Προς το περιεχόμενο

Πήδησε δόντι ο ιμάντας χρονισμού.


Bradner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε σε όλους και χρόνια πολλά. 
 

Τις προηγούμενες μέρες καθώς ήμουν σταματημένος σε ένα φανάρι όταν πηγα να ξεκινήσω το αμάξι κάνει ένα στιγμιαίο ήχο άσχημο και μετά σβήνει στη μέση του δρόμου. 
Αρχικά σκεπτόμενος ότι η μπαταρία τα έφτυσε ή κάτι άλλο τέλος πάντων όχι τόσο σημαντικό και σε συνδυασμό με το να μην ανάψει κανένα λαμπάκι προσπαθώ να το βάλω μπροστά, αλλά μάταια. 
Το αμάξι πηγαίνει με οδική στην αντιπροσωπεία που τύχαινε να είναι λίγο πιο κάτω και την επόμενη μέρα μαθαίνω τα μαντάτα ότι ο ιμάντας είχε πηδήσει δόντι και ο εκκεντροφόρος με τον στρόφαλο είχαν 90 μοίρες διαφορά. 
Το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο και αγορασμένο πριν 4 μήνες όπου το καλύπτει ακόμα η εγγύηση της μάντρας μου λένε να το πάρουν από εκεί και να το πάνε σε δικό τους συνεργάτη για να γίνει η επισκευή. 
Από την μια δεν έχω καμία εμπιστοσύνη ότι θα γίνει η δουλειά όπως πρέπει από την άλλη το κόστος αυτό και ειδικά στην αντιπροσωπεία δεν μπορώ και δεν πρέπει να το καλυψω. 
Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά, έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πράγμα; 
 

* Το αμάξι είναι 4 χρόνων και έχει 78κ χιλιόμετρα. Η εκτίμηση της αντιπροσωπείας είναι αστοχία υλικού. 

IMG_1127.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, filipprin said:

ΟΥΤΕ ΚΑΝ........

Λογικά ήταν έτσι γιατί είχα δει το ιστορικό του αυτοκινήτου στα σέρβις της αντιπροσωπείας και τα χιλιόμετρα συνάδουν. 
Επίσης η γενική κατάσταση του αυτοκινήτου μοιάζει για τόσα χιλιόμετρα. 
Τώρα τι να πω. Δεν μπορώ να πάρω και όρκο! 
Σύμφωνα με τους ελέγχους που έκανα πριν το πάρω έτσι φαινόταν. Το έψαξα αρκετά μιας και το σκεφτόμουν για τα γυρισμένα χιλιόμετρα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος για τα χιλιομετρα?? Η γενικη εικονα του μοτερ δεν το δειχνει παντως. Ο ιμαντας ειναι παλιος και σιγουρα κουβαλαει χιλιομετρα, δεν παιζει απλη αστοχια με την φθορα που δειχνει…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SaFiS said:

Εισαι σιγουρος για τα χιλιομετρα?? Η γενικη εικονα του μοτερ δεν το δειχνει παντως. Ο ιμαντας ειναι παλιος και σιγουρα κουβαλαει χιλιομετρα, δεν παιζει απλη αστοχια με την φθορα που δειχνει…

100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι. 
Έχω τα σέρβις που είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία που φαίνονταν τα χιλιόμετρα, αλλά και η γενική εικόνα του αυτοκινήτου δεν δείχνει για ένα αμάξι με πολλά χιλιόμετρα. 
Ακόμα και ο τεχνικός στην αντιπροσωπεία μου είπε αυτό το πράγμα. Ότι αστόχησε ο ιμάντας και έγινε ότι έγινε. 
Τι να πω! 

1 minute ago, filipprin said:

VW DIESEL Οι ιμάντες τουσ ειναι σκυλια .Δεν παιζει να εγινε ετσι σε 78κ.

