Προς το περιεχόμενο

Lian-Li O11 Mini


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν εχεις ανεμιστηρες κουτιου μποστα από το ψυγείο απλα τζαμπα τους εχεις. Δεν κανουν τιποτε.Φυσανε και φευγει ο αερας δεξια και αριστερα απο το ψυγείο τους.

Αυτοι του κουτιου ειναι για δημιουργια ροης αερα και δεν εχουν σχεδιαση και πτερυγια που να μπορουν να δηνιουργήσουν επαρκη πιεση αερα που θα διαπεράσει τα ψυγεία (που εχουν πυνκη διαταξη και εμποδιζουν την ελευθερη ροη).

Τζαμπα φασιαρια σου δημιουργουν τωρα ετσι (με ανεμιστηρες κουτιου μπροστα από το ψυγείο και της ΑΙΟ απο πισω.

Μονο οι ανεμιστηρες της ΑΙΟ ειναι αρκετοι.

Σιγουρα την καλυτερη και γρηγοροτερη ψυξη επιτυχνανεις οταν φυσας κρυο αερα στα ψυγεία. Λιγο χειροτερα οταν τραβας κρυο αερα μεσα απο τα ψυγεια. Ακομη χειροτερα οτα φυσας ζεστο αερα μεσα απο τα ψυγεια και ακομη ακομη χειροτερα οταν τραβας ζεστο αερα μεσα απο τα ψυγεια.

Ο ζεστος αερας του κουτιου οπως σε καθε περιπτωση παει και συγκεντρωνεται προς τα πανω. Οποτε για πιο ελευθερη ροη και απαγωγη του εσωτερικου αερα του κουτιου το αφηνουμε ελευθερο ή βαζουμε ανεμιστηρες οροφης να στελνουν εξω.

Εαν βαλεις την υδροψυξη εκει βελτιστα θα πρεπει να στελνεις απο εξω κρυο αερα στα ψυγεία προς το εσωτερικο του κουτιου οποτε θα πρεπει να βρεις μια αλλη επερκης εξοδο αερα απο το κουτι. Οσο αερα βαζεις θα πρεπει να μπορεις να τον βγαζεις αλλιως δημιουργουνται εσωτερικοι στροβιλοι που εγκλοβιζουν την θερμοτητα.

Δεν ειναι ευκολη ασκηση η σωστες ροες αερα σε ενα κουτι. Πολυπλοκη ακομη και για φυσικους.

Για την τοποθετηση ανεμιστηρων απο κατω εχεις τις επιλογες να:

Στριψεις τους σωληνες σου πριν τους ανεμιστηρες

Να βαλεις γωνιες για να τους στριψεις σωστα και να μην βρισκουν. Θελει κομιμο και σωστα ρεακορακια οποτε να στο κανει καλος τεχνιτης εαν δεν το ξερεις για να μην εχεις διαρροες. Σε συνεργειο μηχανηματων να πας που κανουν μαρτσουκια για βαρεα μηχανηματα... The best.

Να βαλεις low profile ανεμιστηρες στο δαπεδο ωστε να μην βρισκουν. Δεν χρειαζεσαι σουπερ ροη εκει

Να βαλεις ενα λιγοτερο ανεμιστηρα ξεκινοντας απο πιο μακρια. Και παλι δεν χρειαζεσαι σουπερ ροη απο εκει. Μια χαρα θα ειναι και 2 μικροτεροι. Η ροη του αερα παρασυρει και αλλο παρακειμενο αερα σε ιδια ροη.

Εαν αυτοι που βλεπω για κατω ειναι οι ανεμιστηρες της AIO τοτε μεγαλη βλακεια. Βαλτους παλι πισω στην ΑΙΟ.

 

Παρεμπιμπτωντος οντως αυτα τα sleeves ειναι ασχημα. Ειδα αλλο φιλο εδω μεσα που τα ξηλωσε και τα αντικατεστησε και εγινε ολο το κουτι πιο ομορφο. Το Προτεινω

 

Οχι λαθος καταλαβες η υδροψυξη μπροστα για να ριχνει αερα στο ψυγειο εχει τους ανεμιστηρες της Arctic που απο εξω τραβανε αερα και τον ριχνουν πανω στο ψυγειο τους μαυρους τους εβαλα γιατι επειδη πλεον μου περισσευουν και για λιγο push/pull

Δηλαδη εχω κανει αυτο της φωτογραφιας μπροστα η μαμα της υδροψυξης και πισω οι ian li του κουτιου και το κουτι εχει δυο 140αρηδες πανω και ενα  120αρη πισω συν οτι θα βαλω και δυο σλιμ 140αρηδες κατω για να χωρανε.

