Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο για ελάχιστες αποστάσεις


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Akor1981 είπε

Μου φαίνεται πολύ ακόμα και το 6.3lt/100, τόσο έκαιγε το Yaris 1,33cc πριν 17 χρόνια . 

Εχουν βαρυνει τα ΙΧ πολυ απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 26/1/2024 στις 12:11 ΜΜ, tsofras είπε

Σίγουρα όλα παίζουν τον ρόλο τους , περισσότερο έγραψα και εγώ τα δικά μου ως μπαμπάς γιατί μετά απο λίγο καιρό θα ξεκινήσουν τα αγγλικά , μπάλες κτλ. οπότε θα εμφανιστούν και άλλες ανάγκες για μετακίνηση

περιμένω φίλε μου ,να κάνεις ενα αναλυτικό post για το seat leon που εχεις ,θετικά κ αρνητικά (ξέρω οτι εισαι ειλικρινής κ θα γράψεις την απασα αλήθεια)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Akor1981 είπε

Μου φαίνεται πολύ ακόμα και το 6.3lt/100, τόσο έκαιγε το Yaris 1,33cc πριν 17 χρόνια . 

Κάτω έχω τα αντίστοιχα αποτελέσματα του Οκτωβρίου που δεν χρειαζόταν θέρμανση/ψύξη. 

2024-01-3011_52_10.jpeg.7088eaee8c16365e4de687d1eb87c96d.jpeg

Οι αποστάσεις είναι 2.5km κάθε φορά. Μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και η καμπίνα έχω φτάσει στο προορισμό μου. Σε μεγάλες διαδρομές η κατανάλωση πέφτει χαλαρά κάτω από 4,5 l/100km. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostis444t είπε

περιμένω φίλε μου ,να κάνεις ενα αναλυτικό post για το seat leon που εχεις ,θετικά κ αρνητικά (ξέρω οτι εισαι ειλικρινής κ θα γράψεις την απασα αλήθεια)

Μην βρομίζω το ποστ του φίλου το πούλησα και πήρα το Formentor

Spoiler

Στα γρήγορα , σε γενικές γραμμές για τα δικά μου γούστα είναι αμαξάρα , εγώ πήρα απο τα πρώτα που βγήκαν και μου εμφάνισε παιδικές ασθένειες. Έψαχνα άνεση λόγω θέματος υγείας , την βρήκα στο Formentor , Leon δεν είναι όμως σε αίσθηση οδήγησης. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις αναφορές το Leon και το Focus τα βγάζουν τα καλύτερα hatchback όσον αφορά την αίσθηση οδήγησης. Αν δεν έχανα λεφτά το αγόραζα πάλι σήμερα , το μετάνιωσα που το έδωσα , αν το είχα πάρει αυτόματο θα το είχα κρατήσει μέχρι να σαπίσει . Αυτά

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μην βρομίζω το ποστ του φίλου το πούλησα και πήρα το Formentor

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στα γρήγορα , σε γενικές γραμμές για τα δικά μου γούστα είναι αμαξάρα , εγώ πήρα απο τα πρώτα που βγήκαν και μου εμφάνισε παιδικές ασθένειες. Έψαχνα άνεση λόγω θέματος υγείας , την βρήκα στο Formentor , Leon δεν είναι όμως σε αίσθηση οδήγησης. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις αναφορές το Leon και το Focus τα βγάζουν τα καλύτερα hatchback όσον αφορά την αίσθηση οδήγησης. Αν δεν έχανα λεφτά το αγόραζα πάλι σήμερα , το μετάνιωσα που το έδωσα , αν το είχα πάρει αυτόματο θα το είχα κρατήσει μέχρι να σαπίσει . Αυτά

 

σε ευχαριστώ κατ αρχάς που απάντησες (υπάρχει κάπου τα θέματα που σου εβγαλε κ τα εχεις γράψει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostis444t είπε

σε ευχαριστώ κατ αρχάς που απάντησες (υπάρχει κάπου τα θέματα που σου εβγαλε κ τα εχεις γράψει ?

Spoiler

Σημαντικά :

Ήχος στο σαζμαν σε κάθε αλλαγή απο 1η - 4η (χειροκίνητο)

Αντί για όπισθεν έμπαινε πρώτη

Έσβηνε ο κινητήρας με ταχύτητα 20-30 Km/h --> Εδώ είπα θα το διώξω

Τυχαία προβλήματα :

Κόλλαγε το ηχοσύστημα

Όταν έκλεινες το πορτ μπαγκαζ άναβε ένδειξη ότι έχουν πρόβλημα τα πίσω φλας

Και κάτι άλλες μικρές βλακείες + τριγμούς

Αλλά θα το ξαναέπαιρνα γιατί είμαι μαζόχας επειδή οδηγικά ήταν απόλαυση (με εξαίρεση την μέση μου :D )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
20 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

βγαζουν 300κ τα μοτερ φυσικου αεριου??

ποσα χρηματα θελουν πλεον για 100χλμ?

600+ τα ταξί , καποια μικρά είναι ήδη πάνω απο 300+ , γενικά με cng,lpg όταν είναι σωστά ρυθμισμένο βγάζει παραπάνω απο βενζίνη λόγω καυσίμου

5κιλά εντός υπολόγισε να είσαι μέσα . Τιμές παίζουν ,τώρα είναι 1,1€/κιλό

19 ώρες πριν, Akor1981 είπε

Προφανώς έχουν βάλει έμβολα και ελατήρια που αντέχουν στο καύσιμο, ίσως να να έχουν ανεβάσει την λίπανση. Το απίστευτο είναι ότι τώρα πάνε για επισκευή σασμάν . 

όσο το είχα ψάξει παλιότερα γιατί είχα περιέργεια , τους ίδιους κωδικούς είχαν ακόμα και οι βαλβίδες

ουσιαστικά μόνο μπουζί παίρνουν διαφορετικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

600+ τα ταξί , καποια μικρά είναι ήδη πάνω απο 300+ , γενικά με cng,lpg όταν είναι σωστά ρυθμισμένο βγάζει παραπάνω απο βενζίνη λόγω καυσίμου

5κιλά εντός υπολόγισε να είσαι μέσα . Τιμές παίζουν ,τώρα είναι 1,1€/κιλό

όσο το είχα ψάξει παλιότερα γιατί είχα περιέργεια , τους ίδιους κωδικούς είχαν ακόμα και οι βαλβίδες

ουσιαστικά μόνο μπουζί παίρνουν διαφορετικά

 

Η αρβύλα λεει οτι τα ΦΑ βαρανε πολυ νωρις. Εντυπωσιακα νουμερα. Αραγε θα ξαναβγουν φα μοντελα η θα τα φανε και αυτα τα ηλεκτρικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
41 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Η αρβύλα λεει οτι τα ΦΑ βαρανε πολυ νωρις. Εντυπωσιακα νουμερα. Αραγε θα ξαναβγουν φα μοντελα η θα τα φανε και αυτα τα ηλεκτρικά?

τέλος η παραγωγή , χλωμό να ξαναβγούνε , όσοι πρόλαβαν-πρόλαβαν , τώρα μόνο μτχ εισαγωγής

είμαστε oftopic

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...