Προς το περιεχόμενο

Το Evernote περιορίζει επίσημα τους δωρεάν χρήστες σε 50 σημειώσεις και ένα μόνο notebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε γειά Evernote... 

Ήταν καλή ιδίως στην αρχή που δεν υπήρχαν και πολλοί ανταγωνιστές. 

Το πρώτο πλήγμα του περιορισμού των συσκευών το ξεπεράσαμε... Αυτό δυστυχώς όχι... 

Προσωπικά ήδη είχα αρχίσει να δουλεύω παράλληλα self hosted Joplin σε Nextcloud και θα γίνει εκεί οριστική μετάβαση... 

Δωρεάν, open source και είσαι κύριος των σημειώσεων σου με όλη την σημασία της λέξης. 

Είχα δοκιμάσει και άλλες self hosted εφαρμογές αλλά κατέληξα εκεί... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το επενδυτικό μοντέλο είναι πια γνωστό. Σιγά σιγά θα πρέπει να ξεχάσουμε τα δωρεάν πακέτα. Προς τα εκεί πάνε όλα. Μόνο αν κάτι συντηρείται από διαφημίσεις ή πρόσβαση σε προσωπικά στοιχεία θα παραμείνει δωρεάν.

Το πιο τρανταχτό παράδειγμα ήταν το Google Photos που μέχρι πριν 2-3 χρόνια ήταν απεριόριστο και άλλαξε πολιτική με περιορισμένο χώρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Η Evernote έχει δηλώσει ότι η πλειονότητα των δωρεάν χρηστών της λειτουργεί ήδη εντός αυτών των ορίων. Η εταιρεία έλαβε υπόψη της ότι οι περισσότεροι από τους δωρεάν χρήστες της έχουν λιγότερες από πενήντα σημειώσεις και ένα notebook όταν αποφάσισε για τους νέους περιορισμούς"

...και είπε να μην τους "μπουκώσει" με επιπλέον παροχές, οπότε το περιόρισε για το καλό τους...

Προσωπικά θεωρώ πολλά τα χρήματα για μία εφαρμογή σημειώσεων. Πάρα πολλά. Ακόμα και αν τη χρησιμοποιείς στη δουλειά σου. Απλά όχι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.απο την στιγμη που ξεκινας δωρεαν και αλλαζεις σημαινει οτι ειναι επιτηδες εξ αρχης για να σε φερει εκει και να το αλλαξει

2.ειναι λαθος για εμενα να λεει η εταιρεια οτι βαζω οριο μιας και βλεπω οτι οι περισοτεροι ειναι μεσα στο οριο αρα μικρο το προβλημα αν ειναι αληθεια τοτε γιατι βαζεις το οριο?

3.μην ακουσω εταιρεια ειναι οτι θελει κανει και θελει κερδος ...καλα κανει αλλα να το βγαλει απο την αρχη η να πει ειναι δοκιμαστικη περιοδος και να ξερεις οτι και ποσα θα πληρωσεις 

4.και θα ελεγα οτι ειναι διαφορετικο να κρατας σημειωσεις και αλλο αρχεια εικονας ηχου το μεγεθος οντως ειναι τεραστιο αλλα και παλι ζητα κατι απο την αρχη .

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσε εδώ ,πλήρωσε εκεί ,πλήρωσε παραδίπλα ,οκ να πληρώσουμε αλλά όταν ακούω 12,15,30 ε τον μήνα τρελαίνομαι όποτε εγώ ξεκίνησα πριν κάνα 2 χρόνια να κόβω τις συνδρομές ξεκινώντας από το cloud  που έδινα κανένα 15 τον μήνα αγοράζοντας ένα synology 2x4tb ,μετά έκοψα και τον σέρβερ που πλήρωνα για την σελίδα μου και πλέον ανεβαίνει από μένα ,και έχω το note station για τις σημειώσεις μου (καταπληκτικό ) και στέλνω λόγω δουλειάς πολλά και βαριά αρχεία σε συνεργάτες από εκεί όπου παλιά πλήρωνα υπηρεσία για αυτό ,σταμάτησα 2 συνδρομές από κάμερες για να σηκώνονται τα αρχεία και να τα κρατάει -τώρα πάνε και αυτά στο synology και και και απεριόριστες οι δυνατότητες ,πληρώνεις μια φορά και τελειώνεις με πολλές πολλές συνδρομές 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KukuRukuGR είπε

Πρώτα σε βάζει να βάλεις ολες τις σημειώσεις σου εκεί και καλά για καλύτερη οργάνωση και μετά στο κόβει. Ειναι σαν να πει το Gmail ξαφνικα μεχρι 50 email μπορείς να έχει. Το λές και ληστεία.

