Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S24 Ultra Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, JonnyBoy said:

Έχεις αγοράσει ένα καλό τηλέφωνο σίγουρα. Δεν γίνεται σε αυτή την κατηγορία τιμής να πάρεις κακό προΪόν. Όταν λες επαγγελματική χρήση με το πενάκι φαντάστηκα ότι είσαι γραφίστας ή συγγραφέας και αναφέρθηκα σε λύσεις με μεγαλύτερες επιφάνειες (τάμπλετς). Τώρα στον ήχο οι προσδοκίες σου πρέπει να έχουν να κάνουν με την ένταση. Ένα οποιοδήποτε κινητό για να αποκαλείται έτσι έχει περιορισμένο όγκο και δυνατότητες. Γνωρίζεις ότι υπάρχουν bluetooth φορητά ηχεία για παράδειγμα,όχι και τόσο ακριβά που παίζουν καλύτερα από το καλύτερο κινητό της αγοράς σε αυτό τον τομέα. Ζητάς επί της ουσίας από αυτό να είναι "τσιτάτο". Από εκεί και πέρα καλορίζικο. Σίγουρα θα το ευχαριστηθείς,σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν υπάρχει "σκάρτο πράγμα".

Οχι οχι. Το χρησιμοποιω επαγγελματικα ως μεσο απλης σχεδιασης, email και τηλεφωνων προφανως! (5-7 ωρες ημερησιως). Δεν το χρησιμοποιω ως γραφιστας η συγγραφεας. Βεβαια παλιοτερα χρησιμοποιουσα το ipad αναγκαστηκα. Προφανως αν εισαι γραφιστας θες μεγαλυτερη οθονη!!! Γενικα θελω να κουβαλαω πανω μου οσο λιγοτερα πραγματα γινεται οποτε δεν μπορω να εχω και bluetooth ηχεια και tablet και κινητο. Προφανως το χειροτερο bluetooth ηχειο ακουγεται καλυτερα απο οποιοδηποτε κινητο!

Γενικα απο την στιγμη που "δουλεψε" για μενα το ultra της samsung δυσκολα θα παω σε κατι αλλο. Θα πηγαινα σε fold αλλα περα των προβληματων που παρουσιαζουν πρεπει να εχεις το πενακι εξωτερικα η να βρεις θηκη να το βαλεις, κατι που κανει την συσκευη ακομα πιο ογκωδεις. Οπως ειπες, σε αυτη την κατηγορια τιμης ολα καλα ειναι. Οποτε αναλογα την χρηση που κανεις θα πας στην αναλογη συσκευη!

16 minutes ago, chaos748 said:

Αυτο το προβλημα αφορα μονο την Ελλαδα.

Ακριβως! Το 6 pro που ειχα μονο Ελλαδα δεν λειτουργουσε το 5g και το VoLte. Αν δεν σε ενδιαφερει το 5g και το οτι οταν θα μιλας στο τηλεφωνο δεν θα εχεις ιντερνετ το αγοραζεις κανονικα. Βεβαια με θεματα εγγυησεων δεν ξερω τι γινεται. Ευτυχως εμενα δεν επαθε τιποτα, αλλα το ειχα σαν δευτερη συσκευη.

7 hours ago, Georgios Pappas said:

Προσοχή. Ακουσα εχει καποιο θέμα με την φωτεινότητα που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην οθόνη μετά απο μερικούς μήνες και κάτι είπε η Samsung ότι δεν θα το φτιάξει.

Μαλλον εννοεις με τα χρωματα. Στο s23 ultra ειναι πολυ φωτεινα-ψευτικα, ενω στο s24 ultra ειναι πιο φυσικα. Αλλα θα το "φτιαξει" ειπε. Προσωπικα δεν το θεωρω προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chaos748 είπε

Αυτο το προβλημα αφορα μονο την Ελλαδα.

Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες. Πιστεύω ότι θα δουλεύει στις περισσότερες…

Εμεις μένουμε Ελλάδα, όποτε είναι σημαντικό μειονέκτημα για τους κατοίκους της Ελλάδας και πρέπει να αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Sakm είπε

μετά από αυτήν την κοροϊδία που νομίζουμε ότι είναι από τιτάνιο αλλά εν τέλη είναι μόνο οι έξω πλευρές και αυτές κολλημένες πάνω σε σασί αλουμινίου και πλαστικού  κατηγορίαs 2 οχι δεν θα προχωρησω ..

Δεν υπάρχει καμία κοροϊδία συμφορουμίτη.

