Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δεν έχει φτιάξει θέμα για το Poor Things, την ταινία που ίσως και να δώσει σε Έλληνα σκηνοθέτη το όσκαρ καλύτερης ταινίας φέτος;; Τι συμβαίνει;!

Ναι, προφανώς την είδα και μου άρεσε πάρα πολύ. Κι άλλες ταινίες του Λάνθιμου είχα απολαύσει, ειδικά τον Κυνόδοντα, του οποίου το "DNA" ειδικά στον χαρακτηριστικό τρόπο ομιλίας, στο σουρεαλιστικό χιούμορ και σε κάποια μηνύματα συνεχίζουμε να βλέπουμε στο Poor Things. Εδώ έχουμε το αποκορύφωμα αυτού του αφηγηματικού και σκηνοθετικού "weird" στιλ σε μορφή παραμυθιού που πλημμυρίζει τις αισθήσεις αλλά και το μυαλό, με μπόλικη τροφή για σκέψη.

Είμαι σίγουρος ότι έχει διχάσει αυτή η ταινία αλλά θα ήθελα να τη συζητήσουμε!

 

Επεξ/σία από cubilone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cubilone είπε

Είμαι σίγουρος ότι έχει διχάσει αυτή η ταινία αλλά θα ήθελα να τη συζητήσουμε!

Από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω και από αυτά που έχω δει από κάποια trailer είναι ταινία που είτε θα λατρέψεις είτε θα σιχαθείς. Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. 

Θα την δω αν όχι σήμερα, αύριο και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, BlueBlade said:

Από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω και από αυτά που έχω δει από κάποια trailer είναι ταινία που είτε θα λατρέψεις είτε θα σιχαθείς. Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. 

Θα την δω αν όχι σήμερα, αύριο και θα επανέλθω.

Προσωπικά δεν την λάτρεψα, αλλά δεν την σιχάθηκα κιόλας. Βλέπεται πολύ ευχάριστα πάντως (σε αντίθεση με το Oppenheimer, τρεις μέρες τώρα και δεν έχω καταφέρει να το δω ολόκληρο, με έχει πάρει δυο φορές ο ύπνος).

Το σενάριο είναι έξυπνα δοσμένο και η Στόουν είναι ηθοποιάρα που δίνει την καλύτερη ερμηνεία της μέχρι τώρα καριέρας της, αλλά σκηνοθετικά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Γενικά πιστεύω ότι ο Λάνθιμος θέλει δουλειά ακόμα για να θεωρηθεί από τους τοπ σκηνοθέτες ever. Σε κάθε περίπτωση, οι έννοιες «καλός σκηνοθέτης» και «CGI» δεν μου κάθονται καλά, τουλάχιστον σε αυτό το είδος ταινιών.

Ευτυχώς έχει μάθει από τα σκηνοθετικά λάθη του παρελθόντος και έχει παρατήσει κάτι ψευτοκουλτουριάρικα off-center πλάνα. Γενικά το ότι βελτιώνεται μόνο καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Malthador said:

Σε κάθε περίπτωση, οι έννοιες «καλός σκηνοθέτης» και «CGI» δεν μου κάθονται καλά, τουλάχιστον σε αυτό το είδος ταινιών.

Το Poor Things, αν αυτό εννοείς, έχει ιδιαίτερο look αλλά στο 99% δεν έχει CGI. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, CheOnWeb said:

Το Poor Things, αν αυτό εννοείς, έχει ιδιαίτερο look αλλά στο 99% δεν έχει CGI. 

Τα ζώα, το steampunk concept και -το κυριότερο- ο ουρανός, όλα είναι CGI. Ειδικά ο ουρανός με «ενόχλησε» αρκετά, αν θέλει να θεωρηθεί κάποτε μεγάλος σκηνοθέτης θα πρέπει να χρησιμοποιεί φυσικό φως, είναι βασικός κανόνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Malthador said:

Τα ζώα, το steampunk concept και -το κυριότερο- ο ουρανός, όλα είναι CGI. Ειδικά ο ουρανός με «ενόχλησε» αρκετά, αν θέλει να θεωρηθεί κάποτε μεγάλος σκηνοθέτης θα πρέπει να χρησιμοποιεί φυσικό φως, είναι βασικός κανόνας.