Setup.webp

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οχι λαθος καταλαβες η υδροψυξη μπροστα για να ριχνει αερα στο ψυγειο εχει τους ανεμιστηρες της Arctic που απο εξω τραβανε αερα και τον ριχνουν πανω στο ψυγειο τους μαυρους τους εβαλα γιατι επειδη πλεον μου περισσευουν και για λιγο push/pull

Δηλαδη εχω κανει αυτο της φωτογραφιας μπροστα η μαμα της υδροψυξης και πισω οι ian li του κουτιου και το κουτι εχει δυο 140αρηδες πανω και ενα  120αρη πισω συν οτι θα βαλω και δυο σλιμ 140αρηδες κατω για αν χωρανε.

Setup.webp

Τους απο πισω που σου περισευουν του κουτιου απλα ξεχασέ τους.

Εχουν την υδροψυξη μπροστα τους που ειναι ενας "τοιχος" απο τον οποιο λόγω σχεδιασμού τους δεν εχουν δυναμη να τραβήξουν αερα.

Δεν θα σου παραγουν ουτε 50%  του αερα που θα παρηγαγαν και ταζμπα φασαρια θα σου δημιουργουν χωρις να σου δωσουν κατι σημαντικο. Απλα μην περιμενεις να σου κανουν pull. Δεν ειναι οι σωστοι για αυτο.

Επιπλεον σου δημιουργουν και χωροταξικά προβληματα.

Εαν οντως σου λειπει ψηξη τότε πρεπει να βάλεις απο πισω που θελεις τον σωστο τυπου ανεμιστηρα PRESSURE FAN.

Λογω χωροταξίας βάλε ενα μονο στην πανω πλευρα απο μεσα και οχι δυο ωστε να μην εχεις προβλημα χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Τους απο πισω που σου περισευουν του κουτιου απλα ξεχασέ τους.

Εχουν την υδροψυξη μπροστα τους που ειναι ενας "τοιχος" απο τον οποιο λόγω σχεδιασμού τους δεν εχουν δυναμη να τραβήξουν αερα.

Δεν θα σου παραγουν ουτε 50%  του αερα που θα παρηγαγαν και ταζμπα φασαρια θα σου δημιουργουν χωρις να σου δωσουν κατι σημαντικο. Απλα μην περιμενεις να σου κανουν pull. Δεν ειναι οι σωστοι για αυτο.

Επιπλεον σου δημιουργουν και χωροταξικά προβληματα.

Εαν οντως σου λειπει ψηξη τότε πρεπει να βάλεις απο πισω που θελεις τον σωστο τυπου ανεμιστηρα PRESSURE FAN.

Λογω χωροταξίας βάλε ενα μονο στην πανω πλευρα απο μεσα και οχι δυο ωστε να μην εχεις προβλημα χωρου.

Στην πανω μερια εχω δυο 140αρηδες και πισω εναν 120αρη.

Εχει προβλημα το site ανεβαζω φωτογραφιες απο το κινητο και τις βγαζει μαυρες.

https://streamable.com/zpfrab

Δες ποια καρτα γραφικων θα μπει και η μητρικη θα ειναι mini itx οποτε δεν εχω καθολου προβλημα μπροστα.

 

IMG_20240111_193939.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Στην πανω μερια εχω δυο 140αρηδες και πισω εναν 120αρη.

Εχει προβλημα το site ανεβαζω φωτογραφιες απο το κινητο και τις βγαζει μαυρες.

https://streamable.com/zpfrab

 

image.png.f1b26a746b6332eb212ae27a5bef6ebb.png

Τωρα ειδα και το βιντεο.

Οπως σου ειπα

Βγαλε εντελως τους ian li. Τζαμπα υπαρχουν. Δεν σου δουλευουν στην πραξη.

