Προς το περιεχόμενο

Το Evernote περιορίζει επίσημα τους δωρεάν χρήστες σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο notebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως είπανε και οι περισσότεροι, πριν 15 (!!!) χρόνια που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ ήταν πρωτοποριακό, ειδικά με δεδομένο ότι τότε πρωτοξεκινούσε τουλάχιστον στην Ελλάδα η εποχή του mobile internet (Blackberry BIS υπηρεσία από Wind για όποιον θυμάται). Οι περιορισμοί των devices ήταν αρχή του κακού, αλλά για μένα το τελικό καρφί στο φέρετρο του ήταν το ότι δεν σε άφηνε να δεις ΚΑΝ την web έκδοση από κινητό. Δηλαδή ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να σε αναγκάσει να έχεις κατεβασμένη την εφαρμογή, και άρα να μπορεί να σε περιορίσει. 

Πλέον υπάρχουν άπειρα εργαλεία που κάνουν την ίδια δουλειά. 

Ναι το OneNote όπως αναφέρθηκε μπορεί να μην είναι τόσο απλό, είναι όμως δωρεάν για όποιον έχει και συνδρομή MS365 (σχεδόν αποκλείεται να μην έχει κάποιος έστω από εταιρεία που εργάζεται). 

15€ για να κρατάω σημειώσεις? RIP Evernote. You will not be missed. 

25 minutes ago, spectaculator said:

Ληστρική συμπεριφορά είναι αφού σε αφήσει να εξαρτηθείς σε ένα βαθμό από την δωρεάν υπηρεσία, να σου βάζει τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι με το έτσι θέλω. Δεν πειράζει, ειδικά με το evernote υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές (π.χ. Onenote, Google Keep, κ.α.). Θα πάει αδιάβαστο. Υπάρχουν άλλοι που το κάνουν τζάμπα και πολύ καλύτερα!

"με το έτσι θέλω" τί εννοείς? Αφού δεν μας ανάγκασε κανείς! Και κυρίως, δεν μας αναγκάζει κανείς να ΜΕΙΝΟΥΜΕ. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ καλό με εντυπωσιακές δυνατότητες το Notion. Προς το παρόν εχει και δωρεάν έκδοση. Aπαιτεί ομως μια επένδυση σε χρόνο εκμάθησης λόγω φιλοσοφίας...

notion.so

Πάντως το τζάμπα πεθαίνει σιγά σιγά οπότε καιρός για decluttering..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, prometheas said:

Πολύ καλό με εντυπωσιακές δυνατότητες το Notion. Προς το παρόν εχει και δωρεάν έκδοση. Aπαιτεί ομως μια επένδυση σε χρόνο εκμάθησης λόγω φιλοσοφίας...

notion.so

Πάντως το τζάμπα πεθαίνει σιγά σιγά οπότε καιρός για decluttering..

 

Ωραίο όντως αλλά για πιο εξελιγμένα πράγματα. Έχει και παρα πολλούς αυτοματισμούς μέσω automations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ότι πεθαίνει το τσάμπα, πεθαίνει μαζί του και το lifetime payment και όλοι πάνε σε μηνιαία χρέωση ή ετήσιο πακέτο συνδρομής.

Εγώ ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω μία φορά για μία υπηρεσία, να πληρώνω κάθε μήνα όχι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

"με το έτσι θέλω" τί εννοείς? Αφού δεν μας ανάγκασε κανείς! Και κυρίως, δεν μας αναγκάζει κανείς να ΜΕΙΝΟΥΜΕ. 

