Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα την ταινία με πολύ προσοχή και η προσωπική μου άποψή είναι η παρακάτω:  Η ταινία είναι τελείως υπερβολική σε όλα της από την σκηνοθεσία μέχρι το σενάριο, τα κουστούμια της και το σεξ. Η ερμηνεία της Έμα Στόουν είναι ότι ποιο τολμηρό έχω δει σε όλη μου την ζωή καθώς δεν πρόκειται για ταινία πορνό αλλά για mainstream και η Στόουν καλείτε να ανταπεξέλθει σε αυτές τις προκλήσεις με εντελώς πρωτότυπη προσέγγιση. Προσωπικά μου άρεσε αυτή η μπαρόκ αισθητική καθώς δένει με το φανταστικό σενάριο αλλά το μεγάλο ερώτημα μετά το τέλος της ταινίας είναι το εξής: 

 

Spoiler

Χρειαζότανε τόσο σεξ στην ταινία ο Λάνθιμος προκειμένου να προσεγγίσει την βασική ιδέα της ταινίας που είναι η επαν-ανακάλυψη της ενήλικης ζωής από μια γυναίκα με το  μυαλό ενός παιδιού; Η απάντησή μου είναι όχι. Η ταινία επικεντρώνεται επίτηδες από ένα σημείο και μετά κυρίως στο θέμα του σεξ,  όχι τόσο όσον αφορά το χρόνο αλλά την ένταση των σκηνών, ενώ απουσιάζει εντελώς το θέμα της μητρότητας, ο ρόλος της μητέρας, αλλά και ένα σωρό άλλες εκφάνσεις από την ζωή μιας γυναίκας. Ο Λάνθιμος επικεντρώνεται συνειδητά στο σεξ προκειμένου να προκαλέσει και η ταινία γίνεται πολλές φορές λάγνα σε βαθμό πορνογραφίας σε σημείο που ο θεατής είναι αδύνατον να μείνει αμέτοχος σε αυτή την πρόκληση. Αυτό κατά την γνώμη μου ξεπερνάει το σημείο της τέχνης και περνάει στον χώρο της πορνογραφίας καθώς το γυμνό και το σεξ δεν χρησιμοποιείτε λειτουργικά προκειμένου να υποστηρίξει την κεντρική ιδέα του σεναρίου ή του χαρακτήρα αλλά απλά για να προκαλέσει. Από την άλλη ο χρόνος των ερωτικών σκηνών όπως είπα και παραπάνω δεν είναι τόσο μεγάλος για να πεις την ταινία πορνογραφική.

Σε τελική ανάλυση ο Λάνθιμος πέτυχε αυτό που ήθελε, να προκαλέσει και να χρησιμοποιήσει το σεξ προκειμένου να αναδείξει την ταινία του και είναι τυχερός που βρέθηκε μια πρωταγωνίστρια  της κλάσης της Στόουν να υποστηρίξει την υπερφίαλη ερωτική του φαντασίωση.  Σαν ταινία είναι καλή ταινία αλλά το πολύ γυμνό και το πολύ σεξ την κατατάσσουν κατευθείαν σαν ειδική ταινία για καθαρά ενήλικο κοινό, και πιστεύω πως αυτό της κάνει στην πραγματικότητα ζημιά καθώς την στιγματίζει στην συνείδηση των θεατών με αποτέλεσμα να παραβλέψουν σε μεγάλο βαθμό τις άλλες αρετές της ταινίας. Από εκεί και πέρα βέβαια αν η ταινία σηκώσει 4 - 5 όσκαρ τότε ποιος δίνει σημασία στο τι λέω εγώ ή οι θεατές. 

 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το είδα χθες και μπορώ να πω ότι πέρασα καλά. Μου άρεσαν οι ερμηνείες με την Στόουν να ξεχωρίζει αν και, οκ, ήταν αρκετά αβανταδόρικος ο ρόλος. Είναι μια ταινία που σίγουρα θα θυμάμαι αλλά μου φάνηκε λίγο απλοϊκός ο τρόπος που ήθελε να περάσει τα μηνύματα. Στα έδινε όλα στο πιάτο.

