Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Glikos είπε

Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν 'ειδικοί' ταινιών και γενικά κριτικοί, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν τους παίρνω σοβαρά

Αυτό ακριβώς,όπως και στη μουσική.Εκφραζουν τις προσωπικές,υποκειμενικές τους απόψεις.Δεκτό.

Τώρα για τα διάφορα βραβεία που δίνονται,παίζουν πολλά από πίσω.Κατανοητό φαντάζομαι.

Η ουσία είναι η ψυχαγωγία.Ο καθένας βλέπει ταινίες που του αρέσουν,ακούει μουσική που του αρέσει,φοράει ρούχα που του αρέσουν.Αν είναι να βλέπουμε,να ακούμε και να φοράμε με βάση τι θέλουν άλλοι τότε υπάρχει πρόβλημα.Γινομαστε πρόβατα.

Αλλά ακόμα και έτσι,δικαίωμα τους.Θυμαμαι φίλη μου που φορούσε μπότες UGG,της λέω σου αρέσουν αυτές,μου λέει όχι,αλλά τις βάζω επειδή είναι της μόδας.Και πρέπει να μου αρέσουν,αλλιώς θα με σταμπαρουν ασχετη με μόδα.

Καντε τώρα τον συνδυασμό με τον Λανθιμο.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, jmmys είπε

Αυτό ακριβώς,όπως και στη μουσική.Εκφραζουν τις προσωπικές,υποκειμενικές τους απόψεις.Δεκτό.

Τώρα για τα διάφορα βραβεία που δίνονται,παίζουν πολλά από πίσω.Κατανοητό φαντάζομαι.

Η ουσία είναι η ψυχαγωγία.Ο καθένας βλέπει ταινίες που του αρέσουν,ακούει μουσική που του αρέσει,φοράει ρούχα που του αρέσουν.Αν είναι να βλέπουμε,να ακούμε και να φοράμε με βάση τι θέλουν άλλοι τότε υπάρχει πρόβλημα.Γινομαστε πρόβατα.

Αλλά ακόμα και έτσι,δικαίωμα τους.Θυμαμαι φίλη μου που φορούσε μπότες UGG,της λέω σου αρέσουν αυτές,μου λέει όχι,αλλά τις βάζω επειδή είναι της μόδας.Και πρέπει να μου αρέσουν,αλλιώς θα με σταμπαρουν ασχετη με μόδα.

Καντε τώρα τον συνδυασμό με τον Λανθιμο.

Σαφώς ο καθένας βλέπει/ακούει/φοράει/κλπ αυτό που θέλει, είναι θέμα προσωπικού γούστου. Υπάρχουν βέβαια και τα άτομα που αναφέρεις. Γενικά οι κριτικοί/ειδικοί για διάφορους λόγους θεωρώ δεν είναι τόσο αμερόληπτοι όσο θα έπρεπε συν ότι υπάρχει και ο υποκειμενικός παράγοντας στην μέση. Οπότε ο καθένας βλέπει και κρίνει με τα δικά του κριτήρια.

Παρόλα αυτά μπορεί πχ μια ταινία/σειρά να έχει επιτυχία και να είναι στημένη καλά όπως σκηνοθεσία, τεχνικό κομμάτι κλπ και σε κάποιον να μην του αρέσει για διάφορους λόγους αλλά θα την εκτιμήσει. Δεν αναφέρομαι σε ταινίες του στυλ ''Sharknado'' όπου εκεί καταντάει παρωδία. Το ίδιο ισχύει και για την μουσική.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό είπα από την αρχή,σε τέτοια θέματα όλα είναι υποκειμενικά.Οι κριτικοί είναι ο κόσμος.Οχι μεμονωμένα άτομα.Απλά να έχουν δική τους άποψη και να μην είναι πρόβατα.Παλιά χωρίς το διαδίκτυο ήταν πιο ελεύθερα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το να ακολουθείς άβουλα μια τάση/μόδα είναι ανούσιο. Στις ταινίες θεωρώ πρέπει να τις φιλτράρεις ο ίδιος και να κρίνεις ανάλογα. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές ταινίες υπερεκτιμημένες/σκουπίδια που βγαίνουν με την σέσουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή ταινια,πολύ ωραία φωτογραφία κ κουστούμια και πολύ καλές ερμηνείες από Νταφοε,Στοουν και τον Ερωτιαρη.Δεν την θεωρώ πάντως το πικ του Λάνθιμου (προσωπικη γνώμη),που είναι ο Κυνοδοντας και το εξαιρετικό ελάφι.Επισης το σκηνικό του πλοίου με τους φτωχούς από κάτω μου έφερε στο μυαλό το Platform.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, jmmys said:

Γιαυτό είπα από την αρχή,σε τέτοια θέματα όλα είναι υποκειμενικά.Οι κριτικοί είναι ο κόσμος.Οχι μεμονωμένα άτομα.Απλά να έχουν δική τους άποψη και να μην είναι πρόβατα.Παλιά χωρίς το διαδίκτυο ήταν πιο ελεύθερα πιστεύω.

