Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο αλλά δεν έχω ιδέα πως να ξεκινήσω.


Rjmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Την έκοψα, αν και ήμουν της Merenda. Επιλέγω σοκολάτες Lidl που είναι όλες με ηλιέλαιο, και για spread σπάνια παίρνω κάτι πανάκριβα μικρά γυάλινα βαζάκια που απλά είναι με καλό λάδι.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το ηλιέλαιο είναι καλύτερο από το πυρηνέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι 33, δεν γυμνάζομαι, σαν διάπλαση σώματος είμαι αδύνατος χωρίς πλάτες μπράτσα, αλλά τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει 4 κιλά και έχω πετάξει κοιλιά.

Γενικά και νεότερος πριν 10 χρόνια πχ, όταν έπαιρνα λίγο σε βάρος φαινόταν στην κοιλιά. 

Τι θεωρείτε καλύτερο για να πέσει η κοιλιά αλλά και να πάρω λίγο σε πλάτη-χέρια-ώμους;

Δεν θέλω πρωτεΐνες κλπ.

Θα είναι καλύτερο το γυμναστήριο με όργανα ή το τρέξιμο έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός και κοιλιακούς-κάμψεις στο σπίτι;

Σημειώνω ότι εργάζομαι, συνεπώς υπάρχει κάθε μέρα κούραση, οπότε κάτι τελείως εντατικό με πολλές ώρες δεν παίζει...και ότι κάνω λογικά θα γίνεται το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james_s είπε

Τι θεωρείτε καλύτερο για να πέσει η κοιλιά

Aερόβια στο τέλος του γυμναστηρίου ή πολύ νωρίς το πρωί. 1 ώρα τουλάχιστον. Όχι ποδήλατο, όχι τρέξιμο. Γρήγορο περπάτημα. 

Μην τρως τίποτα μετά τις 7-8 το βράδυ.

3 λεπτά πριν, james_s είπε

και να πάρω λίγο σε πλάτη-χέρια-ώμους;

Βάρη. Ότι βάρη και να κάνεις θα πάρεις γιατί είσαι αγύμναστος. Όταν πέσεις σε τοίχο ξανασυζητάμε. 

6 λεπτά πριν, james_s είπε

όταν έπαιρνα λίγο σε βάρος φαινόταν στην κοιλιά. 

Οι άντρες εκεί παίρνουν. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που παίρνουν στην περιφέρεια (γλουτούς) σαν τις γυναίκες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Aερόβια στο τέλος του γυμναστηρίου ή πολύ νωρίς το πρωί. 1 ώρα τουλάχιστον. Όχι ποδήλατο, όχι τρέξιμο. Γρήγορο περπάτημα. 

Μην τρως τίποτα μετά τις 7-8 το βράδυ.

Βάρη. Ότι βάρη και να κάνεις θα πάρεις γιατί είσαι αγύμναστος. Όταν πέσεις σε τοίχο ξανασυζητάμε. 

Το σώμα όμως ανταποκρίνεται εάν κάνεις ταυτόχρονα έντονη αερόβια για να πέσει η κοιλιά και βάρη για να πάρεις όγκο; 

Η κοιλιά δεν χρειάζεται και λίγη δίαιτα; πως θα πάρεις σε πλάτη μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσείς μπορείτε να κουβεντιαζετε όσο θέλετε. Ο TS ετοιμάζεται για σαιζόν, οπότε χλωμό για γυμναστήριο.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, james_s είπε

Το σώμα όμως ανταποκρίνεται εάν κάνεις ταυτόχρονα έντονη αερόβια για να πέσει η κοιλιά και βάρη για να πάρεις όγκο; 

Η κοιλιά δεν χρειάζεται και λίγη δίαιτα; πως θα πάρεις σε πλάτη μετά;

Αποφάσισε τις θες να κάνεις. Άμα θέλεις όγκο θα τρως πολλές θερμίδες και θα κάνεις βάρη. Και μετά κόβεις θερμίδες και κοπανιέσαι στην αερόβια. Και τα 2 μαζί δεν γίνεται με φυσικό τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Αποφάσισε τις θες να κάνεις. Άμα θέλεις όγκο θα τρως πολλές θερμίδες και θα κάνεις βάρη. Και μετά κόβεις θερμίδες και κοπανιέσαι στην αερόβια. Και τα 2 μαζί δεν γίνεται με φυσικό τρόπο. 

