Προς το περιεχόμενο

Μαρκαραν το αυτοκίνητο. Τι σημαίνει αυτό?


costacurta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Εμένα ένας στη γειτονιά το παράτησε από τον Αύγουστο μέχρι τα Χριστούγεννα με πινακίδες αλλά δεν το κινούσε καθόλου.  .... Τωρα είναι ένας ακόμα με ενα παλιό Nissan Almera που το άφησε με το ίδιο σύστημα.

Το σύστημα που παίζει είναι κυρίως η κατηγορία των "γύφτων": κρατάω το σαραβαλάκι μέχρι να βρω καμιά αγγελία να ζητάει κάποιος κατι παρόμοιο για ανταλλακτικά ή ολόκληρο, να μου κάτσει απόσυρση ή να βρω κάποιο τρόπο να βγάλω λεφτα απο αυτά. Επειτα διάφοροι άρρωστοι με μανία αποθησαυρισμού, άλλοι καβατζώνουν θέσεις μπροστά απο το σπίτι τους για να μην γίνεται κίνηση απο (ξε)παρκαρίσματα άλλων,  κρατάνε το σαραβαλάκι για να μάθει ο κανακάρης/κοντέσα  να οδηγεί (σε x χρόνια) ή να πηγαίνει στη σχολή με αυτό. Άλλοι θέλουν μια σακαράκα για τη διαδρομή σπίτι-σταθμός  μετρό, να την παρκάρουν όπου βρουν (οκ αυτοί το κινούν) και τέλος η κατηγορία της καβάντζας θέσης. Εκεί γίνεται ολη μέρα το βάλε-βγάλε με τα δικά του αμάξια, αυτός ίσως είναι ο χειρότερος απ' όλους. Μολις όμως πανε τα τέλη κυκλοφορίας +500€ για όλες αυτές τις περιπτώσεις, θα αδειάσουν οι δρόμοι.

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Tasos είπε

Το σύστημα που παίζει είναι κυρίως η κατηγορία των "γύφτων": κρατάω το σαραβαλάκι μέχρι να βρω καμιά αγγελία να ζητάει κάποιος κατι παρόμοιο για ανταλλακτικά ή ολόκληρο, να μου κάτσει απόσυρση ή να βρω κάποιο τρόπο να βγάλω λεφτα απο αυτά. Επειτα διάφοροι άρρωστοι με μανία αποθησαυρισμού, άλλοι καβατζώνουν θέσεις μπροστά απο το σπίτι τους για να μην γίνεται κίνηση απο (ξε)παρκαρίσματα άλλων,  κρατάνε το σαραβαλάκι για να μάθει ο κανακάρης/κοντέσα  να οδηγεί (σε x χρόνια) ή να πηγαίνει στη σχολή με αυτό. Άλλοι θέλουν μια σακαράκα για τη διαδρομή σπίτι-σταθμός  μετρό, να την παρκάρουν όπου βρουν (οκ αυτοί το κινούν) και τέλος η κατηγορία της καβάντζας θέσης. Εκεί γίνεται ολη μέρα το βάλε-βγάλε με τα δικά του αμάξια, αυτός ίσως είναι ο χειρότερος απ' όλους. Μολις όμως πανε τα τέλη κυκλοφορίας +500€ για όλες αυτές τις περιπτώσεις, θα αδειάσουν οι δρόμοι.

Έχει και από αυτούς στη γειτονιά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δήμος όταν πρόκειται να σταμπάρει αμάξι παρατημένο κολλάει αυτοκόλλητο, δεν κάνουν σημάδια και φθορες στα αμάξια. 

Με τον φίλο σου τρία πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. 

1. Γείτονας του προκάλεσε φθορά για να το πάρει από εκεί. 

2. Γύφτοι έκαναν την φθορά περιμένοντας να δουν άμα θα το φτιάξει η θα το κουνήσει ο ιδιοκτήτης, αν δεν υπάρξει ανταπόκριση μπορεί να κλέψουν ανταλλακτικά. 