Αν μπεις στην κεντρική σελίδα της Samsung, πουθενά δεν αναφέρει για γενική κατασκευή από τιτάνιο

image.png.8d768915a24ce4c72277308ab34b179c.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 8:47 ΜΜ, dimlevi είπε

Από fold 4 σε S24 ultra 

 Θα μου λείψει η μεγάλη οθόνη του Fold αλλά βαρέθηκα να το πηγαίνω για service ειδικά τώρα που τελειώνει και η εγγύηση Αύγουστο, αλλιώς δε θα άλλαζα. 

Τώρα πάλι σε Fold  θα δω από το 6 και μετά πόσο θα ωριμάσει η τεχνολογία. 

Το s24 κινητό είναι άψογο πιο γρήγορο από το Fold και καμιά σχέση μπαταρία και κάμερες. 

Κατοχος Note 20 Ultra, περιμενω να ενσωματοσει πενακι σε επομενο Fold για να παω εκει. Εχω ξανακουσει για θεματα που απτονται του μηχανισμου αναδιπλωσης σε Fold 2-4 κυριως και θεματα με την οθονη γενικοτερα. Δεν με νοιαζει τοσο η καμερα οσο η μεγαλη οθονη που προσφερει το Fold.  Εσυ τι προβληματα ειχες? Για να μην σπαμαρουμε το thread, στειλε μου και pm αν θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bluedive είπε

Κατοχος Note 20 Ultra, περιμενω να ενσωματοσει πενακι σε επομενο Fold για να παω εκει. Εχω ξανακουσει για θεματα που απτονται του μηχανισμου αναδιπλωσης σε Fold 2-4 κυριως και θεματα με την οθονη γενικοτερα. Δεν με νοιαζει τοσο η καμερα οσο η μεγαλη οθονη που προσφερει το Fold.  Εσυ τι προβληματα ειχες? Για να μην σπαμαρουμε το thread, στειλε μου και pm αν θελεις.

1) στους 9 μήνες ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί ξαφνικά η μέσα οθόνη και μετά από μερικά ανοιγοκλεισηματα έβγαλε ΚΑΠΝΟ!! το hinge και εκανε ένα τσαφ ενώ ήταν στα χέρια μου, σε σημείο να θεωρηθεί επικίνδυνο. Οκ το πήγα στο service το έφτιαξαν σε μια βδομάδα(αλλαξαν τη μέσα οθόνη μαζί με το πλαίσιο γύρω γύρω και τη μπαταρία) έτσι πάνε τα ανταλλακτικά στα Fold ουσιαστικά είναι σα να παίρνεις καινούριο κινητό. 

1 μήνα μετά την επισκευή παρατήρησα ότι αν βράχει λίγο το κινητό μπαίνει νερό στις καμερες(ήταν καλοκαίρι και παρατηρούσα ότι κάνουν υδρατμο(αχναδα) οι φακοί όταν το κινητό βρεχοταν ελάχιστα και έβγαινε σε ζεστό περιβάλλον. Λογικά δεν εκάναν καλο σφράγισμα όταν αντικαταστήσαν τη μέσα οθόνη και δε τσέκαραν τη στεγανοποιηση. Νερό έμπαινε μονο στις κάμερες όμως (πίσω και μέσα κάμερα) οχι στο υπόλοιπο κινητό. 

2) το πάω παλι στο service (αυτή τη δουλειά θα κάνουμε) και δε μπορούσα να αποδείξω ότι πιθανόν ήταν δικό τους λάθος που έμπαινε νερό από κάπου αμέσως μετά την επισκευή. Του ξαναλλαζουν την μέσα οθόνη και όλο το πλαίσιο με τη μπαταρια(όπως προείπα έτσι είναι τα ανταλλακτικά ένα κομμάτι σα να παίρνεις νέο κινητό) 

3)μετά από 1-2  μήνες παρατηρω ότι το κινητό δεν  ξεδιπλώνεται τελείως (178μοιρες από τις 180)διάβασα Online ότι είναι ΠΟΛΎ συχνο φαινόμενο στα fold Το πήγα Χαϊδάρι σε άλλο  service την ίδια μέρα έτοιμο. Πολύ εξυπηρετικοί. 

Μετά απο αυτά λοιπόν αποφάσισα να αφήσω το Fold 4  γιατί δε γίνεται αυτή η δουλειά συνέχεια και τελειώνει και η εγγύηση τον Αύγουστο και νιώθω ότι κρατάω ορολογιακη βόμβα ποτέ θα μου ξαναχαλασει ακόμα και αν είναι σαν καινούριο που βγήκε πάλι από service.

οπότε πήγα σε s24ultra και αφήνω τα fold για τώρα ενώ πραγματικά το λάτρεψα αυτό το κινητό και το πουλάω με βαρια καρδιά αλλά προτιμώ να έχω την ηρεμία μου.

