Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο για ελάχιστες αποστάσεις


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προς κάποιο μικρό ή μεσαίο 5ετιας, αναλόγως τι θα βρω διαθέσιμο. Θα κάνω μια λίστα όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω με μερικά μοντέλα και θα φτιάξω alerts στο car.gr. Δεν είναι επείγον, έχω κάποιους μήνες.

Τα ηλεκτρικά τα απορρίπτω καθώς σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ περιορισμένη η διαθεσιμότητα στην αγορά ενώ και η ιστορία με τη χωρητικότητα των μπαταριών μετά από 10-15 χρόνια λειτουργίας με φοβίζει.

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 10:40 ΜΜ, korakios είπε

σύσταση συμμορίας μιλάμε , τον κατάλαβα εξαρχής

περνά και φορτηγό αν θες απο πάνω σου με το αμάξι , δεν τρέχει και τίποτα, ντροπή που δεν έχεις τανκ

θα παίρνει ο κόσμος το γαϊδουράκι , είναι και ψηλό με καλή ορατότητα , θα καίει άχυρο και θα πουλάς και την κοπριά 😛

Απλά γελοία απάντηση σε τόσο σοβαρό θέμα. Καλή τύχη. 

21 ώρες πριν, salvador_ είπε

Ξενοφερτες χαζομάρες... δεν κάνουμε για τέτοια  εμείς.. χίλιες  φορές ένα suv  να κολλάμε  στην κίνηση  για 2 χιλιόμετρα   απόσταση  να πληρώνουμε  ένα σωρό  έξοδα χωρίς λόγο . Έλληνες είμαστε!

Ναι, δεν κάνουμε και άσε τις ειρωνείες κατά μέρος. Δεν έχουμε ούτε υποδομές ούτε ποδηλατόδρομους ούτε οδική παιδεία. Όταν σκοτωθεί το παιδί σου, εσύ πάνω από τον τάφο του, μην ξεχάσεις να λες ότι ήσουν μάγκας και είχες ποδήλατο αντί για suv, ε τι να κάνουμε, είχες και παράπλευρες απώλειες. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, andreaspA είπε

Καταλαβαινω την πικρα σου, αλλα γιατι σου φαινεται παραξενο να μην κανουμε για κατι? Αλλοι λαοι δεν κανουν για αλλα πραγματα.
Δεν θα αλλαξει τον κοσμο ο φιλος παραπανω. Το παιδι του θελει να παει στο σχολειο. Θα ριψοκινδυνευσει για να βαλει το λιθαρακι του στην αλλαγη του κοσμου?
Σε ποιο ποδηλατο θα βαλει το παιδι? εχω suzuki vstrom 2020 στο γκαραζ με 3800χλμ. Δεν το καβαλαω, γιατι ιδιαιτερα μετα την καραντινα στην Αθηνα , η κατασταση ειναι χαωτικη! Κινδυνευω καθε στιγμη με το SUV των κοντα 2 τονων οπως λες. Θα καβαλησω την μηχανη ? Και ποιος?? εγω! εκανα 15.000 τον χρονο με την προηγουμενη μηχανη και 5000 με το αυτοκινητο.
Οι δρομοι στην Αττικη ειναι αθλιοι. Χειροτεροι απο ποτε. Παρκαρισμενα παντου και σε καθε γωνια με αποτελεσμα να βγαινουν ολοι στα τυφλα απο τα στενά. Πόρτες ανοιγουν απο βιαστικους ανθρωπους χωρις να κοιταει κανεις τον καθρέφτη.
Αν βαλεις παιδι σε ποδηλατο ή σε μηχανάκι στην Αττικη, πρέπει να στο πάρει η πρόνοια!

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τους 2 τόνους άμα πατήσεις άνθρωπο  που περνάει  το δρόμο  χωρίς να κοιτάξει , τι μπορεί να συμβεί;   πάντως θα συμφωνήσω  ότι η κατάσταση  έχει ξεφύγει  στον δρόμο χρόνο με το χρόνο.   

