Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω το εξωτερικό και να γυρίσω Ελλάδα στα 40 μου για το δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

Στην αγγλία όχι. Αλλά μπορεί να το σχολιάσουν όταν φτάσω 50. Οσο μεγαλώνουμε θα δυσκολεύει το θέμα εργασίας, αυτό με φοβίζει πλεον πολύ. Εγώ τη φρόντιζα ναι, απλά ήταν ένας άνθρωπος που μπορούσε να μου συμπαρασταθεί ψυχολογικά, είχε σύνταξη, οπότε είχα τη δυνατότητα να πάρω άδειες απτη δουλειά ανευ αποδοχών. Κάτι τέτοια μικρά πράματα με έκαναν να σκέφτομαι διαφορετικά.

Καταρχάς οικονομικά. Κατα δεύτερον, ψυχολογικά. Έχω μιλήσει, και με grief councellors της δουλειά και  τα πάντα. 

Είσαι 41 και ανησυχείς για τι μπορεί να συμβεί στα 50.Ελλάδα δεν πρόκειται να είναι καλύτερα απο Αγγλία.Δεν νομίζω να το πιστευει κάποιος αυτό.Αγγλία είναι τόσο ευκολο να αλλάζεις δουλειες και δεν τους ενδιαφέρει η  ηλικία,απορώ πως σου έχει εντυπωθεί κάτι τέτοιο στο μυαλό.Ουτε καν στις αγγελίες δεν αναφέρουν ηλικία,ίσως είναι και παράνομο να κάνουν τέτοιους διαχωρισμούς.Εγω το 2019 στα  46 μου ηρθα Αγγλία,και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την ηλικία .

 

Πρέπει να βάλεις τις σκέψεις σου σε μια σειρά.Βρες ψυχολόγο εκτός εργασίας,δοκίμασε ,δεν χάνεις κάτι.Είσαι σε μια δύσκολη φάση της ζωής σου και θες υποστήριξη.Ολοι περνάμε δύσκολες φάσεις.Και σε περιόδους όπως αυτή κοντά σε γιορτές ειναι πιο περίπλοκα τα πράγματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμενα δεν αξιζει να γυρισεις παντως. Στο δημοσιο θα παρεις 1100 ευρω το πολυ, αντε 1250 με καμια θεση προισταμενου εφοσον μιλας για ΕΣΔΑΑ). Απο εκει κ περα εαν ντε κ καλα θελεις να γυρισεις το αντικειμενο σου εχει πολυ ζητηση στον ιδιωτικο τομεα, απλα μαλλον επεσες σε γτπ εταιρειες εως τωρα... κ μια χαρα ειναι η ηλικια σου-η πλεον παραγωγική απο πλευρας εμπειρίας/γνωσεων/ορεξης

τωρα εαν εισαι οκ με τα λεφτα του δημοσίου δεν θα σου ελεγα μη πας με τιποτα-εχει μια σιγουρια οσο να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλυπητήρια για τους γονείς σου, να σαι γερή να τους θυμάσαι.

Καλά κάνεις και ψάχνεσαι αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλό να μη κάνεις αλλαγές στη ζωή σου άμεσα, δλδ στον επόμενο χρόνο πχ, ώστε να μπορέσεις να πενθήσεις, να ξεπεράσεις το πένθος και να ξαναβάλεις τη ζωή σου σε ρώτα.

Ουσιαστικά εσένα σε τρομάζει η "ξαφνική" μοναξιά και η έλλειψη στήριξης, όχι καθαρά ο επαγγελματικός τομέας. Πριν πάρεις αποφάσεις για επιστροφή- σ ένα μάλλον άγνωστο μέρος γιατί λογικά λείπεις χρόνια- και νέα δουλειά, προσπάθησε να κοινωνικοποιηθείς εκεί. Έχεις πλέον πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο από πριν ή αλλιώς, το χρόνο που πριν έδινες για τη φροντίδα της μητέρας/ των γονιών σου τώρα μπορείς να τον δώσεις σε σενα. Φρόντισε τον εαυτό σου. Είναι παράξενο ξαφνικά να μένεις ολομόναχος , αν απλά μείνεις στο φόβο και φύγεις σπασμωδικά μάλλον θα καταλήξεις χειρότερα. Τώρα εκεί έχεις τη δουλειά, τη ρουτίνα, την γνωστή καθημερινότητα, βρες μια δραστηριότητα να σε ευχαριστεί, να ξαναβγείς στον κόσμο, να γνωρίσεις νέους ανθρώπους. Με τον καιρό θα πατήσεις καλύτερα στα πόδια σου, αυτή η αίσθηση μοναξιάς ή εγκατάλειψης θα μαλακώσει, θα φύγει. Υπομονή και αισιοδοξία. 