Εαν χρειαζεσαι επιπλεον ροη βαλε απο πισω ενα PRESSURE FAN στην πανω πλευρα του ψυγειου μονο.

Δωσε μερικα ευρω ακομη και παρε 1 ή δυο low profile ανεμιστηρες για το δαπεδο (ή βαλε μονο αυτους που χωρανε εκει που χωρανε.

Το να στριμωχνεις πραγματα αναγκαστικα δεν βελτιωνει απαραιτητα και την κατασταση. Μπορει και να στην χειροτερεψει.

Symplicity.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Τωρα ειδα και το βιντεο.

Οπως σου ειπα

Βγαλε εντελως τους ian li. Τζαμπα υπαρχουν. Δεν σου δουλευουν στην πραξη.

Εαν χρειαζεσαι επιπλεον ροη βαλε απο πισω ενα PRESSURE FAN στην πανω πλευρα του ψυγειου μονο.

Δωσε μερικα ευρω ακομη και παρε 1 ή δυο low profile ανεμιστηρες για το δαπεδο (ή βαλε μονο αυτους που χωρανε εκει που χωρανε.

Το να στριμωχνεις πραγματα αναγκαστικα δεν βελτιωνει απαραιτητα και την κατασταση. Μπορει και να στην χειροτερεψει.

Symplicity.

Για αυτο ρωτησα επειδη μου περισσευουν επειδη δεν χωρανε κατω αν μπορω να τους βαλω εκει και μου ειπαν ναι εγω για κατω τους ηθελα οχι push/pull αν ηθελα για αργοτερα για push/pull αλλα και για να μαζεψω λιγο το κενο που μενει μεσα στο κουτι θα αγοραζα δυο της Arctic οχι ARGB απλους μαυρους που ειναι για υδροψυξη και οχι απλοι ανεμιστηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Για αυτο ρωτησα επειδη μου περισσευουν επειδη δεν χωρανε κατω αν μπορω να τους βαλω εκει και μου ειπαν ναι εγω για κατω τους ηθελα οχι push/pull αν ηθελα για αργοτερα για push/pull αλλα και για να μαζεψω λιγο το κενο που μενει μεσα στο κουτι θα αγοραζα δυο της Arctic οχι ARGB απλους μαυρους που ειναι για υδροψυξη και οχι απλοι ανεμιστηρες.

Οι ροες του αερα σου πανε καπως ετσι προς το παρον λογικα

image.png.793e2cf8e138c31fc9bb072299bfc216.png

 

Αυτο εδω το μονοτικο layer τι ειναι? Γιατι υπαρχει εκεί?

Εκει θελουμε τρυπες, αερα και ανεμιστηράκια να υπαρχουν.

Αυτη την στιγμη οπως το βλεπω σου λειπει εισοδος φρεσκου ψυχρου αερα προς την GPU σου η οποια και θα υπερθερμαινεται.

Πρεπει να φυγει το μαυρο στρωματακι απο εκει και εκει ακριβως να βαλεις τους οποιους ανεμιστηρες που θελεις.

 

Μια καλη θεση για επιπλεον ανεμιστηρα ειναι και αυτη κατω αριστερα κατω απο την GPU

image.png.902f34850311bbd1a1f5c97c6fc7d4a2.png

 

 

 

Ή οπως ειπαμε φυσικα η τυπικη θεση απο κατω

image.png.1d75c1c932c4c2f1d870b32d4d0d5be5.png

 

Εαν εξασφαλίσεις επαρκη κρυο αερα για την GPU σου δεν χρειαζεσαι κατι αλλο. Το κουτι ειναι πολυ μεγαλο και ανετο. Δεν χρειαζεσαι να παιδευτεις.

Ανεμιστηρες για την GPU.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οι ροες του αερα σου πανε καπως ετσι προς το παρον λογικα

image.png.793e2cf8e138c31fc9bb072299bfc216.png

 

Αυτο εδω το μονοτικο layer τι ειναι? Γιατι υπαρχει εκεί?

Εκει θελουμε τρυπες, αερα και ανεμιστηράκια να υπαρχουν.

Αυτη την στιγμη οπως το βλεπω σου λειπει εισοδος φρεσκου ψυχρου αερα προς την GPU σου η οποια και θα υπερθερμαινεται.

