Προς το περιεχόμενο

Lian-Li O11 Mini


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

22 minutes ago, LLLEFTERIS said:

IMG_20240118_182603.jpg

Δοκίμασαν push/pull η γενικά η Arctic δεν είναι καλές;

Μια χαρά είναι οι arctic, αν και υπάρχουν και καλύτερες aka ek, lian LI κτλ, αλλά δεν έχουν νόημα για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών που δεν έχουν top dog Intel/amd CPU και δεν κάνουν intensive work.

Ακόμα και μια 50€ air cooler της thermalright peerless assassin's/frost spirit είναι αρκετή για το 95% των χρηστών, ακόμα και για 13900κ/14900κ.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

IMG_20240118_182603.jpg

Δοκίμασαν push/pull η γενικά η Arctic δεν είναι καλές;

Είναι πολύ καλές υδροψυξεις,ναι σε δοκιμές push pull μηδαμινή διάφορα είχαν, μάλλον λόγω ότι είναι πολύ φαρδύ το ψυγείο.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Είναι πολύ καλές υδροψυξεις,ναι σε δοκιμές push pull μηδαμινή διάφορα είχαν, μάλλον λόγω ότι πολύ φαρδύ το ψυγείο.

Τωρα οπως το βλεπεις ειναι οκ; Να πω την αληθεια μετανοιωσα που εχω παραγγειλει mini itx μητρικη αλλα στην αρχη ειχα σκοπο για μινι κουτακι με κανεναν 13500 αντε να περιμενα 14500 και στο τελος μου βγαινει με 14700k

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

 

Μια χαρά είναι οι arctic, αν και υπάρχουν και καλύτερες aka ek, lian LI κτλ, αλλά δεν έχουν νόημα για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών που δεν έχουν top dog Intel/amd CPU και δεν κάνουν intensive work.

Ακόμα και μια 50€ air cooler της thermalright peerless assassin's/frozen spirit είναι αρκετή για το 95% των χρηστών, ακόμα και για 13900κ/14900κ.

και εγώ Artic χρησιμοποιείω συνέχεια την έβγαλα προσωρινά γιατί το lga 1700 backplate έβρισκε στο πίσω στο κουτί και δεν βιδωνε σωστά η μητρική, κουτί lian LI O11D Evo , μόλις μου στείλουν το καινούργιο bracket θα την ξαναβάλω.

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τωρα οπως το βλεπεις ειναι οκ; Να πω την αληθεια μετανοιωσα που εχω παραγγειλει mini itx μητρικη αλλα στην αρχη ειχα σκοπο για μινι κουτακι με κανεναν 13500 αντε να περιμενα 14500 και στο τελος μου βγαινει με 14700k

μια χαρά είναι μην ανχωνεσαι,στο κάτω της γραφής, μπορεί να βγει κανένα καινούργιο mini tower που να σου αρέσει νομίζω παρουσίασε η cooler master το καινούργιο NR200 και από ότι είδα είχε χώρο για 280 επάνω.μιλαμε για αργότερα και με την μίνι itx θα έχεις επιλογές να παίξεις σε διάφορα κουτάκια mini.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τωρα εκανα μικρη ζημια στις βασεις των μπροστινων ανεμιστηρων δηλαδη 2 τρυπες σε καθε βαση δεν καταστραφηκε το κουτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, ICE-T said:

και εγώ Artic χρησιμοποιείω συνέχεια την έβγαλα προσωρινά γιατί το lga 1700 backplate έβρισκε στο πίσω στο κουτί και δεν βιδωνε σωστά η μητρική, κουτί lian LI O11D Evo , μόλις μου στείλουν το καινούργιο bracket θα την ξαναβάλω.

Εγώ έμπλεξα με φίλο (θα του φτιάξω το PC) που διάλεξε lian LI vision (κουταρα από θεμα airflow, λίγο πιο κάτω από top performer όπως το fractal torrent) αλλά η arctic δεν του άρεσε σαν design οπότε του πρότεινα αυτά που έγραψα στο διπλανό νήμα. Μεγάλο παιδί είναι ας διαλέξει μόνος του :)

btw εξαιρετικο και το lian LI O11D Evo που ουσιαστικα ειναι ιδιο με το νεοτερο vision, εχουν ιδιες επιδοσεις

 

Αφήνω και αυτό εδώ για όσους ενδιαφέρονται για air cooler

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

 

Εγώ έμπλεξα με φίλο (θα του φτιάξω το PC) που διάλεξε lian LI vision (κουταρα από θεμα airflow, λίγο πιο κάτω από top performer όπως το fractal torrent) αλλά η arctic δεν του άρεσε σαν design οπότε του πρότεινα αυτά που έγραψα στο διπλανό νήμα. Μεγάλο παιδί είναι ας διαλέξει μόνος του :)

btw εξαιρετικο και το lian LI O11D Evo που ουσιαστικα ειναι ιδιο με το νεοτερο vision, εχουν ιδιες επιδοσεις

 

Αφήνω και αυτό εδώ για όσους ενδιαφέρονται για air cooler

 

και το vision άψογο είναι βελτιωμένο σε πολλά σημεία αισθητικά.

