Προς το περιεχόμενο

Lian-Li O11 Mini


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα η υδρόψυξη και έχω πρόβλημα δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρες η τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω τους Lian Li κάτω και όχι τίποτα άλλο τους αγόρασα για να τους βάλω κάτω.

Θέλω να την βάλω μπροστά την υδρόψυξη και όχι πάνω για να δείχνουν οι ARGB ανεμιστήρες μπροστά.

IMG_20240118_142109.jpg

Αφού οι ανεμιστήρες μου περισσεύουν πειράζει να τους βάλω έτσι ;

Αν μπορώ που θα βρω βίδες σαν αυτή της φωτογραφίας; γιατί έχω τρεις και όχι οκτώ που θέλω.

IMG_20240118_142015.jpg

IMG_20240118_142036.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, filipprin είπε

Για αρχη οι σωληνες του ψυγειου πρεπει να βρισκονται στη πανω μερια του κουτιου

Πλέον το σωστό είναι κάτω για αποφυγή φυσαλίδων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα κουτιά η βάση που έχουν για τους ανεμιστήρες μπροστά έχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν προς τα πάνω η προς τα κάτω στο O11 Air Mini είναι σταθεροί.

Οι πάνω οι κάτω και ο πίσω ανεμιστήρας έχουν αυτή την δυνατότητα για τους μπροστά ποιος σκέφτηκε αυτή την εξυπνάδα.

Αν μπορούσα να μετακινήσω την υδρόψυξη δύο πόντους ποιο πάνω θα χωρούσαν οι δύο που τους πήρα για κάτω τώρα βρίσκουν οι σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου ήρθε σήμερα η υδρόψυξη και έχω πρόβλημα δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρες η τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω τους Lian Li κάτω και όχι τίποτα άλλο τους αγόρασα για να τους βάλω κάτω.

Θέλω να την βάλω μπροστά την υδρόψυξη και όχι πάνω για να δείχνουν οι ARGB ανεμιστήρες μπροστά.

IMG_20240118_142109.jpg

Αφού οι ανεμιστήρες μου περισσεύουν πειράζει να τους βάλω έτσι ;

Αν μπορώ που θα βρω βίδες σαν αυτή της φωτογραφίας; γιατί έχω τρεις και όχι οκτώ που θέλω.

IMG_20240118_142015.jpg

IMG_20240118_142036.jpg

Έτσι που έχεις βάλει τα ανεμιστηρια στην ψυκτρα δε νομίζω να έχουν και την καλύτερη απόδοση… τραβάν αέρα μέσα από το ψυγείο αντί να το φυσάνε για να πέφτει η θερμοκρασία του νερού … βάλτα ανάποδα να φυσάνε προς τα έξω …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα το aio θα το εβαζα πανω. 

Εφοσον το προβλημα σου ειναι το RGB, βγαλε τους rgb ανεμιστηρες απο το ψυγειο και βαλτους σκετους μπροστα και για το ψυγειο βαλε τους ανεμιστηρες της lianli

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Έτσι που έχεις βάλει τα ανεμιστηρια στην ψυκτρα δε νομίζω να έχουν και την καλύτερη απόδοση… τραβάν αέρα μέσα από το ψυγείο αντί να το φυσάνε για να πέφτει η θερμοκρασία του νερού … βάλτα ανάποδα να φυσάνε προς τα έξω …

Έχει μπροστά και τους ανεμιστήρες της Arctic που είναι ARGB απλά πλέον αυτοί οι δύο της Lian Li μου περισσεύουν και έλεγα να τους βάλω πάνω στην υδρόψυξη σαν push/pull

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου ήρθε σήμερα η υδρόψυξη και έχω πρόβλημα δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρες η τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω τους Lian Li κάτω και όχι τίποτα άλλο τους αγόρασα για να τους βάλω κάτω.

Θέλω να την βάλω μπροστά την υδρόψυξη και όχι πάνω για να δείχνουν οι ARGB ανεμιστήρες μπροστά.

IMG_20240118_142109.jpg

Αφού οι ανεμιστήρες μου περισσεύουν πειράζει να τους βάλω έτσι ;

Αν μπορώ που θα βρω βίδες σαν αυτή της φωτογραφίας; γιατί έχω τρεις και όχι οκτώ που θέλω.

