Προς το περιεχόμενο

Lian-Li O11 Mini


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

Εννοείται δεν αντιλέγω και εγώ που επέλεξα το torrent το επέλεξα 1ον για τις επιδόσεις και 2ον γιατί μου αρέσει το design, βέβαια τότε δεν είχε βγει το north, ούτε και κάποια άλλα από άλλες εταιρείες.

Μάλιστα μετά έμαθα ότι η έκδοση RGB που πήρα, χάνει και 2 βαθμούς θερμοκρασίας γιατί τα RGB fan είναι πιο χοντρά και έχουν μικρότερο airflow σε σχέση με την απλή έκδοση των fans

Δεν με επηρεάζει καθόλου το +2βαθμους στην χρήση και δεν θα μου άλλαζε την γνώμη, αλλά ήταν μια πληροφορία/λεπτομέρεια που αγνοούσα και την έμαθα από μέλος εδώ.

Αν δεν ποσταρεις φωτογραφίες δεν έγινε ποτέ :)

Τουλάχιστον name them.. με αξιολόγηση, thermals, aesthetics και ευκολία built..

Αν με την d15 είχες 13900k λογικό γιατί η d15 δεν είναι σχεδιασμένη για d15, η φθηνότερη και μικρότερη u12a της έριχνε σκόνη, ψάξε tech notice αλλά και το video των gamer nexus για τo contact frame της thermalright, ασχετο μεν, αλλά με scanner δείχνουν περίπου που πατάνε οι ψήκτρες και που είναι τα pipes τους. Κάτι τέτοιο θα έγινε και στην d15 και χάνει πολύ σε επιδόσεις με 13900k

 

μη μου λες για τον φελλό tech notice 😂αυτός δεν μπορούσε να καταλάβει ακόμη γιατί έτρωγε thermal throttling με τα περισσότερα aio που τεσταρε,είναι ποσταρισμενα στην ενότητα με τα κουτιά τα περισσότερα ,μην κάθομαι να γράφω κατεβατα . Είναι γεγονός ότι το lga 1700 της noctua δεν πατάει καλά με την D15 .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

 

 

Στις AIO λενε δεν βαζεις ψυγειο κατω στις Custom βλεπω δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι αυτο;

Ειναι διαφορετικος ο τροπος λειτουργιας....Στις aio η αντλια ειναι ειτε στο μπλοκ ειτε στο ψυγειο και πρεπει να εινα σε σημειο που να μην μαζευεται εκει ο αερας.Στην λουπα η αντλια ειναι ενα ξεχωριστο εξαρτημα και συνηθως ειναι με ενσωματομενο ρεζερβουαρ ωστε να εχει παντα νερο να τραβηξει .και εδω βεβαια υπαρχουν καποιοι περιορισμοι

13 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

 

Παρεμπιπτωντως ψαχνω για minimal σε εμφανιση και οσο πιο μικρων διαστασεων κουτι που να χωραει ATX mobo και ΑΤΧ PSU με GPU στα 280mm και μονου ψυγειου AIO.

Το μοναδικο που βρηκα να μπορει να τα χωρεσει και να ειναι αρκετα compact ειναι το CoolerMaster Qube 500

Καμιά καλύτερη ιδέα κανείς? Θα το εκτιμουσα.

image.png.4e45713613e23f4d8defca576e0b1480.png

 

Κοιτα το Josbo D41,δεν ξερω αν πληροι ολα τα κριτηρια αλλα εχω αυτη την αισθηση

Ισως και το ssupd meshroom

Επεξ/σία από dalain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

AIR-FLOW ειναι η μαγικη λέξη. ΡΟΗ

Αλλα η δυναμικλη των ρευστων ειναι ολοκληρη επιστημη.

Και οι αεροδυναμιστες της F1 με τα ιδιο αντικειμενο ασχολούνται.

Τα παντα παιζουν ρολο σε ενα κλειστο κουτι.

Τον κυριότερο οι πιέσεις και πιο συγκεκριμένα η διαφορά πίεσης των σημειων εισοδου και εξόδου.

