Προς το περιεχόμενο

Το Evernote περιορίζει επίσημα τους δωρεάν χρήστες σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο notebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Evernote, η δημοφιλής εφαρμογή σημειώσεων, ανακοίνωσε πρόσφατα αλλαγές στο δωρεάν πρόγραμμά του.

Οι νέοι περιορισμοί, οι οποίοι δοκιμάστηκαν σε μια επιλεγμένη ομάδα χρηστών νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, θα εφαρμοστούν από τις 4 Δεκεμβρίου. Σύμφωνα με τους νέους κανόνες, τόσο οι νέοι όσο και οι υπάρχοντες λογαριασμοί θα περιορίζονται σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο σημειωματάριο (notebook).

Οι υπάρχοντες χρήστες που χρησιμοποιούν τη δωρεάν έκδοση και έχουν περισσότερες από 50 σημειώσεις, θα μπορούν να εξακολουθούν να βλέπουν, να επεξεργάζονται, να διαγράφουν και να εξάγουν τις σημειώσεις τους. Ωστόσο, αν επιθυμούν να δημιουργήσουν νέες σημειώσεις πέραν του ορίου, θα πρέπει είτε να αναβαθμίσουν σε ένα πακέτο επί πληρωμή είτε να διαγράψουν κάποιες από τις παλιές τους σημειώσεις.

Η Evernote έχει δηλώσει ότι η πλειονότητα των δωρεάν χρηστών της λειτουργεί ήδη εντός αυτών των ορίων. Η εταιρεία έλαβε υπόψη της ότι οι περισσότεροι από τους δωρεάν χρήστες της έχουν λιγότερες από πενήντα σημειώσεις και ένα notebook όταν αποφάσισε για τους νέους περιορισμούς. Ως εκ τούτου, η εταιρεία πιστεύει ότι η καθημερινή χρήση για τους περισσότερους δωρεάν χρήστες δεν θα επηρεαστεί από αυτές τις αλλαγές. Η Evernote δεν έχει ακόμη διευκρινίσει αν αυτή η πλειοψηφία περιλαμβάνει λογαριασμούς που είναι ανενεργοί για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Για τους χρήστες που χρειάζονται περισσότερα από αυτά που προσφέρει το δωρεάν πακέτο, η Evernote διαθέτει premium πακέτα. Το προσωπικό σχέδιο κοστίζει 15 δολάρια το μήνα και επιτρέπει 10 GB μηνιαίων download. Με 18 δολάρια το μήνα, οι χρήστες μπορούν να αποκτήσουν διπλάσιο όριο μεταφόρτωσης και πρόσθετα οφέλη. Οι ετήσιες εκδόσεις αυτών των πακέτων είναι επίσης διαθέσιμες στα 130 και 170 δολάρια αντίστοιχα.

Η Evernote αναγνωρίζει ότι αυτές οι αλλαγές μπορεί να κάνουν ορισμένους χρήστες να επανεξετάσουν τη χρήση της υπηρεσίας. Υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές λύσεις για το Evernote που προσφέρουν πιο γενναιόδωρα δωρεάν πακέτα. Σε αυτές περιλαμβάνονται τα Notion, Microsoft OneNote, Google Keep, Bear (μόνο για συσκευές Apple), Obsidian και SimpleNote.

Νωρίτερα φέτος, η μητρική εταιρεία της Evernote, η Bending Spoons, μετέφερε τις δραστηριότητές της από τις ΗΠΑ και τη Χιλή στην Ευρώπη. Η κίνηση αυτή είχε ως αποτέλεσμα την απόλυση σχεδόν όλων των εργαζομένων της Evernote. Η εταιρεία δήλωσε ότι η εφαρμογή λειτουργούσε με ζημίες για αρκετά χρόνια.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KukuRukuGR είπε

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

Ή αλήθεια είναι ότι απορώ με όσους γκρινιάζουν γιατί πρέπει να πληρώσουν με μια υπηρεσία και θεωρούν ότι πρέπει να τους παρέχεται δωρεάν.