IMG_20240118_142015.jpg

IMG_20240118_142036.jpg

Όχι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα ντους βάλεις έτσι! Θα κάνεις push/pull διάταξη στην ουσία! Μην περιμένεις τρελή διαφορά στις θερμοκρασίες βέβαια, αλλά κακό δεν θα κάνεις. Τέτοιες βίδες μπορείς να βρεις σε διάφορα καταστήματα. Απλό M3 σπείρωμα είναι, και λογικά αν είναι 25 χιλιοστά οι ανεμιστήρες με 30 χιλιοστά βίδα θα είσαι οκ. Μέτρα το μήκος αυτής της φωτογραφία καλού κακού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mandragoraSCR είπε

προσωπικα το aio θα το εβαζα πανω. 

Εφοσον το προβλημα σου ειναι το RGB, βγαλε τους rgb ανεμιστηρες απο το ψυγειο και βαλτους σκετους μπροστα και για το ψυγειο βαλε τους ανεμιστηρες της lianli

Λόγω mini itx και λόγω μικρής κάρτας σχεδόν 20 πόντοι έχω πολύ κενό μπροστά που η υδρόψυξη εκεί μου το μαζεύει το κενό ενώ αν την βάλω πάνω και μένει το κενό μπροστά και δεν μπορώ να κάνω αυτό που σου έλεγα για την κάρτα σε vertical

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Λόγω mini itx και λόγω μικρής κάρτας σχεδόν 20 πόντοι έχω πολύ κενό μπροστά που η υδρόψυξη εκεί μου το μαζεύει το κενό ενώ αν την βάλω πάνω και μένει το κενό μπροστά και δεν μπορώ να κάνω αυτό που σου έλεγα για την κάρτα σε vertical

Προσωπικά θα έκανα τρύπες να παω την ΑΙΟ δύο πόντους πάνω. Αν δν θες να επέμβεις ωστόσο κάνε αυτό που λες. Περίεργο πάντως να μην χωράνε οι ανεμιστήρες κάτω. Θα πίστευα οτι είναι υπολογισμένο απο την εταιρεία ώστε να χωράνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Προσωπικά θα έκανα τρύπες να παω την ΑΙΟ δύο πόντους πάνω. Αν δν θες να επέμβεις ωστόσο κάνε αυτό που λες. Περίεργο πάντως να μην χωράνε οι ανεμιστήρες κάτω. Θα πίστευα οτι είναι υπολογισμένο απο την εταιρεία ώστε να χωράνε

Θελει τρυπες φρεζαρισμα για να βιδωσουν οι φιδες και αντιο εγγυηση σημερα την πηρα καινουρια.

Οχι δεν χωρανε ισως να χωρανε τιποτα slim ανεμιστηρες ειναι καπως χοντροι της Lian Li

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχει μπροστά και τους ανεμιστήρες της Arctic που είναι ARGB απλά πλέον αυτοί οι δύο της Lian Li μου περισσεύουν και έλεγα να τους βάλω πάνω στην υδρόψυξη σαν push/pull

Ααα τώρα κατάλαβα … πάλι βέβαια σε τέτοιο κουτί η AIO καλό είναι να μπει πάνω για να πάρεις τα μέγιστα … εμένα στο 500dx είχε χειρότερες θερμοκρασίες με αυτή τη διάταξη … έτσι όπως τους έχεις πετάνε όλο το ζεστό αέρα πάνω στο σύστημα … 

βγαλε τους rgb από την ψυκτρα και βάλε τους άλλους και το ψυγείο στην πάνω μεριά να βγάζει ζεστό αέρα … 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Για αρχη οι σωληνες του ψυγειου πρεπει να βρισκονται στη πανω μερια του κουτιου

ΟΧΙ

 

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Πλέον το σωστό είναι κάτω για αποφυγή φυσαλίδων.

 

ΣΩΣΤΟΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βίδες βρήκα είχα αυτές.

Ξέρω άσχημο αποτέλεσμα οι νίκελ βίδες αλλά μέχρι που να πάρω κανονικές.

Γιατί ρε παιδιά η Arctic έχει μόνο δύο καλώδια που το ένα είναι για το ARGB. Δεν έπρεπε να έχει άλλο για την αντλία και άλλο για τα fan?

