Προς το περιεχόμενο

Πήδησε δόντι ο ιμάντας χρονισμού.


Bradner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από αντιπροσωπία σου έκαναν κάποια πρόταση για καληψη της ζημιάς η κάποια έκπτωση? 

Εφοσον είναι ξεκάθαρο ότι είναι αστοχία υλικού και το αναγνωρίζουν έχει σημασία τι κάνουν για αυτό.

Σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις επισκευαζουν με μόνο το κόστος ανταλλακτικών όταν είναι εκτός εγγυησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω οτι δεν αγοραζουμε απο μαντρα κατι ξερω. μονο απο ιδιωτη. και ας θελει λιγο περισσοτερο τρεξιμο και ψαξιμο. με το που τον βλεπεις τον αλλον καταλαβαινεις. εαν ειναι οικογενειαρχης, ησυχος, εχει παιδικο καθισμα, ε μαλλον δεν ειναι κοντρακιας και μαλλον δεν θα σου λεει ψεμματα. κανεις και 2-3 ερωτησεις σχετικες και κοβεις αντιδρασεις. εαν απανταει αμεσα, εαν δεν πεσει σε αντιφασεις ε μαλλον δεν θα σου πει ψεμματα.

εγω οσα αυτοκινητα εχω πουλησει δεν κρυβω πραγματα. τοσα χλμ, αυτη η χρηση, μου εβγαλε αυτες τις βλαβες, ειναι επισκευασμενο σε αυτο το σημειο θελω τοσα. ειμαι κυριος για να μην ερθει ο αλλος και γινω ρεζιλι μετα. ενα astra που ειχε παλια ο πατερας μου ειχε βγαλει προβλημα με φλαντζα. αλλαξα κινητηρα και το πουλησα λεγοντας στον νεο ιδιοκτητη ολο το ιστορικο. σας πληροφορω οτι μετα απο 20 χρονια που το πουλησα και συνολικα 31 ετη του αυτοκινητου το ειδα ξανα με πωλητηριο πριν απο μερικους μηνες. 

τωρα για τον φιλο μας. του εκατσε η περιπτωση. ας κοιταξει να το επισκευασει οσο καλυτερα μπορει. εαν μπορει να του πληρωσει και μερος της επισκευης ο μαντρας ας το κοιταξει. λυπαμαι που θα το πω αλλα μαλλον το αυτοκινητο εχει γυρισμενα χιλιομετρα. η εχει μπει αλλο μοτερ με περισσοτερα χιλιομετρα για καποιο λογο. αυτη ειναι η αισθηση που εχω. καλυτερα μερικες φορες να περιμενεις λιγο ακομη να μαζεψεις ακομη λιγα χρηματα και να το παρεις καινουργιο. γιατι τοτε ξερεις εσυ και μονο εσυ τι του εχεις κανει και εαν προκειται για αστοχια του κινητηρα η για κακη επισκευη η για κατι αλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, xsterg είπε

οταν λεω οτι δεν αγοραζουμε απο μαντρα κατι ξερω. μονο απο ιδιωτη. και ας θελει λιγο περισσοτερο τρεξιμο και ψαξιμο. με το που τον βλεπεις τον αλλον καταλαβαινεις. εαν ειναι οικογενειαρχης, ησυχος, εχει παιδικο καθισμα, ε μαλλον δεν ειναι κοντρακιας και μαλλον δεν θα σου λεει ψεμματα. κανεις και 2-3 ερωτησεις σχετικες και κοβεις αντιδρασεις. εαν απανταει αμεσα, εαν δεν πεσει σε αντιφασεις ε μαλλον δεν θα σου πει ψεμματα.

εγω οσα αυτοκινητα εχω πουλησει δεν κρυβω πραγματα. τοσα χλμ, αυτη η χρηση, μου εβγαλε αυτες τις βλαβες, ειναι επισκευασμενο σε αυτο το σημειο θελω τοσα. ειμαι κυριος για να μην ερθει ο αλλος και γινω ρεζιλι μετα. ενα astra που ειχε παλια ο πατερας μου ειχε βγαλει προβλημα με φλαντζα. αλλαξα κινητηρα και το πουλησα λεγοντας στον νεο ιδιοκτητη ολο το ιστορικο. σας πληροφορω οτι μετα απο 20 χρονια που το πουλησα και συνολικα 31 ετη του αυτοκινητου το ειδα ξανα με πωλητηριο πριν απο μερικους μηνες. 

