Προς το περιεχόμενο

Κλήση απο δημοτ. Αστυνομία με ψευδή διεύθυνση


ThemisN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ανακριτικος υπάλληλος δηλαδή; 

Που ήταν; 

Και τώρα γίνεται αφαιρούν πινακίδες.. 

Από όσα γνωρίζω πρέπει να συνταχθεί κάποιο έγγραφο στο οποίο συμμετέχει ο Ανακριτικός υπάλληλος δηλαδή Αστυνομικός που να έχει αυτό το δικαίωμα. Τώρα δεν γνωρίζω αν οι Δημοτικοί Αστυνομικοί έχουν αυτόν τον τίτλο. Αν τον έχουν φυσικά τις αφαιρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι οι δ.  Αστυνομικόι ειναι ειδικοί ανακριτικοι υπάλληλοι με δικαίωμα αφαίρεσης πινακίδων 

Επεξ/σία από berny
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, lector είπε

δεν ειναι λογος να ξεπλενουμε τους αγραμματους χαραμοφαηδες

Πτυχιούχοι ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι η πλειοψηφία 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Εννοείται και μπορεί.. Και γίνεται.. 

Δεν θυμάμαι ποτέ τέτοιο πράγμα, πρόστιμα έκοβε πάντοτε ακόμα και τώρα αν και πιο χαλαρά σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία. Τις πινακίδες τις έπαιρνε πάντα μόνο η κανονική αστυνομία και θα έπρεπε να πας στην τροχαία να τις ζητήσεις πίσω, δήμαρχος απίθανο και με βάση την απλή λογική έχει κόστος στις εκλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Mhdenistis είπε

Δεν θυμάμαι ποτέ τέτοιο πράγμα, πρόστιμα έκοβε πάντοτε ακόμα και τώρα αν και πιο χαλαρά σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία. Τις πινακίδες τις έπαιρνε πάντα μόνο η κανονική αστυνομία και θα έπρεπε να πας στην τροχαία να τις ζητήσεις πίσω, δήμαρχος απίθανο και με βάση την απλή λογική έχει κόστος στις εκλογές. 

Πριν 4-5 μήνες  αφαίρεσε η δημοτική πινακίδες από έναν που έκλεισε το γκαράζ μου.Τι να το κάνω;Δεν μπορούσα να φύγω και αναγκάστηκα να πάρω ταξι.Οταν γύρισα είχε φύγει.

Σε άλλη χώρα με οδηγική παιδεία και σοβαρό κράτος θα το είχε πάρει γερανός επι τόπου και οχι όπως εδω μετά από 6 ώρες και αφού έχει κοπεί και δεύτερη κληση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mhdenistis said:

Δεν θυμάμαι ποτέ τέτοιο πράγμα, πρόστιμα έκοβε πάντοτε ακόμα και τώρα αν και πιο χαλαρά σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία. Τις πινακίδες τις έπαιρνε πάντα μόνο η κανονική αστυνομία και θα έπρεπε να πας στην τροχαία να τις ζητήσεις πίσω, δήμαρχος απίθανο και με βάση την απλή λογική έχει κόστος στις εκλογές. 

Προφανώς οι περιπτώσεις που θυμάσαι αφορούσαν παραβάσεις που ΔΕΝ προβλέπουν αφαίρεση πινακίδων, όπως πχ αν παρκάρεις σε χώρο ελεγχόμενης στάθμευσης χωρίς να πληρώσεις, όταν προβλέπεται αφαίρεση πινακίδων πάντα τις αφαιρούν για να εξασφαλίσουν ότι θα πληρωθεί το πρόστιμο.

Πάρε και link από τον Δήμο Αθηναίων που περιγράφει τη διαδικασία για να πάρεις πίσω τις πινακίδες που σου έχουν πάρει:

https://www.cityofathens.gr/service/parproskafair/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nabuko είπε

Πτυχιούχοι ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι η πλειοψηφία 

Επιστημονες δηλαδη, για λιγο εχασαν τη νασα και το σερν. Λογικα γι'αυτο πιανουν και ψιλοκουβεντουλα με τους ταξιτζηδες στο συνταγμα, αντι να τους γραψουν για το μισο ΚΟΚ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 2:34 ΜΜ, agnostos13 είπε

Άλλο αν στη κλήση υπάρχουν λανθασμένα στοιχεία που αποδεικνύονται (πχ πινακίδα, χρώμα, μάρκα αυτοκινήτου κλπ).

Αυτο εχει καταργηθει πλεον.

https://www.moved.gr/den-ua-akyronontai-pleon-oi-klhseiw-poy-exoyn-katagracei-lauos-xrvma-oxhmatos/

7 ώρες πριν, Mhdenistis είπε

Τις πινακίδες τις έπαιρνε πάντα μόνο η κανονική αστυνομία

Μια χαρα τις παιρνει και η Δ.Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lector είπε

Επιστημονες δηλαδη, για λιγο εχασαν τη νασα και το σερν. Λογικα γι'αυτο πιανουν και ψιλοκουβεντουλα με τους ταξιτζηδες στο συνταγμα, αντι να τους γραψουν για το μισο ΚΟΚ. 

 

Προφανως δεν περασε απο το μορφωμένο μυαλουδακι σου ότι αυτες τις εντολές έχουν,

και τις εντολες τις δίνουν άτομα που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο,αλλα είναι κοθωνια,βλέπε βουλευτές και ένα καρο άλλους τεμεκ μορφωμένους.Αν τους έκοβε λίγο θα έδιναν αντίστοιχες εντολές και μια χαρά θα έκαναν τη δουλεια τους οι αστυνομικοί.

