Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω το εξωτερικό και να γυρίσω Ελλάδα στα 40 μου για το δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, yanis13 said:

Αν ειναι Αθηνα, δε ξερω αν τα 900 ειναι καλα ακομα και χωρις ενοικιο

Μια χαρα ειναι, πολυ καλυτερα απο καποιον που παιρνει 2k και δε θα αποκτησει σπιτι ποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Μια χαρα ειναι, πολυ καλυτερα απο καποιον που παιρνει 2k και δε θα αποκτησει σπιτι ποτε.

Καλα τα 900 ευρω για μια κοπελα 41 ετων, με τοσα χρονια προυπηρεσια, πτυχιο και μεταπτυχιακο στο digital marketing; Τι να πω, δε νομιζω οτι συμφωνω!

20 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

θεσσαλονίκη θα γυρίσω αν το πάρω απόφαση

Οκ, δεν εχω αποψη για τα κοστη στη Θεσσαλονικη, θα ηταν καλυτερο να απαντησει καποιος που ζει εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, yanis13 said:

Καλα τα 900 ευρω για μια κοπελα 41 ετων, με τοσα χρονια προυπηρεσια, πτυχιο και μεταπτυχιακο στο digital marketing; Τι να πω, δε νομιζω οτι συμφωνω!

Αν ειναι καλα για Αθηνα με δικο της σπιτι λεγαμε και σε αυτο απαντησα.

Επεξ/σία από Georgebek2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

θεσσαλονίκη θα γυρίσω αν το πάρω απόφαση

Εάν μπεις στο δημόσιο με ένα μισθό γύρω στα 1.100 ευρώ και ιδιοκατοίκηση θα είσαι μια χαρά στην Θεσσαλονίκη. Η πόλη ανεβαίνει συνεχώς και σε σχέση με το εξωτερικό το φαγητό και η διασκέδαση είναι πολύ φθηνότερα. Από αυτά που γράφεις για τις σπουδές σου όντως δύσκολα θα βρεις στην πόλη κάτι στον ιδιωτικό τομέα μα αξιοπρεπή αμοιβή. Απλά σιγουρέψου για τα λεφτά που θα παίρνεις πριν το αποφασίσεις.  Η Θεσσαλονίκη είναι μια ζωντανή πόλη και μπορείς να δικτυωθείς εύκολα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Μην διστάσεις να ξανασυνδεθείς με  παλιούς φίλους και συγγενείς όλο και κάποιος θα βοηθήσει. Σκέψου πως μπορείς να αξιοποιήσεις στην Ελλάδα οτιδήποτε έχεις μάθει στο εξωτερικό. Επίσης νομίζω πως ποιο εύκολα θα βρεις έναν σύντροφο στην ζωή σου στην Θεσσαλονίκη παρά στο εξωτερικό εφ' όσον μου λες πως δεν έχεις παρέες εκεί.

Από την άλλη επειδή διακρίνω από τα γραφόμενά σου πως η σκέψη σου για επιστροφή στην πατρίδα  έχουν επηρεαστεί από την απώλεια των γονιών σου, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό, πρέπει να ερευνήσεις μήπως μπορείς να βρεις καλύτερη δουλειά στην χώρα που είσαι ώστε να ανέβεις κοινωνικά και να δημιουργήσεις εκεί κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που θα έκανες στην Ελλάδα με ένα μισθό στο δημόσιο.  

Επίσης κάτι που μπορείς να κάνεις είναι το εξής: Εάν το σπίτι των γωνιών σου είναι μεγάλο και στο κέντρο ή κοντά στο κέντρο με καλή συγκοινωνία θα μπορούσες να το χωρίσεις στα δύο, να νοικιάζεις το μισό με Airbnb ώστε να έχεις ένα εισόδημα από εκεί και να συμπληρώσεις το εισόδημά σου με ημι-απασχόληση. Αυτό θα σου έδινε την δυνατότητα να ασχοληθείς με πράγματα που σου αρέσουν και να έχεις χρόνο για περισσότερες κοινωνικές συναναστροφές. Το έχουν κάνει φίλοι μου και είναι πολύ ποιο ευχαριστημένοι από την ζωή τους από ότι ήταν πριν που δούλευαν 8 και 10 ώρες για 900 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2023 at 18:57, 88dylan88 said:

