Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω το εξωτερικό και να γυρίσω Ελλάδα στα 40 μου για το δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2023 στις 11:12 ΜΜ, 88dylan88 είπε

θεσσαλονίκη θα γυρίσω αν το πάρω απόφαση

η ξαδερφη μου παντως ηρθε απο το Τοροντο να ζησει στην Θεσσαλονικη. Εκει ειχαν την ακρη τους, και εδω ηρθε χωρις τιποτα. Ουτε αντρα, ουτε δουλεια. 
Η ξαδερφη ειναι γεννημενη εξω. Οχι θεσσαλονικη, Ειναι μεταναστες του 1960 η οικογενεια.

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Η μονη περιπτωση που δε μπορει να σε ακουμπησει η εφορια, ειναι η τιμολογηση να γινεται απο χωρα εξωτερικου ΜΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΤΟΙΚΟ ΤΗΣ ΞΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ, αλλα εκει τα εξοδα ειναι μεγαλυτερα.

ναι. Δεν σε ακουμπαει η εφορια στην Ελλαδα αλλα θα σε σκισει η εφορια στην Βρετανια (επι του προκειμενου).
Την πατησε ετσι φιλος στην Γερμανια με Κυπριακη εταιρια. Προγραμματιστης. 200κ του ζηταγε η Γερμανια + προσαυξησεις. Καταφερε και πληρωσε τα 200κ μονο.
Δεν ειναι κοροιδα οι ξενοι. Εκει που βγαζεις τα λεφτα, εκει φορολογησε. Ολα τα αλλα εχουν ημερομηνια ληξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, andreaspA said:

Δεν σε ακουμπαει η εφορια στην Ελλαδα αλλα θα σε σκισει η εφορια στην Βρετανια (επι του προκειμενου).
Την πατησε ετσι φιλος στην Γερμανια με Κυπριακη εταιρια. Προγραμματιστης. 200κ του ζηταγε η Γερμανια + προσαυξησεις. Καταφερε και πληρωσε τα 200κ μονο.
Δεν ειναι κοροιδα οι ξενοι. Εκει που βγαζεις τα λεφτα, εκει φορολογησε. Ολα τα αλλα εχουν ημερομηνια ληξεως.

Προφανως και θα δουλευε απο Γερμανια με εταιρια Κυπρου, με τον ιδιο διαχειριστη. Δηλαδη λεμε το ιδιο, πως δε γινεται.

Ο μονος καθολα νομιμος τροπος ειναι να ανοιξεις εταιρια στη χωρα που δουλευεις, να μεταφερεις εκει και τη φορολογικη σου εδρα και να φορολογεισαι εκει ή να σε προσλαβει η εταιρια για την οποια δουλευεις, μεσω παραρτηματος της στη χωρα σου. Η τελος να πας μεσω agent. Ολοι οι αλλοι τροποι ενεχουν κινδυνους

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, archer100 είπε

Προφανως και θα δουλευε απο Γερμανια με εταιρια Κυπρου, με τον ιδιο διαχειριστη. Δηλαδη λεμε το ιδιο, πως δε γινεται.

Ο μονος καθολα νομιμος τροπος ειναι να ανοιξεις εταιρια στη χωρα που δουλευεις, να μεταφερεις εκει και τη φορολογικη σου εδρα και να φορολογεισαι εκει ή να σε προσλαβει η εταιρια για την οποια δουλευεις, μεσω παραρτηματος της στη χωρα σου. Η τελος να πας μεσω agent. Ολοι οι αλλοι τροποι ενεχουν κινδυνους


Καλά πολλές εταιρείες έχουν βάση σε ευρωπαικη πόλη αλλά όλο το προσωπικό που δουλεύει remote το δηλώνουν σε νησιά εξωτερικου (φορολογικους παραδείσους) σε εταιρίες βιτρίνες με βάση εκει. 