4 ώρες πριν, CanonTux είπε

Απλά γελοία απάντηση σε τόσο σοβαρό θέμα. Καλή τύχη. 

Ναι, δεν κάνουμε και άσε τις ειρωνείες κατά μέρος. Δεν έχουμε ούτε υποδομές ούτε ποδηλατόδρομους ούτε οδική παιδεία. Όταν σκοτωθεί το παιδί σου, εσύ πάνω από τον τάφο του, μην ξεχάσεις να λες ότι ήσουν μάγκας και είχες ποδήλατο αντί για suv, ε τι να κάνουμε, είχες και παράπλευρες απώλειες. 

Η απαντηση σου φίλε δείχνει σε τι άκρα ζούμε. 

ξαναδιάβασε  τι λες για το υποτιθέμενο  παιδι  που θα μπορούσα να έχω.   Έχεις κάνει ολόκληρο  σενάριο  και μου το εθαψες κιόλας ρε μάγκα..   

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, salvador_ είπε

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τους 2 τόνους άμα πατήσεις άνθρωπο  που περνάει  το δρόμο  χωρίς να κοιτάξει , τι μπορεί να συμβεί;   πάντως θα συμφωνήσω  ότι η κατάσταση  έχει ξεφύγει  στον δρόμο χρόνο με το χρόνο. 

Οτι θα συμβει και με τον 1 τονο. Θα τον σκοτώσω και θα τον πληρωσει η ERGO. Ειναι ερωτηση αυτη τωρα που πρεπει να με κανει τι ? να βαζω το παιδι επανω στο ποδηλατο και να το πηγαινω σχολειο, γιατι ετσι δεν θα κινδυνευω να πατησω κανεναν αλλα μονο θα κινδυνευουν να με πατησουν ?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οτι θα συμβει και με τον 1 τονο. Θα τον σκοτώσω και θα τον πληρωσει η ERGO. Ειναι ερωτηση αυτη τωρα που πρεπει να με κανει τι ? να βαζω το παιδι επανω στο ποδηλατο και να το πηγαινω σχολειο, γιατι ετσι δεν θα κινδυνευω να πατησω κανεναν αλλα μονο θα κινδυνευουν να με πατησουν ?

 

Απλά σου φέρνω και εγω ένα ακραίο σενάριο   ότι όπως μπορει να σε χτυπήσουν με το ποδήλατο  έτσι μπορείς και εσύ να  χτυπήσεις  κάποιον  άλλο.   

Και με την λογική σου ρε συ  , να μην περπατάμε  γιατί  μπορεί να πέσουμε σε λακκούβα, σπάζοντας  το πόδι  μας,  η ξέρω εγώ να μην πετάμε με αεροπλάνο  γιατί άμα πέσει την κάτσαμε.   Εντάξει  καταλαβαίνω  το προσπαθώ δλδ πως είναι να είσαι πατέρας  και φοβάσαι  το κάθε τι  που μπορεί να συμβεί. 

Επίσης να προσθέσω  ότι  είναι λυπηρό  σε μια πόλη όπως η Αθήνα με τεράστιο  κυκλοφοριακό  να μην έχουμε καταφέρει  μέχρι σήμερα να βάλουμε αλλά μέσα μετακίνησης και  όταν βλέπουμε  κάποιον  με ποδήλατο  πατίνι  να τον λέμε τρελό.   Όσο για το λιθαράκι  ρε φίλε  δεν το βάζουμε  προτιμάμε να κολλάμε  με της ώρες πάρα να πούμε ότι γινόμαστε  πιο λειτουργικοί  άνθρωποι.   

 

Επεξ/σία από salvador_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Απλά σου φέρνω και εγω ένα ακραίο σενάριο   ότι όπως μπορει να σε χτυπήσουν με το ποδήλατο  έτσι μπορείς και εσύ να  χτυπήσεις  κάποιον  άλλο.   

