Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 18/01/2024 at 11:01, jmmys said:

Αν την είχα δει την ταινία,επιτρέπεται να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου;Ή μόνο θετικά σχόλια επιτρέπονται;

Σε αλλα θέματα όπου σχολιάζονται ταινίες,υπάρχουν τα πάντα από σχόλια,για το τρειλερ,το σκηνοθέτη,για άλλες δουλειές των ηθοποιών,και και και.Βλεπε Maverick,Indiana Jones κλπ.Εκει κανένα πρόβλημα.Εδω μην εκφράσουμε αρνητική άποψη.

Μια γνώμη χωρίς τεκμηρίωση, ειδικά μπαίνοντας στον κόπο να απαντάς κ να ξαναπαντας οτι δεν σου άρεσε, είναι κενή, άϋλη και ανούσια. 

Καλώς την πρώτη φορά ασκεις κριτική χωρις να την δικαιολογησεις, μα να συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο; 

Είπαμε,  άλλη η γραφή μας στο δημοτικό, άλλη στο Λύκειο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2024 στις 10:03 ΜΜ, kage είπε

 

Ισχύει οτι υπάρχει μια μικρή έμπνευση απο αυτη την ιστορική ταινία.

Βέβαια, αυτό βγήκε στη φόρα απο σινεφίλ και κριτικούς κινηματογράφου, και όχι για να κατηγορήσουν τη ταινία αλλά περισσότερο για να δωθούν τα ευσημα για την έμπνευση που πήρε. Ωστόσο οι περισσότεροι βάζουν 1-2 σκηνές απο το Metropolis για να δειξουν οτι ειναι αντιγραφή, ενω στη πραγματικότητα...καμια μα καμία μα καμία ομως σχέση :P :P 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 😛

Όσο μικρή έμπνευση έχει κ ο παπακαλιατης στις ταινίες του...

Όποιος θέλει να δώσει credits το λέει στην ταινία ,το λεει σε συνεντευξη δεν περιμένει να τον ξεμπροστιασουν γ αντιγραφες..οκ τις δεχόμαστε κ αυτές αλλά όχι να παρουσιάζονται σαν alternative new era ,σκηνοθέτες οσκαρικοι σκηνοθετες ..15 λεπτά metropolis ,μισή ωρα  οι σκηνές σε κρεβάτια κ  μπορντέλο ...κούρασε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ισχύει οτι υπάρχει μια μικρή έμπνευση απο αυτη την ιστορική ταινία.

Βέβαια, αυτό βγήκε στη φόρα απο σινεφίλ και κριτικούς κινηματογράφου, και όχι για να κατηγορήσουν τη ταινία αλλά περισσότερο για να δωθούν τα ευσημα για την έμπνευση που πήρε. Ωστόσο οι περισσότεροι βάζουν 1-2 σκηνές απο το Metropolis για να δειξουν οτι ειναι αντιγραφή, ενω στη πραγματικότητα...καμια μα καμία μα καμία ομως σχέση :P :P 

 

Θα συμφωνήσω... δεν μιλάμε για καμιά άγνωστη ταινία αλλά για ένα από τα σημαντικότερα έργα στην ιστορία του κινηματογράφου που διδάσκεται σε όλα τα σχετικά μαθήματα. ΟΚ, αν δεν έχεις μεγάλη επαφή με τον χώρο μπορεί να θεωρήσεις ότι ο Λάνθιμος πήγε να σε ξεγελάσει ξεθάβοντας κάποια άγνωστη, ξεχασμένη ταινία, αλλά οποιοσδήποτε σινεφίλ (ειδικά αν είναι επαγγελματίας κριτικός) μπορεί να εντοπίσει εύκολα τις αναφορές.

Το επιχείρημα της αντιγραφής θα μπορούσε να σταθεί περισσότερο στην περίπτωση του Κυνόδοντα, και τις ομοιότητές του με το μεξικάνικο Κάστρο της Αγνότητας, που ήταν άγνωστο, αλλά το Μετρόπολις είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Είναι σαν να κατηγορήσουμε την Μπάρμπι ότι προσπάθησε να ξεγελάσει τον κόσμο αντιγράφοντας τη σκηνή από την Οδύσσεια του Κιούμπρικ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gsarig said:

Είναι σαν να κατηγορήσουμε την Μπάρμπι ότι προσπάθησε να ξεγελάσει τον κόσμο αντιγράφοντας τη σκηνή από την Οδύσσεια του Κιούμπρικ. 