Isle of Man κλασσικη περίπτωση τέτοιου μέρους από προσωπική εμπειρία στην περίπτωση μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν πρόκειται να διαβάσω τις 4 σελ του ποστ
αυτο που έχω να πω είναι για την εσδδα ότι θέλει πολύ κόπο μόνο με λιοντάρι δεν σε βάζουν να παλέψεις για μια θέση. 
τα τελευταία χρόνια έχει δυσκολέψει αρκετά με εξέταση πλέον στην αγγλική κλπ.
Συνήθως χρειάζεσαι αρκετούς διαγωνισμούς για να πετύχεις και αν .... πρέπει να ασχολείσαι μόνο με αυτό έχω ακουσει ακραίες περιπτώσεις ανθρώπων που παραιτήθηκαν από τη δουλειά τους για να διαβάσουν ... βέβαια αυτό έγινε και με τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό 
αυτό το βιντεο τα λέει όλα https://www.facebook.com/reel/384974124100594 

όσο για το ευρύτερο δημόσιο που το κοιτάω σαν χόμπι πλέον για τις θέσεις ΠΕ αν δεν είσαι διδάκτορας δεν έχεις στον ήλιο μοίρα 
οι πρώτοι που πετυχαίνουν είναι από πολυτεχνείο, με 2 μαστερ, 1 διδακτορικό και 1-2 ξένες γλώσσες με άριστη γνώση
τέλος κουμπώνουν προϋπηρεσία και φιλάκια  
σε κάθε προκήρυξη βλέπεις τους 10 πρώτους ειναι με διδακτορικό αν η θέση είναι για 1 το πολύ 2 άτομα  καταλαβαίνεις δεν έχεις και πολλές πιθανότητες

κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τις θέσεις ΔΕ άτομα που έχουν τελειώσει ΤΕΕ / ΕΠΑΛ χωρίς πανελλήνιες με ενδοσχολικές έχουν απολυτήρια 19-20 πάνε και τελειώνουν και ένα ΙΕΚ/ΟΑΕΔ (αφού δεν μπορούν να μπουν τριτοβάθμια για μια εξειδικεύση)
Βάζουν σαν πρώτο πτυχίο του ΤΕΕ / ΕΠΑΛ να πάρουν τα μόρια τα πολλά και σαν δεύτερο του ΙΕΚ / ΟΑΕΔ και παίρνουν και από εκεί αλλα 200 αν θυμάμαι καλά και περνάνε πρώτοι.

Επεξ/σία από @zouve@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2023 στις 10:26 ΠΜ, @zouve@ είπε

όσο για το ευρύτερο δημόσιο που το κοιτάω σαν χόμπι πλέον για τις θέσεις ΠΕ αν δεν είσαι διδάκτορας δεν έχεις στον ήλιο μοίρα 
οι πρώτοι που πετυχαίνουν είναι από πολυτεχνείο, με 2 μαστερ, 1 διδακτορικό και 1-2 ξένες γλώσσες με άριστη γνώση
τέλος κουμπώνουν προϋπηρεσία και φιλάκια  

Τώρα με την τελευταία προκήρυξη που μπορούμε να χωθούμε επιτέλους στο "χαρούμενο σπιτάκι" οι περισσότεροι (καθώς οι προκηρυχθείσες θέσεις στις περισσότερες ειδικότητες μηχανικών είναι περισσότερες από τους ...επιτυχόντες στον γραπτό) και διδάκτορας να είσαι και δικτάτορας να είσαι (😅) τα 850€ του νεοδιοριζόμενου άντε να γίνουν 950€, πες 1000€ στρογγυλά. Επί 12 πάντα. Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι χάσαμε το κουτάλι! Καμία μοίρα σε οποιοδήποτε άστρο του γαλαξία δε βλέπω για τον οποιονδήποτε. Ήδη εδώ και καιρό πάνω από τις μισές θέσεις μένουν κενές διάβαζα πρόσφατα.

Κοπελιά εσύ η TS, σου συνιστώ να μην το σκεφτείς καν να κουνήσεις από εκεί που είσαι. Η Ελλάδα είναι όχι απλά χαμένη υπόθεση αλλά φοβάμαι ότι αν δεν αλλάξει άμεσα κάτι και με κάποιο μαγικό τρόπο (που δεν μπορώ να σκεφτώ ποιός θα είναι)  πλησιάζει έκρηξη. Αυτή τη φορά είναι πιο πιθανό από ποτέ θεωρώ. Προς το παρόν έχει φρενάρει λίγο το πράγμα γιατί ένα ποσοστό δεν έχει πολυκαταλάβει κι ακόμα ένα -μεγάλο- ποσοστό αυθυποβάλλονται με τη βοήθεια του παραμυθιού που τρώνε από τους παλιάτσους που μας κυβερνάνε. Περπατάμε πάντως στο δρόμο στην πόλη και είναι λες και είναι ο ένας έτοιμος να δαγκώσει το λαρύγγι του άλλου. Τσακωνόμαστε μεταξύ μας με βρισίδια και κατάρες μέχρι και για την τιμή του ελαιολάδου... Κάτσε εκεί που είσαι και γράψου σε κανένα σύλλογο ή κάτι παρόμοιο για να βρεις παρέα. Αυτό είναι το πρόβλημά σου από όσο καταλαβαίνω. Εδώ αρχίζει να μην είναι πια πολύ ωραία ούτε καν για καλοκαιρινές διακοπές ακόμα και όλα λυμένα να τα έχεις...

