Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω το εξωτερικό και να γυρίσω Ελλάδα στα 40 μου για το δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σπουδες εχεις; Πτυχιο-Μαστερ; ph.d; με βαση αυτο κ το αν θα λαβεις θεση ευθυνης θα προκυψει ο μισθος σου. Η προυπηρεσία σου στο εξωτερικο κατα 99% δε θα μετρησει καθολου.

Δε το θεωρω απαραιτητα κακη ιδεα, εαν κ εφοσον εσυ μπορεις να συμβιβαστεις στις συνθηκες και το μισθο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2023 at 18:57, 88dylan88 said:

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

Για μένα έλα στην Ελλάδα να βρεις ένα καλό παιδί με καλή δουλειά να του κάνεις μια οικογένεια. Απλά μην το καθυστερήσεις πολύ γιατί είσαι και στα 41. Στο μέλλον κάτι θα προκύψει και για σένα στο κομμάτι της δουλειάς.

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasoe είπε

Για μένα έλα στην Ελλάδα να βρεις ένα καλό παιδί με καλή δουλειά να του κάνεις μια οικογένεια. Απλά μην το καθυστερήσεις πολύ γιατί είσαι και στα 41. Στο μέλλον κάτι θα προκύψει και για σένα στο κομμάτι της δουλειάς.

Δηλαδή εσύ προτείνεις να αφήσει τη δουλειά και το σπίτι της στο εξωτερικό και να έρθει στην Ελλάδα ψάχνοντας άντρα για "να του κάνει οικογένεια"; Εν έτει 2023; Μάλιστα...

@88dylan88, νομίζω πρέπει να σκεφτείς ποιο είναι το πρόβλημα που προσπαθείς να λύσεις γυρνώντας στην Ελλάδα.

Είναι ότι εκεί δεν έχεις φίλους και παρέα; Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην είσαι καθόλου σίγουρη ότι στην Ελλάδα θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Στην ηλικία που είσαι (κοντινή στη δική μου) δεν είναι καθόλου εύκολο να κάνεις νέες παρέες. Πολλοί άνθρωποι έχουν παιδιά, οπότε είτε κάνουν παρέα με άλλους γονείς, ώστε να απασχολούνται και τα παιδιά είτε έχουν τόσο γεμάτες ζωές που δεν έχουν χρόνο να κάτσουν για καφέ και να κάνουν νέους φίλους. Επίσης, έχοντας ζήσει πολλά χρόνια στο εξωτερικό είναι αρκετά πιθανό να έχεις διαφορετική νοοτροπία και απόψεις από τους περισσότερους ανθρώπους στην Ελλάδα, οπότε θα είναι μια επιπλέον δυσκολία να βρεις ταιριαστή παρέα. Δε λέω ότι δεν μπορείς να κάνεις φίλους στα 40, αλλά θα χρειαστεί προσπάθεια σε όποια χώρα κι αν είσαι.

Είναι η επαγγελματική ανασφάλεια; Εκεί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δε μας είπες και με τι ασχολείσαι. Και πάλι όμως, σκέψου τις απολαβές που θα έχεις στην Ελλάδα, όπου η ζωή δεν είναι τόσο φθηνή όσο ενδεχομένως την φαντάζεσαι. Και φυσικά τις εργασιακές συνθήκες. Ανάλογα με τον τομέα σου και τη χώρα στην οποία βρίσκεσαι, μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα. ΟΚ, καλή η μονιμότητα του ελληνικού δημοσίου, αλλά αν είναι να βασανίζεσαι επειδή δε σε ενδιαφέρει το αντικείμενο ή επειδή το περιβάλλον είναι ανυπόφορο, δε νομίζω ότι θα είσαι πιο ευτυχισμένη.

Ό,τι και να ισχύει πάντως, σου προτείνω να κάνεις μια δοκιμή πριν πάρεις ριζικές αποφάσεις. Πολλοί αλλάζουν χώρα και τελικά δε βρίσκουν τα πράγματα όπως τα περίμεναν. Π.χ. πάρε μια άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα και πήγαινε στην Ελλάδα να κινείσαι με τα ΜΜΜ, να μιλήσεις με δημόσιες υπηρεσίες, να μιλήσεις με γνωστούς για την κατάσταση, να δεις τέλος πάντων πώς θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα. Καλή τύχη!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasoe είπε

Για μένα έλα στην Ελλάδα να βρεις ένα καλό παιδί με καλή δουλειά να του κάνεις μια οικογένεια. Απλά μην το καθυστερήσεις πολύ γιατί είσαι και στα 41. Στο μέλλον κάτι θα προκύψει και για σένα στο κομμάτι της δουλειάς.

Δεν μπορώ να κάνω παιδιά διότι έκανα χημειοθεραπείες μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

Δεν μπορώ να κάνω παιδιά διότι έκανα χημειοθεραπείες μικρή.

Μ αρεσει που του απαντας και σοβαρα.

 

Σε τι τομεα εισαι?

Λεφτα στην ακρη εχεις?