Σωστά το αμάξι είναι Audi. Και εμένα μου φάνηκε παρά πολύ περίεργο αλλά ακόμα και στην αντιπροσωπεία αυτό είπαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Bradner said:

100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι. 
Έχω τα σέρβις που είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία που φαίνονταν τα χιλιόμετρα, αλλά και η γενική εικόνα του αυτοκινήτου δεν δείχνει για ένα αμάξι με πολλά χιλιόμετρα. 
Ακόμα και ο τεχνικός στην αντιπροσωπεία μου είπε αυτό το πράγμα. Ότι αστόχησε ο ιμάντας και έγινε ότι έγινε. 
Τι να πω! 

Ποιο μοντελο ειναι; Επίσημα, στα πόσα χιλιόμετρα προτείνουν αλλαγή του ιμάντα; Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, ο ιμάντας όντως δείχνει σε μαύρα χάλια για αμάξι 4ετιας με 76k χιλιόμετρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ γενικο σερβις οταν το πηρες δεν εκανες; ιμαντες, λαδια, φίλτρα ολα να τα αλλαξεις. Ο ιμαντας χρονισμού στις 60-80χιλ χλμ κανονικα πρεπει να αλλάζετε. Πιο πανω ρισκαρεις.

Τωρα σιγουρα επαθε γερη ζημια, συν οτι προσπαθησες να το βαλεις μπρος, μπορει να στραβωσε καποια βαλβιδα μεχρι και να παρεις στα χερια καποιο πιστονι.

Οταν αγοραζουμε ενα μεταχειρισμενο αμαξι, οτι και να λεει ο πωλητής,  εμεις καλο θα ταν να του κανουμε το μεγαλο σερβις ή εστω καποιο σχολαστικο ελεγχο σε ολα. Αν ο ιμαντας ηταν σε καλη κατασταση καποιος έμπειρος θα το εβλεπε, αν ηταν σωστος θα σου έλεγε σε αυτα τα χιλιόμετρα αν δεν εχει αλλαχτει, αλλαξετον προληπτικα.

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Liverpool89 said:

Εσυ γενικο σερβις οταν το πηρες δεν εκανες; ιμαντες, λαδια, φίλτρα ολα να τα αλλαξεις. Ο ιμαντας χρονισμού στις 60χιλ χλμ κανονικα πρεπει να αλλάζετε. 

Τωρα σιγουρα επαθε γερη ζημια, συν οτι προσπαθησες να το βαλεις μπρος, μπορει να στραβωσε καποια βαλβιδα μεχρι και να παρεις στα χερια καποιο πιστονι.

Οταν αγοραζουμε ενα μεταχειρισμενο αμαξι, οτι και να λεει ο πωλητής,  εμεις καλο θα ταν να του κανουμε το μεγαλο σερβις ή εστω καποιο σχολαστικο ελεγχο σε ολα. Αν ο ιμαντας ηταν σε καλη κατασταση καποιος έμπειρος θα το εβλεπε, αν ηταν σωστος θα σου έλεγε σε αυτα τα χιλιόμετρα αν δεν εχει αλλαχτει, αλλαξετον προληπτικα.

Δεν τον άλλαξα γιατί η εταιρεία έδινε πολύ μεγάλο προσδόκιμο ζωής ακόμα και όσον αφορά τα χρόνια αλλά και τα χιλιόμετρα. 
 

Γενικα έχεις δίκιο. Σε παλαιότερα αυτοκίνητο θα το είχα κάνει. Με αποπροσανατόλισε το ότι έλεγε 180κ χιλιόμετρα αλλαγή. 
 

Τελος πάντων θα ενημερώνω το νήμα με ότι μαθαίνω. Όταν θα δουν τι έσπασε θα το αναφέρω εδώ. Και κοστολόγιο κλπ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Bradner είπε

Δεν τον άλλαξα γιατί η εταιρεία έδινε πολύ μεγάλο προσδόκιμο ζωής ακόμα και όσον αφορά τα χρόνια αλλά και τα χιλιόμετρα. 
 