Χα, χα. Οι περισσότεροι δεν έχουν δει καν το space odyssey αλλά ξέρουν ότι είναι homage σε τόσα που έχει παιχτεί αυτή η σκηνή. Αλλά η αλήθεια είναι ότι μπορείς να βρείς ομοιότητές με το Metropolis σχεδόν παντού, δεν το βλέπω σαν ripoff ούτε homage πάντως, απλά οι σκηνές είναι τόσο γενικές που δεν μπορείς να αποφύγεις ομοιότητές. Κι αν ο τύπος έψαχνε με το μικροσκόπιο και έχει μόνο 20 δευτερόλεπτα, ανάξιο λόγου, το συνηθισμένο clickbait.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kage είπε

 15 λεπτά metropolis ,μισή ωρα  οι σκηνές σε κρεβάτια κ  μπορντέλο ...κούρασε..

Είδαμε την ίδια ταινία?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 7:20 ΜΜ, seithan είπε

Μια γνώμη χωρίς τεκμηρίωση, ειδικά μπαίνοντας στον κόπο να απαντάς κ να ξαναπαντας οτι δεν σου άρεσε, είναι κενή, άϋλη και ανούσια. 

Καλώς την πρώτη φορά ασκεις κριτική χωρις να την δικαιολογησεις, μα να συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο; 

Είπαμε,  άλλη η γραφή μας στο δημοτικό, άλλη στο Λύκειο κ.ο.κ.

Τελικά την είδα από περιέργεια στο Vodafone tv.
Δεν μου άρεσε καθόλου.Ηλιθιουργημα επικών διαστάσεων.Προσωπικη άποψη.Αν και ο Dafoe είναι από τους αγαπημενους μου ηθοποιους.Στη γυναίκα μου ψιλοάρεσε.Αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Τωρα εσύ έπρεπε να πετάξεις και την προσωπική ειρωνία με τα σχολεία,δεν μπορούσες αλλιώς.Αν δεν μας αρέσει η άποψη του άλλου,αρχίζουμε τις ειρωνείες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 11:01 ΠΜ, jmmys είπε

Σε αλλα θέματα όπου σχολιάζονται ταινίες,υπάρχουν τα πάντα από σχόλια,για το τρειλερ,το σκηνοθέτη,για άλλες δουλειές των ηθοποιών,και και και.Βλεπε Maverick,Indiana Jones κλπ.Εκει κανένα πρόβλημα.Εδω μην εκφράσουμε αρνητική άποψη.

@jmmys απαντω στο απο πάνω με παράθεση αυτο το σχόλιο σου.

Ειδικα στο θέμα του Indiana Jones, έγινε ολοκληρη συζητηση για το πως κριτικάρονται ταινίες και το πως κάποιοι (που προσωπικά τους θεωρω άσχετους) youtubers, επηρεάζουν αρνητικά ή θετικά τον κόσμο. 

Spoiler

Το να σχολιάσεις ένα τρέιλερ, είναι θεμιτό. Το ειδες, λες τη γνωμη σου. Αν δε το έχεις δει, με ποιο τροπο ακριβως θα το σχολιάσεις? Α το ειδε ο τάδε, έγραψε ή ειπε κάτι, άρα αυτο ισχύει! Ε δεν ισχύει και έχει αποδειχθεί εκατοντάδες φορές.

Εδω επαγγελματίες κριτικοί θεαμάτων, αξιόπιστοι και αξιόλογοι άνθρωποι του κινηματογράφου, με χρόνια στο συγκεκριμένο πεδίο και δε γινεται να ειναι πάντα σωστοί. Και ο λόγος ειναι οτι αυτο που βλέπει ο τάδε σαν κακό, για εσένα μπορει να ειναι καλό. Η κριτική ειναι υποκειμενική.

