Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να παρατήσω το εξωτερικό και να γυρίσω Ελλάδα στα 40 μου για το δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 ΜΠΣ είναι άχρηστα για τις αιτήσεις στο δημόσιο.
Στις αιτήσεις μπορείς να δηλώσεις έως δύο, όχι περισσότερα.
Και το δεύτερο δίνει τα μισά μόρια από το πρώτο.
Το ίδιο ισχύει και για τα phd. 
Άρα τα πολλά ΜΠΣ δεν δίνουν πλεονέκτημα.

Tουλάχιστον αυτό έχω δει σε πολλές αιτήσεις. 
Π.χ., από προκήρυξη του 2022 :

"4) Τα κριτήρια 4, 5 και 6 υπολογίζονται αθροιστικά για τους/τις κατόχους διδακτορικού και μεταπτυχιακού τίτλου
σπουδών και ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (intergrated master). Σε
περίπτωση ύπαρξης περισσοτέρων του ενός διδακτορικών διπλωμάτων ή/και μεταπτυχιακών τίτλων ή/και ενιαίου
και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master), βαθμολογείται επιπλέον ένας
μόνο εξ αυτών των τίτλων και εάν πρόκειται για μη ομοιόβαθμους τίτλους, βαθμολογείται ο υψηλότερος εξ αυτών,
λαμβάνοντας σε κάθε περίπτωση το ήμισυ των μονάδων που αντιστοιχούν στον οικείο τίτλο σπουδών (βλ. παρ. 2
του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Β’ της παρούσης)."

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 31/12/2023 at 14:39, 88dylan88 said:

Γενικά είναι περίεργη η φάση. Θα ήθελα να γυρίσω με δουλειά μέσα στο 24, κάτι που με δημόσιο είναι δύσκολο κ ρίσκο καθώς όπως είπες δεν προσλαμβάνεσαι επι τόπου. Αυτό που φοβάμαι είναι ο διορισμός εκτός πόλης. Δλδ στα 41-42 να τρέχω εκτός της πόλης μου (που ουσιαστικά έχω το σπίτι και σώζω από νοίκι είναι πια κουραστικό στα 40+, έχοντας πια αλλάξει ήδη πολλές φορές πόλεις). Φοβάμαι εκει θα με 'φάνε' τα βύσματα. Όσο για τα μόρια...έχω 4 μεταπτυχιακά από ελλάδα οπότε αναγνωρίζονται 😅 (ναι είμαι φλώρος κ μαρέσουν πολλά πράματα) Και πήρα το ecdl το καλοκαίρι. Οι προυπηρεσίες μου όμως δεν αναγνωρίζονται καθώς ήταν σε άλλα αντικείμενα και δούλευα ως contractor. Οπότε νομίζω σε κάποιους διαγωνισμούς ίσως δεν έχω τη προυπηρεσία που ζητάνε? Ρίσκο είναι, αλλά δεν χάνω τπτ να ετοιμάσω ονλαιν τον φάκελο κ να δώσω κ ότι γίνει....

 

On 02/12/2023 at 18:57, 88dylan88 said:

Είμαι 41 ετών και πέρυσι έχασα και τους 2 γονείς μου. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι δεν έχω καμία παρέα, είχα την μητέρα μου εδώ την οποία φρόντιζα για χρόνια, οπότε δεν είχα χρόνο για γνωριμίες, έδωσα όλο μου τον χρόνο στη μητέρα μου.. Η δουλειά μου είναι πολύ εξειδικευμένη και δεν πολυ υπάρχει ελλάδα, προσπάθησα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο αλλά μου λέγανε στις συνεντεύξεις ότι 'είσαι μεγάλη σε ηλικία', 'θα είσαι η μεγαλύτερη στο τμήμα, συνήθως προτιμάμε νέους'. Οπότε κατάλαβα πως δεν πρόκειται να έχω τύχη στον τομέα μου. Έχω αρχίσει και φοβάμαι πλεον που είμαι μόνη μου, πως αν μείνω χωρίς δουλειά σε αυτή την ηλικία θα είναι δύσκολο να βρώ κάτι καινούργιο. Και έτσι σκέφτομαι να δώσω για υπάλληλος δικαστηρίου ή/και στη σχολή δημόσιας διοίκησης. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω σχεδόν καθόλου πώς λειτουργούν τα πράματα. Έχει δώσει κανείς εδώ σε κάποιον απτους 2 διαγωνισμούς? Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