Ποτέ δεν ήταν πιο ελεύθερα. Απλώς παλιά η γνώμη σου δεν θα είχε κανένα βάρος γιατί θα την έλεγες στην καφετέρια με τους φίλους σου και κανείς δεν θα έδινε σημασία όπως τώρα γράφεις σε ένα φόρουμ και μιλάς με πολύ κόσμο. Παλιά όσοι είχαν γνώμη, άποψη για να ακουστούν έπρεπε να μιλήσουν σε τηλεόραση, ραδιόφωνο, να γράψουν σε εφημερίδες κτλ. πράγμα δηλαδή πολύ πιο δύσκολο και για τον απλό τον κόσμο σχεδόν ακατόρθωτο ενώ τώρα όποιος θέλει εκφράζει ελεύθερα την άποψη του παντού και αυτό είναι το πρόβλημα, ότι όταν εκφράζεις άποψη για κάτι πρέπει να έχεις τις απαραίτητες γνώσεις να στηρίξεις την άποψη σου. 

Το να πεις (δεν αναφέρομαι σε 'σενα συγκεκριμένα) ότι αυτή η ταινία είναι βλακεία ή αυτή είναι αριστούργημα χωρίς να δώσεις τον λόγο που χαρακτηρίζεις ένα έργο έτσι δεν αποτελεί άποψη.

Όπως το άρθρο που ανέφεραν πιο πάνω με έναν που δεν έχει δει την ταινία και απλώς την "κράζει", όχι γιατί θέλει να πει μια εμπεριστατωμένη άποψη αλλά για να "δειχθεί" και να πάει δήθεν κόντρα στο ρεύμα, αυτού του είδους οι "απόψεις" δεν συμβάλουν σε κάτι παρά μόνο να δώσουν την αυτοικανοποιηση σε αυτόν που το γράφει.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν παιζουν ρολο μονο τα βραβεια αλλα γενικοτερα η εκτιμηση απο το κοινο και τη ευρυτερη σκηνη/κριτικους κλπ.

Πολλες φορες τα βραβεια επηρεαζονται απο την θεματολογια. Πιο ευκολα παιρνει οσκαρ ταινια για το ολοκαυτωμα...για κοινωνικα δικαιωματα... ταινιες με μειονοτητες/αναπηριες κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 16/01/2024 at 21:07, CheOnWeb said:

Τα ζώα είναι αληθινά και έχει γίνει composition για να ενωθούν. Oι ουρανοί, που είναι led screen, ήταν επιλογή του να είναι έτσι. Αν ήθελε φυσικό φως δεν το τραβούσε σε studio. Όταν θέλει φυσικό φως, μια χαρά τα καταφέρνει, δες το The Favorite.

Δεκτό, αλλά δεν κάνει διαφορά στα μάτια μου.

Όταν είπα CGI (που δεν έκατσα να το ψάξω ιδιαίτερα τι τεχνικές ακολούθησε, σε μια συνέντευξή του είδα που ανέφερε CGI και το είπα), εννοούσα ότι σε πολλά σημεία της είναι μια «στουντιακή» ταινία. Ξέρω γιατί το έκανε, καταλαβαίνω επίσης ότι μπορεί να είχε περιορισμένο budget (που και πάλι δεν συμφωνώ - αν είναι να μην μπορείς να το κάνεις τέλειο, μην το κάνεις καν), αλλά εμένα προσωπικά είναι κάτι που με χάλασε και που του αφαίρεσε πόντους από τη σκηνοθετική του προσπάθεια.

Δεν λέω ότι είναι κακή ταινία, δεν λέω ότι είναι κακός σκηνοθέτης, το μόνο που λέω είναι ότι θα μπορούσε και καλύτερα.

----------------

Και κάτι ακόμα, πάνω στο γιατί η ταινία έγινε mainstream, αν και είναι σινεφίλ:

Ο Λάνθιμος έχει καταφέρει με έναν ιδιαίτερο, δικό του τρόπο να προβλέπει το μέλλον των ταινιών (και όχι μόνο). Δεν θα αναφέρω τις παλιότερες ταινίες του και πως υλοποιήθηκε αυτό που λέω, γιατί είναι off-topic και χρειάζεται υπερανάλυση, αλλά σε ότι αφορά το Poor Things προβλέπω ότι στο κοντινό μέλλον (αν όχι στο άμεσο, τότε σε δυο-τρία χρόνια) το Hollywood θα απαλλαγεί  από το συντηρητισμό και τα σύνδρομα που το διακατέχουν τώρα και θα πάει σε πιο φιλελεύθερες κινηματογραφήσεις. Στην meta-metoo εποχή θα κοπούν μαχαίρι αυτά τα «δεν γυρίζω ερωτικές σκηνές με άνδρες σκηνοθέτες» και θα υπάρξει στροφή σε πιο νορμάλ φιλμογραφίες που βλέπαμε στα 90's και στα 00's με το σεξάκι τους και τα όλα τους.

