Προς το περιεχόμενο

Το Evernote περιορίζει επίσημα τους δωρεάν χρήστες σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο notebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στήστε δικό σας server αν έχετε τη δυνατότητα και  απλά πράγματα όπως calendar ,notes κλπ τρέξτε τα πάνω στο server σας. Synology ή Qnap είναι πολύ καλές λύσεις . 

Βέβαια και ο δικός server θέλει τακτικά back up  , θέλει καλή γραμμή με καλό upload , αλλά και κάθε μήνα 15 από δω 20 από εκεί δεν παλεύεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφάτως το ίδιο έκανε και το Dashlane περιορίζοντας το free πλάνο σε μόλις 25 κωδικούς :kekw:

Μπορούμε να πούμε με σχετική ασφάλεια ότι η εποχή όπου όλα θα είναι με συνδρομή έρχεται.

Μερικοί μάλιστα μας λέγανε και υπερβολικούς όταν τα λέγαμε...

Επίσης τι έχουν να πουν οι "εγώ δεν βάζω ποτέ adblock γιατί θέλω να στηρίζω τον content creator" ? τι έχουν να πουν που η απέναντη μεριά (αυτού που προσφέρει κάτι) κοιτάει πως να στα πάρει;;;

PS: Θα το λεγα και θράσος το "μόλις 50 σημειώσεις" δεδομένου ότι έχει ξεπεραστεί σαν note tool.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς έχουν αρχίσει και γίνονται τα πάντα συνδρομητικά. Ακόμα και το notability που είχα αγοράσει για iPad το γύρισαν σε συνδρομητικό και προσπαθούν τους παλιούς χρήστες που το αγόρασαν μια και έξω να τους φέρουν στο συνδρομητικό κομμάτι.

Sorry αλλά συνδρομή σε note taking, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Υπάρχουν άπειρες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atypicalcoder said:

Προσφάτως το ίδιο έκανε και το Dashlane περιορίζοντας το free πλάνο σε μόλις 25 κωδικούς :kekw:

Μπορούμε να πούμε με σχετική ασφάλεια ότι η εποχή όπου όλα θα είναι με συνδρομή έρχεται.

Μερικοί μάλιστα μας λέγανε και υπερβολικούς όταν τα λέγαμε...

Επίσης τι έχουν να πουν οι "εγώ δεν βάζω ποτέ adblock γιατί θέλω να στηρίζω τον content creator" ? τι έχουν να πουν που η απέναντη μεριά (αυτού που προσφέρει κάτι) κοιτάει πως να στα πάρει;;;

PS: Θα το λεγα και θράσος το "μόλις 50 σημειώσεις" δεδομένου ότι έχει ξεπεραστεί σαν note tool.

Dashlane ας πουμε αξιζει βοηθαει να ενισχυουν και την ασφαλεια τους και να επενδυουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Haldol είπε

Το πως μπορεί να είναι «ληστεία» το γεγονός ότι η εταιρεία αποφάσισε να περιορίσει κάτι το οποίο παρέχει δωρεάν, μάλλον ούτε εσύ το ξέρεις. Άμα σε κεράσω καφέ θα μου πεις «είσαι κλέφτης, έπρεπε να μου πάρει το σπέσιαλ μονοποικιλιακό»;

τραγικο σχολιο. Αν θες τον καφε σαν παραδειγμα ειναι να σου πει "πιες οσους καφες θες καθε μερα ΔΩΡΕΑΝ " και μετα απο χρονια να σου πει "ξερεις τι ολα αυτα τα χρονια αποφασισα οτι θα σου κερασω μονο τους 10 τους αλλους 1000 θα μου τους πληρωσεις. 6 ευρω τον εναν" αυτο ειναι ληστεια γιατι αν το ηξερες απο την αρχη θα πηγαινες στο google ή στο onenote που ειναι δωρεαν και δεν εχεις τωρα 1000 σημειωσεις να μεταφερεις

Επεξ/σία από KukuRukuGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Dashlane ας πουμε αξιζει βοηθαει να ενισχυουν και την ασφαλεια τους και να επενδυουν 

Δεν λέω καλά είναι τα 3.56ευρώ το μήνα, αλλά δεν μου αρέσει που περιορίζουν τόσο πολύ το δωρεάν. Δεν είμαι χρήστης που χρειάζομαι να έχω 100 κωδικούς κι άρα να μην έχω θέμα με τα 3.56ευρώ. Έχω περίπου 20-30 κωδικούς και το λιμιτ των 25 με περιορίζει. Άμα ήταν στα 1,99ευρώ δεν θα είχα θέμα. Θεωρώ ότι οι τιμές θα πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα τη χώρα. Δεν γίνεται να πληρώνει ο Έλληνας το ίδιο με τον Γερμανό/Άγγλο/Αμερικανό.