Το Fold 5 διαβαζω ότι δεν έχει κανένα από τα θέματα των προηγούμενων Fold (ακόμα). 

 

 

 

Επεξ/σία από dimlevi
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dimlevi είπε

1) στους 9 μήνες ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί ξαφνικά η μέσα οθόνη και μετά από μερικά ανοιγοκλεισηματα έβγαλε ΚΑΠΝΟ!! το hinge και εκανε ένα τσαφ ενώ ήταν στα χέρια μου, σε σημείο να θεωρηθεί επικίνδυνο. Οκ το πήγα στο service το έφτιαξαν σε μια βδομάδα(αλλαξαν τη μέσα οθόνη μαζί με το πλαίσιο γύρω γύρω και τη μπαταρία) έτσι πάνε τα ανταλλακτικά στα Fold ουσιαστικά είναι σα να παίρνεις καινούριο κινητό. 

1 μήνα μετά την επισκευή παρατήρησα ότι αν βράχει λίγο το κινητό μπαίνει νερό στις καμερες(ήταν καλοκαίρι και παρατηρούσα ότι κάνουν υδρατμο(αχναδα) οι φακοί όταν το κινητό βρεχοταν ελάχιστα και έβγαινε σε ζεστό περιβάλλον. Λογικά δεν εκάναν καλο σφράγισμα όταν αντικαταστήσαν τη μέσα οθόνη και δε τσέκαραν τη στεγανοποιηση. Νερό έμπαινε μονο στις κάμερες όμως (πίσω και μέσα κάμερα) οχι στο υπόλοιπο κινητό. 

2) το πάω παλι στο service (αυτή τη δουλειά θα κάνουμε) και δε μπορούσα να αποδείξω ότι πιθανόν ήταν δικό τους λάθος που έμπαινε νερό από κάπου αμέσως μετά την επισκευή. Του ξαναλλαζουν την μέσα οθόνη και όλο το πλαίσιο με τη μπαταρια(όπως προείπα έτσι είναι τα ανταλλακτικά ένα κομμάτι σα να παίρνεις νέο κινητό) 

3)μετά από 1-2  μήνες παρατηρω ότι το κινητό δεν  ξεδιπλώνεται τελείως (178μοιρες από τις 180)διάβασα Online ότι είναι ΠΟΛΎ συχνο φαινόμενο στα fold Το πήγα Χαϊδάρι σε άλλο  service την ίδια μέρα έτοιμο. Πολύ εξυπηρετικοί. 

Μετά απο αυτά λοιπόν αποφάσισα να αφήσω το Fold 4  γιατί δε γίνεται αυτή η δουλειά συνέχεια και τελειώνει και η εγγύηση τον Αύγουστο και νιώθω ότι κρατάω ορολογιακη βόμβα ποτέ θα μου ξαναχαλασει ακόμα και αν είναι σαν καινούριο που βγήκε πάλι από service.

οπότε πήγα σε s24ultra και αφήνω τα fold για τώρα ενώ πραγματικά το λάτρεψα αυτό το κινητό και το πουλάω με βαρια καρδιά αλλά προτιμώ να έχω την ηρεμία μου.

Το Fold 5 διαβαζω ότι δεν έχει κανένα από τα θέματα των προηγούμενων Fold (ακόμα). 

 

 

 

Διαβασα με προσοχη οσα αναλυτικα εγραψες (σε ευχαριστω!) και ειλικρινα με επιασε συγκρυο με τα βασανα που περασες! Απαραδεκτο για συσκευη 2Κ!!! Οκ ειναι εξελισσομενη τεχνολογια και σχεδιασμος αλλα για το Θεο, κανπνος???? Εχω καθε προθεση να παω σε Fold 6 αν ενσωματοσει το πενακι αλλα θα περιμενω μεχρι να κυκλοφορησουν οι πρωτες παρτιδες και να βγαλει τυχον αρχικα θεματα πρωτης παραγωγης. Η συζυγος θα παει συντομα σε 24 Ultra απο Note10+.

Επεξ/σία από Bluedive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εντάξει εντάξει με πείσατε στα σχόλια ρε. Έχει γίνει ήδη παραγγελία για το Ulta...

Το Mi 8 θα το πάρει η γυναίκα.

 

Υγ. Μοντέλο του 2018 το Mi 8 κι ακόμη οργώνει παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Θερμή παράκληση όταν κάνετε review σε κάμερες κινητών θα αναφέρετε απαραίτητα μέγεθος αισθητήρα σε κάθε μια κάμερα ξεχωριστά.

Δεν ζητάω να κάνετε ένα απλό τεστ για flare και ghosts γιατί καταλαβαίνω οτι αυτά είναι ψιλά γράμματα για εσας. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...