Σε ρώτησε αν συμφωνείς με τη νέα πολιτική τους; Αυτό θα πει "έτσι θέλω". Μπορεί να μην σε αναγκάζει εσένα κανείς να μείνεις, αλλά μάλλον ξεχνάς πως σε πολλές περιπτώσεις το να φύγεις είναι μεγάλο κώλυμα (θυμάσαι π.χ. τι έγινε με το flickr;). Ευτυχώς με αυτήν την υπηρεσία υπάρχουν άλλες εναλλακτικές και πολύ καλύτερες. Θα καταντήσει όπως το dropbox που υπερεκτίμησε πολύ τις υπηρεσίες του κι έμειναν τρεις κι ο κούκος. Εδώ όπως είπαμε τυγχάνει να υπάρχουν εναλλακτικές. Δεν είναι πάντα έτσι, είναι λάθος πρακτική και η ΕΕ τους ετοιμάζει σχετικούς ρυθμιστικούς κανόνες λειτουργίας στην ΕΕ (θα σκάσουν αρχές του 2024).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akisgd είπε

Προσωπικά ήδη είχα αρχίσει να δουλεύω παράλληλα self hosted Joplin σε Nextcloud και θα γίνει εκεί οριστική μετάβαση... 

Δωρεάν, open source και είσαι κύριος των σημειώσεων σου με όλη την σημασία της λέξης. 

Είχα δοκιμάσει και self hosted εφαρμογές αλλά κατέληξα εκεί... 

Αν και χρησιμοποιώ το zotero, για (σχεδόν) τα πάντα...

Το Joplin φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν το τσέκαρα ενδελεχώς. Δεν ξέρω τι όγκο σημειώσεων μπορεί να σηκώσειΠάντως δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει το obsidian. Το joplin φαίνεται να έχει καλύτερη οργάνωση στα attachments, όπως επίσης υποστηρίζει και  rich text format εκτός από markdown που το κάνει πιο ευέλικτο νομίζω.

Το obsidian δεν με ενθουσίασε ποτέ λόγω gui και κυρίως ότι τα attachments folders δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις, αλλά είναι φανερά στο tree view των σημειώσεων. Επίσης δεν υποστηρίζει relative paths για αρχεία.

Με ενδιαφέρει η άποψή σου επ' αυτού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, spectaculator said:

Σε ρώτησε αν συμφωνείς με τη νέα πολιτική τους; Αυτό θα πει "έτσι θέλω". Μπορεί να μην σε αναγκάζει εσένα κανείς να μείνεις, αλλά μάλλον ξεχνάς πως σε πολλές περιπτώσεις το να φύγεις είναι μεγάλο κώλυμα (θυμάσαι π.χ. τι έγινε με το flickr;). Ευτυχώς με αυτήν την υπηρεσία υπάρχουν άλλες εναλλακτικές και πολύ καλύτερες. Θα καταντήσει όπως το dropbox που υπερεκτίμησε πολύ τις υπηρεσίες του κι έμειναν τρεις κι ο κούκος. Εδώ όπως είπαμε τυγχάνει να υπάρχουν εναλλακτικές. Δεν είναι πάντα έτσι, είναι λάθος πρακτική και η ΕΕ τους ετοιμάζει σχετικούς ρυθμιστικούς κανόνες λειτουργίας στην ΕΕ (θα σκάσουν αρχές του 2024).

Η πολιτική είναι δική τους και αν δεν συμφωνώ επειδή άλλαξε μονομερώς, φεύγω. Το αν είναι μεγάλο κώλυμα (για μένα) ή όχι αυτό δεν τους αφορά, και δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε οτι πρέπει να τους αφορά. 

Όταν με το "καλό" η ΕΕ που αναφέρεις ετοιμάσει το οτιδήποτε, ας το δούμε να το κρίνουμε τότε.

 

Κάθε μα κάθε φορά που μία εταιρεία αυξάνει τιμές ή ξεκινάει να χρεώνει, υπάρχει η γραφικότητα σε αυτό εδώ το φόρουμ και σε όλα βέβαια στο ιντερνετ κάθε χώρας με τον καθένα να λέει τον πόνο του. 

