Προς το περιεχόμενο

Fiat 500 , Λίγο νερό στο ψυγείο , πάθαμε ζημια?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/02/2024 at 00:14, ZELDA said:

Καλησπέρα,  έχει η κοπέλα μου ένα φιατ αυτό το 500αρακι του 2007 .  προχθές μου παραπονέθηκε ότι δεν βγάζει ζεστό αέρα το a/c και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ότι έλειπαν νερά από το ψυγείο περίπου 2000 - 2200 ml περίπου , εφοσον γέμισα το ψυγείο νερό το a/c τώρα δουλεύει κανονικά...

 Ερώτηση1 : τι σχέση έχει το ψυγείο με το κλιματιστικό ?

Ερώτηση 2 :  Πόσα λίτρα έχει χωρητικότητα το ψυγείο απο το 500αρακι γνωρίζει κανεις?

  Επισης τα 2,2 λίτρα που έλειπαν ηταν αρκετα ωστε να έπαθε ζημιά η φλατζα ή παιρνει αρκετό νερό το ψυγείο και την γλύτωσε?

Από ότι μου είπε  τις τσέκαραν τα υγρά σε κάποιο βενζινάδικο πριν κανένα χρόνο χοντρικά .. Αλλά όλο αυτό το διάστημα δεν ανέβηκε η ποτε η θερμοκρασία πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα.

Υπ

Τώρα το έχω γεμίσει νερό μέχρι επάνω φουλ για να τσεκάρω αν χάνει από καποιο κολάρο. 

Άποψη μου είναι να της πεις να το παει συνεργείο να το φτιάξουν άμεσα. Άντε και να βρεις από που χάνει τι θα κερδίσεις; Θα το φτιαξεις στο πάρκινγκ εσυ; Πάλι συνεργείο θα πάει. Επίσης δεν ξέρεις ποσό έχασε. Έβαλες ποσό μέτρησες αλλά μπορεί να θέλει εξαέρωση και να θέλει κι άλλο ή να έχει αέρα και να μην έχει καλή απόδοση στο σύστημα ψύξης ή αν η διαρροή είναι τώρα μικρή και ξαφνικά όσο συμπληρώνεις ανοίξει τελείως και τα χάσει όλα τα υγρά; Και ζημιά μπορεί να πάθει ο κινητήρας και να το φορτώσεις θα πρέπει και ταλαιπωρία είναι για την οδηγό και θα μείνει χωρίς αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, theopan είπε

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις;

https://eshop-best-chemical.com/products/petronas-paraflu-up

Το "DI water" σημαίνει "distilled" (απεσταγμένο) νερό. Νερό βρύσης από νερό βρύσης μπορεί να έχει τεράστια διαφορά και ποτέ δεν ξέρεις τι βλαβερό για το κύκλωμα μπορεί να περιέχει.

Το νερό βρύσης για ανάμιξη με αντιψυκτικό και όχι απιονισμένο το έχω ακούσει από παλιά δεν είναι σημερινη οδηγία. Βέβαια το καλύτερο θα είναι το απεσταγμένο αλλά κάνε παραγγελία για βροχή όταν το θελήσεις.

Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω , σήμερα σχεδόν οι περισσότεροι θα έχουμε κάποιον αφυγραντήρα το χειμώνα ή αιρκοντίσιον το καλοκαίρι στο σπίτι. Το νερό που συγκεντρώνετε από τις δύο συσκευές είναι απεσταγμένο;;; Είναι κατάλληλο για συμπλήρωση του αντιψυκτικού όταν το προτείνει ο κατασκευαστής ή έχει ρύπους μέσα άρα καλό να μην το χρησιμοποιούμε;;

Επίσης απεσταγμένο θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε από μία Γαλλική καφετιέρα βάζοντας νερό στον κάδο να κάνει τον κύκλο το οποίο σίγουρα θα είναι και πιο καθαρό από τα άλλα δύο;;;;

Τι λέω πρωί πρωί......🤣 αλλά σίγουρα είναι κάποιες μέθοδοι να βρούμε άμεσα ή έμεσα απεσταγμένο νερό.

