, svartevarg said:

 

Από αυτό που κατάλαβα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το Joplin και σαν bookmarks manager.

 

Ναι ίσως αλλά επειδή πάντα υπάρχει κάτι πιο εύχρηστο και εξειδικευμένο εγώ χρησιμοποιώ το Bookmarks app του nextcloud. Με βόλεψε αρκετά... 

Επεξ/σία από akisgd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/12/2023 at 14:59, svartevarg said:

Αν και χρησιμοποιώ το zotero, για (σχεδόν) τα πάντα...

Το Joplin φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν το τσέκαρα ενδελεχώς. Δεν ξέρω τι όγκο σημειώσεων μπορεί να σηκώσειΠάντως δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει το obsidian. Το joplin φαίνεται να έχει καλύτερη οργάνωση στα attachments, όπως επίσης υποστηρίζει και  rich text format εκτός από markdown που το κάνει πιο ευέλικτο νομίζω.

Το obsidian δεν με ενθουσίασε ποτέ λόγω gui και κυρίως ότι τα attachments folders δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις, αλλά είναι φανερά στο tree view των σημειώσεων. Επίσης δεν υποστηρίζει relative paths για αρχεία.

Με ενδιαφέρει η άποψή σου επ' αυτού.

Ακριβώς! Διαβάζω τόσην ώρα τα σχόλια και γελάω. Obsidian FTW! δουλεύει παντού υποστηρίζει native HTML, extended σύνταξη στην MD, plug n play πίνακες, Latex κι ένα σωρό άλλα πράγματα (τα community plug-in`s είναι πραγματικά άπειρα). Το zotero αν και καλό σε γενικές γραμμές, το βρήκα κάπως ελλειπές σε σύγκριση με το Obsidian, όταν το είχα δοκιμάσει. Για το θέμα σου με τα relative paths, νομίζω ότι υπάρχει plug-in αλλά εγώ τα απόλυτα τα βρίσκω πιο χρήσιμα, διότι όλα τα attachments τα βάζω σε φακελάκια που ξεκινούν από το path των σημειώσεων. Γενικά μου ακούγεται minor issue και όλο και κάποια λύση θα υπάρχει. Το μόνο θέμα μου σ αυτό είναι με τα spaces στα file names, όπου τα απορρίπτει και πρέπει να τους κάνεις διαφυγή.

Aν τις σημειώσεις τις επεξεργάζονται και άλλοι, υπάρχει και η εναλλακτική του logseq. Ρίξε και κει μια ματιά.

Επεξ/σία από Clock Master
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, dimitrins said:

Οι άλλοι έχουν δικαιώματα, εσύ κανένα, μόνο υποχρεώσεις.

Υπάρχει και το open source

Με άλλη φιλοσοφία ζωής

Κάτι σαν το debian

Δικαίωμα σε μία εμπορική υπηρεσία που μου παρέχεται δωρεάν, όχι, δεν έχω κανένα. Την ίδια στιγμή μου την κόβουν τελείως και δεν έχω δικαίωμα ούτε να γκρινιάξω. Σιγά μη μου δώσουν και SLA "για το γαμώτο" ενώ δεν είμαι καν πελάτης.

Και μιας και ανέφερες το FOSS, όποιος θέλει να γνωρίσει με τον σκληρό τρόπο τι πάει να πει «δεν έχεις κανένα δικαίωμα να γκρινιάζεις για κάτι που σου δίνεται τσάμπα», μπορεί να πάει να παραπονεθεί για το οτιδήποτε σε μία mailing list, ή ένα σχετικό forum, για οτιδήποτε δε του κάθεται καλά σε οποιοδήποτε open source project. Αν είναι ευγενικοί, μπορεί να του πουν απλά «φτιάξ' το εσύ και forkαρέ το». Αλλά συνήθως απλώς δίνουν ρεσιτάλ σαρκαστικής ατάκας.

Και καλά κάνουν ;)

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, akisgd said:

Ναι ίσως αλλά επειδή πάντα υπάρχει κάτι πιο εύχρηστο και εξειδικευμένο εγώ χρησιμοποιώ το Bookmarks app του nextcloud. Με βόλεψε αρκετά... 

nextcloud δεν πρεπει να το στησεις εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, speedman_26 said:

nextcloud δεν πρεπει να το στησεις εσυ?

Ναι φυσικά, η έκδοση "nextcloud aio" είναι σχετικά πολύ εύκολη για εγκατάσταση και χρήση - αναβαθμίσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akisgd said:

Ναι φυσικά, η έκδοση "nextcloud aio" είναι σχετικά πολύ εύκολη για εγκατάσταση και χρήση - αναβαθμίσεις. 

 

θελει να εχεις καποιο pc η nas ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, speedman_26 said:

θελει να εχεις καποιο pc η nas ξερω

Προτιμότερο είναι να έχεις κάποιο VPS και να το στήσεις εκεί... 

Έτσι το έχω εγώ και οι περισσότεροι νομίζω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...