Επίσης τεραστιο ρολο παιζουν οι στροβιλισμοί τους οποίους πρεπει να συχαινομαστε διοτι αφενως καθυστερουν την ροη και αρα την ψυξη και αφετερου εγκλωβίζουν τις ροες.

Ο πρωταρχικός στοχος σε καθε συστημα ψυξης ειναι να δημιουργήσεις μια σωστη ροή αέρα απο ενα σημειο σε ενα αλλο για να εχεις ψύξη

Ο δευτερος στόχος ειναι να μεγιστοποιήσεις και την ταχύτητα αυτης της ροής κατα το δυνατόν χωρίς να αρχίσεις ομως να δημιουργείς αναταράξεις στην ροή της και στροβιλισμούς σε αυτη.

Key points. Smooth απαλες γραμμες ροης αέρα. Που σημαίνει ελαχιστοποίηση των ενδιάμεσων εμποδίων και ξεκαθαρη εισοδος και εξοδος αερα με ομαλες στροφες στην διαδρομή της. Αρα λιγοτερα καλώδια και pipes μεσα στο κουτι, καλύτερη τακτοποιηση και μεγαλύτερα κουτια.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σε καθε κουτι ειναι πολλαπλα. Κυρίως από την διαταξη των εξαρτηματων και απο το ειδος τους.

Εαν πχ βαλεις αεροξυξη κλασικα εχεις μια ροη αερα οριζοντια για την αερόψυξη η οποία ομως διασταυρώνεται με την ροή αέρα που πρεπει να ψύψει την GPU στην κλασική της θέση και ειναι απο κατω προς τα πανω. 

Η δυναμική επίσης αυτων των ροών εχει σημασία διότι εαν η μια ειναι πολύ πιο δυνατή απο την αλλη απλα την σταματάει σαν τοίχος και παυει να λειτουργει εντελώς. Οποτε και αυτοι οι ανεμιστηρες σας πρεπει να ειναι ισορροπημένοι αναμεταξύ τους αλλα και διασταυρούμενα. Οχι ιδιοι. Να δημιουργουν τις ιδιας εντασης ροες. Που θα το μετρησετε εσεις? Δυσκολο χωρις ειδικα οργανα. Ο καπνος κανει τελεια δουλεια παντως αποτυπωνοντας πληρως τις ροες σας.

Οταν βαλεις τωρα την GPU καθετα και παραλληλα στο πλαινο τζαμι τοτε δημιουργεις νεα αναγκη η ροη καθαρου φρεσκου αερα να περασει απο εκει. Εαν εχεις τζαμι αρχιζεις και εχεις προβληματα. Εαν εχεις πλαινο με τρυπες παμε σε αλλη ροη που περναει με ελευθερο αερα απο το πλαι και καταλήγει να σκαει πανω στα 4κυκλωματα των mobos που συνηθως τωρα πια φιλοξενουν εκει τους SSDs που αγωνιζονται να ψυχθουν οι καημενοι απο τον ζεστο αερα που περναει απο την GPU πρωτα.

Τα συστηματα ψυξης τωρα με υγρα θελουν τα ψυγεια τους να βλεπουν εξω και να τραβανε και αυτα αερα απο εξω προς τα μεσα. Λογο μηκους θα σου πιασουν απο μια εως δυο πληρες πλευρες. Και εκει αρχιζει το προβλημα γιατι την αλλη πλευρα την εχει πιασει η mobo και δεν περισευει και πολυ χωρος για να βγάλεις τον αερα που θα βαζεις στο συστημα. Ειδικα εαν θελεις και κουτι με ηχομονωση και ομορφο τζαμακι.

Η αληθεια ειναι οτι βελτιστα το κουτι θα επρεπε να ειναι μια αεροσηραγκα με κλειστα/ημικλειστα τα πλαινα της ωστε να πειτυχνανει maximum ταχυτητες αερα στο εσωτερικο της αλλα και να εχει επιπλεον το προνομιο της καλης ηχομονωνωσης.

Ο ζεστος αερας που παει πανω δημιουργει προβλημα μονο εαν εγκλωβίζεται καπου (οπου κι αν ειναι αυτο, το κατω πανω δεξια αριστερα δεν εχει νοημα). Εαν παρασυρεται απο τις ροες τοτε ειναι αυτο ακριβως που επιθυμούμε.

