Προς το περιεχόμενο

Helldivers 2 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να βρω γιατί ενώ από τα Options στο Hud Option , ρυθμίζω σε Visible το Sample Counter και ενώ το κάνω Apply την αλλαγή , καθώς παίζω και βρίσκω Samples, δεν μου δείχνει πόσα από πόσα έχω πάρει. Βλέπω σε άλλους ότι μόλις παίρνουν για παράδειγμα ένα Rare Sample, βγάζει από επάνω, 2/12 για παράδειγμα. Σε μένα δεν βγάζει κάτι, παρά μόνο μόλις τα συλλέγω τί πήρα και πόσα. Είναι κάποιο κόλλημα στο ps5 version?

Δοκίμασα να κάνω εναλλαγές μπας και ξεκολλήσει. Το πήγα dynamic, έκανα apply. Το ξαναπήγα Visible, έκανα apply, πάλι τίποτα. Κάποια βοήθεια από κάποιον που είχε πρόβλημα και το έκανε?

Και μάλιστα δεν μου εμφανίζει ούτε τα R, ούτε τα xp Counter. Δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να παίξω, αλλά γιατί είναι ωραίο να βλέπω την πρόοδο καθώς παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σίγουρα φαίνονται τα samples που έχεις μαζέψει και πόσα υπάρχουν για να μαζευτούν έξω στην πίστα (δηλαδή όχι σε containers) όταν πατάς και βλέπεις τον χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικώς το game θέλει ένα καλό fix σε διάφορα βασικά στοιχεία του.

Αρχικά θα πρέπει να κοιτάξουν, εφόσον είναι team based game να φτιάξουν το group management.

Ακόμα και όταν πχ δεν δίνεις την πρόσβαση σε άλλους στο Public αλλά στο Friends Only θα πρέπει να υπάρχει η επιλογή του Invite only. Και οι φίλοι σου (εστω του διαδικτύου) μπορεί να είναι ενοχλητικοί όταν απλώς κάνουν join μη ρωτώντας.

Το cross play είναι σπασμένο, δεν θελω να το σχολιάσω περαιτέρω στο τι χρειάζεται να κάνεις για να βρεις φίλο σου πχ στο PS5.

Τώρα, επειδη ακριβώς μιλάμε για P2P game κάποια πράγματα δεν νομίζω να μπορούν να αλλάξουν πολλά οι devs,  πχ αν ο host εχει τρισάθλια σύνδεση ε δεν θα μπορέσει ποτέ κανείς στο γκρουπ να παίξει σαν άνθρωπος.

Το kick system είναι απαράδεκτο και είπαν ότι θα το διορθώσουν.

Δεν μου το έχουν κάνει (στα λίγα missions που έχω παίξει με randoms), δεν το έχω κάνει (ακομα και σε κάποιους που το άξιζαν)  αλλά το γεγονός ότι μπορείς να kickαρεις τον άλλο στο έτσι χωρίς vote to kick και το χειρότερο, στο τέλος του εκάστοτε mission, πρέπει να φτιαχτεί χθες.

Επίσης χθες να φτιαχτεί το ότι δεν μπορείς να κάνεις rejoin το γκρουπ σου αυτομάτως σε περίπτωση (που είναι αρκετά σύνηθες) crash.

Υπάρχουν και άλλα τεχνικής φύσης θέματα αλλά δεν θελω να μπω στην διαδικασία να υπερθεματίζω. Ανέφερα αυτά που με ενοχλούν περισσότερο.

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι δεν είναι p2p αλλά με σύνδεση σε κεντρικό σερβερ. Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Early access με τους devs να τα έχουν κάνει μαντάρα στα updates και στην τακτική που ακολουθούν. 

Για το kick είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πρέπει να υπάρχει απο τον host χωρίς αστερίσκους. Συνήθως αν παίξουμε, παίζουμε 3αδα στο 8 αλλά πλέον στην 9 δυσκολία ανοίγουμε το party σε randoms. Σαν ομάδα προσπαθούμε να κάνουμε τα πάντα απο objectives μέχρι να βρούμε super samples. Τις μισές φορές οι randoms που κάνουν join τρέχουν για early extract μόλις γίνουν τα κυρίως objectives. Προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους είτε μέσω chat, είτε μέσω voice το τι θέλουμε ... Ε το 90% μας γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και συνεχίζει να κάνει οτι κάνει. Ε το kick είναι μονόδρομος . Αν πάντως βλέπεις τοξικές συμπεριφορές συνεχώς μπορείς πάντα να κάνεις host στα παιχνίδια σου και να ξεμπερδεύεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, alet said:

Το παιχνίδι δεν είναι p2p αλλά με σύνδεση σε κεντρικό σερβερ. Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Early access με τους devs να τα έχουν κάνει μαντάρα στα updates και στην τακτική που ακολουθούν. 