Πρεπει να φυγει το μαυρο στρωματακι απο εκει και εκει ακριβως να βαλεις τους οποιους ανεμιστηρες που θελεις.

 

Μια καλη θεση για επιπλεον ανεμιστηρα ειναι και αυτη κατω αριστερα κατω απο την GPU

image.png.902f34850311bbd1a1f5c97c6fc7d4a2.png

 

 

 

Ή οπως ειπαμε φυσικα η τυπικη θεση απο κατω

image.png.1d75c1c932c4c2f1d870b32d4d0d5be5.png

Α τιποτα για αν σταθει η καρτα ορθια μην πεσει, ακριβως ετσι θα ειναιη ροη του αερα.

Θα κανω πατεντα στην βαση των ανεμιστηρων του κουτιου να παει λίγο ποιο ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.ekwb.com/shop/ek-nucleus-aio-cr360-lux-d-rgb

Δεν γνωρίζω ποιοι gamer's & youtubers λένε ότι είναι σωστό η αντλία να είναι σε υψηλότερη θέση απο εκεί που συνδέεται στο ψυγείο...

Σε αντίθεση με εταιρείες που εξειδικεύονται σε υδροψυξεις όπως η ek που στις φωτογραφίες δείχνει την σωστή τοποθέτηση.

https://youtu.be/BbGomv195sk?si=pSaS5NkvrOR7f4Nm

Επίσης τα πολλά fan μόνο θόρυβο κάνουν και σε workstation που είναι πολύ πιο απαιτητικά έχουν συνήθως λίγους σωστά τοποθετημένους, οι gamer's αντιθέτως πιστεύουν more is better.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Α τιποτα για αν σταθει η καρτα ορθια μην πεσει, ακριβως ετσι θα ειναιη ροη του αερα.

Θα κανω πατεντα στην βαση των ανεμιστηρων του κουτιου να παει λίγο ποιο ψηλα.

Αν εξασφαλίσεις δυο θεσεις FAN1 + FAN2 εκει κατω δεν φοβασαι τιποτε.

Θα ειναι σαν να εχεις aircondition στο κουτι σου.

image.png.dfc99db1e394c78937a3293f8751dff3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου ήρθε σήμερα η υδρόψυξη και έχω πρόβλημα δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρες η τουλάχιστον δεν μπορώ να βάλω τους Lian Li κάτω και όχι τίποτα άλλο τους αγόρασα για να τους βάλω κάτω.

Θέλω να την βάλω μπροστά την υδρόψυξη και όχι πάνω για να δείχνουν οι ARGB ανεμιστήρες μπροστά.

IMG_20240118_142109.jpg

Αφού οι ανεμιστήρες μου περισσεύουν πειράζει να τους βάλω έτσι ;

Αν μπορώ που θα βρω βίδες σαν αυτή της φωτογραφίας; γιατί έχω τρεις και όχι οκτώ που θέλω.

IMG_20240118_142015.jpg

IMG_20240118_142036.jpg

τσάμπα τους βάζεις push pull δεν πρόκειται να δεις διαφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, ICE-T said:

τσάμπα τους βάζεις push pull δεν πρόκειται να δεις διαφορά.

Μαλλον θα είναι και χειρότερα, συν τον θορυβο από τον συντονισμό. Τεσπά όλα υπάρχουν στο ίντερνετ αρκεί να έχουμε έγκυρη ενημέρωση.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Παίζει να είναι και χειρότερα temps, συν τον συντονισμό από το θόρυβο. Τεσπά όλα υπάρχουν στο ίντερνετ αρκεί να έχουμε έγκυρη ενημέρωση.

Αρκετοί το δοκίμασαν με την Artic και μόνο θόρυβο κέρδισαν, το λέει και επίσημα η Artic σε ερωτήσεις διαφόρων χρηστών ότι δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει καμία διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20240118_182603.jpg

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Αρκετοί το δοκίμασαν με την Artic και μόνο θόρυβο κέρδισαν, το λέει και επίσημα η Artic σε ερωτήσεις διαφόρων χρηστών ότι δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Δοκίμασαν push/pull η γενικά η Arctic δεν είναι καλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...