Τότε βλέπεις αν θες να γυρίσεις στην όμορφη Ελλάδα με το φανταστικό δημόσιο τομέα ;).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικό στην όλη υπόθεση είναι αυτός ο απαράδεκτος ηλικιακός ρατσισμός. Είσαι 40 και σου φέρονται λες και πάτησες τα 80. Αυτή είναι η ελληνική κοινωνία. Φωνάζει δήθεν υπέρ των δικαιωμάτων και δήθεν κατά του ρατσισμού αλλά όταν είναι να προσλάβει υπαλλήλους εκεί τα ξεχνάμε όλα και ζητάμε αυστηρά μέχρι 25 με ελάχιστη προϋπηρεσία 10 έτη, με εμφάνιση μοντέλου και βασικό μισθό.

Ρε δεν μαμιομαστε λέω εγώ. Εγώ προσωπικά έχω χρόνια που δεν πατάω σε μαγαζί ή επιχείρηση αν δεν δω να δουλεύουν μέσα και μεγάλοι υπάλληλοι. Και αν δεν κράζω φουλ. Δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτή την κατάσταση μέχρι την στιγμή που έζησα τρία χρόνια σε μια άλλη χώρα και έμπαινα σε μαγαζιά και με εξυπηρετούσαν άτομα όλων των ηλικιών, μέχρι και πολύ μεγάλοι. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την εικόνα μεγάλων σε ηλικία γυναικών που εργάζονταν σε γνωστή αλυσίδα μόδας που στην Ελλάδα προσλαμβάνει μόνο 20χρονες. Εκεί συνειδητοποίησα ότι αυτή είναι μια εικόνα που δεν είχα δει ποτέ στην Ελλάδα. Και εκεί στραβωσα φουλ μέσα μου.

Προσωπική μου άποψη είναι να μείνεις όπου έχεις καλύτερο δικό σου σπίτι. Διότι αυτό είναι το μεγάλο έξοδο της ζωής. Αν αυτό είναι Ελλάδα και μπορείς να μπεις στο δημόσιο κάντο. Αλλά για παρέες δύσκολο. Γνωστούς θα αποκτήσεις αλλά φίλους δύσκολο πολύ, για πολλούς λόγους. Στο κομμάτι αυτό που σε ενδιαφέρει να μπεις στο δημόσιο, επειδή κατά τύχη το γνωρίζω λόγο συγγενικού προσώπου, θα έχεις πολύ δουλειά διότι στο δημόσιο παίζουν αρκετές αδικίες και εσύ ως νέα στην δουλειά και χωρίς από όσο καταλαβαίνω πλάτες, θα είσαι από την μειοψηφία που θα δουλεύει για δύο. Και στο λέω επειδή το ξέρω από το συγγενικό πρόσωπο που σου είπα, το οποίο σήμερα στην σύνταξη ζει με μόνιμους πόνους στα χέρια από το πολύ γράψιμο τόσων ετών μιας και τα δύο άτομα στο γραφείο έπρεπε να βγάζουν την δουλειά και οσων συναδέλφων τους δεν είχαν δει ποτέ (συνδικαλιστές, αποσπασμένους, μόνιμα σε αναρρωτική κλπ). Παρόλα αυτά θα έχεις μια εξασφάλιση. Και θα έχεις και μια σύνταξη. Ο μισθός δεν θα είναι μεγάλος και αν σου φαίνεται καλός, περίμενε να δεις το κόστος ζωής στην Ελλάδα. Αλλά σίγουρα θα είναι μόνιμος μισθός οπότε δεν θα πεινάσεις ποτέ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο σου προβλημα πιστευω ειναι η σοβαρη-μονιμη σχεση-γαμος και οχι τοσο το εργασιακο (καθοτι στην Αγγλια προλαμβανουν ασχετου ηλικιας) ουτε και το θεμα φιλων (μιας και Ελλαδα ειναι αρκετα πιθανο να συνεχισεις να εισαι μονη).

Εαν θελεις να παντρευτεις παπουτσι απ τον τοπο σου, τοτε η επιστροφη στην Ελλαδα ακουγεται ως καλη επιλογη και με την πεινα που εχει εδω ο ανδρικος πληθυσμος, δε θα αργησεις να αποκατασταθεις. Ακουγεται κυνικο, αλλα ισχυει.