3. Τυχαία πέρασε κάποιο άλλο αμάξι και προκάλεσε φθορά. 

Εκτός από αυτό. Ακόμα και με πινακίδες, ο δήμος μπορεί να πάρει ΙΧ. Ο νόμος ορίζει συγκεκριμενα περιθώρια για αμάξια με και χωρίς πινακίδες, το ότι φέρει πινακίδες δυστυχώς δεν το γλιτώνει. 

Μην αρχίσουμε πάλι τα "εγώ, ο γείτονας, ο φίλος, ο συγγενής το είχε τόσα χρόνια με πινακίδες και δεν του το πήρε κανένας" άρα λέω μπαρούφες. Ναι άμα δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά προφανώς, επειδή όμως δεν συμβαινει παντού αυτό και αλλού κάνουν την δουλειά τους. Ας έχει το νου του ο φίλος να το μετακινεί κάθε τόσο σε άλλη θέση. 

Επεξ/σία από mariosnik_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gakost είπε

Δεν έχω να πω κάτι για το τι ισχύει νομίζω σε έχουν μπερδέψει αρκετά οι παραπάνω. Εγώ θα πω κάτι διαφορετικό. Από τις μικρές φωτογραφίες  φαίνεται 20ετιας + παρατημένο σαράβαλο με 0 ουσιαστική αξία. Λες ότι ο άνθρωπος πληρώνει τέλη και ασφάλεια. Γιατί δεν το πάει για απόσυρση να τελειώνει; Ούτε να το κινήσει θα μπορει, τα λάστιχα φαίνονται λυωμενα και ηλιοκαμένα και φαντάζομαι μηχανικά θα είναι σε παρόμοια κατάσταση δηλαδή θα κινδυνεύει να τον αφήσει στον δρόμο ή μπορεί να έχει κάποιο ατύχημα με κίνδυνο για τον εαυτό του ή ακόμα χειροτερα για κάποιον άλλο.

Το καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα το αυτοκίνητο θεωρείται περιουσία αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το αντίθετο, πληρώνει χωρίς λόγο. Ας σκεφτεί να το δώσει για παλιοσίδερα και να πάρει ισως κάποια λίγα χρήματα αλλά και να γλιτώνει τα πάγια και τεκμήρια.  Αν χρειάζεται να πάει κάπου υπάρχουν και τα ταξί αλλά και τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Και δεν θα έχει κανένα άγχος. Τσάμπα άγχος τώρα τραβάει.

Τό όχημα είναι Ίμπιζα 20ετιας. Μηχανικά είναι αξιόπιστο με όχι πολλά χιλιόμετρα. Μπαταρία έχεις καινούρια καί σέρβις κανονικά. Λάστιχα θα άλλαζε έτσι και αλλιώς. 

Ο κάτοχος έχει μηχανή και κινείται κυρίως έτσι. Όταν ομως βρέχει η όταν θέλει να μετακινήσει την μητέρα του ή να κουβαλήσει κάτι χρησιμοποιεί το όχημα. Δεν βρίσκω καμία λογική στο σχόλιο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, costacurta είπε

Τό όχημα είναι Ίμπιζα 20ετιας. Μηχανικά είναι αξιόπιστο με όχι πολλά χιλιόμετρα. Μπαταρία έχεις καινούρια καί σέρβις κανονικά. Λάστιχα θα άλλαζε έτσι και αλλιώς. 

Ο κάτοχος έχει μηχανή και κινείται κυρίως έτσι. Όταν ομως βρέχει η όταν θέλει να μετακινήσει την μητέρα του ή να κουβαλήσει κάτι χρησιμοποιεί το όχημα. Δεν βρίσκω καμία λογική στο σχόλιο σου 

Κλασσικός μηχανόβιος. :P Εχω έναν γείτονα με Harley Davidson αξίας €35k και VW Polo 9N3 ακριβώς για αυτό που λες για τις βροχερές μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το σήκωνα με γρύλο μια δεξιά και μια αριστερά και θα έφερνα τα σημάδια στην πάνω μεριά. Και όπως είπα μήνυση προς αγνώστους για φθορά ξένης περιουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 6:42 ΜΜ, sdikr είπε