τωρα για τον φιλο μας. του εκατσε η περιπτωση. ας κοιταξει να το επισκευασει οσο καλυτερα μπορει. εαν μπορει να του πληρωσει και μερος της επισκευης ο μαντρας ας το κοιταξει. λυπαμαι που θα το πω αλλα μαλλον το αυτοκινητο εχει γυρισμενα χιλιομετρα. η εχει μπει αλλο μοτερ με περισσοτερα χιλιομετρα για καποιο λογο. αυτη ειναι η αισθηση που εχω. καλυτερα μερικες φορες να περιμενεις λιγο ακομη να μαζεψεις ακομη λιγα χρηματα και να το παρεις καινουργιο. γιατι τοτε ξερεις εσυ και μονο εσυ τι του εχεις κανει και εαν προκειται για αστοχια του κινητηρα η για κακη επισκευη η για κατι αλλο. 

Θα σε κάλυπτε ο ιδιοκτήτης σε τέτοια ζημιά; Μην λέμε ότι νάνε, όπως υπάρχουν κακοί μαντράδες έτσι υπάρχουν και κακοί ιδιοκτήτες και το αντίθετο.

Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο του 2019 δεν δικαιολογείται τέτοια ζημιά εφόσον δεν έχει γυρισμένα χλμ.

Επίσης η αντιπροσωπεία του είπε για αστοχία υλικού, να γράψει τέτοιο πράγμα σε χαρτί δεν υπάρχει περίπτωση..... τι αστοχία υλικού σε ιμάντα 5-6 χρονών με 80,000 χλμ.....

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zulualert είπε

Πόσο καιρό πριν, αν δεν γίνει σωστή δουλειά που περιλαμβάνει και αλλαγή των κουζινέτων του στροφάλου μετά από 5-10000 χιλιόμετρα μπορεί να στραβώσει μπιέλα, , η ακόμα χειρότερα να την ακούσει κάποιο θρος και μετά να είναι για πέταμα το μοτέρ, ο κραδασμός όπου έφαγε ολόκληρος ο μοχλοβραχίονας  κάπου πήγε, δεν είναι ορατά τα συμπτώματα άμεσα και εξαρτώνται και από τον αριθμό των χιλιομέτρων, το φορτίο και τις στροφές του κινητήρα την στιγμή της βλάβης και φυσικά μπορεί η ζημιά να μεγάλωσε με τις προσπάθειες να βάλει πάλι μπροστά τον κινητήρα

Όταν μου έκοψε ιμάντα είχε 130.000km και τώρα έχει 220.000. Μεσολάβησε και μετατροπή σε υγραέριο, στα ~150.000. Οπότε αν είχε θέμα, θα είχε φανεί!

Όπως είπα το μοτέρ ανοίχτηκε και ελέγχθηκε, αλλά τίποτα τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xsterg said:

οταν λεω οτι δεν αγοραζουμε απο μαντρα κατι ξερω. μονο απο ιδιωτη. και ας θελει λιγο περισσοτερο τρεξιμο και ψαξιμο. με το που τον βλεπεις τον αλλον καταλαβαινεις. εαν ειναι οικογενειαρχης, ησυχος, εχει παιδικο καθισμα, ε μαλλον δεν ειναι κοντρακιας και μαλλον δεν θα σου λεει ψεμματα. κανεις και 2-3 ερωτησεις σχετικες και κοβεις αντιδρασεις. εαν απανταει αμεσα, εαν δεν πεσει σε αντιφασεις ε μαλλον δεν θα σου πει ψεμματα.

εγω οσα αυτοκινητα εχω πουλησει δεν κρυβω πραγματα. τοσα χλμ, αυτη η χρηση, μου εβγαλε αυτες τις βλαβες, ειναι επισκευασμενο σε αυτο το σημειο θελω τοσα. ειμαι κυριος για να μην ερθει ο αλλος και γινω ρεζιλι μετα. ενα astra που ειχε παλια ο πατερας μου ειχε βγαλει προβλημα με φλαντζα. αλλαξα κινητηρα και το πουλησα λεγοντας στον νεο ιδιοκτητη ολο το ιστορικο. σας πληροφορω οτι μετα απο 20 χρονια που το πουλησα και συνολικα 31 ετη του αυτοκινητου το ειδα ξανα με πωλητηριο πριν απο μερικους μηνες. 