Η πραγματικότητα όμως είναι ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ καλύπτονται απ'τους όρους χρήσης, τους οποίους κανείς δεν διαβάζει. Συμφωνείς? Παραμένεις. Δε συμφωνείς? Τα κουβαδάκια μας και σε άλλη παραλία. Simple. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KukuRukuGR είπε

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

Νομίζω οτι στο άρθρο αναφέρει οτι αν ήδη έχεις περισσότερες απο 50 σημειώσεις δεν τις χάνεις, απλά δεν μπορείς να δημιουργήσεις 51, 53 κοκ.

 

Τόσα άλλα δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις προγαραμματα5για σημειώσεις υπάρχουν. Γιατί κάποιος να πληρώσει; Τί κερδίζει πέραν των απεριόριστων σημειώσεων; Ο μόνος λόγος που το χρησιμοποιούσα κάποτε ηταν γιατί μου άρεσε να φαίνεται το ελεφαντάκι στην αρχική οθόνη μου. Με το google notes είμαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Το πρόβλημα δεν είναι ότι πεθαίνει το τσάμπα, πεθαίνει μαζί του και το lifetime payment και όλοι πάνε σε μηνιαία χρέωση ή ετήσιο πακέτο συνδρομής.

Εγώ ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω μία φορά για μία υπηρεσία, να πληρώνω κάθε μήνα όχι.

Αυτό είναι ήδη παλιο.

Εδώ στην Αγγλία δεν δεχονται να μας πουλήσουν container εργοταξιακών γραφείων αλλά μόνο να μας τα νοικιάσουν.

Ολα πάνε σε services.

Γιατι εκπλήσεστε? Οι ίδιες οι εταιρείες δεν θέλουν να αγοράσουν πια τίποτε. Ολες σε leasing και σε services θελουν να κουμπώσουν τις εργασίες τους.

Οπότε θα free services που μας δινουν είναι απλά τα υπολοιπόμενα. Τους μεγάλους τους πελάτες θέλουν να ικανοποιήσουν και όχι τον μικροκαταναλωτή. Και λογικό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, KukuRukuGR said:

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

Το πως μπορεί να είναι «ληστεία» το γεγονός ότι η εταιρεία αποφάσισε να περιορίσει κάτι το οποίο παρέχει δωρεάν, μάλλον ούτε εσύ το ξέρεις. Άμα σε κεράσω καφέ θα μου πεις «είσαι κλέφτης, έπρεπε να μου πάρει το σπέσιαλ μονοποικιλιακό»;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, svartevarg said:

Αν και χρησιμοποιώ το zotero, για (σχεδόν) τα πάντα...

Το Joplin φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν το τσέκαρα ενδελεχώς. Δεν ξέρω τι όγκο σημειώσεων μπορεί να σηκώσειΠάντως δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει το obsidian. Το joplin φαίνεται να έχει καλύτερη οργάνωση στα attachments, όπως επίσης υποστηρίζει και  rich text format εκτός από markdown που το κάνει πιο ευέλικτο νομίζω.

Το obsidian δεν με ενθουσίασε ποτέ λόγω gui και κυρίως ότι τα attachments folders δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις, αλλά είναι φανερά στο tree view των σημειώσεων. Επίσης δεν υποστηρίζει relative paths για αρχεία.

Με ενδιαφέρει η άποψή σου επ' αυτού.

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των σημειώσεων. Ήδη έχω μεταφέρει μερικές χιλιάδες από την πρώτη απόπειρα μετάβασης από το Evernote χωρίς πρόβλημα. 

Όσον αφορά το obsidian ναι το είχα δοκιμάσει μαζί με το capacities, αλλά τελικά διάλεξα Joplin γιατί όπως είπα open source και self hosted και δεν δίνω λογαριασμό σε κανένα... Και για κάποιες άλλες χρήσεις το notion που είναι πράγματι εντυπωσιακό αλλά λίγο cluttered πάει να τα κάνει όλα και λίγο μπλέκει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτιμαω google keep γιατι ειναι απλο και το βασικοτερο που με εχει σωσει ειναι οτι υπαρχει εφαρμογη για τα ρολογια της samsung 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...