Άστο, θα τρώει 3 φορές την ημέρα στο ξενοδοχείο, οπότε θα βάλει αρκετό... όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, micos000 είπε

Άστο, θα τρώει 3 φορές την ημέρα στο ξενοδοχείο, οπότε θα βάλει αρκετό... όγκο.

Έχεις μπερδευτεί. Δεν είναι ο ts ο φίλος που μιλάω. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 12:03 ΜΜ, james_s είπε

Είμαι 33, δεν γυμνάζομαι, σαν διάπλαση σώματος είμαι αδύνατος χωρίς πλάτες μπράτσα, αλλά τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει 4 κιλά και έχω πετάξει κοιλιά.

Γενικά και νεότερος πριν 10 χρόνια πχ, όταν έπαιρνα λίγο σε βάρος φαινόταν στην κοιλιά. 

Τι θεωρείτε καλύτερο για να πέσει η κοιλιά αλλά και να πάρω λίγο σε πλάτη-χέρια-ώμους;

Δεν θέλω πρωτεΐνες κλπ.

Θα είναι καλύτερο το γυμναστήριο με όργανα ή το τρέξιμο έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός και κοιλιακούς-κάμψεις στο σπίτι;

Σημειώνω ότι εργάζομαι, συνεπώς υπάρχει κάθε μέρα κούραση, οπότε κάτι τελείως εντατικό με πολλές ώρες δεν παίζει...και ότι κάνω λογικά θα γίνεται το απόγευμα.

Ιδανικά ένας συνδυασμός αναερόβιας με αερόβια. Μπορείς να ξεκινήσεις ισοθερμιδικά ή με ένα μικρό έλλειμμα. Το σώμα σου θ' ανταποκριθεί σε ό,τι κάνεις. Όμως, χρειάζεται υπομονή κι επιμονή.

Στο ξεκίνημα αρκεί κι ένα απλό καθάρισμα στη διατροφή, για να δεις διαφορές. Έπειτα, ξεκινάς και τη θερμιδομέτρηση, για να βλέπεις πού κινείσαι. 

Πολύωρες προπονήσεις περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Κράτα το αερόβιο 20-30 λεπτά και τα βάρη σου μαξ μιαν ώρα. 

Για τη πρωτεΐνη, δεν χρειάζεται να πάρεις whey. Συμπλήρωσέ τη από το φαγητό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι εκανα εγγραφη σε γυμναστηριο γειτονιας,ειπα οτι θα πηγαινω,θα ξεκινησω κλπ,πηγα το πρωτο 2μηνο και μετα το παρατησα σχεδον,δεν μου ερχοταν ουτε διαθεση,ουτε κινητρο,τις περισσοτερες φορες σερνομουν,εβλεπα αλλους γυρω μου ποσο γουσταραν που ακολουθουσαν καθημερινα το προγραμμα τους και απολαμβαναν τα αποτελεσματα της γυμναστικη τους.

Φετος,ξανα εκανα εγγραφη στο γυμναστηριο,αλλα παλι αντιμετωπισα τα ιδια,χωρις ορεξη,βαρυς απο διαθεση,με στοχο απλως να χασω καποια κιλα οχι κατι τρομερο,τα εχω ψιλοπαρατησει,δεν ξερω τι φταιει,μπορει να φταιει οτι αισθανομαι κουρασμενος απο το πηγαινε-ελα στην εργασια,ναι αλλα και αλλοι δουλευουν η μπορει να εχουν περιορισμενο προγραμμα,πως το εξηγειτε αυτο,σας εχει συμβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Slither είπε

πως το εξηγειτε αυτο,σας εχει συμβει?

1. Ο στόχος να χάσεις κιλά ξεκινάει πρώτα από τη διατροφή. 