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω κακό το σκεπτικό σου. Για να μπεις όμως με τις Κ προκηρύξεις πρέπει να έχεις πολλά μόρια, τα έχεις; Το πλεονέκτημα τους είναι ότι κάνεις τα χαρτιά σου ηλεκτρονικά και περιμένεις να σε καλέσουν.  Το μειονέκτημα ότι λίγοι, οι ίδιοι και οι ίδιοι, έχουν αρκετά μόρια για να μπουν με Κ.

Μετά είναι οι γραπτοί διαγωνισμοί, για τους οποίους θα πρέπει να έρθεις να δώσεις απο κοντά. Λογικά οι επόμενοι γενικοί γραπτοί σύμφωνα με τον νόμο θα γίνουν τα 2025. Εχεις χρόνο για διάβασμα ως τότε, μπορείς να κάνεις φροντιστήριο μέσω internet, είναι περίπου στα 1000€ συνολικά τα καλά, αλλά πρόσεχε τους απατεώνες γιατί περισσότερα απο τα μισά φροντιστήρια είναι πρακτικά άχρηστα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βεβαιωθείς πως τα πτυχία σου, γλώσσες, υπολογιστές κτλ αναγνωρίζονται απο το ελληνικό δημόσιο και να προχωρήσεις στις απαραίτητες ενέργειες για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Δεν είναι κακή ιδέα, αν πραγματικά είσαι μόνη σε ξενη χώρα και με κακή ψυχολογία, είναι δύσκολα. Ούτε όμως εδώ θα φτιάξουν αυτόματα τα πράματα. Ισως σε βοηθήσει η ιδέα του να έχεις κοντά σου κάποιους συγγενείς ή παλιούς γνώριμους ή γενικά άτομα που έχουν την ίδια μητρική γλώσσα με εσένα. Το δημόσιο είναι μεγάλη ασφάλεια για ανθρώπους χωρίς δύναμη πλέον να παλέψουν. Ομως πριν φύγεις κατοχύρωσε το δικαίωμα σου να επιστρέψεις εύκολα στην Βρετανία, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να θέλεις να κάνεις την αντίστροφη κίνηση. 

Και μετά τον γραπτό διαγωνισμό θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον έναν χρόνο για να πιάσεις δουλειά ή πολύ περισσότερο για της Κ προκηρύξεις. Αν όμως αυτή η διαδικασία και η ελπίδα της πρόσληψης σε βοηθάνε ψυχολογικά, κάντο, δεν θα φάει πολύ απο τον χρόνο σου και αν τελικά πετύχεις, αποφασίζεις τότε τι κάνεις. Εκτός αν μιλάμε για ΕΣΔΔΑ όπου θα φάει πολύ απο τον χρόνο σου και τα αποτελέσματα μόνο εγγυημένα δεν είναι. 

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fast8 είπε

Δεν βρίσκω κακό το σκεπτικό σου. Για να μπεις όμως με τις Κ προκηρύξεις πρέπει να έχεις πολλά μόρια, τα έχεις;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βεβαιωθείς πως τα πτυχία σου, γλώσσες, υπολογιστές κτλ αναγνωρίζονται απο το ελληνικό δημόσιο και να προχωρήσεις στις απαραίτητες ενέργειες για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Γενικά είναι περίεργη η φάση. Θα ήθελα να γυρίσω με δουλειά μέσα στο 24, κάτι που με δημόσιο είναι δύσκολο κ ρίσκο καθώς όπως είπες δεν προσλαμβάνεσαι επι τόπου. Αυτό που φοβάμαι είναι ο διορισμός εκτός πόλης. Δλδ στα 41-42 να τρέχω εκτός της πόλης μου (που ουσιαστικά έχω το σπίτι και σώζω από νοίκι είναι πια κουραστικό στα 40+, έχοντας πια αλλάξει ήδη πολλές φορές πόλεις). Φοβάμαι εκει θα με 'φάνε' τα βύσματα. Όσο για τα μόρια...έχω 4 μεταπτυχιακά από ελλάδα οπότε αναγνωρίζονται 😅 (ναι είμαι φλώρος κ μαρέσουν πολλά πράματα) Και πήρα το ecdl το καλοκαίρι. Οι προυπηρεσίες μου όμως δεν αναγνωρίζονται καθώς ήταν σε άλλα αντικείμενα και δούλευα ως contractor. Οπότε νομίζω σε κάποιους διαγωνισμούς ίσως δεν έχω τη προυπηρεσία που ζητάνε? Ρίσκο είναι, αλλά δεν χάνω τπτ να ετοιμάσω ονλαιν τον φάκελο κ να δώσω κ ότι γίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω πράγματα που με κάνουν να σκέφτομαι λίγο περίεργα. Είμαι και 10+ χρόνια στο ΗΒ πλέον.

