Προς το περιεχόμενο

Κλήση απο δημοτ. Αστυνομία με ψευδή διεύθυνση


ThemisN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έκοψαν κλήση και μου πήραν πινακίδες, βάζοντας στη διεύθυνση λάθος νούμερο, που ειναι δίπλα σε στάση λεωφορείου.

Στην πραγματικότητα είχα παρκάρει ενα τετράγωνο πιο κάτω - παράνομα πάλι - αλλά χωρίς να εμποδίζω τίποτα που να δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων.

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω φωτογραφία του οχήματος μου που να επιβεβαιώνει το σημείο; 

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

επίσης το όχημα είναι leasing, πότε ισχύει εξαίρεση των leasing απο την αφαίρεση πινακίδων;;; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος/α;

Επεξ/σία από ThemisN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, ThemisN είπε

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

Αυτοί θα σου πουν ότι το μετακίνησες αφού έφαγες την κλήση και μετά το έβγαλες φωτό. Απέδειξε το αντίθετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ThemisN είπε

Μου έκοψαν κλήση και μου πήραν πινακίδες, βάζοντας στη διεύθυνση λάθος νούμερο, που ειναι δίπλα σε στάση λεωφορείου.

Στην πραγματικότητα είχα παρκάρει ενα τετράγωνο πιο κάτω - παράνομα πάλι - αλλά χωρίς να εμποδίζω τίποτα που να δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων.

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω φωτογραφία του οχήματος μου που να επιβεβαιώνει το σημείο; 

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

επίσης το όχημα είναι leasing, πότε ισχύει εξαίρεση των leasing απο την αφαίρεση πινακίδων;;; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος/α;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, ThemisN said:

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

Σύμφωνα με την περιγραφή σου η παράβαση κάθε άλλο παρά ψεύτικη ήταν, όπως λες και εσύ είχες παρκάρει παράνομα. Εκτός και αν σε έγραψαν για παρκάρισμα σε στάση λεωφορείου, ενώ εκεί που είχες παρκάρει είχε πινακίδα πχ Ρ-39.

Επίσης αλητεία είναι το να παρκάρεις σε σημείο που απαγορεύεται, και όχι το να το να γράψουν πάνω στη βεβαίωση παράβασης λάθος νούμερο διεύθυνσης.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThemisN είπε

Μου έκοψαν κλήση και μου πήραν πινακίδες, βάζοντας στη διεύθυνση λάθος νούμερο, που ειναι δίπλα σε στάση λεωφορείου.

Στην πραγματικότητα είχα παρκάρει ενα τετράγωνο πιο κάτω - παράνομα πάλι - αλλά χωρίς να εμποδίζω τίποτα που να δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων.

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω φωτογραφία του οχήματος μου που να επιβεβαιώνει το σημείο; 

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

επίσης το όχημα είναι leasing, πότε ισχύει εξαίρεση των leasing απο την αφαίρεση πινακίδων;;; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος/α;

οποιοδηποτε λαθος στοιχειο επανω σε κληση, ακυρωνει την κληση. Αριθμος κυκλοφοριας, μαρκα, διευθυνση, ημερα , ημερομηνια , κλπ,κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThemisN είπε

Μου έκοψαν κλήση και μου πήραν πινακίδες, βάζοντας στη διεύθυνση λάθος νούμερο, που ειναι δίπλα σε στάση λεωφορείου.

Στην πραγματικότητα είχα παρκάρει ενα τετράγωνο πιο κάτω - παράνομα πάλι - αλλά χωρίς να εμποδίζω τίποτα που να δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων.

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω φωτογραφία του οχήματος μου που να επιβεβαιώνει το σημείο; 

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

επίσης το όχημα είναι leasing, πότε ισχύει εξαίρεση των leasing απο την αφαίρεση πινακίδων;;; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος/α;

Σε ποια περιοχή έγινε.. Πόλη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThemisN είπε

Δεν βγάζουν φωτό το όχημα;

δεν πετυχαν καν σωστα τη διευθυνση και εσυ περιμενες να βγαζουν φωτο το οχημα? στην ελβετια σε γραψανε? 🤣

αν η αφαιρεση ειναι παρανομη να πας στον τροχαιο που ειναι αρμοδιος να κανεις παραπονα. δεν παιρνουν πινακιδες για οποιοδηποτε παρανομο παρκαρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ThemisN said:

Μου έκοψαν κλήση και μου πήραν πινακίδες, βάζοντας στη διεύθυνση λάθος νούμερο, που ειναι δίπλα σε στάση λεωφορείου.

Στην πραγματικότητα είχα παρκάρει ενα τετράγωνο πιο κάτω - παράνομα πάλι - αλλά χωρίς να εμποδίζω τίποτα που να δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων.

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω φωτογραφία του οχήματος μου που να επιβεβαιώνει το σημείο; 

Εγώ φωτογράφησα το αυτοκίνητό μου στο σημείο που είχα παρκάρει και φαίνεται ακριβώς που ήταν...

δε με νοιάζει το πρόστιμο αλλά η αλητεία να μου πάρουν πινακίδες με ψεύτικη παράβαση.

επίσης το όχημα είναι leasing, πότε ισχύει εξαίρεση των leasing απο την αφαίρεση πινακίδων;;; μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος/α;

Είχες η δεν είχες παρκάρει παράνομα; Το δεν εμπόδιζα είναι ελληνικη πατέντα. Εάν είχες παρκάρει παράνομα καλά έκαναν, στο μέλλον θα τα σκεφτείς καλύτερα που και πως παρκάρεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος έχει παρκάρει παράνομα δεν τιμωρείται το ίδιο. Άλλο να είναι σε άκυρο σημείο, άλλο σε ράμπα αναπήρων. Όλα στην ζωή έχουν διαβαθμίσεις.