Οι παραμετροι της εξισωσης ειναι τοσες πολλοι και αλλαζουν τοσο τραγικα αναλογα το κουτι και τον εξοπλισμο που μονο ενα full custom made κουτι θα μπορουσε να πετυχει καλουτσικα αποτελεσματα για τον καθενα. Διοτι παραμετρος ειναι να δειχνει και το κουτι πια σαν εργο τεχνης και οπου η τεχνη μπαινει στο προσκηνιο η βελτιστη πρακτικη φευγει απο το παραθυρο. Δηλαδη εαν σου βγαλω το βελτιστα ψυχομενο κουτι η διαταξη δεν θα αρεσει στο ματι σε πολλους.

Οποτε παμε στο εντελώς υποκειμενικο θεμα οτι ο καθενας φτιαχνει ενα κουτι κατα τα γουστα του και ο στοχος ειναι να αποφυγουμε τα μεγαλα θεμελιωδη λαθη κατα το δυνατον (ή τουλαχιστον να τα ενστερνιστουμε εν γνωση μας) και εαν παρατηρήσουμε ουσιαστικο προβλημα στην ψυξη μας κοιταμε για αλλαγες και βελτιωσεις ή και για αλλαγη του κουτιου απο την αρχη.

Προσωπικα μου αρεσουν τα Minimal σε διαστασεις κουτια. Δεν εχω και χωρο για κουτια ενυδρεια. Αλλα οχι οτι ειναι το σωστο για ενα σημερινο συστημα. Η αρχικη επανασταση του PC ηταν οτι ηταν ενας compact computer. Το Shrinking εγινε πια maximizing οπως και σε ολα τα αλλα γυρω μας.

 

Παρεμπιπτωντως ψαχνω για minimal σε εμφανιση και οσο πιο μικρων διαστασεων κουτι που να χωραει ATX mobo και ΑΤΧ PSU με GPU στα 280mm και μονου ψυγειου AIO.

Το μοναδικο που βρηκα να μπορει να τα χωρεσει και να ειναι αρκετα compact ειναι το CoolerMaster Qube 500

Καμιά καλύτερη ιδέα κανείς? Θα το εκτιμουσα.

image.png.4e45713613e23f4d8defca576e0b1480.png

 

ATX mobo μόνο αυτό και το 011 air mini 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dalain είπε

Ειναι διαφορετικος ο τροπος λειτουργιας....Στις aio η αντλια ειναι ειτε στο μπλοκ ειτε στο ψυγειο και πρεπει να εινα σε σημειο που να μην μαζευεται εκει ο αερας.Στην λουπα η αντλια ειναι ενα ξεχωριστο εξαρτημα και συνηθως ειναι με ενσωματομενο ρεζερβουαρ ωστε να εχει παντα νερο να τραβηξει .και εδω βεβαια υπαρχουν καποιοι περιορισμοι

Σωστός

 

7 λεπτά πριν, dalain είπε

Κοιτα το Josbo D41,δεν ξερω αν πληροι ολα τα κριτηρια αλλα εχω αυτη την αισθηση

Ναι το εχω δει. Καλο σε διαστασεις αλλα ασχημο για τα γουστα μου και πολυ παλιακο στο συνολο.

Ειδικα αυτη η οθονη σου βγαζει τα ματια. Εαν δεν την χρειαζεσαι ειναι μπελας θα ελεγα.

Thanks anyway 

 

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ATX mobo μόνο αυτό και το 011 air mini 

Σε ΑΤΧ mobo εχει και πιο compact αλλα δεν χωρανε + ATX PSU και θελει να αλλαξω το ολοκαινουργιο PSU...

Πχ SSUPD Meshroom S V2

image.png.a9a9f7fdfdc0ed7c4171fd0b60c2a77f.png

 

Το συγκεκριμενο O11 air mini και τα αντιστοιχου τυπου ειναι πολυ φαρδια και στην πραξη πιανουν περισσοτερο χωρο σε ενα γραφειο χωρις να εχουν και λιγοτερο ογκο στον χωρο επισης. Η αναλογια διαστασεων μονο αλλαζει.