Φιλε μου αυτο ειναι το σχεδιο ολων των εταιριών που δινουν τετοια προγράμματα.

Ειδικα μιας και ανεφερες το Gmail να ξερεις οτι και αυτο τον ιδιο απώτερο σκοπό εχει.

Δοκιμασμενη μεθοδος, αντι να σε πεισω οτι το πρόγραμμα μου σου ειναι χρησιμο δωσμου λεφτα, θα στο δωσω "τσαμπα" και οταν βαλεις μεσα ολο σου το βιος τοτε θα σου πω δωσμου λεφτα και θα ζητήσω και οτι γουσταρω μιας και το παζαρι σου ειναι δε σου ειναι χρησιμο θα ειναι πλεον δεδομενο...

Επεξ/σία από MikeGR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ευρώ το μήνα είναι ένα τεράστιο ποσό για τη συγκεκριμένη υπηρεσία.

Με σχεδόν τα μισά λεφτά αγοράζεις ετησιο οικογενιακό 6 ατόμων σε Office 365 και έχεις της παναγιάς τα μάτια πάνω.

50 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Πλήρωσε εδώ ,πλήρωσε εκεί ,πλήρωσε παραδίπλα ,οκ να πληρώσουμε αλλά όταν ακούω 12,15,30 ε τον μήνα τρελαίνομαι όποτε εγώ ξεκίνησα πριν κάνα 2 χρόνια να κόβω τις συνδρομές ξεκινώντας από το cloud  που έδινα κανένα 15 τον μήνα αγοράζοντας ένα synology 2x4tb ,μετά έκοψα και τον σέρβερ που πλήρωνα για την σελίδα μου και πλέον ανεβαίνει από μένα ,και έχω το note station για τις σημειώσεις μου (καταπληκτικό ) και στέλνω λόγω δουλειάς πολλά και βαριά αρχεία σε συνεργάτες από εκεί όπου παλιά πλήρωνα υπηρεσία για αυτό ,σταμάτησα 2 συνδρομές από κάμερες για να σηκώνονται τα αρχεία και να τα κρατάει -τώρα πάνε και αυτά στο synology και και και απεριόριστες οι δυνατότητες ,πληρώνεις μια φορά και τελειώνεις με πολλές πολλές συνδρομές 

ε σε βάθος χρόνου κάποια στιγμή στα περισσότερα πράγματα εκεί θα παει ο κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Evernote χακαρίστηκε πριν μερικά χρόνια και όλες οι σημειώσεις βγήκαν στη μάυρη αγορά. Πραγματικά με ξεπερνάει πως μία τέτοια υπηρεσία με τέτοιο ιστορικό έχει τέτοιες απαιτήσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kostasspil said:

Δε βλέπω πως είναι ληστεία το να αποφασίσει μια εταιρία να αλλάξει τιμολογιακή πολιτική, δεν κορόιδεψε κανέναν

Ληστρική συμπεριφορά είναι αφού σε αφήσει να εξαρτηθείς σε ένα βαθμό από την δωρεάν υπηρεσία, να σου βάζει τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι με το έτσι θέλω. Δεν πειράζει, ειδικά με το evernote υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές (π.χ. Onenote, Google Keep, κ.α.). Θα πάει αδιάβαστο. Υπάρχουν άλλοι που το κάνουν τζάμπα και πολύ καλύτερα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έφυγα προ καιρού και μετέφερα σημειώσεις στο icloud. Οι οποίες γίνονται export μόνο από υπολογιστή. Το δε άλλο τραγικότατο ήταν ότι στις 2 συσκευές σου μέτραγε και το web access. Αρχισε με πολύ καλές προοπτικές και κατέληξε αηδία. Θα μπορούσαν να κρατήσουν το όριο για τα uploads χαμηλά όπως στην αρχή για όποιον είχε το free. Τώρα απλά θέλουν να διώξουν οποιονδήποτε δεν πληρώνει. Είναι αστείο να λες ότι 50 Notes είναι αρκετά. Η τιμή εξωφρενική ακόμα και για τα πιο χαμηλά Premium accounts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...