Τα ζώα είναι αληθινά και έχει γίνει composition για να ενωθούν. Oι ουρανοί, που είναι led screen, ήταν επιλογή του να είναι έτσι. Αν ήθελε φυσικό φως δεν το τραβούσε σε studio. Όταν θέλει φυσικό φως, μια χαρά τα καταφέρνει, δες το The Favorite.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Τα ζώα, το steampunk concept και -το κυριότερο- ο ουρανός, όλα είναι CGI. Ειδικά ο ουρανός με «ενόχλησε» αρκετά, αν θέλει να θεωρηθεί κάποτε μεγάλος σκηνοθέτης θα πρέπει να χρησιμοποιεί φυσικό φως, είναι βασικός κανόνας.

Το CGI μου φάνηκε ότι επίτηδες έκανε μπαμ ότι ήταν CGI, όπου υπήρχε. Σαν άλλη μια σκηνοθετική άποψη για να δώσει στην παραμυθένια αισθητική.

Πρόσεξε κανείς άλλος ότι

Spoiler

δεν περάσανε ποτέ από την Αθήνα, όπως λένε ότι θα σταματήσουν στην κρουαζιέρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον κυνοδοντα και τον αστακό,που ήταν από τις πιο βαρετές και ηλίθιες ταινίες που έχω δει,είπα να δω το Trailer του poor things.Δυστηχως συνεχίζει στο ίδιο βλακωδες μοτίβο.

Παντως θέλει μπόλικο ταλέντο για να βγάζεις συνεχώς μεγαλοπρεπή ηλιθιουργήματα.Προσωπική,υποκειμενική άποψη.

Ο Dafoe είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jmmys said:

Μετά τον κυνοδοντα και τον αστακό,που ήταν από τις πιο βαρετές και ηλίθιες ταινίες

Αυτό... Κρίμα τον χαμένο χρόνο.... κουλτούρα λέει..... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Malthador είπε

Τα ζώα, το steampunk concept και -το κυριότερο- ο ουρανός, όλα είναι CGI. Ειδικά ο ουρανός με «ενόχλησε» αρκετά, αν θέλει να θεωρηθεί κάποτε μεγάλος σκηνοθέτης θα πρέπει να χρησιμοποιεί φυσικό φως, είναι βασικός κανόνας.

Το έχει πολλές φορές, δεν έχει καθόλου cgi. Σε κάποια πλάνα όπως την βάρκα συμπλήρωσαν το ίδιο υλικό στον "ουρανό" ώστε να μην φαίνονται τα φώτα του studio λόγω ευρυγώνιου φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jmmys είπε

Μετά τον κυνοδοντα και τον αστακό,που ήταν από τις πιο βαρετές και ηλίθιες ταινίες που έχω δει,είπα να δω το Trailer του poor things.Δυστηχως συνεχίζει στο ίδιο βλακωδες μοτίβο.

Παντως θέλει μπόλικο ταλέντο για να βγάζεις συνεχώς μεγαλοπρεπή ηλιθιουργήματα.Προσωπική,υποκειμενική άποψη.

Ο Dafoe είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.

Νομίζω ότι το Poor Things μπορεί να αρέσει και σε κόσμο που δεν του άρεσε το στιλ του Κυνόδοντα. Έχει στοιχεία στο ύφος και στη ραντομιά αλλά είναι πιο «ελαφριά».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου άρεσε πολύ η ταινία. Ξεχώρισα τόσο την steampunk αισθητική όσο και τη φωτογραφία με την υπερβολή χρωμάτων - δίνει ένα υπερφωτισμένο και overexposed τόνο στην, κατά τα λοιπά, μουντή βικτωριανή εποχή στην οποία διαδραματίζεται, προφανώς επίτηδες και ορθά, ταιριάζει στο ύφος της ταινίας.

Είναι προφανώς πιο mainstream από τον Κυνόδοντα και τον Αστακό αλλά διατηρεί το weirdness factor που θα περίμενα από τον Λάνθιμο - εντάξει, δεν είναι τόσο mainstream όσο το The Favourite. 

Η Emma Stone άπαιχτη, πραγματικά αποκάλυψη για τις αλλαγές ύφους του χαρακτήρα όσο προχωράει η ταινία.

 

18 hours ago, jmmys said:

Μετά τον κυνοδοντα και τον αστακό,που ήταν από τις πιο βαρετές και ηλίθιες ταινίες που έχω δει,είπα να δω το Trailer του poor things.Δυστηχως συνεχίζει στο ίδιο βλακωδες μοτίβο.

Παντως θέλει μπόλικο ταλέντο για να βγάζεις συνεχώς μεγαλοπρεπή ηλιθιουργήματα.Προσωπική,υποκειμενική άποψη.

Ο Dafoe είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.