Στην Αγγλία/Σκωτία/Ουαλία/Β. Ιρλανδία απαγορεύεται να βάλεις ηλικία σε βιογραφικό. Όπως απαγορεύεται να βάλεις και φύλο ή φωτογραφία.

Αν δε, γίνει σχόλιο κατά τη συνέντευξη για την ηλικία, μπορείς εύκολα και γρήγορα να τους στείλεις σε tribunal. Δε μιλάμε για λόγια του αέρα ή νόμος α λα γκρεκ. Αν γίνει κάτι τέτοιο είναι σοβαρό, και όποιος το κάνει θα καταστρέψει πολύ γρήγορα την καριέρα του. Γι' αυτό και δεν το κάνει. Εδώ έχει κερδίσει κόσμος σε δικαστικές αποφάσεις, γιατί το feedback που ελήφθη ή τα προσόντα του ανθρώπου που επιλέχθηκε έναντι κάποιου άλλου, δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί.

Και πολύ καλά κάνουν όσοι επιλέγουν αυτή την οδό, καθώς προστατεύουν και τους υπόλοιπους.

Αν έχει όντως γίνει κάτι τέτοιο, δεν έχεις κανένα λόγο να γυρίσεις Ελλάδα. Οι αποζημιώσεις θα σε κρατήσουν για τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Κάτι έχεις κάνει λάθος.

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedEnergy είπε

Αν δε, γίνει σχόλιο κατά τη συνέντευξη για την ηλικία, μπορείς εύκολα και γρήγορα να τους στείλεις σε tribunal. Δε μιλάμε για λόγια του αέρα ή νόμος α λα γκρεκ. Αν γίνει κάτι τέτοιο είναι σοβαρό, και όποιος το κάνει θα καταστρέψει πολύ γρήγορα την καριέρα του. Γι' αυτό και δεν το κάνει. Εδώ έχει κερδίσει κόσμος σε δικαστικές αποφάσεις, γιατί το feedback που ελήφθη ή τα προσόντα του ανθρώπου που επιλέχθηκε έναντι κάποιου άλλου, δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί.

Το να πας στα δικαστηρια καποιον εργοδοτη ειναι λιτο ατοπο, τι θα ισχυριστεις στο δικαστηριο? Μιλαμε για πολυ πολυ λιγες περιπτωσεις. Οι πιο πολλοι κανουν συνεντευξεις και αν φανε ακυρο απλα προχωρανε.

 

1 ώρα πριν, RedEnergy είπε

Αν έχει όντως γίνει κάτι τέτοιο, δεν έχεις κανένα λόγο να γυρίσεις Ελλάδα. Οι αποζημιώσεις θα σε κρατήσουν για τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Κάτι έχεις κάνει λάθος.

Δεν νομιζω οτι εγινε κατι τετοιο, απλα ο φιλος λογω το εξελιξεων στη ζωη του μαλλον περναει μια δυσκολη φαση. Μην τρελαθουμε, με τεσσερα μεταπτυχιακα και 10 χρονια προυπηρεσιας σε marketing Ελλαδα θα βρει μισθο κοντα στα 2κ καθαρα τον μηνα.