Για το kick είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πρέπει να υπάρχει απο τον host χωρίς αστερίσκους. Συνήθως αν παίξουμε, παίζουμε 3αδα στο 8 αλλά πλέον στην 9 δυσκολία ανοίγουμε το party σε randoms. Σαν ομάδα προσπαθούμε να κάνουμε τα πάντα απο objectives μέχρι να βρούμε super samples. Τις μισές φορές οι randoms που κάνουν join τρέχουν για early extract μόλις γίνουν τα κυρίως objectives. Προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους είτε μέσω chat, είτε μέσω voice το τι θέλουμε ... Ε το 90% μας γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και συνεχίζει να κάνει οτι κάνει. Ε το kick είναι μονόδρομος . Αν πάντως βλέπεις τοξικές συμπεριφορές συνεχώς μπορείς πάντα να κάνεις host στα παιχνίδια σου και να ξεμπερδεύεις 

Ναι, γενικώς δεν μπαίνω με randoms ειδικά από 7 difficulty και πάνω.

Παραθέτω και αυτό για κάποιους που μπορεί να συναντήσουν αυτό το θέμα.
 

do you run samsung magician? Turns out for me the program was intercepting the cntr-W command. Turning it off/updating to 8.0.1 fixed it for me. If not you can use a tool like hotkey-detective to find the program doing it. Thank you very much for this find.

Δεν μπορούσε ένας φίλος να χρησιμοποιήσει stratagems λόγω του magician. Έκανε το update και all good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Σίγουρα φαίνονται τα samples που έχεις μαζέψει και πόσα υπάρχουν για να μαζευτούν έξω στην πίστα (δηλαδή όχι σε containers) όταν πατάς και βλέπεις τον χάρτη.

Το παράδοξο είναι ότι έτσι μου λέγανε και οι δυο που παίζω συνέχεια (αυτοί είναι από υπολογιστή,εγώ από κονσόλα) μέχρι που τους έκανα capture το game μου την στιγμή που έκανα λήψη ενός sample ή όταν άνοιξα τον χάρτη και έμειναν και αυτοί έκπληκτοι όταν διαπίστωσαν ότι όντως αλλά δείχνει στο ps5 και αλλά δείχνει το παιχνίδι όταν παίζεις στο PC.

Τελοσπαντων, μικρής σημασίας πρόβλημα απλώς ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος που μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σίγουρα υπάρχουν απλά μπορεί να μην το παρατήρησαν ή απλά να μην μπήκαν στον κόπο να το σχολιάσουν, μιας και δεν υπάρχει ούτε ένα σχόλιο σε βίντεο στο you tube για αυτό το θέμα.

Πάλι καλά που έφτιαξε το θέμα με την αποδοχή αιτήματος φιλίας μεταξύ PC και PS5 και μπορώ τουλάχιστον να παίζω άνετα με τους φίλους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Tελοσπαντων, μικρής σημασίας πρόβλημα απλώς ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος που μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Δοκίμασε Options -> HUD -> Sample Count Visibility και να είναι στο ON. Αλλιώς κάποιο bug πρέπει να είναι (είδα κάτι αντίστοιχο να γράφει κάποιος στο reddit).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανά έβαλα, έπαιξα έπαιξα, υλικό δεν υπάρχει, με κούρασε ακόμα πιο πολύ η επανάληψη και η σχεδόν μηδενική αίσθηση επιβράβευσης, το παράτησα. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα δεν έχεις παρέα και παίζεις με randoms δεν λέει, θα το παρατήσεις..Με παρέα είναι αλλιώς αλλά και πάλι δε νομίζω να ξεπερνάς εύκολα τις 80-100 ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά άμα δεν έχεις παρέα και παίζεις με randoms δεν λέει, θα το παρατήσεις..Με παρέα είναι αλλιώς αλλά και πάλι δε νομίζω να ξεπερνάς εύκολα τις 80-100 ώρες..

Δε ξέρω από πού βγήκε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά με τη παρέα μου έπαιζα. Σε εκείνους άρεσε το μαστίγωμα, συνεχίζουν και παίζουν. Εγώ φτάνει. Δεν με ενθουσιάζει πια.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...