Σ ευχαριστω πολυ παντως

 

Εχω βαλει την παραγγελια του Qube 500 γιατι εχει και αυτο ελλειψη και βλεπουμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ATX mobo μόνο αυτό και το 011 air mini 

Μπορεί να μπει στο air mini μητρική atx αλλά και ανεμιστήρες πάνω κάτω όπως έχω βάλει εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA Υπαρχει και εκδοση χωρις την οθονη,αν και ειναι αποσπωμενη και μπορεις να την χρσιμοποιησεις ως εξωτερικη (εντελως πληροφοριακα αυτο μιας και το εχεις αποκλεισει γα αισθητικους λογους)

@LLLEFTERIS Ρε συ....μπηκες καθολου στο site της Lian Li να δεις specs ; 

https://lian-li.com/product/o11-air-mini/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, ICE-T said:

μη μου λες για τον φελλό tech notice 😂αυτός δεν μπορούσε να καταλάβει ακόμη γιατί έτρωγε thermal throttling με τα περισσότερα aio που τεσταρε,είναι ποσταρισμενα στην ενότητα με τα κουτιά τα περισσότερα ,μην κάθομαι να γράφω κατεβατα . Είναι γεγονός ότι το lga 1700 της noctua δεν πατάει καλά με την D15 .

Είναι γεγονός ότι δεν είναι genius αλλά κάνει καλή δουλειά με τα Puget bench. Εξάλλου τα τεσταρει με stock ρυθμίσεις όπως είναι και το σωστό για workstation. Δεν είναι αναγκαίο δηλ.να ξέρει ότι η d15 δεν είναι σχεδιασμένη για Intel 13gen. Εδώ πολύ φίλοι gamer στο διπλανό νήμα για Intel αγόραζαν d15 γιατί θεωρούσαν ότι είναι η καλύτερη αερόψυξη γιατι είναι η μεγαλύτερη, οπότε είναι λογικό για κάποιον που τεσταρει stock και δεν τα πειράζει, να μην γνωρίζει.

Δεν κάνει όμως για gamer's και overclockers όπου εκεί είναι χόμπι και το χάσιμο χρόνου για test και πειράματα, δεν κοστίζει.

τέλος κάνεις δεν είναι αλάνθαστος, ειδικά σε θέματα τεχνολογίας που αλλάζουν και εξελίσσονται γρήγορα.

Αν έχεις πρόχειρα κανένα λινκ σε τι αναφέρεσαι όμως στείλε. Ευχαριστώ

1 hour ago, SeNNinhA said:

AIR-FLOW ειναι η μαγικη λέξη. ΡΟΗ

Αλλα η δυναμικλη των ρευστων ειναι ολοκληρη επιστημη.

Και οι αεροδυναμιστες της F1 με τα ιδιο αντικειμενο ασχολούνται.

Τα παντα παιζουν ρολο σε ενα κλειστο κουτι.

Τον κυριότερο οι πιέσεις και πιο συγκεκριμένα η διαφορά πίεσης των σημειων εισοδου και εξόδου.

Επίσης τεραστιο ρολο παιζουν οι στροβιλισμοί τους οποίους πρεπει να συχαινομαστε διοτι αφενως καθυστερουν την ροη και αρα την ψυξη και αφετερου εγκλωβίζουν τις ροες.

Ο πρωταρχικός στοχος σε καθε συστημα ψυξης ειναι να δημιουργήσεις μια σωστη ροή αέρα απο ενα σημειο σε ενα αλλο για να εχεις ψύξη

Ο δευτερος στόχος ειναι να μεγιστοποιήσεις και την ταχύτητα αυτης της ροής κατα το δυνατόν χωρίς να αρχίσεις ομως να δημιουργείς αναταράξεις στην ροή της και στροβιλισμούς σε αυτη.