Στο εργασιακο κομματι, τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα για σενα:

Ελλαδα ειναι ειτε του υψους (θεση στο Δημοσιο = γλυτωμα για παντα), ειτε του βαθους (οπως ειπες δυσκολες προσληψεις απο τις ελαχιστες εταιριες του χωρου)

Αγγλια θα εχεις μια πιο ομαλη καριερα μεχρι να βγεις συνταξη

Στη θεση σου θα ξεκινουσα να δουλευω μεσω Upwork μιας και στον τομεα σου εχει παρα πολλες θεσεις, ωστοσο με δυνατο ανταγωνισμο. Εαν πετυχεις εκει, θα λυσεις αυτοματως το εργασιακο σου προβλημα για παντα, ανεξαρτητως τοποθεσιας. Εαν το Upwork δεν τσουλησει, τοτε μπορεις να προσπαθησεις για θεση στο Δημοσιο μερικα χρονια. Εαν και αυτο αποτυχει, τοτε μεινε μονιμα Αγγλια, μιας και η επιστροφη σου στην Ελλαδα θα σημαινει εργασιακο θανατο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός μήπως να ψάξεις για μια δουλειά full remote στην Αγγλία & μετά από λίγο καιρό να κατέβεις στην Ελλάδα 3-4 μήνες; Να δεις πως είναι και να ψαχτείς για άλλα πράγματα εδώ; Αν δεν σου αρέσει γυρνάς πίσω, αν ναι αρχίζεις να ψάχνεις για πράγματα εδώ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου δεν είναι η δουλειά ούτε η χώρα που μένεις. Χρειάζεσαι βοήθεια άμεση. Όσο το καθυστερείς θα χειροτερευουν τα συναισθήματα σου. 

Φιλικά πάντα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλη μηπως η απωλεια των γονιων σου εχει δημιουργησει καποιο αγχος η καποιο ψυχολογικο φορτιο? Μηπως αξιζει να μιλησεις με καποιον να σε καθοδηγησει? Το λεω καλοπροαιρετα γιατι βλεπω μια εντονη ανασφαλεια που δεν δικαιολογειται.

Τωρα  με χρονια σε digital marketing θα βρεις θεση με αξιοπρεπη μισθο Ελλαδα στο αντικειμενο σου αν θελησεις να γυρισεις. Οι εμπειριες σου και οι γνωσεις σου ειναι μοναδικες! Και θεωρω οτι βε λιγη επιμονη θα βρεις εναν μισθο πολυ πανω απο τα 900 ευρω.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 11:05 ΜΜ, Georgebek2 είπε

Εχει δικο της σπιτι, οποτε αυτοματως, ακομη και τα 900 ειναι σαν 1500.

Αν μπορεις να μπεις δημοσιο γυρνα να ηρεμησεις.

Αν μιλάμε και για θέση με ειδικό μισθολόγιο, π.χ. κατόπιν μετάταξης, ούτε καν με άμεσο διορισμό, ακόμα καλύτερα.

Επίσης, αν περάσει κάποιος σε μια μέτρια μισθολογικά θέση έχει τον χρόνο να μελετήσει για να δώσει μελλοντικά για κάτι καλύτερο. Στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρεις αν θα έχεις αυτή την πολυτέλεια.

Στις 5/12/2023 στις 10:20 ΠΜ, 88dylan88 είπε

Στην αγγλία όχι. Αλλά μπορεί να το σχολιάσουν όταν φτάσω 50. Οσο μεγαλώνουμε θα δυσκολεύει το θέμα εργασίας, αυτό με φοβίζει πλεον πολύ. Εγώ τη φρόντιζα ναι, απλά ήταν ένας άνθρωπος που μπορούσε να μου συμπαρασταθεί ψυχολογικά, είχε σύνταξη, οπότε είχα τη δυνατότητα να πάρω άδειες απτη δουλειά ανευ αποδοχών. Κάτι τέτοια μικρά πράματα με έκαναν να σκέφτομαι διαφορετικά.

Καταρχάς οικονομικά. Κατα δεύτερον, ψυχολογικά. Έχω μιλήσει, και με grief councellors της δουλειά και  τα πάντα. 

Η καλύτερη λύση σε ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας είναι η αντιμετώπιση της πηγής του. Που τις περισσότερες φορές είναι η αβεβαιότητα της επιβίωσης στην ελεύθερη αγορά και ο χρόνος που τρώει από την ζωή σου.