Επίσης τη βρήκα λίγο φορτωμένη. Αν ήταν τραγούδι θα έλεγα ότι είναι overproduced δεν ξέρω πώς να το περιγράψω.

Γενικά θα έλεγα ότι είναι μια τίμια ταινία αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τον χαμό που γίνεται. 

Η σκηνή του χορού ήταν εξαιρετική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anax111 είπε

Είδα την ταινία με πολύ προσοχή και η προσωπική μου άποψή είναι η παρακάτω:  Η ταινία είναι τελείως υπερβολική σε όλα της από την σκηνοθεσία μέχρι το σενάριο, τα κουστούμια της και το σεξ. Η ερμηνεία της Έμα Στόουν είναι ότι ποιο τολμηρό έχω δει σε όλη μου την ζωή καθώς δεν πρόκειται για ταινία πορνό αλλά για mainstream και η Στόουν καλείτε να ανταπεξέλθει σε αυτές τις προσκλήσεις με εντελώς πρωτότυπη προσέγγιση. Προσωπικά μου άρεσε αυτή η μπαρόκ αισθητική καθώς δένει με το φανταστικό σενάριο αλλά το μεγάλο ερώτημα μετά το τέλος της ταινίας είναι το εξής: 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Χρειαζότανε τόσο σεξ στην ταινία ο Λάνθιμος προκειμένου να προσεγγίσει την βασική ιδέα της ταινίας που είναι η επαν-ανακάλυψη της ενήλικης ζωής από μια γυναίκα με το  μυαλό ενός παιδιού; Η απάντησή μου είναι όχι. Η ταινία επικεντρώνεται επίτηδες από ένα σημείο και μετά κυρίως στο θέμα του σεξ,  όχι τόσο όσον αφορά το χρόνο αλλά την ένταση των σκηνών, ενώ απουσιάζει εντελώς το θέμα της μητρότητας, ο ρόλος της μητέρας, αλλά και ένα σωρό άλλες εκφάνσεις από την ζωή μιας γυναίκας. Ο Λάνθιμος επικεντρώνεται συνειδητά στο σεξ προκειμένου να προκαλέσει και η ταινία γίνεται πολλές φορές λάγνα σε βαθμό πορνογραφίας σε σημείο που ο θεατής είναι αδύνατον να μείνει αμέτοχος σε αυτή την πρόκληση. Αυτό κατά την γνώμη μου ξεπερνάει το σημείο της τέχνης και περνάει στον χώρο της πορνογραφίας καθώς το γυμνό και το σεξ δεν χρησιμοποιείτε λειτουργικά προκειμένου να υποστηρίξει την κεντρική ιδέα του σεναρίου ή του χαρακτήρα αλλά απλά για να προκαλέσει. Από την άλλη ο χρόνος των ερωτικών σκηνών όπως είπα και παραπάνω δεν είναι τόσο μεγάλος για να πεις την ταινία πορνογραφική.

Σε τελική ανάλυση ο Λάνθιμος πέτυχε αυτό που ήθελε, να προκαλέσει και να χρησιμοποιήσει το σεξ προκειμένου να αναδείξει την ταινία του και είναι τυχερός που βρέθηκε μια πρωταγωνίστρια  της κλάσης της Στόουν να υποστηρίξει την υπερφίαλη ερωτική του φαντασίωση.  Σαν ταινία είναι καλή ταινία αλλά το πολύ γυμνό και το πολύ σεξ την κατατάσσουν κατευθείαν σαν ειδική ταινία για καθαρά ενήλικο κοινό, και πιστεύω πως αυτό της κάνει στην πραγματικότητα ζημιά καθώς την στιγματίζει στην συνείδηση των θεατών με αποτέλεσμα να παραβλέψουν σε μεγάλο βαθμό τις άλλες αρετές της ταινίας. Από εκεί και πέρα βέβαια αν η ταινία σηκώσει 4 - 5 όσκαρ τότε ποιος δίνει σημασία στο τι λέω εγώ ή οι θεατές. 