Εντάξει, το συγκεκριμένο είναι παράδειγμα ανούσιου μηνύματος. 

Αφού δεν σου αρέσουν δύο από τις χαρακτηριστικές ταινίες του Λάνθιμου, γιατί μπήκες στο συγκεκριμένο topic; Για να μας πεις ότι δεν σου αρέσουν; Ή ότι είδες το trailer (!) του Poor Things;

Δεν σου αρέσει, καλά κάνεις, προσπέρνα 'το. Παράτα το. 

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα musical (εξαιρείται το The Rocky Horror Picture Show), δεν θα μπω σε θέμα musical για να το ανακοινώσω, κανέναν δεν ενδιαφέρει. 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, paredwse είπε

Μου άρεσε πολύ η ταινία. Ξεχώρισα τόσο την steampunk αισθητική όσο και τη φωτογραφία με την υπερβολή χρωμάτων - δίνει ένα υπερφωτισμένο και overexposed τόνο στην, κατά τα λοιπά, μουντή βικτωριανή εποχή στην οποία διαδραματίζεται, προφανώς επίτηδες και ορθά, ταιριάζει στο ύφος της ταινίας.

Είναι προφανώς πιο mainstream από τον Κυνόδοντα και τον Αστακό αλλά διατηρεί το weirdness factor που θα περίμενα από τον Λάνθιμο - εντάξει, δεν είναι τόσο mainstream όσο το The Favourite. 

Η Emma Stone άπαιχτη, πραγματικά αποκάλυψη για τις αλλαγές ύφους του χαρακτήρα όσο προχωράει η ταινία.

 

Εντάξει, το συγκεκριμένο είναι παράδειγμα ανούσιου μηνύματος. 

Αφού δεν σου αρέσουν δύο από τις χαρακτηριστικές ταινίες του Λάνθιμου, γιατί μπήκες στο συγκεκριμένο topic; Για να μας πεις ότι δεν σου αρέσουν; Ή ότι είδες το trailer (!) του Poor Things;

Δεν σου αρέσει, καλά κάνεις, προσπέρνα 'το. Παράτα το. 

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα musical (εξαιρείται το The Rocky Horror Picture Show), δεν θα μπω σε θέμα musical για να το ανακοινώσω, κανέναν δεν ενδιαφέρει. 

Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου;Επειδή δηλαδή έχω διαφορετική γνώμη από εσένα;Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει κάτι;Αλλιως να βγάζουμε το σκασμό;Σχολίασα το τρέιλερ,ναι.Πριν δω μια ταινία βλέπω το τρέιλερ,όπως όλοι φαντάζομαι.Και εδώ έχουν σχολιαστεί πολλά  τρέιλερ,θετικά και αρνητικά.

Ηθελα να δω αν θα μου αρεζε ώστε να πάω να δω τη ταινία,μπας και,επειδή έγινε τοσος ντόρος.Ε δεν μου άρεσε.Το θεωρώ έκτρωμα.Αποψη μου.Δηλαδη θα σχολιάζουμε μια ταινία μόνο αν μας άρεσε;Λογοκρισία;

 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, jmmys said:

Άρα θα γράφουμε μόνο αν κάτι μας άρεσε,αλλιώς μούγκα.

 

 

1 hour ago, jmmys said:

Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου;Επειδή δηλαδή έχω διαφορετική γνώμη από εσένα;Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει κάτι;Αλλιως να βγάζουμε το σκασμό;Σχολίασα το τρέιλερ,ναι.Πριν δω μια ταινία βλέπω το τρέιλερ,όπως όλοι φαντάζομαι.Και εδώ έχουν σχολιαστεί πολλά  τρέιλερ,θετικά και αρνητικά.

Ηθελα να δω αν θα μου αρεζε ώστε να πάω να δω τη ταινία,μπας και,επειδή έγινε τοσος ντόρος.Ε δεν μου άρεσε.Το θεωρώ έκτρωμα.Αποψη μου.Δηλαδη θα σχολιάζουμε μια ταινία μόνο αν μας άρεσε;Λογοκρισία;

 

 

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Αλλά από τη στιγμή που

α) δεν σου αρέσει ο Λάνθιμος γενικώς και

β) δεν έχεις δει την ταινία για την ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα,

δεν αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα ή την αξία του μηνύματός σου.

Εσύ μπαίνεις σε κάθε topic που ΔΕΝ σου αρέσει κάτι, για να ανακοινώσεις ότι δεν σου αρέσει; Γιατί; 

Unknown-2.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...