Εντωμεταξύ είναι αστείο που τέτοιες άχρηστες εφαρμογές το πάνε τόσο επιθετικά στο συνδρομητικό μοντέλο. Τόσο hype για notion και δεν βλέπω ούτε έναν να το χρησιμοποιεί. Delusionals που λένε και οι νέοι.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, atypicalcoder said:

Δεν λέω καλά είναι τα 3.56ευρώ το μήνα, αλλά δεν μου αρέσει που περιορίζουν τόσο πολύ το δωρεάν. Δεν είμαι χρήστης που χρειάζομαι να έχω 100 κωδικούς κι άρα να μην έχω θέμα με τα 3.56ευρώ. Έχω περίπου 20-30 κωδικούς και το λιμιτ των 25 με περιορίζει. Άμα ήταν στα 1,99ευρώ δεν θα είχα θέμα. Θεωρώ ότι οι τιμές θα πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα τη χώρα. Δεν γίνεται να πληρώνει ο Έλληνας το ίδιο με τον Γερμανό/Άγγλο/Αμερικανό.

Εντωμεταξύ είναι αστείο που τέτοιες άχρηστες εφαρμογές το πάνε τόσο επιθετικά στο συνδρομητικό μοντέλο. Τόσο hype για notion και δεν βλέπω ούτε έναν να το χρησιμοποιεί. Delusionals που λένε και οι νέοι.

εχεις δικαιο αλλα πιστευω με τοσα σαιτ θα περασεις το οριο και φυσικα υπαρχουν και free passworld manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ή αλήθεια είναι ότι απορώ με όσους γκρινιάζουν γιατί πρέπει να πληρώσουν με μια υπηρεσία και θεωρούν ότι πρέπει να τους παρέχεται δωρεάν.

Παρέχει κάνεις τις δικές του υπηρεσίες δωρεάν? Δεν υπάρχει κόστος πραγματικό σε αυτές?

Να καταλάβω μια συζήτηση σχετική με το Value for money της κάθε υπηρεσίας αλλά όχι για το εάν θα πρέπει να την πληρώσουμε. Άνθρωποι εργάζονται και ωφειλουν να έχουν κέρδος από την εργασία τους ή την ιδέα τους.

Απο την άλλη εννοείται ότι εκνευρίζομαι όταν δέχομαι να πληρώσω μια υπηρεσία αλλά από την άλλη εξακολουθώ να έχω εκνευριστικες και στοχευμενες διαφημίσεις σε αυτή.

Ή το ένα ή το άλλο. Είτε δωρεάν οπότε αναγκαστικά πληρωνω με τον χρόνο μου και τα προσωπικά μου δεδομένα πλοήγησης ή πληρώνω κανονικά και τα κρατάω για εμένα και τα δυο.

Δεν την ξέρω την υπηρεσία αλλά γενικά μιλάω.

Δεν είναι γκρίνια, απλά ο καθένας βγάζει ότι σκουπιδοεφαρμογή/content μπορεί να βγάλει και έχει την απαίτηση να πληρωθεί κιόλας.

Επίσης πρέπει να ξεφύγουμε λίγο από την λογική "πλήρωσε με για να σε βοηθήσω". Μην φτάσουμε στο σημείο να ζητάς την γνώμη/βοήθεια του άλλου και να σου λέει "πλήρωσε με για παροχή υπηρεσιών". 

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evkar είπε

Στήστε δικό σας server αν έχετε τη δυνατότητα και  απλά πράγματα όπως calendar ,notes κλπ τρέξτε τα πάνω στο server σας. Synology ή Qnap είναι πολύ καλές λύσεις . 

Βέβαια και ο δικός server θέλει τακτικά back up  , θέλει καλή γραμμή με καλό upload , αλλά και κάθε μήνα 15 από δω 20 από εκεί δεν παλεύεται.

Είναι σχετικά μικρό το κόστος ,200+ τον σκληρό ,το back up έχει γίνει πλέον αστεία διαδικασία ,γραμμή ανάλογα τα αρχεία για σημειωματάριο-ημερολόγιο φωτό δεν χρειάζεσαι τίποτα το ιδιαίτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, slk200gr said:

Είναι σχετικά μικρό το κόστος ,200+ τον σκληρό ,το back up έχει γίνει πλέον αστεία διαδικασία ,γραμμή ανάλογα τα αρχεία για σημειωματάριο-ημερολόγιο φωτό δεν χρειάζεσαι τίποτα το ιδιαίτερο 

σε synology με πιο προγραμμα κανεις back up?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akisgd είπε

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των σημειώσεων. Ήδη έχω μεταφέρει μερικές χιλιάδες από την πρώτη απόπειρα μετάβασης από το Evernote χωρίς πρόβλημα. 