Ε δεν είναι και λίγο να είσαι ο πρώτος σκηνοθέτης που έσπασε το ταμπού σε τέτοιες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

που και πάλι δεν συμφωνώ - αν είναι να μην μπορείς να το κάνεις τέλειο, μην το κάνεις καν

Καλημέρα dude… αν θέτει καποιος αυτό το ζήτημα, τότε οφείλει να ορίσει και το τι ειναι το  «τέλειο»  στην τέχνη… Κάτι που αν  προσπαθήσεις να κάνεις, θα δεις ότι ειναι ανέφικτο και συνήθως καταλήγει στο «τι ειναι τέλειο κατά τον Malthador», κατι που ειναι άτοπο προφανως… (στη θέση του Malthador βέβαια μπαίνει η υποκειμενική αντίληψη όποιου έχει αυτη την άποψη). 

Συν τοις άλλοις, και δεδομένων των περιορισμών στο budget που υπάρχει σε καθε ταινία, κάθε μία βγαίνει με  περιορισμούς κατι το οποίο σημαίνει ότι ποτε δεν βγαίνει «τέλεια». Συνεπώς, καλύτερα να μην έβγαινε καθολου βάση της άποψης σου; Ή αυτό (να μην βγάζει κατι αν δεν ειναι τέλειο), εννοείς ότι πρέπει να ισχύει μόνο για τον Λάνθιμο για κάποιο λογο;

Δεν χρειάζεται να μπω στην διαδικασία να αναφέρω αριστουργήματα που θα ειχαμε χάσει αν ίσχυε αυτό το σκεπτικό. (πάντα μιλώντας για τέχνη και οχι για τεχνικές κατασκευές κλπ)

————

Σχετικα με το Good Things, θα την δω αύριο, πάντως μου έχει κινήσει το ενδιαφερον, οσο και αν δεν απόλαυσα τις προηγουμενεσ του σκηνοθέτη, ίσως να μου αρεσει αυτη, φαίνεται κατι το διαφορετικό… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Malthador said:

Όταν είπα CGI (που δεν έκατσα να το ψάξω ιδιαίτερα τι τεχνικές ακολούθησε, σε μια συνέντευξή του είδα που ανέφερε CGI και το είπα), εννοούσα ότι σε πολλά σημεία της είναι μια «στουντιακή» ταινία. Ξέρω γιατί το έκανε, καταλαβαίνω επίσης ότι μπορεί να είχε περιορισμένο budget (που και πάλι δεν συμφωνώ - αν είναι να μην μπορείς να το κάνεις τέλειο, μην το κάνεις καν), αλλά εμένα προσωπικά είναι κάτι που με χάλασε και που του αφαίρεσε πόντους από τη σκηνοθετική του προσπάθεια.

Όλη, εκτός απ' τις σκηνές στο ποτάμι, είναι στουντιακή ταινία. Ήταν επιλογή όμως, πρόβλημα budget δεν είχε.
Τέλειο δεν υπάρχει στην τέχνη και αν είναι αυτός ο στόχος τα περισσότερα έργα δεν θα είχαν γίνει ποτέ. Εχθρός του καλού, το καλύτερο. Το να μην σου αρέσει όμως είναι απολύτως σεβαστό.

3 hours ago, Malthador said:

Δεν θα αναφέρω τις παλιότερες ταινίες του και πως υλοποιήθηκε αυτό που λέω, γιατί είναι off-topic και χρειάζεται υπερανάλυση, αλλά σε ότι αφορά το Poor Things προβλέπω ότι στο κοντινό μέλλον (αν όχι στο άμεσο, τότε σε δυο-τρία χρόνια) το Hollywood θα απαλλαγεί  από το συντηρητισμό και τα σύνδρομα που το διακατέχουν τώρα και θα πάει σε πιο φιλελεύθερες κινηματογραφήσεις.

Μακάρι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο το poor things. η πιο δουλεμενη ταινια του Λανθιμου. Σε ολες τις κατηγοριες (ερμηνείες, φωτογραφία/καδραρισματα, μονταζ, κοστουμια, μουσικη κλπ.) επεσε πολλη δουλεια και αυτο φαινεται στο τελικο αποτελεσμα.

επισης, εξαιρετικος συνδυασμος κωμικων στοιχείων με κοινωνική κριτικη. Μαζι με το Barbie, δειχνουν (σε οσους θελουν να δουν), το ποσο παρωχυμενο ειναι πλεον το πατριαρχικο μοντελο στην κοινωνία. 

Για να κανω και μια προσωπικη αποτιμηση στα εργα του Λανθιμου:

Εξαιρετικα:
- Κυνόδοντας
- Αστακός
- Poor Things

Καλές ταινίες:
- Η ευνοούμενη

Αδιάφορες / δεν μου άφησαν κάτι:
- Αλπεις
- Ο θανατος του ιερού ελαφιού

Το "Κινέτα" δεν το εχω δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...