Και οπως έχουμε γράψει δεκάδες φορές, αν το διαδικτυο ηταν τοσο διαδομένο οσο τωρα, οταν βγηκε η καλυτερη τριλογία στην ιστορια του κινηματογράφου, ειναι πολύ πιθανο να ειχε θαφτει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

αυτο που βλέπει ο τάδε σαν κακό, για εσένα μπορει να ειναι καλό. Η κριτική ειναι υποκειμενική.

Δεν είναι έτσι. Έχει σημασία ποιος κρίνει. Για εμένα μπορεί να είναι κάτι καλό αλλά εγώ μπορεί να είμαι άσχετος. Θέλει κεραίες, παιδεία και τριβή για να αγαπήσεις το καλό.

Το ότι είναι υποκειμενική η κριτική δεν σημαίνει ότι έχει αξία η κριτική οποιουδήποτε. Υπάρχει άπειρη κακογουστιά, ασχετοσύνη και δηθενιλίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SalemsLot είπε

Δεν είναι έτσι. Έχει σημασία ποιος κρίνει. Για εμένα μπορεί να είναι κάτι καλό αλλά εγώ μπορεί να είμαι άσχετος. Θέλει κεραίες, παιδεία και τριβή για να αγαπήσεις το καλό.

Το ότι είναι υποκειμενική η κριτική δεν σημαίνει ότι έχει αξία η κριτική οποιουδήποτε. Υπάρχει άπειρη κακογουστιά, ασχετοσύνη και δηθενιλίκι. 

Εν μέρει έχει. 

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. 

Αν κάποιος κάτω των 30 δει ταινία του Ερον Φλυν, το πιθανότερο είναι να αρχίσει και να γελάει λόγω των εφέ, των κλισέ της εποχής κτλ. Για εμένα θα είναι αριστούργημα πάντα.

Ο κριτικός είναι άνθρωπος, έχει και αυτός τα γούστα του. Ο αντικειμενικός κριτικός προσπαθει πάντα να βρει το θετικό σε ένα μέτριο θέαμα και φυσικά το αρνητικό σε ένα άριστο θέαμα. Πρέπει να το δει από πολλές ματιές. Δεν είναι όλοι έτσι όμως.

Εμένα πχ μου άρεσαν και οι 3 σεζόν του Witcher. Σε όσους έπαιζαν το παιχνίδι δεν άρεσαν. Μου άρεσε η 7η σεζόν του got. Σε πολλούς δε άρεσε. Είναι και θέμα ματιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Σου αρεσε που ο φουκαρας ο Geralt ειχε γινει κομπαρσος στη σειρα του για να εχουν το girlboss ε ; βιτσια ειναι αυτα .....

Ναι μου άρεσε διότι δεν έχω ιδέα τι παίζει στο παιχνίδι και ποιος είναι ο ρόλος εκει. Και όπως έχω εξηγήσει και στο ανάλογο τοπικ, μου αρέσει αυτό που βλέπω όχι αυτό που συγκρίνουν άλλοι. 

Και γενικά πάντα μα πάντα η κριτική θα γίνεται σε αυτό που βλέπω όχι σε αυτό που θα ήθελα να βλέπω επειδή το είδα άλλου διαφορετικά ή επειδή βασίζεται στο τάδε βιβλίο. 

Πάνω απ' όλα όμως, το βλέπω και έχω άποψη. Αυτό είναι το βασικότερο.

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις ιδεα ποιος ειναι ο βασικος πρωταγωνιστης  που σφαζει τα τερατα ? Και οτι η sorceress της ιστοριας δεν ειναι η μαυρη που εχουν χωσει με το ζορι ? Αντε γεια και μπαστα πια με τη woke προπαγανδα ..... Back to Λανθιμος και το poor things που καβαλαει ελαφρως το ρευμα τωρα :devil: * Δε λεω οτι η ταινια ηταν κακη  η οτι δε μου αρεσε το cast θα δω και την επομενη και μονο για Dafoe και Stone ....** O Δανικας ειχε προσωπικα μαζι του να τον θαβει εται ? :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...