Όσον αφορά το obsidian ναι το είχα δοκιμάσει μαζί με το capacities, αλλά τελικά διάλεξα Joplin γιατί όπως είπα open source και self hosted και δεν δίνω λογαριασμό σε κανένα... Και για κάποιες άλλες χρήσεις το notion που είναι πράγματι εντυπωσιακό αλλά λίγο cluttered πάει να τα κάνει όλα και λίγο μπλέκει... 

Δεν έχεις lag στο Joplin λόγω του όγκου των σημειώσεων δηλαδή...
Και μπορείς να βάλεις ότι attachment θες σε μια σημείωση, ακόμα και τη δυνατότητα να ανοίξεις ένα τοπικό αρχείο.

Και εμένα με απασχολεί το offline use και το notion πάλι είναι online μόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, svartevarg said:

Δεν έχεις lag στο Joplin λόγω του όγκου των σημειώσεων δηλαδή...
Και μπορείς να βάλεις ότι attachment θες σε μια σημείωση, ακόμα και τη δυνατότητα να ανοίξεις ένα τοπικό αρχείο.

Και εμένα με απασχολεί το offline use και το notion πάλι είναι online μόνο..

Για το lag παίζει μεγάλο ρόλο αν ενεργοποιήσεις end to end encryption. Εγώ επειδή τα έχω self hosted σε δικό μου nextcloud vps δεν το έχω ενεργοποιημένο. Αν το είχα σε κανένα άλλο cloud και ανάλογα το είδος των σημειώσεων - δεδομένων τότε θα το σκεφτόμουν. 

Τώρα που έκανα export όλα τα notebook του evernote βγήκαν περίπου 1GB. Τα έκανα import και μέσα σε λίγα λεπτά τελείωσε και μετά ήθελε αρκετή ώρα για να κάνει το sync με το nextcloud. 

Έχει ένα lag στο συγχρονισμό δεν είναι σαν το evernote αλλά ΟΚ αυτό κουράζεται 😁 δεν κάνω εγώ την δουλειά... 

Για τα attachment ναι βάζεις ότι θες, την δυνατότητα για τοπικό αρχείο δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. 

Έχει και εφαρμογή για android που δουλεύει πολύ καλά. 

Και αν τα περάσεις μια φορά μετά μπορείς να κάνεις και export με πολλούς διαφορετικούς τρόπους πχ markdown, html, pdf κλπ

Επεξ/σία από akisgd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akisgd είπε

Για τα attachment ναι βάζεις ότι θες, την δυνατότητα για τοπικό αρχείο δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Αναφέρομαι στη δυνατότητα να ανοίγεις πχ ένα αρχείο zip ή rar ή οτιδήποτε άλλο αρχείο που έχεις σε φάκελο στον υπολογιστή σου, το οποίο έχεις προσθέσει ως διαδρομή μέσα σε μια σημείωση,

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, KukuRukuGR said:

τραγικο σχολιο. Αν θες τον καφε σαν παραδειγμα ειναι να σου πει "πιες οσους καφες θες καθε μερα ΔΩΡΕΑΝ " και μετα απο χρονια να σου πει "ξερεις τι ολα αυτα τα χρονια αποφασισα οτι θα σου κερασω μονο τους 10 τους αλλους 1000 θα μου τους πληρωσεις. 6 ευρω τον εναν" αυτο ειναι ληστεια γιατι αν το ηξερες απο την αρχη θα πηγαινες στο google ή στο onenote που ειναι δωρεαν και δεν εχεις τωρα 1000 σημειωσεις να μεταφερεις

Ούτε καν; Οι σημειώσεις μετακινούνται με export ανά... εκατοντάδες. Ούτε 10 λεπτά διαδικασία, για όποιον επιθυμεί να "εγκαταλείψει" την πλατφόρμα (όπως έκανα εγώ πριν κάποιο καιρό). Τραγικό είναι να αντιμετωπίζουμε ως κλέφτη κάποιον που σου παρέχει κάτι δωρεάν, απλά και μόνο επειδή αυτό που σου προσφέρει (πλέον) δε σε καλύπτει.

Από τη στιγμή που κάτι παρέχεται δωρεάν, είτε μιλάμε για κάποια υπηρεσία, ή για καφέ, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα «γκρίνιας» (ή χειρότερα, χαρακτηρισμών) αν δε μας καλύπτει.

Μεθαύριο θα βγουν να πουν τέλος το δωρεάν, πλερώ από την 1 σημείωση. Πάλι δικαίωμά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...