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

σε ποια χώρα είσαι ??? εγκυκλοπαιδικά ερωτώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 6:57 ΜΜ, 88dylan88 είπε

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

Τι εννοείς η δουλειά σου είναι πολύ εξειδικευμένη; Υπάρχουν άπειρες θέσεις digital marketing, και η ηλικία σου δεν είναι καθόλου μεγάλη. Δεν ξέρω που έδωσες συνεντεύξεις αλλα προφανώς όχι εκεί που έπρεπε. Προφανώς εάν ψάχνεις στην Θεσσαλονική οι εταιρίες είναι περιορισμένες, αν και τα τελευταία χρόνια έρχονται πολλές τεχνολογικές εταιρίες στην Θεσσαλονική και θα έρχονται.

 

16 ώρες πριν, 88dylan88 είπε

Δεν μπορώ να κάνω παιδιά διότι έκανα χημειοθεραπείες μικρή.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις εφόσον θέλεις να έχεις παιδί.

Αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις για ποιόν λόγο θέλεις να έρθεις Ελλάδα. Επειδή δεν έχεις παρέες έξω; Επειδή δεν έχεις κάποια σχέση; Αν μπορείς να συμβιβαστείς με τα καλά και τα κακά της Ελλάδας και της ελληνικής αγοράς εργασίας τότε να κοιτάξεις την ψυχολογική σου υγεία πρώτα και τα υπόλοιπα θα έρθουν. Φαντάζομαι έχεις φίλους εδώ απο παλιά οπότ θα εγκλιματιστείς πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, stef157 είπε

Αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις για ποιόν λόγο θέλεις να έρθεις Ελλάδα. Επειδή δεν έχεις παρέες έξω; Επειδή δεν έχεις κάποια σχέση; Αν μπορείς να συμβιβαστείς με τα καλά και τα κακά της Ελλάδας και της ελληνικής αγοράς εργασίας τότε να κοιτάξεις την ψυχολογική σου υγεία πρώτα και τα υπόλοιπα θα έρθουν. Φαντάζομαι έχεις φίλους εδώ απο παλιά οπότ θα εγκλιματιστείς πιο εύκολα.

Το θέμα παιδί με προβληματίζει απτην άποψη του ότι πόσοι άνθρωποι στην ελλάδα να είναι οκ με δανεικά ωάρια ή υιοθεσία? λίγοι.

Με φοβιζει η αβεβαιότητα στο εξωτερικό. Και η ψυχολογική αλλά και σωματικά. Δεν έχω κανέναν δικό μου άνθρωπο. Όσο μεγαλώνω θα γίνεται και πιο δύσκολο να βρίσκω δουλειές όσο είμαι στον ιδιωτικό. Ήδη στην Ελλάδα κάποιες εταιρείες το σχολίασαν. Οπότε με έχει πιάσει άγχος, και θέλω κάτι μόνιμο για να είμαι ήσυχη, μιας και δεν έχω άλλους στην οικογένεια πλεον να με βοηθήσουν αν μείνω άνεργη κάποτε.

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

σε ποια χώρα είσαι ??? εγκυκλοπαιδικά ερωτώ.....

Βρετανία

Επεξ/σία από 88dylan88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

 

Βρετανία

Μην κάνεις καμία κίνηση αν δεν πάρεις τουλάχιστον settled status πρώτα.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 88dylan88 είπε

Με φοβιζει η αβεβαιότητα στο εξωτερικό. Και η ψυχολογική αλλά και σωματικά. Δεν έχω κανέναν δικό μου άνθρωπο. Όσο μεγαλώνω θα γίνεται και πιο δύσκολο να βρίσκω δουλειές όσο είμαι στον ιδιωτικό. Ήδη στην Ελλάδα κάποιες εταιρείες το σχολίασαν. Οπότε με έχει πιάσει άγχος, και θέλω κάτι μόνιμο για να είμαι ήσυχη, μιας και δεν έχω άλλους στην οικογένεια πλεον να με βοηθήσουν αν μείνω άνεργη κάποτε.