Key points. Smooth απαλες γραμμες ροης αέρα. Που σημαίνει ελαχιστοποίηση των ενδιάμεσων εμποδίων και ξεκαθαρη εισοδος και εξοδος αερα με ομαλες στροφες στην διαδρομή της. Αρα λιγοτερα καλώδια και pipes μεσα στο κουτι, καλύτερη τακτοποιηση και μεγαλύτερα κουτια.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σε καθε κουτι ειναι πολλαπλα. Κυρίως από την διαταξη των εξαρτηματων και απο το ειδος τους.

Εαν πχ βαλεις αεροξυξη κλασικα εχεις μια ροη αερα οριζοντια για την αερόψυξη η οποία ομως διασταυρώνεται με την ροή αέρα που πρεπει να ψύψει την GPU στην κλασική της θέση και ειναι απο κατω προς τα πανω. 

Η δυναμική επίσης αυτων των ροών εχει σημασία διότι εαν η μια ειναι πολύ πιο δυνατή απο την αλλη απλα την σταματάει σαν τοίχος και παυει να λειτουργει εντελώς. Οποτε και αυτοι οι ανεμιστηρες σας πρεπει να ειναι ισορροπημένοι αναμεταξύ τους αλλα και διασταυρούμενα. Οχι ιδιοι. Να δημιουργουν τις ιδιας εντασης ροες. Που θα το μετρησετε εσεις? Δυσκολο χωρις ειδικα οργανα. Ο καπνος κανει τελεια δουλεια παντως αποτυπωνοντας πληρως τις ροες σας.

Οταν βαλεις τωρα την GPU καθετα και παραλληλα στο πλαινο τζαμι τοτε δημιουργεις νεα αναγκη η ροη καθαρου φρεσκου αερα να περασει απο εκει. Εαν εχεις τζαμι αρχιζεις και εχεις προβληματα. Εαν εχεις πλαινο με τρυπες παμε σε αλλη ροη που περναει με ελευθερο αερα απο το πλαι και καταλήγει να σκαει πανω στα 4κυκλωματα των mobos που συνηθως τωρα πια φιλοξενουν εκει τους SSDs που αγωνιζονται να ψυχθουν οι καημενοι απο τον ζεστο αερα που περναει απο την GPU πρωτα.

Τα συστηματα ψυξης τωρα με υγρα θελουν τα ψυγεια τους να βλεπουν εξω και να τραβανε και αυτα αερα απο εξω προς τα μεσα. Λογο μηκους θα σου πιασουν απο μια εως δυο πληρες πλευρες. Και εκει αρχιζει το προβλημα γιατι την αλλη πλευρα την εχει πιασει η mobo και δεν περισευει και πολυ χωρος για να βγάλεις τον αερα που θα βαζεις στο συστημα. Ειδικα εαν θελεις και κουτι με ηχομονωση και ομορφο τζαμακι.

Η αληθεια ειναι οτι βελτιστα το κουτι θα επρεπε να ειναι μια αεροσηραγκα με κλειστα/ημικλειστα τα πλαινα της ωστε να πειτυχνανει maximum ταχυτητες αερα στο εσωτερικο της αλλα και να εχει επιπλεον το προνομιο της καλης ηχομονωνωσης.

Ο ζεστος αερας που παει πανω δημιουργει προβλημα μονο εαν εγκλωβίζεται καπου (οπου κι αν ειναι αυτο, το κατω πανω δεξια αριστερα δεν εχει νοημα). Εαν παρασυρεται απο τις ροες τοτε ειναι αυτο ακριβως που επιθυμούμε.

Οι παραμετροι της εξισωσης ειναι τοσες πολλοι και αλλαζουν τοσο τραγικα αναλογα το κουτι και τον εξοπλισμο που μονο ενα full custom made κουτι θα μπορουσε να πετυχει καλουτσικα αποτελεσματα για τον καθενα. Διοτι παραμετρος ειναι να δειχνει και το κουτι πια σαν εργο τεχνης και οπου η τεχνη μπαινει στο προσκηνιο η βελτιστη πρακτικη φευγει απο το παραθυρο. Δηλαδη εαν σου βγαλω το βελτιστα ψυχομενο κουτι η διαταξη δεν θα αρεσει στο ματι σε πολλους.