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Απλα τωρα εκανα μικρη ζημια στις βασεις των μπροστινων ανεμιστηρων δηλαδη 2 τρυπες σε καθε βαση δεν καταστραφηκε το κουτι.

δεν πειράζει όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Απλα τωρα εκανα μικρη ζημια στις βασεις των μπροστινων ανεμιστηρων δηλαδη 2 τρυπες σε καθε βαση δεν καταστραφηκε το κουτι.

Το κουτί δεν παθαίνει τίποτα, καλά του έκανες.

27 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μια χαρά είναι οι arctic, αν και υπάρχουν και καλύτερες aka ek, lian LI κτλ, αλλά δεν έχουν νόημα για το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών που δεν έχουν top dog Intel/amd CPU και δεν κάνουν intensive work.

Ακόμα και μια 50€ air cooler της thermalright peerless assassin's/frost spirit είναι αρκετή για το 95% των χρηστών, ακόμα και για 13900κ/14900κ.

Καλή επιλογή είναι και οι ΑΙΟ της Αlphacool που γίνονται πανεύκολα (και αρκετά οικονομικά) πλήρες loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραιο το Vision αλλα εγω πιστευω οτι οι ανεμιστηρες στην οροφη ενος κουτιου ειναι βασικοι γιατι ο ζεστος αερας παει προς τα πανω οποτε βοηθανε ακομα περισσοτερο να φυγει η ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Ναι ωραιο το Vision αλλα εγω πιστευω οτι οι ανεμιστηρες στην οροφη ενος κουτιου ειναι βασικοι γιατι ο ζεστος αερας παει προς τα πανω οποτε βοηθανε ακομα περισσοτερο να φυγει η ζεστη.

Καλά το τι πιστεύω εγώ και εσύ, δεν έχει καμία αξία όταν αυτά τα πράγματα μετριούνται (δεν είναι μεταφυσική) κάτω από ίδιες συνθήκες και προς έκπληξη, το top κουτί σε όλα τα review από σοβαρους reviewers με συγκεκριμένη μεθοδολογία bench είναι κουτί που είναι κλειστό πάνω...και δεν είναι μόνο αυτό αλλά στις πρώτες θέσεις είναι αρκετά.. το συγκεκριμένο (torrent) έχει 180 ανεμιστήρες μπροστά και αυτό συμβάλει στο καλύτερο airflow που έχουμε δει μέχρι σήμερα αλλά και σε χαμηλό θόρυβο. Και δεν χρειάζεται ούτε 6 ούτε 9 ούτε 11 ανεμιστήρες για να έχει την καλύτερη ψύξη.

Πολύ κοντά στο torrent είναι και το antec performance t1, lian LI Evo/vision/lancool iii/phanteks G500 κ.α.

Πραγματικά ώρες ώρες απορώ, δεν κάνετε έρευνα πριν γράψετε ή αγόρασε κάτι; δεν απευθύνομαι προσωπικά αλλά επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά άτοπα.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse έτσι είναι αλλά δεν θέλουν όλοι να πάρουν το τοπ (από airflow) κουτί, οπότε μετά , αρχίζεις και ψάχνεσαι τι θα'ταν καλύτερο για αυτά που έχεις διαλέξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, prefuse είπε

Καλά το τι πιστεύω εγώ και εσύ, δεν έχει καμία αξία όταν αυτά τα πράγματα μετριούνται (δεν είναι μεταφυσική) κάτω από ίδιες συνθήκες και προς έκπληξη, το top κουτί σε όλα τα review από σοβαρους reviewers με συγκεκριμένη μεθοδολογία bench είναι κουτί που είναι κλειστό πάνω...και δεν είναι μόνο αυτό αλλά στις πρώτες θέσεις είναι αρκετά.. το συγκεκριμένο (torrent) έχει 180 ανεμιστήρες μπροστά και αυτό συμβάλει στο καλύτερο airflow που έχουμε δει μέχρι σήμερα αλλά και σε χαμηλό θόρυβο. Και δεν χρειάζεται ούτε 6 ούτε 9 ούτε 11 ανεμιστήρες για να έχει την καλύτερη ψύξη.

