Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο αλλά δεν έχω ιδέα πως να ξεκινήσω.


Rjmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα σκεφτόμουν να πήγαινα και να έκανα συνδρομή σε γυμναστήριο αλλά έχω πολλές απορίες όπως:

Πόσες φορές θα πρέπει να γυμνάζομαι την ημέρα;

Ο σκοπός μου θα είναι να βάλεις βάρος (είμαι 18 ετών, ~1.72 με ~ 50κιλα) τι ασκήσεις θα πρέπει να κάνω;

Πώς θα μπορέσω να μάθω τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Πώς θα μάθω ποια άσκηση να κάνω ώστε να γυμνασω τον Y μυ;

Τι θα πρέπει να τρώω μέσα στην ημέρα για να βάλω κιλά;

Θα υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ώστε να μου δώσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής;

Θα μπορέσει κάποιος υπάλληλος του γυμναστηρίου να μου μάθει τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Αυτές είναι μερικές από τις απορίες που έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις περισσότερες απορίες θα σου απαντήσει ο γυμναστής (οπότε διάλεξε καλό γυμναστήριο, και όχι γυμναστήριο super-market), ενώ στο "τι θα πρέπει να τρώω" θα σου απαντήσει διατροφολόγος. Πολλά γυμναστήρια έχουν δικό τους διατροφολόγο.

Παρόλα αυτά, εκεί το πας σε άλλο επίπεδο, δεν είναι απαραίτητο να ρυθμίσεις λεπτομερώς τη διατροφή σου. Αρκετό και καθαρό φαγητό αρκεί. Το να βάλεις βάρος μαζί με τη γυμναστική απαιτεί θερμίδες, αλλά από καλές πηγές, όχι πιτόγυρα. Διότι πιθανότατα θέλεις μυϊκό βάρος, όχι να γίνεις σαπιοκοιλιάς.

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rjmp είπε

Σήμερα σκεφτόμουν να πήγαινα και να έκανα συνδρομή σε γυμναστήριο αλλά έχω πολλές απορίες όπως:

Πόσες φορές θα πρέπει να γυμνάζομαι την ημέρα;

Ο σκοπός μου θα είναι να βάλεις βάρος (είμαι 18 ετών, ~1.72 με ~ 50κιλα) τι ασκήσεις θα πρέπει να κάνω;

Πώς θα μπορέσω να μάθω τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Πώς θα μάθω ποια άσκηση να κάνω ώστε να γυμνασω τον Y μυ;

Τι θα πρέπει να τρώω μέσα στην ημέρα για να βάλω κιλά;

Θα υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ώστε να μου δώσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής;

Θα μπορέσει κάποιος υπάλληλος του γυμναστηρίου να μου μάθει τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Αυτές είναι μερικές από τις απορίες που έχω.

 

Εισαι στη καλυτερη ηλικια και σωματικη κατασταση για γυμναστηριο.

Εισαι τοσο αδυνατος που καθε μηνα θα βλεπεις διαφορα, και θα γραμμωνεις και θα φουσκωνεις ταυτοχρονα.

Αν εχεις μπατζετ, κανε για κανα 3μηνο περσοναλ, ωστε να μαθεις να κανεις σωστα τις ασκησεις, γιατι οι περισσοτεροι οταν πηγαμε, απλα φορτωναμε κιλα και χαιρομασταν οτι καναμε κατι, και απλα κουραζομασταν κανοντας λαθος τις ασκησεις και δε καναμε τιποτα πρακτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε... πριν 15-18 χρόνια όταν είχα ξεκινήσει γυμναστήριο στα Joe Weider τότε. Απλά με την συνδρομή και όχι με κάτι εξτρά (personal κλπ, δεν έπαιζαν πολύ τότε αυτά) ο γυμναστής ήταν από την αρχή έως το τέλος πάνω από το κεφάλι σου και ο υπεύθυνος του γυμναστηρίου (θυμάμαι τότε) μου έβγαζε κάθε εβδομάδα νέο πρόγραμμα γυμναστικής με βάση μετρήσεις που μου έκανε με μεζούρα κλπ.

Οι άνθρωποι ήταν επαγγελματίες (όχι όλοι από ΤΕΦΑΑ βέβαια αλλά πολλοί με πείρα και ειδικά με κέφι). Και μάλιστα είχαν κέφι να δείξουν σε εμάς που ήμασταν στην ηλικία που είσαι τώρα, κάτι που σημαίνει πως μπορεί και να είχαμε ξεκινήσει για χαβαλέ και μόνο...

Από τότε, έμαθα να κάνω τις ασκήσεις με σωστή εκτέλεση και πιο σημαντικό να ακούω το σώμα μου. Επίσης, δεν έχω σταματήσει τόσα χρόνια την άσκηση με βάρη.