Αλλά κλασσικά οι μισοί μπαίνουν σε τέτοια θρεντ για να κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους για να νιώθουν καλύτερα

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ραμπα αναπηρων σε σταση λεοφορειου ,διπλα σε φαναρι και σε πυλωτες παιρνουν πινακιδες 

Σε οτιδηποτε αλλο ειναι απλα προστιμο..Να πας και να τους το πεις

 Το λεω γιατι προσφατα ενας εξυπνος ειχε παρκαρει 7 ωρες στην πυλωτη μου ,εε πηρα αστυνομια και του πηραν τις πινακιδες ,το διαβασα μετα ψαχνοντας οτι στις περιπτωσεις που ανεφερα παιρνουν πινακιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Το ότι κάποιος έχει παρκάρει παράνομα δεν τιμωρείται το ίδιο. Άλλο να είναι σε άκυρο σημείο, άλλο σε ράμπα αναπήρων. Όλα στην ζωή έχουν διαβαθμίσεις.

Αλλά κλασσικά οι μισοί μπαίνουν σε τέτοια θρεντ για να κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους για να νιώθουν καλύτερα

θα το κανω παραθεση 100 φορες .Εύγε αγορι μου......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SOCRATIS1000 said:

Σε ραμπα αναπηρων σε σταση λεοφορειου ,διπλα σε φαναρι και σε πυλωτες παιρνουν πινακιδες 

Σε οτιδηποτε αλλο ειναι απλα προστιμο..Να πας και να τους το πεις

 Το λεω γιατι προσφατα ενας εξυπνος ειχε παρκαρει 7 ωρες στην πυλωτη μου ,εε πηρα αστυνομια και του πηραν τις πινακιδες ,το διαβασα μετα ψαχνοντας οτι στις περιπτωσεις που ανεφερα παιρνουν πινακιδες

Δεν είναι έτσι όπως τα λες, πχ η στάθμευση σε ράμπα αναπήρων πχ προβλέπει όχι μόνο πρόστιμο και αφαίρεση πινακίδων, αλλά και στέρηση διπλώματος για 60 ημέρες. Επίσης αφαίρεση πινακίδων προβλέπει και η Ρ-40 (απαγόρευση στάσης και στάθμευσης), η οποία δεν βρίσκεται μόνο στα σημεία που αναφέρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σύμφωνα με την περιγραφή σου η παράβαση κάθε άλλο παρά ψεύτικη ήταν, όπως λες και εσύ είχες παρκάρει παράνομα. Εκτός και αν σε έγραψαν για παρκάρισμα σε στάση λεωφορείου, ενώ εκεί που είχες παρκάρει είχε πινακίδα πχ Ρ-39.

Επίσης αλητεία είναι το να παρκάρεις σε σημείο που απαγορεύεται, και όχι το να το να γράψουν πάνω στη βεβαίωση παράβασης λάθος νούμερο διεύθυνσης.

Δεν είπα ότι  δεν πάρκαρα παράνομα ούτε κάνω τον έξυπνο και βέβαια να πληρώσω το πρόστιμο που αναλογεί. Το λάθος νούμερο όμως τυχαίνει να δείχνει ότι έχω παρκάρει μπροστά σε στάση λεωφορείου και δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων, ενώ στην πραγματικότητα εκεί που εχω παρκάρει - ναι παράνομα πάλι - δεν δικαιολογεί αφαίρεση πινακίδων. 
 

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

οποιοδηποτε λαθος στοιχειο επανω σε κληση, ακυρωνει την κληση. Αριθμος κυκλοφοριας, μαρκα, διευθυνση, ημερα , ημερομηνια , κλπ,κλπ.

 

Πως μπορώ όμως να το αποδείξω; Έχω φωτογραφήσει το αυτοκίνητο εκεί που ήταν παρκαρισμένο αλλά μπορεί να πει κανείς ότι το μετακίνησα και το φωτογράφισα μετά. 
Μόνο αν υπάρχει φωτογραφία που τράβηξε ο δημ αστυνομικός να το ζητήσω ως απόδειξη. 
δεν ξέρω αν βγάζουν φωτό στην Ελλάδα, στο εξωτερικό μαζί με την κλήση έρχεται και η φωτό που αποδεικνύει την παράβαση, αλλιώς είναι ο λόγος μου απέναντι στον λόγο του … τρέχα γύρευε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThemisN είπε

Πως μπορώ όμως να το αποδείξω; Έχω φωτογραφήσει το αυτοκίνητο εκεί που ήταν παρκαρισμένο αλλά μπορεί να πει κανείς ότι το μετακίνησα και το φωτογράφισα μετά. 
Μόνο αν υπάρχει φωτογραφία που τράβηξε ο δημ αστυνομικός να το ζητήσω ως απόδειξη. 
δεν ξέρω αν βγάζουν φωτό στην Ελλάδα, στο εξωτερικό μαζί με την κλήση έρχεται και η φωτό που αποδεικνύει την παράβαση, αλλιώς είναι ο λόγος μου απέναντι στον λόγο του … τρέχα γύρευε 

Κανε μια δοκιμη. Εγω στο παρελθον εχω ακυρωσει κληση τροχαιας στην Πατρα, διοτι εγραφε "Στις 3-2-2024 ημερα Κυριακη"

Δεν ηταν Κυριακη στις 3-2-2024, τελος. Ακυρη η κληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...