Βρε κοπελιά διάβασα την αγωνία σου και έτσι είμαστε όλοι...το χειρότερο που θα πάθεις είναι να έρθεις Ελλαδιστάν ...με τόσες γνώσεις θα χαντακοθεις ελλαδα..πρώτον έκανες πολύ καλά που αφιερωσες χρόνο στους γονείς σου γιατι ειναι αυτοί που σε έκαναν αυτόν που είσαι.Δευτερος στην Ελλάδα και στα μεγάλα αστικά κέντρα θες τουλάχιστον 500 ευρώ ενοίκιο 100 ευρώ ρεύμα. 150 ευρώ αυτοκίνητο συντήρηση με ασφάλεια....φαγητό δεν πρέπει και να φας...οπότε μαζεψε την ψυχολογια σου ανδρωσου και μην πτοεισαι....επισης τα μερη που εχουν υψηλους μισθους συνηθως ειναι τα τουριστικα μερη...οπως Κρήτη, Ροδος,Μύκονος σαντορινη και απο το ιονιο συβοτα παργα παξοι αντιπαξοι...ιατρικη ασφαλεια  στην Ελλαδα δεν παιζει....κοιτα χρυση ευκαιρια,κρηρικες αγγελιες.ροδιτικες αγγελίες....γράψε σε PM τι δουλεύεις...Γιατί εξαρτατε και οι συγκυρίες...όλες οι αποφάσεις θέλουν ηρεμία...Αυστρία Ελβετία κοίταξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aligato1000 είπε

επισης τα μερη που εχουν υψηλους μισθους συνηθως ειναι τα τουριστικα μερη...οπως Κρήτη, Ροδος,Μύκονος σαντορινη και απο το ιονιο συβοτα παργα παξοι αντιπαξοι

Τωρα τι της λεμε της κοπελας, με τεσσερα μεταπτυχιακα και σημαντικη εργασιακη εμπειρια να παει στους Παξους να πουλαει σουβενιρ? Εφοσον θελει να γυρισει ας κοιταξει πρωτα να βρει κατι στο αντικειμενο της, με λιγη υπομονη σιγουρα θα βρει αρκετες ευκαιριες. Ακομα και για την Ελλαδα και ειδικα την εργασιακα μιζερη Θεσσαλονικη δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτει να βρει μια θεση η φιλη πανω στο αντικειμενο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 6:57 ΜΜ, 88dylan88 είπε

Από ότι έψαξα δεν έχει και τεράστια διαφορά ο μισθός, γιατί μπορεί και την εσδδα να τελειώσεις μπορεί να τοποθετηθείς κάπου με 1300 μισθό. Οι επιτυχόντες τοποθετούνται με βάση την εντοπιότητά τους ή τυχαία? (ή με βύσμα?)

https://www.ekdd.gr/wp-content/uploads/2023/09/ΕΨ1Θ4691Φ0-ΧΗΟ.pdf

Σελίδα 15  "Η κατανομή στα τμήματα  γίνεται με βάση τη σειρά επιτυχίας στον Εισαγωγικό Διαγωνισμό και τη δήλωση προτίμησης των υποψηφίων."

΄Οσο υψηλότερη θέση έχει στον πίνακα επιτυχόντων τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να εισαχθεί στο τμήμα που επιθυμεί.

 

https://www.ekdd.gr/wp-content/uploads/2024/01/ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ-2023.pdf

Σελίδα 50329 - παράγραφος 8 

΄Οσο υψηλότερα βρίσκεται στην σειρά αποφοίτησης του συγκεκριμένου τμήματος που παρακολούθησε τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να διοριστεί στην θέση που επιθυμεί από τις προσφερόμενες σ΄αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...