Υποτίθεται είναι καλύτερα έξω από την Ελλάδα και ειδικά στον τομέα που είσαι. Οπότε για ποιά αβεβαιότητα λες; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις μέινει στάσιμη στην δουλειά σου και όσο μεγαλώνεις φοβάσαι ότι θα σε σουτάρουν λόγο ηλικίας και λόγο γνώσεων και θέλεις να γίνεις δημόσιος υπάλληλος για να έχεις την μονιμότητα.

Πίστευα ότι οι άνθρωποι που φεύγουν εξωτερικό αλλάζουν τα μυαλά τους και γυρίζοντας προσφέρουν καλύτερα πράγματα πίσω στην Ελλάδα και όχι αυτό που θέλανε κάποτε οι γονείς μας, να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.

Αυτό σίγουρα είναι downgrade!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω δώσει ΕΣΔΔΑ και κατάλαβα οτι θέλει 1 με 2 χρόνια προετοιμαασίας. Μπορείς να κάνεις μαθήματα εξ αποστάσεως αλλα είναι ρίσκο. Αν δεν έχεις ήδη περάσει στο δημόσιο δεν ξέρω αν έχει νόημα να γυρίσεις με την ελπίδα να βρείς εδώ δουλειά.

Ξέρω περίπτωση που γύρισε απο εξωτερικό αλλα γύρισε όταν ήξερε οτι τον περίμενε θέση εργασίας στο δημόσιο

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stef157 είπε

Υποτίθεται είναι καλύτερα έξω από την Ελλάδα και ειδικά στον τομέα που είσαι. Οπότε για ποιά αβεβαιότητα λες; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις μέινει στάσιμη στην δουλειά σου και όσο μεγαλώνεις φοβάσαι ότι θα σε σουτάρουν λόγο ηλικίας και λόγο γνώσεων και θέλεις να γίνεις δημόσιος υπάλληλος για να έχεις την μονιμότητα.

Πίστευα ότι οι άνθρωποι που φεύγουν εξωτερικό αλλάζουν τα μυαλά τους και γυρίζοντας προσφέρουν καλύτερα πράγματα πίσω στην Ελλάδα και όχι αυτό που θέλανε κάποτε οι γονείς μας, να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.

Αυτό σίγουρα είναι downgrade!

Ίσως να το προσφέρουν κάποιοι. Το θέμα ηλικίας είναι ένα προβλημα, όσο και αν λέμε ότι δεν είναι. Αν στα 40 μου το σχολιάζουν, τί θα κάνουν στα 50? Θα προσλαβάνουν 50αρα για digital marketing? Αν ήταν για hr πχ, ίσως. Αλλά από τότε που έχασα τους γονείς μου, έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου. Πλεον δεν υπάρχει κανείς να με βοηθήσει αν μείνω άνεργη, ή αν χρειαστώ κάποια εγχείριση ή το οτιδήποτε όσο βρίσκομαι εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 88dylan88 είπε

Ίσως να το προσφέρουν κάποιοι. Το θέμα ηλικίας είναι ένα προβλημα, όσο και αν λέμε ότι δεν είναι. Αν στα 40 μου το σχολιάζουν, τί θα κάνουν στα 50? Θα προσλαβάνουν 50αρα για digital marketing? Αν ήταν για hr πχ, ίσως. Αλλά από τότε που έχασα τους γονείς μου, έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου. Πλεον δεν υπάρχει κανείς να με βοηθήσει αν μείνω άνεργη, ή αν χρειαστώ κάποια εγχείριση ή το οτιδήποτε όσο βρίσκομαι εξωτερικό. 

Δηλαδή στην Αγγλιά σε συνέντευξη σχολίασαν ότι είσαι μεγάλη για Digital Marketer;

Κατανοώ το ότι μετά που έχασες τους γονείς σου νιώθεις έτσι, αλλά από ότι κατάλαβα τα τελευταία χρόνια φρόντιζες εσύ την μαμά σου οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα είχες καμία βοήθεια απο γονείς. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει τώρα. Απλά τώρα το συνειδητοποίησες.

