Προς το περιεχόμενο

Fiat 500 , Λίγο νερό στο ψυγείο , πάθαμε ζημια?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,  έχει η κοπέλα μου ένα φιατ αυτό το 500αρακι του 2007 .  προχθές μου παραπονέθηκε ότι δεν βγάζει ζεστό αέρα το a/c και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ότι έλειπαν νερά από το ψυγείο περίπου 2000 - 2200 ml περίπου , εφοσον γέμισα το ψυγείο νερό το a/c τώρα δουλεύει κανονικά...

 Ερώτηση1 : τι σχέση έχει το ψυγείο με το κλιματιστικό ?

Ερώτηση 2 :  Πόσα λίτρα έχει χωρητικότητα το ψυγείο απο το 500αρακι γνωρίζει κανεις?

  Επισης τα 2,2 λίτρα που έλειπαν ηταν αρκετα ωστε να έπαθε ζημιά η φλατζα ή παιρνει αρκετό νερό το ψυγείο και την γλύτωσε?

Από ότι μου είπε  τις τσέκαραν τα υγρά σε κάποιο βενζινάδικο πριν κανένα χρόνο χοντρικά .. Αλλά όλο αυτό το διάστημα δεν ανέβηκε η ποτε η θερμοκρασία πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα.

Υπ

Τώρα το έχω γεμίσει νερό μέχρι επάνω φουλ για να τσεκάρω αν χάνει από καποιο κολάρο. 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Fiat 500 , Λίγο νερό στο ψυγείο , πάθαμε ζημια?
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ac δεν βγάζει ζέστη.Το καλοριφέρ βγάζει ζέστη.

Μια φορά το χρόνο κοιτάτε νερά;Φαντάζομαι κάθε ποτε αλλάζετε λάδια ή τα ελέγχετε.

Κακως το γέμισες μέχρι πάνω και όχι μέχρι εκεί που πρέπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν γεμισες με νερο, μεγα λαθος. Αδειασμα ολο το κυκλωμα και πληρωση με το καταλληλο παραφλου. Μετα ελεγχος για πιθανες διαρροες. Καποια μοτερ της Fiat εβγαζαν προβλημα σε ενα ορινγκ σε σωληνα που κουμπωνε στην αντλια / μπλοκ και σταδιακα εχανε απο εκει τα υγρα. Παντως 2+ λιτρα απωλεια δεν το λες λιγο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

εφοσον γέμισα το ψυγείο νερό το a/c τώρα δουλεύει κανονικά...

αν είναι νερό βρύσης μετράς αντίστροφα για ζημιά

ότι σου είπε ο SaFiS απο πάνω , με σχετικά λίγα λεφτά μπορείς να προλάβεις μεγάλη ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ZELDA said:

Τώρα το έχω γεμίσει νερό μέχρι επάνω φουλ για να τσεκάρω αν χάνει από καποιο κολάρο. 

το παίζετε γνώστες στις γυναίκες και κάνετε ρεζίλι όλο τον ανδρικό πληθυσμό 😅
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spooker είπε

το παίζετε γνώστες στις γυναίκες και κάνετε ρεζίλι όλο τον ανδρικό πληθυσμό 😅
 

Σιγά ρε έξυπνε, το γεμισα για να το παρακολουθησω προφανώς ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ZELDA said:

Καλησπέρα,  έχει η κοπέλα μου ένα φιατ αυτό το 500αρακι του 2007 .  προχθές μου παραπονέθηκε ότι δεν βγάζει ζεστό αέρα το a/c και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ότι έλειπαν νερά από το ψυγείο περίπου 2000 - 2200 ml περίπου , εφοσον γέμισα το ψυγείο νερό το a/c τώρα δουλεύει κανονικά...

 Ερώτηση1 : τι σχέση έχει το ψυγείο με το κλιματιστικό ?

Ερώτηση 2 :  Πόσα λίτρα έχει χωρητικότητα το ψυγείο απο το 500αρακι γνωρίζει κανεις?

  Επισης τα 2,2 λίτρα που έλειπαν ηταν αρκετα ωστε να έπαθε ζημιά η φλατζα ή παιρνει αρκετό νερό το ψυγείο και την γλύτωσε?

Από ότι μου είπε  τις τσέκαραν τα υγρά σε κάποιο βενζινάδικο πριν κανένα χρόνο χοντρικά .. Αλλά όλο αυτό το διάστημα δεν ανέβηκε η ποτε η θερμοκρασία πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα.

Υπ

Τώρα το έχω γεμίσει νερό μέχρι επάνω φουλ για να τσεκάρω αν χάνει από καποιο κολάρο. 

Νερό στο ψυγείο !!!!! Ήμαρτον δεν ήμαστε στο 1980!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Νερό στο ψυγείο !!!!! Ήμαρτον δεν ήμαστε στο 1980!! 

ρε φίλε αλήθεια τώρα..  Εχεις ενα ψυγείο που παιζει να εχει διαρροή κατα 99 % και θα πας να βάλεις παραφλου για να το τσεκάρεις? Αλήθεια απαντησε μου  επίσης βλέπεις καπου να ρώτησα τι υγρό να επιλέξω ή αν είναι καλύτερο απιονισμενο , απεσταγμένο , παραφλού ή σκετο νερό ?

 

Επεξ/σία από ZELDA
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτάει τί σχέση έχει το αιρκοντίσιον με το καλοριφέρ

* για την ακρίβεια ψυγείο-κλιματιστικό

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Ρωτάει τί σχέση έχει το αιρκοντίσιον με το καλοριφέρ

Το αιρκο χρησιμοποιεί τον συμπιεστη για ψύξη ,το καλοριφέρ τα νερά του κινητήρα για θερμανση.Το clima απλα επιλέγει αυτόματα βάση της θερμοκρασιας που θέλει ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λ

Άρα χωρίς να το καταλαβαίνει ο χρήστης, το κλίμα αναμειγνύει ζεστό αέρα από το καλοριφέρ και κρύο είτε εξωτερικό είτε βάζοντας σε λειτουργία το αιρκοντίσιον οπότε να νομίζει ότι έχει ένα οικιακό ινβέρτερ κλιματιστικό χωμένο στο αυτοκίνητο

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Λ

Άρα χωρίς να το καταλαβαίνει ο χρήστης αναμειγνύει ζεστό αέρα από το καλοριφέρ και κρύο είτε εξωτερικό είτε βάζοντας σε λειτουργία το αιρκοντίσιον οπότε να νομίζει ότι έχει ένα οικιακό ινβέρτερ κλιματιστικό χωμένο στο αυτοκίνητο

οταν το έχεις στο ζεστό δεν υπάρχει λόγος να δουλευει το ac πέρα απο το να μαζευει την υγρασία στην καμπίνα και να ξεθολώνουν πιο γρήγορα τα τζάμια.Σε μερικά αμάξια μπαίνει αυτόματα  όταν βάζεις στο φουλ τον ανεμιστήρα να ξεθολώσει το παρμπριζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...