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο τόπικ όπως είδα μετά που έψαχνα για απεσταγμένο στο γκούγκλη που αλλού φυσικά στο insomnia για άλλο σκοπό αλλά και τότε δεν βγήκε συμπέρασμα μεταξύ απεσταγμένου και απιονισμένου.🤣

https://www.insomnia.gr/forums/topic/656846-aπεσταγμενο-νερο/

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το νερό βρύσης για ανάμιξη με αντιψυκτικό και όχι απιονισμένο το έχω ακούσει από παλιά δεν είναι σημερινη οδηγία. Βέβαια το καλύτερο θα είναι το απεσταγμένο αλλά κάνε παραγγελία για βροχή όταν το θελήσεις.

Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω , σήμερα σχεδόν οι περισσότεροι θα έχουμε κάποιον αφυγραντήρα το χειμώνα ή αιρκοντίσιον το καλοκαίρι στο σπίτι. Το νερό που συγκεντρώνετε από τις δύο συσκευές είναι απεσταγμένο;;; Είναι κατάλληλο για συμπλήρωση του αντιψυκτικού όταν το προτείνει ο κατασκευαστής ή έχει ρύπους μέσα άρα καλό να μην το χρησιμοποιούμε;;

Επίσης απεσταγμένο θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε από μία Γαλλική καφετιέρα βάζοντας νερό στον κάδο να κάνει τον κύκλο το οποίο σίγουρα θα είναι και πιο καθαρό από τα άλλα δύο;;;;

Τι λέω πρωί πρωί......🤣 αλλά σίγουρα είναι κάποιες μέθοδοι να βρούμε άμεσα ή έμεσα απεσταγμένο νερό.

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο τόπικ όπως είδα μετά που έψαχνα για απεσταγμένο στο γκούγκλη που αλλού φυσικά στο insomnia για άλλο σκοπό αλλά και τότε δεν βγήκε συμπέρασμα μεταξύ απεσταγμένου και απιονισμένου.🤣

https://www.insomnia.gr/forums/topic/656846-aπεσταγμενο-νερο/

 

εγω να κανω αλλη μια (ενδεχομενως χαζη) ερωτηση? εφοσον στις μερες μας και η κουτση μαρια εχει φιλτρο νερου στη βρυση του, δε θα μπορουσε καποιος να το χρησιμοποιησει μαζι με παραφλου και να μη μπλεκει με απεσταγμενα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το νερό βρύσης για ανάμιξη με αντιψυκτικό και όχι απιονισμένο το έχω ακούσει από παλιά δεν είναι σημερινη οδηγία.

Εμένα η απορία που μου δημιουργείται είναι η εξής: το αυτοκίνητο πριν βγει από το εργοστάσιο γεμίστηκε το κύκλωμα ψύξης με υγρό. Μίγμα Paraflu με κάποιο νερό. Αυτό το νερό τι ήταν; "Βρύσης"; Από ποιά βρύση; Κάποια εκεί στο εργοστάσιο στο Μέλφι ή από μια βρύση στο Τορίνο; Και πόσα άλατα και πόσα ιόντα περιείχε ώστε να αποφευχθεί η ηλεκτρόλυση που φοβόμαστε σε αυτήν τη συζήτηση; Το απιονισμένο ή απεσταγμένο αντιθέτως είναι πολύ πιο συγκεκριμένων προδιαγραφών. Δεν στέκει λογικά με κανέναν τρόπο να απαιτείται νερό βρύσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία περίπτωση

  • PRE-MIXED ORANGE FORMULA IS READY-TO-USE in a 50/50 ratio with deionized water to protect all modern engine components from winter freezing (-34F) and summer boiling (265F).
  • ORANGE CONCENTRATE FORMULA should be mixed with clean tap water or demineralized water at 50/50 ratio for temperatures -34 to 265F; 60/40 for -62 to 270F; and 70/30 for -84 to 267F
  • https://www.valvolineglobal.com/en/zerex-dex-cool-antifreeze-coolant/
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της βρύσης έχει άλατα , ότι και να λένε , δε πα να είναι και ο αρχιμηχανικός , δε μπαίνει μείγμα με νερό βρύσης

για το απιονισμένο ,  πάσο εφόσον αλλάζει η σύσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theopan είπε

