Προς το περιεχόμενο

Μαρκαραν το αυτοκίνητο. Τι σημαίνει αυτό?


costacurta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Klausx είπε

Δεν ήξερα ότι οι γωνίες είναι βολικά μέρη, εγώ ξέρω ότι σε γωνίες απαγορεύεται το παρκάρισμα και επίσης ανεβάζει το ποσοστό να σε τρακάρουν κατά πολύ.

Καμία θέση δεν είναι κανενός, όποιος προλάβει όμως μπορεί να το αφήσει όσο λέει η νομοθεσία, σιγά μην δώσει και αναφορά αν πρέπει να φύγει εξωτερικό κτλ ή έχει πάθει μηχανική βλάβη και δεν μπορεί να το φτιάξει.

Με τα καμμένα μυαλά από τις καταχρήσεις και το σκαι που κυκλοφορούν εκεί έξω οι κάμερες είναι μονόδρομος, δεν παρκάρω πουθενά αν δεν υπάρχουν κάμερες μετά από εμπειρίες.... ελλαδισταν.

Δεν είναι. Έγραψα "εχει πιάσει γωνιά", όχι γωνία. Πάρκαρε το αμαξάκι του σε βολικό σημείο, σε μετάφραση. Κάπου που έχει σκιούλα το πρωί, φως το βράδυ, δεν είναι σε στροφή, δεν περνάνε καλόπαιδα απο σχολεία και διάφορα άλλα. Μονο έκανε ένα λάθος. Δεν υπολόγισε ποιος θα στραβώσει μαζί του. Αυτος που στράβωσε, για την ώρα κρατιέται, γιατι έκανε κατι απλά ψαρωτικό και περιμένει ο φίλος μας να τσιμπήσει και να το μετακινήσει για να βαλει το δικό του. Αν δεν τσιμπήσει ο φίλος μας, η ζημιά που θα γίνει θα είναι μαλλον μεγάλη αλλά ο άλλος δεν θα το ξαναβάλει εκει για καιρό, για να μην καρφωθεί. Αυτο λεει η κοινή λογική και η εμπειρία ετών. Οι Ελληναράδες ομως που δεν μπορούν να καταλάβουν οτι εκει εξω, παιζουν πάντα κάποιοι ενα level πιο κάτω από αυτούς, θα ισχυρίζονται οτι μπορώ να βάζω την αμαξααααρα μου όπου γουστάρω, όσο γουστάρω και άμα εχει κανένας προβλημα θα τον $%%$%%@$%

Γι αυτο θα προτείνω με τη σειρά μου στον φίλο μας να κάνει κατι καλύτερο. Να εκτυπώσει μερικά από τα σχόλια απο αυτά που γράφτηκαν εδω μέσα και να τα κολλήσει μεσα από τα τζάμια στο αμαξι του,. Με υποσημείωση κάτι σε "Αν τα διάβασες, αυτό είναι το κινητό μου. Αν συνεχίζεις να εχεις καποιο προβλημα, πάρε με και θα έρθω να σου το λύσω" κλπ.  Οπότε ή θα ψαρώσει ο άλλος περισσότερο ή θα γίνει το αναπόφευκτο. Οποτε κάποια κάμερα θα υπάρχει στη γειτονιά, παίζει να τον γράψει να βανδαλίζει το αμάξι και ο φίλος μας θα την αράξει κανα χρονο χωρίς να δουλεύει, με την αποζημίωση που θα τσεπώσει, όπως έγραψε και ο Κούγιας της παρέας. Αν παρ' όλα αυτα δεν γίνει κατι από αυτά που ανέφερα και το βρει καλοκαιρινό χωρίς μάρτυρες, αναγκαστικά μετά ψάχνει να βρει τον Τάσο τον μπούρδα και τον Τάκη τον πίπα και να τους ζητήσει τα ρέστα για τις συμβουλές που του έδωσαν.