Οποτε παμε στο εντελώς υποκειμενικο θεμα οτι ο καθενας φτιαχνει ενα κουτι κατα τα γουστα του και ο στοχος ειναι να αποφυγουμε τα μεγαλα θεμελιωδη λαθη κατα το δυνατον (ή τουλαχιστον να τα ενστερνιστουμε εν γνωση μας) και εαν παρατηρήσουμε ουσιαστικο προβλημα στην ψυξη μας κοιταμε για αλλαγες και βελτιωσεις ή και για αλλαγη του κουτιου απο την αρχη.

Προσωπικα μου αρεσουν τα Minimal σε διαστασεις κουτια. Δεν εχω και χωρο για κουτια ενυδρεια. Αλλα οχι οτι ειναι το σωστο για ενα σημερινο συστημα. Η αρχικη επανασταση του PC ηταν οτι ηταν ενας compact computer. Το Shrinking εγινε πια maximizing οπως και σε ολα τα αλλα γυρω μας.

 

Παρεμπιπτωντως ψαχνω για minimal σε εμφανιση και οσο πιο μικρων διαστασεων κουτι που να χωραει ATX mobo και ΑΤΧ PSU με GPU στα 280mm και μονου ψυγειου AIO.

Το μοναδικο που βρηκα να μπορει να τα χωρεσει και να ειναι αρκετα compact ειναι το CoolerMaster Qube 500

Καμιά καλύτερη ιδέα κανείς? Θα το εκτιμουσα.

image.png.4e45713613e23f4d8defca576e0b1480.png

 

η παραπανω φωτο μου θυμισε τα βιντεο του matt lee, ασχετο αλλα μηπως γνωριζεις τι τυπου αεριο που φαινεται σε στυλ καπνου, ειναι ασφαλες για να βαλουμε στο pc και να δουμε το airflow.. οπως στο βιντεο παρακατω. δεν ριχνεις και μια ματια σε αυτα μηπως βρεις κατι.. το formd ειναι κοσμημα!

https://www.caselabs.org/cases

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

η παραπανω φωτο μου θυμισε τα βιντεο του matt lee, ασχετο αλλα μηπως γνωριζεις τι τυπου αεριο που φαινεται σε στυλ καπνου, ειναι ασφαλες για να βαλουμε στο pc και να δουμε το airflow.. οπως στο βιντεο παρακατω. δεν ριχνεις και μια ματια σε αυτα μηπως βρεις κατι.. το formd ειναι κοσμημα!

 

Το πιο απλο ειναι να βρεις μικρα smoke candles και να τα αναψεις. Οχι ευκολο να τα παραγγειλεις ομως

Superior® Smoke Candles (superiorsignal.com)

Εχει και μικρα επαγγελματικα εργαλεια (ή και πολυ μεγαλυτερες γεννητριες επισης)

Air Flow Checker (smokemachines.net)

Smoke sprays για φωτογραφικα εφε

Amazon.com: Atmosphere Aerosol 2 Pack 8oz Haze - Fog Spray for Photographers and Filmmakers : Everything Else

Dry Ice + νερο = ατμος (αλλα θα εχει και πολυ μικρο ποσοστο υγρασίας μεσα που ειναι μορια νερου παρασυρμενα απο το διοξέιδιο του ανθρακα  (σαφεστατα πολυ λιγοτερο απο την κλασικη ομιχλη) - Αεριστε τον χωρο μετα

 

Παρε ενα μεγαλο Vapor καπνισματος και υγρο χωρις νικοτινη παρε μερικες βαθιες ρουφιξιες και τεσταριζε μεχρι να ζαλιστεις....

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dalain είπε

@SeNNinhA Υπαρχει και εκδοση χωρις την οθονη,αν και ειναι αποσπωμενη και μπορεις να την χρσιμοποιησεις ως εξωτερικη (εντελως πληροφοριακα αυτο μιας και το εχεις αποκλεισει γα αισθητικους λογους)

@LLLEFTERIS Ρε συ....μπηκες καθολου στο site της Lian Li να δεις specs ; 

https://lian-li.com/product/o11-air-mini/

 

Εχω μπει αλλα μπερδευομαι. Γιατι στο Site γραφει οτι μπορεις να βαλεις 280 ψυγειο μπροστα και 140αρηδες πανω κατω αλλα οπως ειδες εκανα πατεντα τελικα για να γινει αυτο.