Αλλά μετά θα φώναζαν όλοι  επειδή εφαρμόζουν τους νόμους.

Και στο θέμα,αν οι μορφωμένοι είχαν στοιχειώδη νοημοσύνη,θα έδιναν  οδηγία  να βγάζουν οι αστυνομικοί φωτο από το σημείο της παράβασης ώστε να μην υπάρχει καμμία αμφισβήτηση.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για το σχεδον , εκτος θέματος. Αλλά με κάλεσαν από το τμήμα για μια παράβαση πριν περίπου 3 χρόνια στην Αττική οδό. Παράβαση ορίου ταχύτητας. 350 αν κατάλαβα καλά και 2 μήνες το δίπλωμα. Στο τμήμα που πήγα μου είπε η αστυνόμος να βρώ μήπως "θυμηθώ ότι οδηγούσε κάποιος άλλος για να φέρω εκείνου το δίπλωμα και να ξαναέρθω".
Υπάρχει περίπτωση να το γλυτώσω κάπως αφού έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν με είχαν ενημερώσει?

PS. Mόλις είχα πάρει το τότε μου αυτοκίνητο . Με 183 πήγαινα σε όριο 120.Λίγους μήνες μετά το έβγαλα ολική και από τότε δεν ξαναέτρεξα...

Επεξ/σία από Ace Of Spades
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ace Of Spades είπε

Συγνώμη για το σχεδον , εκτος θέματος. Αλλά με κάλεσαν από το τμήμα για μια παράβαση πριν περίπου 3 χρόνια στην Αττική οδό. Παράβαση ορίου ταχύτητας. 350 αν κατάλαβα καλά και 2 μήνες το δίπλωμα. Στο τμήμα που πήγα μου είπε η αστυνόμος να βρώ μήπως "θυμηθώ ότι οδηγούσε κάποιος άλλος για να φέρω εκείνου το δίπλωμα και να ξαναέρθω".
Υπάρχει περίπτωση να το γλυτώσω κάπως αφού έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν με είχαν ενημερώσει?

PS. Mόλις είχα πάρει το τότε μου αυτοκίνητο . Με 183 πήγαινα σε όριο 120.Λίγους μήνες μετά το έβγαλα ολική και από τότε δεν ξαναέτρεξα...

Αφου σε κάλεσαν απο το τμήμα τι να γλυτώσεις αφου αυτή είναι η ενημέρωση.Το  hint που σου έδωσε δεν το κατάλαβες ;

Το πρόστιμο πρέπει να πληρωθεί,όπως και να δοθεί το δίπλωμα όποιου οδήγαγε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Ace Of Spades said:

Συγνώμη για το σχεδον , εκτος θέματος. Αλλά με κάλεσαν από το τμήμα για μια παράβαση πριν περίπου 3 χρόνια στην Αττική οδό. Παράβαση ορίου ταχύτητας. 350 αν κατάλαβα καλά και 2 μήνες το δίπλωμα. Στο τμήμα που πήγα μου είπε η αστυνόμος να βρώ μήπως "θυμηθώ ότι οδηγούσε κάποιος άλλος για να φέρω εκείνου το δίπλωμα και να ξαναέρθω".
Υπάρχει περίπτωση να το γλυτώσω κάπως αφού έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν με είχαν ενημερώσει?

PS. Mόλις είχα πάρει το τότε μου αυτοκίνητο . Με 183 πήγαινα σε όριο 120.Λίγους μήνες μετά το έβγαλα ολική και από τότε δεν ξαναέτρεξα...

Όπως - εμμέσως - σου είπε και η αστυνόμος ναι, υπάρχει περίπτωση να γλιτώσεις τη στέρηση του διπλώματος σου αν τους πας για να κρατήσουν 2 μήνες το δίπλωμα κάποιου άλλου. Αν εννοείς το πρόστιμο όχι, δεν το γλιτώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ace Of Spades είπε

PS. Mόλις είχα πάρει το τότε μου αυτοκίνητο . Με 183 πήγαινα σε όριο 120.Λίγους μήνες μετά το έβγαλα ολική και από τότε δεν ξαναέτρεξα...

Τί ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τί ήταν;

Ένα Astra J GTC του 11. Την θυμάμαι εκείνη την μέρα ήθελα να δώ πόσο τερματίζει. Το κράτησα ένα χρόνο, το πούλησα να πάρω κάτι πιο σπόρ-γρήγορο. Μέχρι να βρώ τι θα πάρω, έβγαλα ολική το Quaskai που είχαν οι δικοί μου σε μια κολώνα . Πήρα ένα Polo του 2003, 70 αλογάκια και ηρέμισα.

PS. Όχι ότι μου είχαν μείνει και λεφτά να πάρω κάτι άλλο κατάλαβες

 

Επεξ/σία από Ace Of Spades
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Ace Of Spades said:

Ένα Astra J GTC του 11. Την θυμάμαι εκείνη την μέρα ήθελα να δώ πόσο τερματίζει. Το κράτησα ένα χρόνο, το πούλησα να πάρω κάτι πιο σπόρ-γρήγορο. Μέχρι να βρώ τι θα πάρω, έβγαλα ολική το Quaskai που είχαν οι δικοί μου σε μια κολώνα . Πήρα ένα Polo του 2003, 70 αλογάκια και ηρέμισα.

PS. Όχι ότι μου είχαν μείνει και λεφτά να πάρω κάτι άλλο κατάλαβες

 

πήγαινε δώσε το δικό σου δίπλωμα μπας και γλυτώσει καμιά κολώνα ή και κανένας ανθρωπος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...