Εμένα η απορία που μου δημιουργείται είναι η εξής: το αυτοκίνητο πριν βγει από το εργοστάσιο γεμίστηκε το κύκλωμα ψύξης με υγρό. Μίγμα Paraflu με κάποιο νερό. Αυτό το νερό τι ήταν; "Βρύσης"; Από ποιά βρύση; Κάποια εκεί στο εργοστάσιο στο Μέλφι ή από μια βρύση στο Τορίνο; Και πόσα άλατα και πόσα ιόντα περιείχε ώστε να αποφευχθεί η ηλεκτρόλυση που φοβόμαστε σε αυτήν τη συζήτηση; Το απιονισμένο ή απεσταγμένο αντιθέτως είναι πολύ πιο συγκεκριμένων προδιαγραφών. Δεν στέκει λογικά με κανέναν τρόπο να απαιτείται νερό βρύσης.

Αυτό το έχω και εγώ απορία. Φαντάζομαι οποιοδήποτε νερό κάτω από κάποιο φυσιολογικό όριο αλάτων και λάσπης είναι ανεκτό, λογικά στα εργοστάσια θα φιλτράρονται και θα έχουν εγγυημένα κάποιες προδιαγραφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dj_kourampies είπε

Αυτό το έχω και εγώ απορία. Φαντάζομαι οποιοδήποτε νερό κάτω από κάποιο φυσιολογικό όριο αλάτων και λάσπης είναι ανεκτό, λογικά στα εργοστάσια θα φιλτράρονται και θα έχουν εγγυημένα κάποιες προδιαγραφές.

Ετοιμα σε δεξαμενές απο τις εταιρίες λιπαντικών,σιγά μην ασχολούνται στα εργοστάσια μέ αναμίξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ετοιμα σε δεξαμενές απο τις εταιρίες λιπαντικών,σιγά μην ασχολούνται στα εργοστάσια μέ αναμίξεις.

Ναι αλλά έστω αυτό το "έτοιμο" με τι νερό ετοιμάστηκε από την εταιρία λιπαντικών; Προφανώς όχι "βρύσης". Δόθηκε η απάντηση στο θέμα από κάποιον παραπάνω απλά δεν την είχα δει: απιονισμένο χρησιμοποιούν απλά το ίδιο το Paraflu περιέχει όσα χρειάζονται ώστε να αδρανοποιεί την "όρεξη" του τελικού μίγματος να τραβήξει ιόντα από τα μέταλλα του κυκλώματος ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/2/2024 στις 6:14 ΜΜ, ZELDA είπε

Καλησπέρα,  έχει η κοπέλα μου ένα φιατ αυτό το 500αρακι του 2007 .  προχθές μου παραπονέθηκε ότι δεν βγάζει ζεστό αέρα το a/c και σε έλεγχο που έκανα βρήκα ότι έλειπαν νερά από το ψυγείο περίπου 2000 - 2200 ml περίπου , εφοσον γέμισα το ψυγείο νερό το a/c τώρα δουλεύει κανονικά...

 Ερώτηση1 : τι σχέση έχει το ψυγείο με το κλιματιστικό ?

Ερώτηση 2 :  Πόσα λίτρα έχει χωρητικότητα το ψυγείο απο το 500αρακι γνωρίζει κανεις?

  Επισης τα 2,2 λίτρα που έλειπαν ηταν αρκετα ωστε να έπαθε ζημιά η φλατζα ή παιρνει αρκετό νερό το ψυγείο και την γλύτωσε?

Από ότι μου είπε  τις τσέκαραν τα υγρά σε κάποιο βενζινάδικο πριν κανένα χρόνο χοντρικά .. Αλλά όλο αυτό το διάστημα δεν ανέβηκε η ποτε η θερμοκρασία πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα.

Υπ

Τώρα το έχω γεμίσει νερό μέχρι επάνω φουλ για να τσεκάρω αν χάνει από καποιο κολάρο. 

Επισκέφθηκε συνεργείο , υπάρχει διαρροή τελικά  ; Έχουμε νεότερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 2:31 ΜΜ, Dj_kourampies είπε

Εσύ τσεκαρεις καθημερινά λάδια και νερό δηλαδή;

Όνομα και πράμα  το nickname σου 😅

 

Η το ένα άκρο η το άλλο   μια  φορά την εβδομάδα  καλό είναι  να κοιτάμε  στάθμη λαδιων νερών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...