Τι λέω με την ιστορία αυτή; Πολύ σωστά ρωτάς πως να αρχίσεις γιατί μια κακή αρχή θα σε κάνει να απογοητευτείς, να βαρεθείς και να τελικά να το παρατήσεις ή να πέσεις σε άλλα μονοπάτια (αναβολικά και λοιπές βλακείες). Βρες ένα γυμναστήριο μικρό με κάποιον άνθρωπο να σε εμπνεύσει και να έχει κέφι για να σου δείξει. Ας είναι πιο ακριβό, δεν πειράζει, μακροπρόθεσμα θα έχεις κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 19/12/2023 at 03:04, Rjmp said:

Σήμερα σκεφτόμουν να πήγαινα και να έκανα συνδρομή σε γυμναστήριο αλλά έχω πολλές απορίες όπως:

Πόσες φορές θα πρέπει να γυμνάζομαι την ημέρα;

Ο σκοπός μου θα είναι να βάλεις βάρος (είμαι 18 ετών, ~1.72 με ~ 50κιλα) τι ασκήσεις θα πρέπει να κάνω;

Πώς θα μπορέσω να μάθω τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Πώς θα μάθω ποια άσκηση να κάνω ώστε να γυμνασω τον Y μυ;

Τι θα πρέπει να τρώω μέσα στην ημέρα για να βάλω κιλά;

Θα υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ώστε να μου δώσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής;

Θα μπορέσει κάποιος υπάλληλος του γυμναστηρίου να μου μάθει τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Αυτές είναι μερικές από τις απορίες που έχω.

 

Τελικά τι έγινε φίλε rjmp, ξεκίνησες γυμναστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος. Διατροφή όχι και να μετράς τα γραμμάρια λίπους και προτεινης αλλά με πρόγραμμα που θα το ορίσει διατροφολόγος. Προσωπικά μυϊκή μάζα ευεξία και ενεργητικότητα και κατά ταλλα και λίγο πιο γεμάτος να εισαι δεν είναι κακό αν υπάρχει ποσοστό καλό μυϊκής μαζας. Γράμμωση είναι και θέμα γεννετικο. Μην πορωθεις αρχικα. Ξεκινα σιγά σιγα ίσως με κάποιον προπονητή να δεις πως γινονται οι ασκησεις. Αν δε ξέρεις είναι εύκολο να τραυματιστείς. Τέλος κοιτα να γνωρίσεις και καμιά φιλενάδα εκεί θα έχεις κίνητρο να πηγαίνεις από την 4η 5η μέρα και έπειτα αν δεν εφαρμόσεις την παροιμία. Λέει έχω γραφτεί εξι μήνες γυμναστήριο αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα. Καλά θα πάω σήμερα αυτοπροσώπως να δω τι συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στεγνός μεν, αλλά οι μυς μου φωνάζουν από μακριά.

1.70 - 66.6

Καλά αβγά ελευθέρας/βιολογικά (3-4 / μέρα), κοτόπουλα (στήθος), ρύζια, σαλατικά είναι η βάση που με έκανε 10/10 σωματικά. Τρώω φουλ ζάχαρες, αλλά τρώω μηδέν κωλόλαδα (βλ. φοινικέλαιο, κραμβέλαιο, πυρινέλαιο). Ναι, είμαι από αυτούς που διαβάζουν πίσω τα πράγματα.

Α, επίσης όχι με το τζυμ αλλά με το μποξ πέτυχα τέτοιο σώμα. Το τζυμ πια το υποτιμάω κάργα εγώ προσωπικά. Η αερόβια είναι ανώτερη, ουσιαστικότερη γυμναστική. Δεν χρειάζονται εργαλεία για να γίνεις φέτες αλλά σίγουρα χρειάζεται δάσκαλος.

Τώρα αν ΒΙΑΖΕΣΑΙ, προσθέτεις καθαρή πρωτεΐνη για όγκο, κατ' εμέ μην παραλείπεις τα παραπάνω στη βδομάδα και όλα καλά θα πάνε χωρίς εξτρά απλά δώστου ένα έτος και θα χτίσεις κάτι που θα θέλει πολλά κρουασάν και πολλή καθιστική ζωή για να χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Είμαι στεγνός μεν, αλλά οι μυς μου φωνάζουν από μακριά.

1.70 - 66.6

Καλά αβγά ελευθέρας/βιολογικά (3-4 / μέρα), κοτόπουλα (στήθος), ρύζια, σαλατικά είναι η βάση που με έκανε 10/10 σωματικά. Τρώω φουλ ζάχαρες, αλλά τρώω μηδέν κωλόλαδα (βλ. φοινικέλαιο, κραμβέλαιο, πυρινέλαιο). Ναι, είμαι από αυτούς που διαβάζουν πίσω τα πράγματα.