Παρέχει κάνεις τις δικές του υπηρεσίες δωρεάν? Δεν υπάρχει κόστος πραγματικό σε αυτές?

Να καταλάβω μια συζήτηση σχετική με το Value for money της κάθε υπηρεσίας αλλά όχι για το εάν θα πρέπει να την πληρώσουμε. Άνθρωποι εργάζονται και ωφειλουν να έχουν κέρδος από την εργασία τους ή την ιδέα τους.

Απο την άλλη εννοείται ότι εκνευρίζομαι όταν δέχομαι να πληρώσω μια υπηρεσία αλλά από την άλλη εξακολουθώ να έχω εκνευριστικες και στοχευμενες διαφημίσεις σε αυτή.

Ή το ένα ή το άλλο. Είτε δωρεάν οπότε αναγκαστικά πληρωνω με τον χρόνο μου και τα προσωπικά μου δεδομένα πλοήγησης ή πληρώνω κανονικά και τα κρατάω για εμένα και τα δυο.

Δεν την ξέρω την υπηρεσία αλλά γενικά μιλάω.

  • Like 24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, KukuRukuGR said:

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

Δε βλέπω πως είναι ληστεία το να αποφασίσει μια εταιρία να αλλάξει τιμολογιακή πολιτική, δεν κορόιδεψε κανέναν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ακούγεται σαν όριο σε κάποιον που είναι απ'την απ'εξω. Αυτό που ΔΕΝ ακούγεται λογικό είναι το 15 δολλάρια μηνιάτικο - περισσότερα δλδ κι από μια υπηρεσία streaming που λογικά της κοστίζει πολύ περισσότερο το traffic/storage του κάθε χρήστη.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Marcos_Aurilius said:

Λογικό ακούγεται σαν όριο σε κάποιον που είναι απ'την απ'εξω. Αυτό που ΔΕΝ ακούγεται λογικό είναι το 15 δολλάρια μηνιάτικο - περισσότερα δλδ κι από μια υπηρεσία streaming που λογικά της κοστίζει πολύ περισσότερο το traffic/storage του κάθε χρήστη.

Αν βοηθάει πραγματικά στη δουλεία σου δεν νομίζω τα 15 δολάρια να είναι ένα κακό ποσό. Αν δεν σε καλύπτει από την άλλη αυτό το ποσό υπάρχουν εναλλακτικές με χαμηλότερες τιμές έως και free 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβή η χρέωση και μάλιστα μηνιαία.

Σιγά την υπηρεσία, υπάρχουν αρκετές δωρεάν που κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλεία...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το evernote πριν 10+ χρόνια ήταν καταπληκτικό εργαλείο που με αυτό είχα οργανώσει την ζωή μου όταν έκανα έρευνα (papers, σημειώσεις, σχόλια, φωτογραφίες κτλ κτλ κλ)

Μετά άρχισαν να το περιορίζουν σε devices. Κάπου εκεί το παράτησα... Κρίμα. Πλήρωνα και συνδρομή για λίγο καιρό αλλά δεν. Ήταν πολύ ακριβό. Πολύ καλό software αλλά πρέπει να βρουν μια ισορροπία με τις χρεώσεις.

Δοκίμασα One note αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Από την άλλη η Microsoft με 10 to μήνα δίνει 5 accounts 365 και 1tb στον καθένα...

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dikasths said:

Εγώ θα προτείνω το GoodNotes, με one time payment και sync σε όλες τις συσκευές σου χωρίς να ξαναπληρώνεις.

To one time payment είναι μόνο για Apple..... 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που έβγαζε μια άσπρη κενή σελίδα επί 1 εβδομάδα, χωρίς καμιά επίσημη απάντηση, έφαγε σουτ.

Μια χαρά υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις φθηνότερες ή δωρεάν για να κάνεις τη δουλειά σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...