 

Διάβασα κάπου την παρατήρηση ότι ήταν μια ταινία με πολύ σεξ αλλά η οποία ήταν αρκετά όχι σέξι, κάτι που την κάνει μη-πορνογραφική. Την βρήκα πετυχημένη παρατήρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cubilone είπε

Διάβασα κάπου την παρατήρηση ότι ήταν μια ταινία με πολύ σεξ αλλά η οποία ήταν αρκετά όχι σέξι, κάτι που την κάνει μη-πορνογραφική. Την βρήκα πετυχημένη παρατήρηση.

Αυτή είναι πάνω κάτω και η δική μου άποψη. Η ταινία έχει μεν πορνογραφικές σκηνές αλλά δεν είναι πορνογραφική. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θεωρώ ότι τελικά το πολύ σεξ της κάνει ζημιά. Με τις μισές σκηνές γυμνού και σεξ θα μπορούσε κάλλιστα να κερδίσει πολύ περισσότερο κοινό χωρίς να χάσει τίποτα από όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι σκηνές σεξ είναι επιπέδου Nymphomaniac (που εκεί είχαν κάποιο νόημα οι σκηνές για  το γενικότερο μήνυμα που ήθελαν να περάσουν οι δύο ταινίες) η του κλασσικού σεξ που βλέπουμε πια σε οποιαδήποτε ταινία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Waiss said:

Oι σκηνές σεξ είναι επιπέδου Nymphomaniac (που εκεί είχαν κάποιο νόημα οι σκηνές για  το γενικότερο μήνυμα που ήθελαν να περάσουν οι δύο ταινίες) η του κλασσικού σεξ που βλέπουμε πια σε οποιαδήποτε ταινία; 

Mια μεσαια κατασταση θα ελεγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 12:57 ΠΜ, anax111 είπε

Είδα την ταινία με πολύ προσοχή και η προσωπική μου άποψή είναι η παρακάτω:  Η ταινία είναι τελείως υπερβολική σε όλα της από την σκηνοθεσία μέχρι το σενάριο, τα κουστούμια της και το σεξ. Η ερμηνεία της Έμα Στόουν είναι ότι ποιο τολμηρό έχω δει σε όλη μου την ζωή καθώς δεν πρόκειται για ταινία πορνό αλλά για mainstream και η Στόουν καλείτε να ανταπεξέλθει σε αυτές τις προκλήσεις με εντελώς πρωτότυπη προσέγγιση. Προσωπικά μου άρεσε αυτή η μπαρόκ αισθητική καθώς δένει με το φανταστικό σενάριο αλλά το μεγάλο ερώτημα μετά το τέλος της ταινίας είναι το εξής: 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Χρειαζότανε τόσο σεξ στην ταινία ο Λάνθιμος προκειμένου να προσεγγίσει την βασική ιδέα της ταινίας που είναι η επαν-ανακάλυψη της ενήλικης ζωής από μια γυναίκα με το  μυαλό ενός παιδιού; Η απάντησή μου είναι όχι. Η ταινία επικεντρώνεται επίτηδες από ένα σημείο και μετά κυρίως στο θέμα του σεξ,  όχι τόσο όσον αφορά το χρόνο αλλά την ένταση των σκηνών, ενώ απουσιάζει εντελώς το θέμα της μητρότητας, ο ρόλος της μητέρας, αλλά και ένα σωρό άλλες εκφάνσεις από την ζωή μιας γυναίκας. Ο Λάνθιμος επικεντρώνεται συνειδητά στο σεξ προκειμένου να προκαλέσει και η ταινία γίνεται πολλές φορές λάγνα σε βαθμό πορνογραφίας σε σημείο που ο θεατής είναι αδύνατον να μείνει αμέτοχος σε αυτή την πρόκληση. Αυτό κατά την γνώμη μου ξεπερνάει το σημείο της τέχνης και περνάει στον χώρο της πορνογραφίας καθώς το γυμνό και το σεξ δεν χρησιμοποιείτε λειτουργικά προκειμένου να υποστηρίξει την κεντρική ιδέα του σεναρίου ή του χαρακτήρα αλλά απλά για να προκαλέσει. Από την άλλη ο χρόνος των ερωτικών σκηνών όπως είπα και παραπάνω δεν είναι τόσο μεγάλος για να πεις την ταινία πορνογραφική.