Αγοραζεις σπιτι ελλαδα η θα εισαι για παντα στο ενοικιο?

Το δημοσιο ειναι λιγο τζοκερ παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 4:57 ΜΜ, 88dylan88 είπε

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

Τι ακριβώς φοβάσαι στο εξωτερικό που πιστευεις θα διορθωθεί Ελλάδα;

Αν θεωρείς δύσκολο να βρεις δουλειά στο εξωτερικό στα 41 στην Ελλάδα μόνο σε  καμια λάτζα θα βρεις.Στο λένε ήδη ότι "είσαι μεγάλη" .

Εξωτερικό που εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Τι σπουδες εχεις; Πτυχιο-Μαστερ; ph.d; με βαση αυτο κ το αν θα λαβεις θεση ευθυνης θα προκυψει ο μισθος σου. Η προυπηρεσία σου στο εξωτερικο κατα 99% δε θα μετρησει καθολου.

Δε το θεωρω απαραιτητα κακη ιδεα, εαν κ εφοσον εσυ μπορεις να συμβιβαστεις στις συνθηκες και το μισθο...

Κοινωνιολογία έχω τελειώσει και μεταπτυχιακό σε digital marketing με το οποίο ασχολουμαι κιόλας. Είχα κάποιες συνεντεύξεις ελλάδα, σε ιδιωτικές εταιρείες αλλά ο μισθός ήταν χαμηλός και μου τονίζανε την ηλικία μου. Οπότε λέω..ίσως καλύτερα δημόσιο και λίγα, γιατι αν π.χ. κλείσει η εταιρεία ή κάτι γίνει, ποιος θα προσλαμβάνει 45αρα η 50αρα σε αυτόν τον κλαδο ελλαδα? κανείς.

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Μ αρεσει που του απαντας και σοβαρα.

 

Σε τι τομεα εισαι?

Λεφτα στην ακρη εχεις?

Αγοραζεις σπιτι ελλαδα η θα εισαι για παντα στο ενοικιο?

Το δημοσιο ειναι λιγο τζοκερ παντως.

Έχω το σπίτι των γονιών μου, οπότε θα είμαι χωρίς ενοίκιο. Πάνω στο digital marketing δουλεύω. Έχεις δίκιο ότι το δημόσιο είναι τζοκερ, απλά φοβάμαι το ιδιωτικό γιατί ήδη δυσκολεύομαι να βρω δουλειά ελλάδα, φαντάζομαι πόσο δυσκολότερο θα είναι αν φτάσω 45-50. Οπότε κυρίως από την άποψη της ησυχίας και της μονιμότητας το λέω.. Μέσα βέβαια έχω ακούσει πως είναι αρκετά άδικα τα πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Σε ποια πόλης ποιας χώρας βρίσκεσαι και ποια είναι η οικονομική σου κατάσταση; Ζεις καλα; Οριακά; Στην Ελλάδα, σε ποια πόλη θα επιστρέψεις (που βρίσκεται το πατρικό);

Για την ησυχία που λες στο από πάνω μήνυμα, πως την εννοείς; Η Ελλάδα σίγουρα σου βγάζει μια νοσταλγία και μια "ασφάλεια" μιας και είναι η χώρα σου, αλλά -δυστυχώς- μην περιμένεις παράδεισο! Ειδικά αν καταλήξεις με 800-900 ευρώ όπως λέει και ο φίλος από πάνω, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα!

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Καλησπέρα.

Σε ποια πόλης ποιας χώρας βρίσκεσαι και ποια είναι η οικονομική σου κατάσταση; Ζεις καλα; Οριακά; Στην Ελλάδα, σε ποια πόλη θα επιστρέψεις (που βρίσκεται το πατρικό);

Γυπας αλερτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, yanis13 said:

Καλησπέρα.

Σε ποια πόλης ποιας χώρας βρίσκεσαι και ποια είναι η οικονομική σου κατάσταση; Ζεις καλα; Οριακά; Στην Ελλάδα, σε ποια πόλη θα επιστρέψεις (που βρίσκεται το πατρικό);

Για την ησυχία που λες στο από πάνω μήνυμα, πως την εννοείς; Η Ελλάδα σίγουρα σου βγάζει μια νοσταλγία και μια "ασφάλεια" μιας και είναι η χώρα σου, αλλά -δυστυχώς- μην περιμένεις παράδεισο! Ειδικά αν καταλήξεις με 800-900 ευρώ όπως λέει και ο φίλος από πάνω, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα!

Εχει δικο της σπιτι, οποτε αυτοματως, ακομη και τα 900 ειναι σαν 1500.

Αν μπορεις να μπεις δημοσιο γυρνα να ηρεμησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Georgebek2 είπε

Εχει δικο της σπιτι, οποτε αυτοματως, ακομη και τα 900 ειναι σαν 1500.

Αν μπορεις να μπεις δημοσιο γυρνα να ηρεμησεις.

Αν ειναι Αθηνα, δε ξερω αν τα 900 ειναι καλα ακομα και χωρις ενοικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...