1 ώρα πριν, 88dylan88 είπε

Γενικά είναι περίεργη η φάση. Θα ήθελα να γυρίσω με δουλειά μέσα στο 24, κάτι που με δημόσιο είναι δύσκολο κ ρίσκο καθώς όπως είπες δεν προσλαμβάνεσαι επι τόπου. Αυτό που φοβάμαι είναι ο διορισμός εκτός πόλης. Δλδ στα 41-42 να τρέχω εκτός της πόλης μου (που ουσιαστικά έχω το σπίτι και σώζω από νοίκι είναι πια κουραστικό στα 40+, έχοντας πια αλλάξει ήδη πολλές φορές πόλεις). Φοβάμαι εκει θα με 'φάνε' τα βύσματα. Όσο για τα μόρια...έχω 4 μεταπτυχιακά από ελλάδα οπότε αναγνωρίζονται 😅 (ναι είμαι φλώρος κ μαρέσουν πολλά πράματα) Και πήρα το ecdl το καλοκαίρι. Οι προυπηρεσίες μου όμως δεν αναγνωρίζονται καθώς ήταν σε άλλα αντικείμενα και δούλευα ως contractor. Οπότε νομίζω σε κάποιους διαγωνισμούς ίσως δεν έχω τη προυπηρεσία που ζητάνε? Ρίσκο είναι, αλλά δεν χάνω τπτ να ετοιμάσω ονλαιν τον φάκελο κ να δώσω κ ότι γίνει....

Με τεσσερα μεταπτυχιακα και 10 χρονια προυπηρεσιας σε digital marketing UK αν θυμαμαι καλα θα γυρισεις στην Ελλαδα να κανεις τον ΔΥ? Δεν κανεις μια ερευνα αγορας αν δεις τι παιζει σε εταιριες και να ψαξεις για κατι remote? Ποια ειναι η πολη σου αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Το να πας στα δικαστηρια καποιον εργοδοτη ειναι λιτο ατοπο, τι θα ισχυριστεις στο δικαστηριο? Μιλαμε για πολυ πολυ λιγες περιπτωσεις. Οι πιο πολλοι κανουν συνεντευξεις και αν φανε ακυρο απλα προχωρανε.

 

Δεν νομιζω οτι εγινε κατι τετοιο, απλα ο φιλος λογω το εξελιξεων στη ζωη του μαλλον περναει μια δυσκολη φαση. Μην τρελαθουμε, με τεσσερα μεταπτυχιακα και 10 χρονια προυπηρεσιας σε marketing Ελλαδα θα βρει μισθο κοντα στα 2κ καθαρα τον μηνα.

"Φίλη" δεν είναι;

Που σε άλλο τοπικ θέλει να πάει Εποπ;

Πολλά τα περίεργα πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

"Φίλη" δεν είναι;

Που σε άλλο τοπικ θέλει να πάει Εποπ;

Πολλά τα περίεργα πάντως 

Εδω ειδα αυτο και υπεθεσα οτι ειναι φιλος:

ναι είμαι φλώρος κ μαρέσουν πολλά πράματα

Οτι και να ειναι μπορει οι συμβουλες να φανουν χρησιμες σε καποιο αλλο. Ακομα και αν εχει βλεψεις για ΕΠΟΠ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Το να πας στα δικαστηρια καποιον εργοδοτη ειναι λιτο ατοπο, τι θα ισχυριστεις στο δικαστηριο? Μιλαμε για πολυ πολυ λιγες περιπτωσεις. Οι πιο πολλοι κανουν συνεντευξεις και αν φανε ακυρο απλα προχωρανε.

Καθόλου άτοπο. Είναι μεγάλο red flag, και όταν γίνεται συνήθως υπάρχουν συνέπειες εκτός και αν ο υποψήφιος εργοδότης μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις, ειδικά παλιότερα. Έχουν γίνει πλέον λίγες, γιατί οι συνέπειες ήταν πάντα σοβαρές. Αλλά αυτά ισχύουν στο νησί, όχι στην Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που αναφέρει η OP είναι εντελώς εναντίον της εργασιακής κουλτούρας που υπάρχει εδώ και ειδικά σε skilled θέσεις. Όταν συμβαίνει, κάνει headlines σε news. Γι αυτό και μου φαίνεται περίεργο.

Είναι ρίσκο by default για τον interviewer να υπάρξει τέτοια κουβέντα. Στα όρια του fiction.

(και δεν πιάνω καν το θέμα του πως μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο σε κάποιον που έχει 4 μεταπτυχιακά, και το ανάλογο experience. Κανονικά σε κυνηγάνε με το τουφέκι ποιος θα σε πάρει τώρα που έχει κλείσει η αγορά, αν έχεις exp και skillset.)

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zape είπε

έκανες 4 μεταπτυχιακά, αλλά κόλλησες στην πληροφορική του ΕΑΠ ? παράξενο μου φαίνεται....

Τέλος πάντων, πολλά μπράβο για τα 4 μεταπτυχιακά !!!

Μαθηματικά. Δεν μπορούσαν να τα περάσω με τίποτα. Είμαι τελείως θεωρητικών επιστημών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...