Για αυτο προτιμω την πραξη απο την θεωρια και ηθελα να μαθω αν εχει βαλει καποιος ATX με 140αρηδες πανω κατω.

Ακομα θυμαμαι που στο κανονικο O11 για να βαλω ανεμιστηρες κατω επρεπε να βρω ευκαμπτο καλωδιο USB 3.0 γιατι ειχε εκει κατω το βυσμα η μητρικη και εβρισκε πανω στους ανεμιστηρες.

Το δικο μου O11 ειχε και το προβλημα που δεν μπορουσε να κουμπωσει καλα η καρτα στο pci slot

298220_tU68LmJ.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dalain είπε

Που να πω οτι στο Lian Li mini ειχα δυο 360αρια ψυγεια πανω κατω (επεξεργαστης και καρτα στο νερο) και ηταν ολα intake....και χωρις exhaust fan.....

μου δινεις ιδεες. εγω παω για 4 χ 240 αρια ψυγεια, λες να τα κανω ολα intake?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prefuse είπε

H φωτο μου θυμισε τα βιντεο του matt lee
 

Γατονι είσαι!!!.

Η φώτο είναι από το βίντεο του Matt Lee για το συγκεκριμένο κουτί

 

Και έτσι σε black stealth προβλέπεται να γίνει (καλά στο περίπου βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μπορεί να μπει στο air mini μητρική atx αλλά και ανεμιστήρες πάνω κάτω όπως έχω βάλει εγώ;

εννοείται δες στο Σκρουτζ το ίδιο tag name έχω σε μαύρο και άσπρο έχω σηκώσει φωτογραφίες.

9 ώρες πριν, prefuse είπε

Είναι γεγονός ότι δεν είναι genius αλλά κάνει καλή δουλειά με τα Puget bench. Εξάλλου τα τεσταρει με stock ρυθμίσεις όπως είναι και το σωστό για workstation. Δεν είναι αναγκαίο δηλ.να ξέρει ότι η d15 δεν είναι σχεδιασμένη για Intel 13gen. Εδώ πολύ φίλοι gamer στο διπλανό νήμα για Intel αγόραζαν d15 γιατί θεωρούσαν ότι είναι η καλύτερη αερόψυξη γιατι είναι η μεγαλύτερη, οπότε είναι λογικό για κάποιον που τεσταρει stock και δεν τα πειράζει, να μην γνωρίζει.

Δεν κάνει όμως για gamer's και overclockers όπου εκεί είναι χόμπι και το χάσιμο χρόνου για test και πειράματα, δεν κοστίζει.

τέλος κάνεις δεν είναι αλάνθαστος, ειδικά σε θέματα τεχνολογίας που αλλάζουν και εξελίσσονται γρήγορα.

Αν έχεις πρόχειρα κανένα λινκ σε τι αναφέρεσαι όμως στείλε. Ευχαριστώ

η παραπανω φωτο μου θυμισε τα βιντεο του matt lee, ασχετο αλλα μηπως γνωριζεις τι τυπου αεριο που φαινεται σε στυλ καπνου, ειναι ασφαλες για να βαλουμε στο pc και να δουμε το airflow.. οπως στο βιντεο παρακατω. δεν ριχνεις και μια ματια σε αυτα μηπως βρεις κατι.. το formd ειναι κοσμημα!

https://www.caselabs.org/cases

 

νομίζω ο STS που σηκώνει βίντεο παρόμοια είναι πολύ καλύτερος στις αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εννοείται δες στο Σκρουτζ το ίδιο tag name έχω σε μαύρο και άσπρο έχω σηκώσει φωτογραφίες.

Εχω παραγγειλει mini itx επειδη ηθελα να φτιαξω μικρο κουτι αν δεν ερθει στην ημερομηνια που μου εχουν πει ειμαι σε σκεψη να ακυρωσω και να παω η σε κανονικη ATX η σε Micro ATX για αυτο ηθελα να ειμαι σιγουρος για ATX

Παω να δω φωτογραφιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...