τωρα για τον φιλο μας. του εκατσε η περιπτωση. ας κοιταξει να το επισκευασει οσο καλυτερα μπορει. εαν μπορει να του πληρωσει και μερος της επισκευης ο μαντρας ας το κοιταξει. λυπαμαι που θα το πω αλλα μαλλον το αυτοκινητο εχει γυρισμενα χιλιομετρα. η εχει μπει αλλο μοτερ με περισσοτερα χιλιομετρα για καποιο λογο. αυτη ειναι η αισθηση που εχω. καλυτερα μερικες φορες να περιμενεις λιγο ακομη να μαζεψεις ακομη λιγα χρηματα και να το παρεις καινουργιο. γιατι τοτε ξερεις εσυ και μονο εσυ τι του εχεις κανει και εαν προκειται για αστοχια του κινητηρα η για κακη επισκευη η για κατι αλλο. 

Από την μια έχεις δίκιο, από την άλλη αν όντως ήταν αστοχία ο ιδιώτης δεν θα κάλυπτε τη ζημιά. 

 

2 hours ago, imr said:

Από αντιπροσωπία σου έκαναν κάποια πρόταση για καληψη της ζημιάς η κάποια έκπτωση? 

Εφοσον είναι ξεκάθαρο ότι είναι αστοχία υλικού και το αναγνωρίζουν έχει σημασία τι κάνουν για αυτό.

Σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις επισκευαζουν με μόνο το κόστος ανταλλακτικών όταν είναι εκτός εγγυησης

 

Δεν έκαναν καμία πρόταση, γιατί το αμάξι δεν ήταν από αυτούς αγορασμένο και θα ισχυριστούν ότι δεν ξέρουν τι συντήρηση είχε γίνει. 
 

Ενα από τα λιπαντικά σέρβις είχε γίνει σε ανεξάρτητο συνεργείο και θα πατήσουν εκεί. 
 

Προς στιγμην το αυτοκίνητο το έχει μεταφέρει ο μάντρας σε δικό του συνεργείο όπου θα γίνει η διάγνωση και η επισκευή. 
 

Παιδια ίσως θα μπορούσα να το είχα αποφύγει κάνοντας κάποια πράγματα, αλλά δεν τα έκανα. 
 

Η ουσία είναι να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί με τα σέρβις που δίνουν οι κατασκευαστές. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Χρόνια πολλά. Όπως είναι φυσικό εδώ θα ακούσεις όλες τις απόψεις. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι αφού έχεις εγγύηση. Ξέρεις πόσοι έχουν βρεθεί στη θέση σου και εύχονταν να είχαν εγγύηση; Δώσε το αυτοκίνητο εκεί που σου προτείνει η εταιρεία. Και πάλι θα έχεις εγγύηση!!Δεν αξίζει να το πας σε συνεργείο της επιλογής σου και να το πληρώσεις διπλό!! Μέρες που είναι μην απασχολείς το μυαλό σου. Έχεις εγγύηση μην ασχοληθείς άλλο!!! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, bill999r said:

Φίλε μου κ εμένα έχει κοπεί ιμάντας που είχε 20.000 χλμ. Είχε αλλαχτεί στο προβλεπόμενο διάστημα και κόπηκε χωρίς λόγο. Αστοχία υλικού. Συμβαίνει δυστυχώς κάποιες φορές. 

Τώρα ο λόγος μπορεί να είναι όντως προβληματικός ιμάντας ή αστοχία του τεντωτηρα. Δεν θα μάθεις ποτέ τι από τα 2 έφταιξε. Αφού έχεις εγγύηση θα το φτιάξεις και ανεξοδα και θα έχεις ένα κεφαλάρι σαν καινούριο. Οκ είναι ακριβή βλάβη, αλλά συμβαίνει σε αρκετούς. Μην απογοητευεσαι.

Σωστός, με πρόλαβες. Σε vw golf 1.4 καινούριο, αγορασμένο πρωτοχρονιά του 2000, έσπασε ιμάντας σε σκάρτα 25,000 km. Η επίσημη τοπική αντιπροσωπεία σε μεγάλη πόλη της ΒΔ Ελλάδας ταλαιπώρησε αρκετά τον ιδιοκτήτη μέχρι να βάλει το κόστος επισκευής στην εγγύηση. 
 