Α, επίσης όχι με το τζυμ αλλά με το μποξ πέτυχα τέτοιο σώμα. Το τζυμ πια το υποτιμάω κάργα εγώ προσωπικά. Η αερόβια είναι ανώτερη, ουσιαστικότερη γυμναστική. Δεν χρειάζονται εργαλεία για να γίνεις φέτες αλλά σίγουρα χρειάζεται δάσκαλος.

Τώρα αν ΒΙΑΖΕΣΑΙ, προσθέτεις καθαρή πρωτεΐνη για όγκο, κατ' εμέ μην παραλείπεις τα παραπάνω στη βδομάδα και όλα καλά θα πάνε χωρίς εξτρά απλά δώστου ένα έτος και θα χτίσεις κάτι που θα θέλει πολλά κρουασάν και πολλή καθιστική ζωή για να χαλάσει.

Nutella πότε τρως δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκοψα, αν και ήμουν της Merenda. Επιλέγω σοκολάτες Lidl που είναι όλες με ηλιέλαιο, και για spread σπάνια παίρνω κάτι πανάκριβα μικρά γυάλινα βαζάκια που απλά είναι με καλό λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Είμαι στεγνός μεν, αλλά οι μυς μου φωνάζουν από μακριά.

1.70 - 66.6

Με μόνο 67 κιλά στα 170 εκ τι μυς μπορεί να έχεις που "φωνάζουν" από μακριά? 

O Lee Priest με 1.64 ύψος και 100+ κιλά τι κάνουν οι μυς του δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Lee Priest ρε μόρτη.. συγκεντρώσου με το παλικάρι που είναι 50 κιλά σιδηρόβεργα μιλάω.

Με σχολιάζουν θερμά και θετικά αν βγάλω μπλούζα όλοι ανεξεραίτως, αρκετό θα του 'ναι του παλικαριού. Δεν ζήτησε να γίνει Mr Olympia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό να βρεί τι του ταιριάζει. 
Οι πολεμικές τέχνες έχουν πολύ εξουθενωτική προπόνηση και ίσως απογοητευτεί κάποιος αν δεν του αρέσει η πυγμαχία πχ σαν άθλημα και πάει μόνο για την φυσική άσκηση.

Κατ΄ εμέ, όπως είπαν και πιό πάνω, καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος με μια απλή συνδρομή γυμναστηρίου να κάνει 10-20 προπονήσεις με τον δικό του ρυθμό και την όποια καθοδήγηση παρέχει ο γυμναστής.
Μετά λίγα personal να καταλάβει για πιό λόγο συμβαίνει το κάθε τί. 
Από κεί και πέρα υπάρχει άφθονη πληροφορία στο internet και αξιόλογοι creators και στο youtube, ακόμα και στο tik tok.

Όσο για το φαγητό δεν υπάρχει λόγος το πρώτο εξάμηνο να υπεραναλύσει την διατροφή. Και τα σουβλάκια του να φάει και τα Burger του.  Αρκεί μόνο να καταλάβει την νοοτροπία ότι καλύτερα να φάει το τοστ με merenda 1-2 ώρες πρίν την προπόνηση και όχι πρίν πέσει για ύπνο, και να κάνει 3-5 γευματάκια στην διάρκεια της μέρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να έχεις δίκιο σε όλα. Εγώ έκανα 3 ασκήσεις στο κρεβάτι, και τρέξιμο στο λιοπυρι γύρω στα 3-4 χλμ για ένα μήνα σχεδόν κάθε μέρα πριν πάω μποξ. Στο μποξ απλα ξερασα τη τρίτη και τη τέταρτη φορά. Από εκεί και πέρα, μέρα με τη μέρα χαζεύω τον εαυτό μου και είναι μια γιορτή. Να πάει πυγμαχία το αργότερο ένα έτος μετά από τα δικά σου. :')

Ρε αδελφέ αυτό με το βραδινό ύπνο ποτέ δεν το ακολούθησα. Παίζει όλη μέρα, πολλές μέρες το έτος, να την έχω βγάλει με ένα κουλούρι, να έρθει το βράδυ και από τις 21.00 μέχρι να κλείσω τα μάτια μου στη 1.00 να μη σταματήσω να τρώω αλλά να κλείσω και με γλυκό ζαχαροπλαστείου..

 

Πώς τη γλυτώνω; ξέρω όλος ο κόσμος το λέει.. για αυτό ξεκινάει και μου κάνει εντύπωση γιατί ακόμα το κάνω και μένω στα κιλά μου αποτελεσματικότατα.

 

Είμαι 34 ετών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...