Το Digital Marketing έχει να κάνει με τις ικανότητες και τις γνώσεις. Υπάρχουν διάφορα κομμάτια στο Digital Marketing που μπορείς να επιλέξεις και δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία. Δηλαδή τι να πουν οι 50αρηδες σερβιτόροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

Ίσως να το προσφέρουν κάποιοι. Το θέμα ηλικίας είναι ένα προβλημα, όσο και αν λέμε ότι δεν είναι. Αν στα 40 μου το σχολιάζουν, τί θα κάνουν στα 50? Θα προσλαβάνουν 50αρα για digital marketing? Αν ήταν για hr πχ, ίσως. Αλλά από τότε που έχασα τους γονείς μου, έχει αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου. Πλεον δεν υπάρχει κανείς να με βοηθήσει αν μείνω άνεργη, ή αν χρειαστώ κάποια εγχείριση ή το οτιδήποτε όσο βρίσκομαι εξωτερικό. 

Oι γονείς σου πως θα βοηθούσαν αν έμενες ανεργη;Κάπου εχει μπερδευτεί η σκέψη σου.Μην το πάρεις στραβά αλλά μηπως πρέπει να μιλήσεις με επαγγελματία ψυχικής υγείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stef157 είπε

Δηλαδή στην Αγγλιά σε συνέντευξη σχολίασαν ότι είσαι μεγάλη για Digital Marketer;

Κατανοώ το ότι μετά που έχασες τους γονείς σου νιώθεις έτσι, αλλά από ότι κατάλαβα τα τελευταία χρόνια φρόντιζες εσύ την μαμά σου οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα είχες καμία βοήθεια απο γονείς. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει τώρα. Απλά τώρα το συνειδητοποίησες.

Το Digital Marketing έχει να κάνει με τις ικανότητες και τις γνώσεις. Υπάρχουν διάφορα κομμάτια στο Digital Marketing που μπορείς να επιλέξεις και δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία. Δηλαδή τι να πουν οι 50αρηδες σερβιτόροι;

Στην αγγλία όχι. Αλλά μπορεί να το σχολιάσουν όταν φτάσω 50. Οσο μεγαλώνουμε θα δυσκολεύει το θέμα εργασίας, αυτό με φοβίζει πλεον πολύ. Εγώ τη φρόντιζα ναι, απλά ήταν ένας άνθρωπος που μπορούσε να μου συμπαρασταθεί ψυχολογικά, είχε σύνταξη, οπότε είχα τη δυνατότητα να πάρω άδειες απτη δουλειά ανευ αποδοχών. Κάτι τέτοια μικρά πράματα με έκαναν να σκέφτομαι διαφορετικά.

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Oι γονείς σου πως θα βοηθούσαν αν έμενες ανεργη;Κάπου εχει μπερδευτεί η σκέψη σου.Μην το πάρεις στραβά αλλά μηπως πρέπει να μιλήσεις με επαγγελματία ψυχικής υγείας;

Καταρχάς οικονομικά. Κατα δεύτερον, ψυχολογικά. Έχω μιλήσει, και με grief councellors της δουλειά και  τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 88dylan88 είπε

Στην αγγλία όχι. Αλλά μπορεί να το σχολιάσουν όταν φτάσω 50. Οσο μεγαλώνουμε θα δυσκολεύει το θέμα εργασίας, αυτό με φοβίζει πλεον πολύ. Εγώ τη φρόντιζα ναι, απλά ήταν ένας άνθρωπος που μπορούσε να μου συμπαρασταθεί ψυχολογικά, είχε σύνταξη, οπότε είχα τη δυνατότητα να πάρω άδειες απτη δουλειά ανευ αποδοχών. Κάτι τέτοια μικρά πράματα με έκαναν να σκέφτομαι διαφορετικά.

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται πολύ περίεργα όλα. Σαν Digital Marketer θεωρώ στην Αγγλιά πως θα πληρωνόσουν καλά λεφτά. Οπότε γιατί να είχες ανάγκη την σύνταξη της μαμάς σου; Αυτά που λες θα ταίριαζαν για το εργασιακό περιβάλλον της Ελλάδας παρά της Αγγλίας. Όσο για την ψυχολογική υποστήριξη που λες, καλό θα ήταν όντως να πας σε επαγγελματία ψυχικής υγείας. Θα σε βοηθήσει πολύ στο να πάρεις τις σωστές αποφάσεις αλλά και να νιώσεις πολύ διαφορετικά απο αυτό που νιώθεις τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...