Οι περισσότεροι αναφέρετε χλμ ιμάντα, δε λέτε για χρόνια όμως. Σε όσα αυτοκίνητα είχα, λέει και το ξέρετε, αλλαγή στα 4-5 χρόνια. Φυσικά κι αυτό υπερβολή είναι όταν το φυλάς σε γκαράζ με ιδανική θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι και δεν κάνεις χιλιόμετρα, αλλά πόσες περιπτώσεις είναι αυτές;

Επεξ/σία από Makis38
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Bradner είπε

Δεν έκαναν καμία πρόταση, γιατί το αμάξι δεν ήταν από αυτούς αγορασμένο και θα ισχυριστούν ότι δεν ξέρουν τι συντήρηση είχε γίνει.

δεν παίζει ρόλο για την αστοχία υλικού

54 λεπτά πριν, Bradner είπε

Ενα από τα λιπαντικά σέρβις είχε γίνει σε ανεξάρτητο συνεργείο και θα πατήσουν εκεί. 

και αυτό δεν επηρεάζει την εγγύηση

φυσικά δεν απασχολεί εσένα , απλά το λέω εγκυκλοπαιδικά

 

για τον ιμάντα πάντως σωστά αναφέρθηκε οτι παίζει ρόλο και πόσα χρόνια περάσαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, korakios said:

δεν παίζει ρόλο για την αστοχία υλικού

και αυτό δεν επηρεάζει την εγγύηση

φυσικά δεν απασχολεί εσένα , απλά το λέω εγκυκλοπαιδικά

 

για τον ιμάντα πάντως σωστά αναφέρθηκε οτι παίζει ρόλο και πόσα χρόνια περάσαν

Δεν είχε παρέλθει η προθεσμία χιλιομέτρων ούτε και διάρκεια ετών. Δεν ήταν η ώρα του να αλλαχτεί ακόμα σύμφωνα με αυτά που γράφει η  Audi. 

1 hour ago, NikosKallithea said:

Κανενα 300αρι χιλ χιλιόμετρα πρέπει να εχει το αυτοκίνητο 😁

Αν κατάφεραν με τόσα χιλιόμετρα να διατηρήσουν το σαλόνι του αυτοκινήτου έτσι όπως είναι πραγματικά μπράβο τους. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Κανενα 300αρι χιλ χιλιόμετρα πρέπει να εχει το αυτοκίνητο 😁

πρωτη φορα εχετε ακουσει ιμαντα να κοβεται πολυ πριν την διαρκεια ζωης του ? και εχετε λυσσαξει οτι το αμαξι εχει γυρισμενα χιλιομετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

δεν παίζει ρόλο για την αστοχία υλικού

και αυτό δεν επηρεάζει την εγγύηση

φυσικά δεν απασχολεί εσένα , απλά το λέω εγκυκλοπαιδικά

 

για τον ιμάντα πάντως σωστά αναφέρθηκε οτι παίζει ρόλο και πόσα χρόνια περάσαν

Λογικά είναι εκτός εγγυησης καθώς έχουν μόνο 2 χρόνια εργοστασιακή. 

Το θεμα είναι να έκαναν προσφορά καλή τη πίστη. 

 

Τα 4-5 χρόνια είναι πολύ λίγα για φθορά, τα περισοτερα για 10ετια ειναι

 

 

Αν το κυνηγούσες πάντως πιστεύω οτι θα έβγαζες άκρη από την αντιπροσωπία για οικονομική τιμη. Εφόσον έχεις την εγγύηση από τη μάντρα είναι μια χαρά. 

Για αυτό και δεν αγοράζουμε από άγνωστους ιδιώτες αλλά βρίσκουμε έμπιστος εμπόρους. 

Όσα αυτοκίνητα έχω πάρει από μάντρα δεν είχαν κανένα θέμα. Από ιδιώτη σε πρόσφατη αγορά μου το άφησε με καμένο δυναμό και εξαφανίστηκε. Μικρό κόστος αλλά ταλαιπωρία και πραγματικά @@ικη συμπεριφορά. 

,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Λογικά είναι εκτός εγγυησης καθώς έχουν μόνο 2 χρόνια εργοστασιακή. 

Το θεμα είναι να έκαναν προσφορά καλή τη πίστη. 

έχει υποχρεωτική εγγύηση απο το μαντρά , η "καλή πίστη" αφορά το μαντρά ουσιαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...