Και με την λογική σου ρε συ  , να μην περπατάμε  γιατί  μπορεί να πέσουμε σε λακκούβα, σπάζοντας  το πόδι  μας,  η ξέρω εγώ να μην πετάμε με αεροπλάνο  γιατί άμα πέσει την κάτσαμε.   Εντάξει  καταλαβαίνω  το προσπαθώ δλδ πως είναι να είσαι πατέρας  και φοβάσαι  το κάθε τι  που μπορεί να συμβεί. 

σε καθε επιλογη που εχεις, παιρνεις αυτη με τον μικροτερο ρισκο.
Αν ειχα επιλογη διακτινισμου θα το προτιμουσα απο το αεροπλανο.
Και ναι! δεν περπαταμε γιατι μπορει να σπασουμε το ποδι μας. Στην αθηνα παιρνω το αμαξι και οχι το vstrom, να παω 200μ στον φουρνο για ψωμι, και στην Αυστρια περπατησα 100χλμ σε 15 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GrMikeD είπε

ΤΑΞΙ. Το εφαρμόζω εδώ και 5 χρόνια και είναι σαφώς πιο φθηνό από το να αγοράσω αυτοκίνητο + κάθε χρόνο ασφάλεια και συντήρηση +  βενζίνες

Σαφώς ποιο φθηνό μπορεί να είναι για εσένα φίλε μου αν δεν κάνεις πολλές μετακινήσεις .

Ο φίλος που θέλει να πηγαίνει το παιδί σχολείο σημαίνει ότι θα δίνει στην σίγουρα 7ε-8ε την μέρα. 40ε την εβδομάδα , 160ε τον μήνα , 1500ε περίπου το χρόνο αν βγάλουμε αργίες .

Και σε κανα 2 χρόνια το παιδί θα μεγαλώσει και θα το πηγαίνει και κάποια δραστηριότητα οπότε θα διπλασιαστούν αυτά τα λεφτά.

Δηλαδή σε μία 4ετία θα έχει δώσει κοντά 6 χιλιάρικα , ποσό ενός μικρού μεταχειρισμένου που θα του μείνει το αμάξι στο τέλος .

Τώρα για τις αναφορές για το ποδήλατο , ανάλογα και σε τι περιοχή ζεις , εγώ εδώ που είμαι ζορίζομαι να πάω τα παιδιά μου στο σχολείο με τα πόδια γιατί έχει παντού παρκαρισμένα αυτοκίνητα και όπως και να το κάνουμε έχει κάποια επικινδυνότητα  (ακριβώς κάτω απο το σπίτι μου πριν κάτι μήνες πέρασε αμάξι απο STOP και έπεσε ποδήλατο με πατέρα και το παιδί του που το είχε στο καθισματάκι με το κράνος του , έφυγε το κράνος και χτύπησε το παιδί το κεφάλι του)

Ναι υπάρχουν και αυτοί που παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο με μηχανάκι ξεκράνωτα , ουδέν σχόλιο

Τεσπα προς TS κοίτα για ένα μικρό , αφού έχεις μεγάλο δεν χρειάζεται να κοιτάξεις για μεσαίο

Κοίτα σε κάτι τέτοιο

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/338363299-mitsubishi-space-star

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/335813440-suzuki-celerio

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/331877344-hyundai-i-10

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/334567103-citroen-c1

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/339380049-peugeot-108

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336177679-skoda-citigo

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/340005581-kia-picanto

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/337136863-fiat-panda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, tsofras said:

...

Δηλαδή σε μία 4ετία θα έχει δώσει κοντά 6 χιλιάρικα , ποσό ενός μικρού μεταχειρισμένου που θα του μείνει το αμάξι στο τέλος .

...

Ξέχασες τα έξοδα σε ασφάλεια, τέλη, καύσιμα και συντήρηση. Δεν είναι αμελητέα. Και να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ατυχήματος.