Το ίδιο δικαίωμα που έχεις εσύ  έχει και αυτός,  εσύ γιατί δεν το πας σε ενα parking να μην κάνεις 25 κύκλους;

Τι λες? Αλήθεια? Πρέπει να πληρώνουμε κάποιοι πάρκινγκ επειδή κάποιοι παρανομούν και παρατάνε τα σαράβαλά τους για μήνες σε δημόσιο δρόμο? Διάβασε πρώτα τι λέει ο νόμος.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Insane84 said:

Τι λες? Αλήθεια? Πρέπει να πληρώνουμε κάποιοι πάρκινγκ επειδή κάποιοι παρανομούν και παρατάνε τα σαράβαλά τους για μήνες σε δημόσιο δρόμο? Διάβασε πρώτα τι λέει ο νόμος.

Θα συμβούλευα να τον διαβάσεις πρώτα εσυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Insane84 said:

Τι λες? Αλήθεια? Πρέπει να πληρώνουμε κάποιοι πάρκινγκ επειδή κάποιοι παρανομούν και παρατάνε τα σαράβαλά τους για μήνες σε δημόσιο δρόμο? Διάβασε πρώτα τι λέει ο νόμος.

Εγώ πάντως που έχω διαβάσει τον νόμο έχω διαπιστώσει πως επιτρέπει να παρατήσεις το αυτοκίνητο σου για μήνες (έως και 3) σε δημόσιο δρόμο χωρίς να το κουνήσεις καν. Με μια μετακίνηση πριν περάσουν 3 μήνες (στον πρώτο κάθετο δρόμο ας πούμε), δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσο μπορείς να το αφήσεις.

Κάποιοι αναγκάζονται να πληρώνουν πάρκινγκ όχι επειδή κάποιοι άλλοι παρανομούν, αλλά επειδή στην περιοχή τους υπάρχει πρόβλημα στάθμευσης.

Καλώς ή κακώς όλοι έχουν το ίδιο δικαίωμα να σταθμεύουν σε δημόσιους δρόμους, άσχετα αν η θέση είναι μπροστά από το σπίτι τους, άσχετα αν το κινούν καθημερινά ή μια φορά το τρίμηνο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, StamTheMan said:

Τοση συζητηση για τις 90 μερες και ακομα να το καταλαβεις;

 

 

Και πόσους μήνες μας κάνουν οι 90 ημέρες;

Βάλε ακόμα και τις άλλες 45 ημέρες με το αυτοκόλλητο, ίσως αυτό να σε μπερδεύει που δεν σου βγαίνει ακέραιο σαν μήνες

τώρα που το κατάλαβες καλήμερα

 

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να διαπιστώσει κάποιος με ακρίβεια πόσες μέρες είναι σταθμευμένο ένα όχημα στο ίδιο σημείο. Οπότε και οι 90 μέρες που λέει ο νόμος είναι θεωρητικό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Nabuko said:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να διαπιστώσει κάποιος με ακρίβεια πόσες μέρες είναι σταθμευμένο ένα όχημα στο ίδιο σημείο. Οπότε και οι 90 μέρες που λέει ο νόμος είναι θεωρητικό. 

Όντως είναι θεωρητικό, στην πράξη θα περάσει περισσότερος καιρός μέχρι να το μαζέψουν, τουλάχιστον 45 ημέρες από τη στιγμή που θα εντοπίσουν σημάδια εγκατάλειψης και θα του κολλήσουν ειδοποίηση.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 11:31 ΠΜ, sdikr είπε

Και πόσους μήνες μας κάνουν οι 90 ημέρες;

Βάλε ακόμα και τις άλλες 45 ημέρες με το αυτοκόλλητο, ίσως αυτό να σε μπερδεύει που δεν σου βγαίνει ακέραιο σαν μήνες

τώρα που το κατάλαβες καλήμερα

 

Φιλε μου,εισαι καλα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...