Πολύ κοντά στο torrent είναι και το antec performance t1, lian LI Evo/vision/lancool iii/phanteks G500 κ.α.

Πραγματικά ώρες ώρες απορώ, δεν κάνετε έρευνα πριν γράψετε ή αγόρασε κάτι; δεν απευθύνομαι προσωπικά αλλά επειδή κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά άτοπα.

παίζει ρόλο και το στήσιμο του κουτιού και η τοποθέτηση των φαν,στο Lian Li 216 με αερόψυξη D15 με ένα ανεμιστήρα πάνω και 2 κάτω από την GPU είχα+2 βαθμούς στον επεξεργαστή από ότι χωρίς ανεμιστήρες κάτω και πάνω και φυσικά περισσότερο θόρυβο .Από τόσα κουτιά που έχω αλλάξει το 4000D και μετά το Lian Li O11D είναι τα καλύτερα στην απομόνωση του θορύβου, νομίζω 8 case's άλλαξα το 23 😂

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, Teddy77 said:

@prefuse έτσι είναι αλλά δεν θέλουν όλοι να πάρουν το τοπ (από airflow) κουτί, οπότε μετά , αρχίζεις και ψάχνεσαι τι θα'ταν καλύτερο για αυτά που έχεις διαλέξει.

Εννοείται δεν αντιλέγω και εγώ που επέλεξα το torrent το επέλεξα 1ον για τις επιδόσεις και 2ον γιατί μου αρέσει το design, βέβαια τότε δεν είχε βγει το north, ούτε και κάποια άλλα από άλλες εταιρείες.

Μάλιστα μετά έμαθα ότι η έκδοση RGB που πήρα, χάνει και 2 βαθμούς θερμοκρασίας γιατί τα RGB fan είναι πιο χοντρά και έχουν μικρότερο airflow σε σχέση με την απλή έκδοση των fans

Δεν με επηρεάζει καθόλου το +2βαθμους στην χρήση και δεν θα μου άλλαζε την γνώμη, αλλά ήταν μια πληροφορία/λεπτομέρεια που αγνοούσα και την έμαθα από μέλος εδώ.

29 minutes ago, ICE-T said:

παίζει ρόλο και το στήσιμο του κουτιού και η τοποθέτηση των φαν,στο Lian Li 216 με αερόψυξη D15 με ένα ανεμιστήρα πάνω και 2 κάτω από την GPU είχα+2 βαθμούς στον επεξεργαστή από ότι χωρίς ανεμιστήρες κάτω και πάνω και φυσικά περισσότερο θόρυβο .Από τόσα κουτιά που έχω αλλάξει το 4000D και μετά το Lian Li O11D είναι τα καλύτερα στην απομόνωση του θορύβου, νομίζω 8 case's άλλαξα το 23 😂

Αν δεν ποσταρεις φωτογραφίες δεν έγινε ποτέ :)

Τουλάχιστον name them.. με αξιολόγηση, thermals, aesthetics και ευκολία built..

Αν με την d15 είχες 13900k λογικό γιατί η d15 δεν είναι σχεδιασμένη για d15, η φθηνότερη και μικρότερη u12a της έριχνε σκόνη, ψάξε tech notice αλλά και το video των gamer nexus για τo contact frame της thermalright, ασχετο μεν, αλλά με scanner δείχνουν περίπου που πατάνε οι ψήκτρες και που είναι τα pipes τους. Κάτι τέτοιο θα έγινε και στην d15 και χάνει πολύ σε επιδόσεις με 13900k

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse Πανεμορφο το torrent αλλα εμενα με απογοητευσε....Το πηρα (μεταχειρο απο εδω) το ανοιξα,ξενερωσα με το πολυ και κακο πλαστικο ,το εκλεισα ξανα στην κουτα το και την επομενη το πουλησα.

@CorsarioJoao ειναι φτιαγμενα απο πηλο και επειτα βαμμενα.

@LLLEFTERIS Σε καμια περιπτωση μην βαλεις διαφορετικους ανεμιστηρες σε push pull κακο θα κανεις παρα καλο....Μονο τους ιδιους και να δουλευουν στις ιδιες στροφες.....Οπως κ να εχει σε αυτα τα λεπτα ψυγεια δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...