Επεξ/σία από hawkpilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, salvador_ είπε

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τους 2 τόνους άμα πατήσεις άνθρωπο  που περνάει  το δρόμο  χωρίς να κοιτάξει , τι μπορεί να συμβεί;   πάντως θα συμφωνήσω  ότι η κατάσταση  έχει ξεφύγει  στον δρόμο χρόνο με το χρόνο.   

Η απαντηση σου φίλε δείχνει σε τι άκρα ζούμε. 

ξαναδιάβασε  τι λες για το υποτιθέμενο  παιδι  που θα μπορούσα να έχω.   Έχεις κάνει ολόκληρο  σενάριο  και μου το εθαψες κιόλας ρε μάγκα..   

Η μπάλα στην εξέδρα. Δεν είσαι γονιός και δεν καταλαβαίνεις ούτε στο ελάχιστο. 

Όπως λέει και ο άλλος φίλος πιο πάνω, απλά διαλέγεις αυτό που μειώνει τους κινδύνους για το παιδί σου. Ισχύουν ακριβώς όσα είπα, ενώ δεν απάντησες τίποτα περί έλλειψης υποδομών κλπ. που ανέφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hawkpilot είπε

Ξέχασες τα έξοδα σε ασφάλεια, τέλη, καύσιμα και συντήρηση. Δεν είναι αμελητέα. Και να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ατυχήματος.

Συμφωνώ κάντο 5ετία , όπως και να έχει στο τέλος θα του έχει μείνει το αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, salvador_ είπε

Επίσης να προσθέσω  ότι  είναι λυπηρό  σε μια πόλη όπως η Αθήνα με τεράστιο  κυκλοφοριακό  να μην έχουμε καταφέρει  μέχρι σήμερα να βάλουμε αλλά μέσα μετακίνησης και  όταν βλέπουμε  κάποιον  με ποδήλατο  πατίνι  να τον λέμε τρελό. 

Ναι είναι τρελός διότι αυτοκτονικά αυξάνει σε τεράστιο βαθμό τον κίνδυνο να σκοτωθεί. 

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

έχει κάποια επικινδυνότητα  (ακριβώς κάτω απο το σπίτι μου πριν κάτι μήνες πέρασε αμάξι απο STOP και έπεσε ποδήλατο με πατέρα και το παιδί του που το είχε στο καθισματάκι με το κράνος του , έφυγε το κράνος και χτύπησε το παιδί το κεφάλι του)

Ε όταν τα λέμε και τα ξαναλέμε οι άλλοι το παίζουν φιλόσοφοι και μοντέρνοι, μα γιατί να μην κυκλοφορούμε με ποδήλατο όπως στη Βόρεια Ευρώπη, είναι κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ο φίλος που θέλει να πηγαίνει το παιδί σχολείο σημαίνει ότι θα δίνει στην σίγουρα 7ε-8ε την μέρα. 40ε την εβδομάδα , 160ε τον μήνα , 1500ε περίπου το χρόνο αν βγάλουμε αργίες .

Χωρίς να γνωρίζω προσωπικά, για κάτι πιο μόνιμο μπορεί οι τιμές να είναι πιο χαμηλές αν συνεννοηθείς με τον ταξιτζή. Αλλιώς δεν αξίζει και τόσο.

Το πρόβλημα θα ξαναπώ θεωρώ ότι είναι οι απουσίες λόγω λοιμώξεων που είναι πολύ συχνές σε αυτή την ηλικία. Εκεί είτε θα έχεις κανονίσει fixed τιμή ανά μήνα π.χ. και κάθε φορά που το παιδί δε θα πηγαίνει παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο μπορεί και για ολόκληρη εβδομάδα απλά θα πετάς λεφτά και θα είναι η καλύτερη του ταξιτζή, είτε θα πιστολιάσει κάποια στιγμή.

Πάντως για να τα λέμε όλα, δεν είναι μόνο θέμα κόστους σε ευρώ. Για πολλούς είναι μεγάλη ταλαιπωρία το παρκάρισμα στη σχολική δομή αλλά και μετά στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...