 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Ααα τώρα κατάλαβα … πάλι βέβαια σε τέτοιο κουτί η AIO καλό είναι να μπει πάνω για να πάρεις τα μέγιστα … εμένα στο 500dx είχε χειρότερες θερμοκρασίες με αυτή τη διάταξη … έτσι όπως τους έχεις πετάνε όλο το ζεστό αέρα πάνω στο σύστημα … 

βγαλε τους rgb από την ψυκτρα και βάλε τους άλλους και το ψυγείο στην πάνω μεριά να βγάζει ζεστό αέρα … 

Δεν νομίζω οι ανεμιστήρες του κουτιού να έχουν την ίδια απόδοση με της υδροψυξης.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχει μπροστά και τους ανεμιστήρες της Arctic που είναι ARGB απλά πλέον αυτοί οι δύο της Lian Li μου περισσεύουν και έλεγα να τους βάλω πάνω στην υδρόψυξη σαν push/pull

Εαν εχεις ανεμιστηρες κουτιου μποστα από το ψυγείο απλα τζαμπα τους εχεις. Δεν κανουν τιποτε.Φυσανε και φευγει ο αερας δεξια και αριστερα απο το ψυγείο τους.

Αυτοι του κουτιου ειναι για δημιουργια ροης αερα και δεν εχουν σχεδιαση και πτερυγια που να μπορουν να δηνιουργήσουν επαρκη πιεση αερα που θα διαπεράσει τα ψυγεία (που εχουν πυνκη διαταξη και εμποδιζουν την ελευθερη ροη).

Τζαμπα φασιαρια σου δημιουργουν τωρα ετσι (με ανεμιστηρες κουτιου μπροστα από το ψυγείο και της ΑΙΟ απο πισω.

Μονο οι ανεμιστηρες της ΑΙΟ ειναι αρκετοι.

Σιγουρα την καλυτερη και γρηγοροτερη ψυξη επιτυχνανεις οταν φυσας κρυο αερα στα ψυγεία. Λιγο χειροτερα οταν τραβας κρυο αερα μεσα απο τα ψυγεια. Ακομη χειροτερα οτα φυσας ζεστο αερα μεσα απο τα ψυγεια και ακομη ακομη χειροτερα οταν τραβας ζεστο αερα μεσα απο τα ψυγεια.

Ο ζεστος αερας του κουτιου οπως σε καθε περιπτωση παει και συγκεντρωνεται προς τα πανω. Οποτε για πιο ελευθερη ροη και απαγωγη του εσωτερικου αερα του κουτιου το αφηνουμε ελευθερο ή βαζουμε ανεμιστηρες οροφης να στελνουν εξω.

Εαν βαλεις την υδροψυξη εκει βελτιστα θα πρεπει να στελνεις απο εξω κρυο αερα στα ψυγεία προς το εσωτερικο του κουτιου οποτε θα πρεπει να βρεις μια αλλη επερκης εξοδο αερα απο το κουτι. Οσο αερα βαζεις θα πρεπει να μπορεις να τον βγαζεις αλλιως δημιουργουνται εσωτερικοι στροβιλοι που εγκλοβιζουν την θερμοτητα.

Δεν ειναι ευκολη ασκηση η σωστες ροες αερα σε ενα κουτι. Πολυπλοκη ακομη και για φυσικους.

Για την τοποθετηση ανεμιστηρων απο κατω εχεις τις επιλογες να:

Στριψεις τους σωληνες σου πριν τους ανεμιστηρες

Να βαλεις γωνιες για να τους στριψεις σωστα και να μην βρισκουν. Θελει κομιμο και σωστα ρεακορακια οποτε να στο κανει καλος τεχνιτης εαν δεν το ξερεις για να μην εχεις διαρροες. Σε συνεργειο μηχανηματων να πας που κανουν μαρτσουκια για βαρεα μηχανηματα... The best.

Να βαλεις low profile ανεμιστηρες στο δαπεδο ωστε να μην βρισκουν. Δεν χρειαζεσαι σουπερ ροη εκει

Να βαλεις ενα λιγοτερο ανεμιστηρα ξεκινοντας απο πιο μακρια. Και παλι δεν χρειαζεσαι σουπερ ροη απο εκει. Μια χαρα θα ειναι και 2 μικροτεροι. Η ροη του αερα παρασυρει και αλλο παρακειμενο αερα σε ιδια ροη.

Εαν αυτοι που βλεπω για κατω ειναι οι ανεμιστηρες της AIO τοτε μεγαλη βλακεια. Βαλτους παλι πισω στην ΑΙΟ.

 

Παρεμπιμπτωντος οντως αυτα τα sleeves ειναι ασχημα. Ειδα αλλο φιλο εδω μεσα που τα ξηλωσε και τα αντικατεστησε και εγινε ολο το κουτι πιο ομορφο. Το Προτεινω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...