Γενικα έχεις δίκιο. Σε παλαιότερα αυτοκίνητο θα το είχα κάνει. Με αποπροσανατόλισε το ότι έλεγε 180κ χιλιόμετρα αλλαγή. 
 

Τελος πάντων θα ενημερώνω το νήμα με ότι μαθαίνω. Όταν θα δουν τι έσπασε θα το αναφέρω εδώ. Και κοστολόγιο κλπ. 

Αυτή η "αισιοδοξία" του VAG group δεν συνάδει με την πρακτική εμπειρία... Προτείνουν αλλαγή ιμάντα στα 200κ χλμ. και γίνονται αυτά που έγιναν σε εσένα. Προτείνουν σέρβις και αλλαγή λαδιών κάθε 2 χρόνια ή 30κ. χλμ. όταν πολλά από τα μοτέρ τους δεν βγάζουν ούτε 10000 χωρίς συμπλήρωμα όλη την ποσότητα. Και ταυτόχρονα δίνουν μόλις 2 χρόνια βασική εγγύηση και κανείς δεν προβληματίζεται για αυτό το οξύμωρο σχήμα. Ολοκληρωτική καταστροφή έχει πάθει το μοτέρ σου ("τα πήρες όλα στη μασχάλη" που λένε λαϊκά). Διεκδίκησε να σου το αλλάξουν γιατί ίσως με επισκευή να μη γίνει ποτέ όπως έπρεπε...

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Bradner said:

Δεν τον άλλαξα γιατί η εταιρεία έδινε πολύ μεγάλο προσδόκιμο ζωής ακόμα και όσον αφορά τα χρόνια αλλά και τα χιλιόμετρα. 
 

Γενικα έχεις δίκιο. Σε παλαιότερα αυτοκίνητο θα το είχα κάνει. Με αποπροσανατόλισε το ότι έλεγε 180κ χιλιόμετρα αλλαγή. 
 

Τελος πάντων θα ενημερώνω το νήμα με ότι μαθαίνω. Όταν θα δουν τι έσπασε θα το αναφέρω εδώ. Και κοστολόγιο κλπ. 

Για να είμαστε αντικειμενικοί, όντως αυτό είναι το προσδόκημο ζωής αλλά λέει ότι πρέπει να ελέγχεται τακτικά. Σε αυτήν την κατάσταση ο οπτικός έλεγχος και μόνο θα ήταν αρκετός. Σε κάθε περίπτωση δεν βοηθαει κάπου αυτό τώρα και είναι εύκολο να είσαι μετά Χριστόν προφήτης. Ενημέρωσε για το κόστος. Επίσης, εφόσον όλα τα service έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία, ίσως μπορείς να τους πιέσεις να καλύψουν μεγάλο μέρος του κόστους καθώς δεν ήταν αναμενόμενη τέτοια αστοχία τόσο νωρίς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως και να εχει τα 4 χρονια και τα 85κ ειναι πολυ λιγα για αλλαγη.Οστοσο επρεπε να γινει ενας οπτικός ελενχος που σιγουρα με την κατασταση που δειχνει η φωτογραφία θα οδηγουσε σε αλλαγη.Ο ιμαντας δείχνει σαν καποιο ξενο σωμα να τον εκοψε στη μεση.Μετα το κοματι πηγε κατω απο τα δοντια και ετσι πηδηξε.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μισο πως να γινει οπτικος ελεγχος σε ιμαντα χρονισμου αν δεν ανοιχτει το καπακι?αυτο και μονο εινια μεγαλη διαδικασια και απιτει εργατικα..οποτε οταν το κανεις τον αλλαζεις κιολας.

μαρεσει που κανεις εδω δεν πιστευει σε αστοχια υλικου, ειδικα σε vw

η αντιπροσωπεια επισης εφοσον τα σερβις εχουν γινει σε επισημο δικτυο ευκολα μπορει να τσεκαρει τα χιλιομετρα, για ποιο λογο να πει ψεμματα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...