Με βάση όλα τα δεδομένα που έχεις παραθέσει dylan νομίζω ότι το δημόσιο είναι μια καλή διέξοδος αρκεί να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό. Όσο το αφήνεις τόσο θα σε εγκαταλείπουν οι γενικές γνώσεις και δεξιότητές σου για ανάλογους διαγωνισμούς. "Βαραίνεις" όσο μεγαλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απέφυγε το Ελληνικό δημόσιο με κάθε κόστος. Αν θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα, κοίταξε για remote εργασια με εξωτερικό, για ξένους πελάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tasos said:

Απέφυγε το Ελληνικό δημόσιο με κάθε κόστος. Αν θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα, κοίταξε για remote εργασια με εξωτερικό, για ξένους πελάτες. 

Αν μενει και δουλευει απο Ελλαδα και παλι πρεπει να ανοιξει ελληνικη επιχειρηση αν θελει να ειναι 100% νομιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Αν μενει και δουλευει απο Ελλαδα και παλι πρεπει να ανοιξει ελληνικη επιχειρηση αν θελει να ειναι 100% νομιμος

Υπάρχουν πολλά που μπορεί να γίνουν, στην περιπτωση αυτή ρωτάς έμπειρο (με αυτά) φοροτεχνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Tasos said:

Υπάρχουν πολλά που μπορεί να γίνουν, στην περιπτωση αυτή ρωτάς έμπειρο (με αυτά) φοροτεχνικό

Υπαρχουν, αλλα το ρεζουμε ειναι πως αν δουλευει απο Ελλαδα, θα υπαρχει παντοτε κινδυνος να θεωρησουν οποιοδηποτε ποσο εχει βγαλει απο το εξωτερικο, ως εισοδημα φορολογητεο στην Ελλαδα. Η μονη περιπτωση που δε μπορει να σε ακουμπησει η εφορια, ειναι η τιμολογηση να γινεται απο χωρα εξωτερικου ΜΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΤΟΙΚΟ ΤΗΣ ΞΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ, αλλα εκει τα εξοδα ειναι μεγαλυτερα.

Αν ο διαχειριστης εισαι εσυ και δουλευεις απο Ελλαδα, παντα θα μπορει η εφορια να θεωρησει πως η διοικηση γινεται απο Ελλαδα και να θεωρησει το εισοδημα ως φορολογητεο στην Ελλαδα. 

Και οχι, δεν υπαρχει κανενας φοροτεχνικος που μπορει να σου διασφαλισει το αντιθετο, γιατι ειναι σα να προβλεπει πώς θα ξυπνησουν ολοι οι εφοριακοι της χωρας τα επομενα χρονια, και οτι δε θα σε ενοχλησει κανεις, κατι που ειναι αδυνατο να προβλεφθει

Οσα αναφερω παραπανω, ειναι αποτελεσμα εξονυχιστικης ερευνας, γιατι κι εγω δουλευω απο Ελλαδα με εταιριες εξωτερικου και το κανω 100% νομιμα, πληρωνοντας τους αναλογους ελληνικους φορους. Οποιαδηποτε αλλη λυση με ΒουλγαροΡουμανοΚυπροΝτουμπαοΜαλτοεταιριες ενεχει κινδυνους (και εξτρα κοστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, archer100 είπε

Και οχι, δεν υπαρχει κανενας φοροτεχνικος που μπορει να σου διασφαλισει το αντιθετο, γιατι ειναι σα να προβλεπει πώς θα ξυπνησουν ολοι οι εφοριακοι της χωρας τα επομενα χρονια, και οτι δε θα σε ενοχλησει κανεις, κατι που ειναι αδυνατο να προβλεφθει

Το ρεζουμέ της συμβουλής που έδωσα στην κοπέλα αφορούσε "remote εργασια με εξωτερικό, για ξένους πελάτες", όχι πως θα κλέψει το Ελληνικό κράτος. Επίσης και στο εξωτερικό να μετακομίσει κάποιος για διαμονή και εργασία, δεν εξαντλείται η φορολογική του υποχρέωση (στα πρώτα χρόνια). Προφανώς εσύ έχεις ασχοληθεί με το θέμα παραπάνω, μπορείς μάλιστα να μάλιστα να δώσεις και φορολογικές συμβουλές, αν κάποιος απευθυνθεί σε σένα για λεπτομέρειες. 

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...