Επεξ/σία από Tasos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω την εξης απορια, τι σημαινει οτι ενα αυτοκινητο ειναι εστια μολυνσης και κινδυνος για τη δημοσια υγεια; Φυτρωνουν αδηφαγα σκουληκια μεσα απο το μοτερ ή κατι τετοιο ξερω γω;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, lector said:

Εγω εχω την εξης απορια, τι σημαινει οτι ενα αυτοκινητο ειναι εστια μολυνσης και κινδυνος για τη δημοσια υγεια; Φυτρωνουν αδηφαγα σκουληκια μεσα απο το μοτερ ή κατι τετοιο ξερω γω;

Ποντίκια πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lector είπε

Εγω εχω την εξης απορια, τι σημαινει οτι ενα αυτοκινητο ειναι εστια μολυνσης και κινδυνος για τη δημοσια υγεια; Φυτρωνουν αδηφαγα σκουληκια μεσα απο το μοτερ ή κατι τετοιο ξερω γω;

Σκουπιδαριό και ποντικια-κατσαρίδες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lector said:

Εγω εχω την εξης απορια, τι σημαινει οτι ενα αυτοκινητο ειναι εστια μολυνσης και κινδυνος για τη δημοσια υγεια; Φυτρωνουν αδηφαγα σκουληκια μεσα απο το μοτερ ή κατι τετοιο ξερω γω;

Σημαίνει κάτι σαν το παρακάτω:

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Δοκίμασε το και έλα να μας γράψεις την εμπειρία σου.

Την δοκιμασμενη εμπειρια μου γραφω.......απλα και κατανοητα και συμφωνα με τούς νόμους αυτου του κρατους.....

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Σιγά μη κρατάει στατιστική ο δήμος για το ποιός παρκάρει που και για πόσο διάστημα.

Πάντα θα υπάρχει καλοθελητής.

Ειδικά σε περιοχές που οι θέσεις στάθμευσης είναι μετρημένες.

Και καρφωτη να πεσει θα μπει χαρτακι απο τον δημο που σημαινει 90 μερες.Στην 89 ενατη σκιζω το χαρτακι και παω 5 αμαξια παρακατω.GAME OVER

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σημαίνει κάτι σαν το παρακάτω:

Εγω παντωσ αυτο λογο δουλειας το εχω δει σε αυτοκινητο που κινιότανε  κανονικα και οχι μονο μια φορα και μαλιστα ειχε φαει και την  μιση καλωδιωση..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, filipprin είπε

Και καρφωτη να πεσει θα μπει χαρτακι απο τον δημο που σημαινει 90 μερες.

Μετά τις 90 μπαίνει το χαρτάκι. Μόλις μπει έχεις 45 μέρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, filipprin said:

Εγω παντωσ αυτο λογο δουλειας το εχω δει σε αυτοκινητο που κινιότανε  κανονικα και οχι μονο μια φορα και μαλιστα ειχε φαει και την  μιση καλωδιωση..........

Ή τουλάχιστον έτσι ισχυριζόταν ο ιδιοκτήτης του. Εγώ προσωπικά το έχω δει πολλές φορές, και πάντα σε αυτοκίνητα με ακινησία.

Το συγκεκριμένο ήταν σε ακινησία σχεδόν κανα χρόνο, με το που άνοιξα καπό τα μωρά ποντίκια που ήταν στη φωλιά έφυγαν πριν προλάβω να βγάλω το κινητό. Τελικά πήγε για απόσυρση, δεν χρειάστηκε να μάθω αν είχαν φάει καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tasos είπε