Σε τελική ανάλυση ο Λάνθιμος πέτυχε αυτό που ήθελε, να προκαλέσει και να χρησιμοποιήσει το σεξ προκειμένου να αναδείξει την ταινία του και είναι τυχερός που βρέθηκε μια πρωταγωνίστρια  της κλάσης της Στόουν να υποστηρίξει την υπερφίαλη ερωτική του φαντασίωση.  Σαν ταινία είναι καλή ταινία αλλά το πολύ γυμνό και το πολύ σεξ την κατατάσσουν κατευθείαν σαν ειδική ταινία για καθαρά ενήλικο κοινό, και πιστεύω πως αυτό της κάνει στην πραγματικότητα ζημιά καθώς την στιγματίζει στην συνείδηση των θεατών με αποτέλεσμα να παραβλέψουν σε μεγάλο βαθμό τις άλλες αρετές της ταινίας. Από εκεί και πέρα βέβαια αν η ταινία σηκώσει 4 - 5 όσκαρ τότε ποιος δίνει σημασία στο τι λέω εγώ ή οι θεατές. 

 

Η ταινια βασιζεται σε βιβλιο του 1992 οποτε φανταζομαι οτι η σεξουαλικη αφυπνιση της πρωταγωνιστριας ειναι βασικο στοιχειο του βιβλιου, κατι το οποιο δεν μπορουσε να παραλειψει ο Λανθιμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι το σεξ είναι είναι το βασικότερο συστατικό της ζωής μας.

Νομίζω ότι η ταινία πέρασε τον δρόμο ανάμεσα στην πορνογραφία και τον πουριτανισμό με εξαιρετική επιτυχία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για όποιον δεν το έχει δει, 27 Φεβρουαρίου το περιμένουμε να βγει στις streaming πλατφόρμες. Για  Netflix δεν είπαν κάτι.

Quote

The Yorgos Lanthimos-directed absurdist comedy will be available starting Feb. 27 to buy or rent digitally at Apple TV, Prime Video and other transactional video-on-demand platforms.

https://www.hollywoodreporter.com/lifestyle/lifestyle-news/watch-stream-poor-things-online-1235822970/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα χθες. Πολύ ενδιαφέρον σενάριο, ωραίες ερμηνείες, θα μπορούσε να ήταν λίγο μικρότερη σε διάρκεια.

Δεν τρελαίνομαι με τις ταινίες του Λάνθιμου, σέβομαι όμως ότι θέλει να πει μια ιστορία με τον δικό του τρόπο και το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινία μέσα από την υπερβολή της περνάει παρά πολλά μνήματα για τις σχέσεις γονέων -παιδιών .άντρων-γυναικών και γενικότερα για τις διαπροσωπικές σχέσεις . Είναι το σεξ το όχημα για να περάσει αυτά τα μνήματα γιατί έτσι είναι προφανώς και στο βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε ο α Λανθιμος και έφτιαξε μια πανέμορφη ταινία από κάθε άποψη . Σκηνοθεσία , ερμηνείες ,μουσική , σκηνικά , φωτογραφία κοστούμια , μακιγιάζ είναι σε top επίπεδο και δένουν τόσο αρμονικά μεταξύ τους που σε καμία στιγμή δε βαριέσαι τη ταινία  αντίθετα παρακαλάς να μη τελειώσει. 

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2024 at 10:52, thomasG4 said:

Για όποιον δεν το έχει δει, 27 Φεβρουαρίου το περιμένουμε να βγει στις streaming πλατφόρμες. Για  Netflix δεν είπαν κάτι.

https://www.hollywoodreporter.com/lifestyle/lifestyle-news/watch-stream-poor-things-online-1235822970/

Και όπως ήταν αναμενόμενο κυκλοφόρησε σήμερα και στα γνωστά λημέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, Gogotsa said:

Παιδες εχω ασχημα νεα. Το poor things το εκλεισα πανω στη πρωτη και αρκετα βασανιστικη ωρα. Ειναι επικη πατατα λεμε.

Εντάξει, δεν είναι και τόσο άσχημα τα νέα - ή, μάλλον, είναι άσχημα νέα για εσένα, που δεν είδες την ταινία. 

  • Like 3
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...