2. Πολλοί (λόγω αρχικού ενθουσιασμού) κάνουν το λάθος να κάνουν βάρη 6-7 μέρες τη βδομάδα ενώ μπορείς μέχρι 3.

3. Πολλοί κάνουν αερόβια με το που μπαίνουν στο γυμναστήριο που στην ουσία η πρώτη μισή ώρα πάει χαμένη γιατί καίνε γλυκογόνο και όχι λίπος. 

4. Πολλοί υποτιμάνε την αξία του περπατήματος και πάνε και τρέχουν στον διάδρομο ή κάνουν ποδήλατο. Καλό επίσης είναι και το ελλειπτικό.

5. Αν κουράζεσαι πολύ πάρε μια πρωτεΐνη για μετά το γυμναστήριο για πιο γρήγορη αποκατάσταση (στο βαθμό που είναι δυνατό). Μπορείς να πάρεις και κατάλληλα συμπληρώματα κατά τη διάρκεια της γυμναστικής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2024 στις 11:46 ΠΜ, Nabuko είπε

1. Ο στόχος να χάσεις κιλά ξεκινάει πρώτα από τη διατροφή. 

2. Πολλοί (λόγω αρχικού ενθουσιασμού) κάνουν το λάθος να κάνουν βάρη 6-7 μέρες τη βδομάδα ενώ μπορείς μέχρι 3.

3. Πολλοί κάνουν αερόβια με το που μπαίνουν στο γυμναστήριο που στην ουσία η πρώτη μισή ώρα πάει χαμένη γιατί καίνε γλυκογόνο και όχι λίπος. 

4. Πολλοί υποτιμάνε την αξία του περπατήματος και πάνε και τρέχουν στον διάδρομο ή κάνουν ποδήλατο. Καλό επίσης είναι και το ελλειπτικό.

5. Αν κουράζεσαι πολύ πάρε μια πρωτεΐνη για μετά το γυμναστήριο για πιο γρήγορη αποκατάσταση (στο βαθμό που είναι δυνατό). Μπορείς να πάρεις και κατάλληλα συμπληρώματα κατά τη διάρκεια της γυμναστικής. 

Το 1 ειναι πανσωστο,αν δεν κοψεις θερμιδες και σαβουροφαγητα,δεν κανεις τιποτε.Το 2 επισης ειναι σωστο,δεν μπορει να πλακωθεις στα βαρη και στην πρωτεινη 6ημερα για να γινεις ντουκι σε ενα 3μηνο ξερω γω,αυτα θελουν χρονο,αφοσιωση,να ακολουθεις προγραμματα επιμελως.

Το 3,πραγματι,αρκετοι καταναλωνουν πολυ ωρα στα αεροβια και στους διαδρομους,με αποτελεσμα οταν πανε να σηκωσουν 2 βαρακια να ειναι ηδη εξαντλημενοι.

Το 4,το περπατημα βοηθαει στον μεταβολισμο,με 6-7 χιλιομετρα την ημερα πραγματι καις κατι,οχι πολυ αλλα σιγα σιγα βλεπεις βελτιωση.

Γενικα,ειναι ποσο ζεστα θα το παρεις,τι αυτοπειθαρχεια μπορεις να εχεις για τον στοχο,τελευταια απλως βαριεμαι κυριολεκτικα,σαν να νιωθω οτι δεν εχω ορεξη να γυμναστω,παλαιοτερα εκανα περπατημα,μετριο τζοκινγκ,ποδηλατο,αποστασεις,φροντιζα να τρωω τα βραδυνα ελαφρυτερα για να καιω καμια θερμιδα κατα τη διαρκεια του υπνου,τωρα δεν ξερω γιατι εχω κολλησει,απο τον κοβιντ/λοκνταουν και μετα λες και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.

Επεξ/σία από Slither
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μοιραστώ ένα απλό,πρακτικό και εύκολο πρόγραμμα

 

αρασέ   4χ3

ζετέ  4χ2

πόδια 4χ3 (μπροστά - πίσω εναλλαξ)

πιέσεις όμως με μπάρα 4 χ 10

 

κάνε αυτό το πρόγραμμα για μερικούς μήνες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...