Δεν είναι. Έγραψα "εχει πιάσει γωνιά", όχι γωνία. Πάρκαρε το αμαξάκι του σε βολικό σημείο, σε μετάφραση. Κάπου που έχει σκιούλα το πρωί, φως το βράδυ, δεν είναι σε στροφή, δεν περνάνε καλόπαιδα απο σχολεία και διάφορα άλλα. Μονο έκανε ένα λάθος. Δεν υπολόγισε ποιος θα στραβώσει μαζί του. Αυτος που στράβωσε, για την ώρα κρατιέται, γιατι έκανε κατι απλά ψαρωτικό και περιμένει ο φίλος μας να τσιμπήσει και να το μετακινήσει για να βαλει το δικό του. Αν δεν τσιμπήσει ο φίλος μας, η ζημιά που θα γίνει θα είναι μαλλον μεγάλη αλλά ο άλλος δεν θα το ξαναβάλει εκει για καιρό, για να μην καρφωθεί. Αυτο λεει η κοινή λογική και η εμπειρία ετών. Οι Ελληναράδες ομως που δεν μπορούν να καταλάβουν οτι εκει εξω, παιζουν πάντα κάποιοι ενα level πιο κάτω από αυτούς, θα ισχυρίζονται οτι μπορώ να βάζω την αμαξααααρα μου όπου γουστάρω, όσο γουστάρω και άμα εχει κανένας προβλημα θα τον $%%$%%@$%

Γι αυτο θα προτείνω με τη σειρά μου στον φίλο μας να κάνει κατι καλύτερο. Να εκτυπώσει μερικά από τα σχόλια απο αυτά που γράφτηκαν εδω μέσα και να τα κολλήσει μεσα από τα τζάμια στο αμαξι του,. Με υποσημείωση κάτι σε "Αν τα διάβασες, αυτό είναι το κινητό μου. Αν συνεχίζεις να εχεις καποιο προβλημα, πάρε με και θα έρθω να σου το λύσω" κλπ.  Οπότε ή θα ψαρώσει ο άλλος περισσότερο ή θα γίνει το αναπόφευκτο. Οποτε κάποια κάμερα θα υπάρχει στη γειτονιά, παίζει να τον γράψει να βανδαλίζει το αμάξι και ο φίλος μας θα την αράξει κανα χρονο χωρίς να δουλεύει, με την αποζημίωση που θα τσεπώσει, όπως έγραψε και ο Κούγιας της παρέας. Αν παρ' όλα αυτα δεν γίνει κατι από αυτά που ανέφερα και το βρει καλοκαιρινό χωρίς μάρτυρες, αναγκαστικά μετά ψάχνει να βρει τον Τάσο τον μπούρδα και τον Τάκη τον πίπα και να τους ζητήσει τα ρέστα για τις συμβουλές που του έδωσαν.

Μη δινεις συμβουλες,για ενα διαστημα και κατσε και κανε μια αυτοκριτικη.

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σημαίνει κάτι σαν το παρακάτω:

 

image.jpeg

Κατι παρομοιο ειχε γινει στο δικο μου αυτοκινητο.
Το ειχα δανεισει και το ειχαν σε ανοιχτο υπογειο γκαραζ.
Σε μια βδομαδα που πηγα να το παρω, το ποντικι διελυσε ολη τη μονωση που εχει κατω απο το καπο.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Κατι παρομοιο ειχε γινει στο δικο μου αυτοκινητο.
Το ειχα δανεισει και το ειχαν σε ανοιχτο υπογειο γκαραζ.
Σε μια βδομαδα που πηγα να το παρω, το ποντικι διελυσε ολη τη μονωση που εχει κατω απο το καπο.

Λογο δουλειας εχω δει πολλα τετοια ,την αλλη φορα κυνηγουσαμε το ποντικι μεσα το μαγαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Λογο δουλειας εχω δει πολλα τετοια ,την αλλη φορα κυνηγουσαμε το ποντικι μεσα το μαγαζι

Αστα,ξενερωσα λιγο και δεν ηθελα να τους πω και τιποτα,δε φταιγαν αυτοι,ηταν και κοντινοι μου προφανως και το αφησα ετσι.
Αλλα πηρα εκδικηση απο την οικογενεια των ποντικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...