Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Έχω ένα αρχαίο λάπτοπ και θέλω να βάλω έναν SSD και να περάσω Linux.
Το θέλω μόνο για απλή χρήση, πχ YouTube και Online ταινίες.


Ο υπολογιστής είναι TOSHIBA SATELLITE L40-16D και τα χαρακτηριστικά του:
• Επεξεργαστής: Intel Dual Core T2310 (1MB cache, 1.46 GHz, 533 MHz FSB).
• Οθόνη: 15.4'' WXGA TFT display, με ανάλυση 1280 x 800.
• Μνήμη: 2x1024MB DDR2 667.
• Κάρτα γραφικών: Intel GMA X3100 έως 358MB ( όταν στο σύστημα είναι εγκατεστημένη μνήμη 2GB ).


Ποια έκδοση θα ήταν ιδανική για να βάλω;
 
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εισαι καινουριος στον κοσμο του linux, προτείνω το Linux Mint Xfce edition.

Αναφορά σε κείμενο

2GB RAM (4GB recommended for a comfortable usage). 20GB of disk space (100GB recommended). 1024×768 resolution

https://linuxmint.com/download.php

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως για τον κουβα...επεξεργαστης απ τις αρχες του 2006, κλεινει 20ετια

αν εισαι σχετικος με το αθλημα κανε μια προσπαθεια με Αντιχ μπας και αναστηθει ο πεθαμενος αλλα πολυ πολυ χλωμο...

https://antixlinux.com/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

δυστυχως για τον κουβα...επεξεργαστης απ τις αρχες του 2006, κλεινει 20ετια

αν εισαι σχετικος με το αθλημα κανε μια προσπαθεια με Αντιχ μπας και αναστηθει ο πεθαμενος αλλα πολυ πολυ χλωμο...

https://antixlinux.com/

 

Για πολύ απλή χρήση θέλω να τον έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Earper said:

πχ YouTube και Online ταινίες.

Αυτο δεν ειναι πολυ απλη χρηση οσο και αν σου φαινεται περιεργο. Πολυ απλη χρηση ειναι να ανοιγεις το μηχανημα , να ανοιγεις το notepad και να γραφεις dad jokes :)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτο δεν ειναι πολυ απλη χρηση οσο και αν σου φαινεται περιεργο. Πολυ απλη χρηση ειναι να ανοιγεις το μηχανημα , να ανοιγεις το notepad και να γραφεις dad jokes :)

Ας μην είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με Lubuntu για παράδειγμα και πες μας χρόνο για installation και boot. Κάτι μου λέει ότι ίσως δεν αντέξεις ούτε την εγκατάσταση να κάνεις αλλά anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Earper είπε

Για πολύ απλή χρήση θέλω να τον έχω.

αν καταφερεις μ αυτον τον επεξεργαστη να ανοιξεις μια καρτελα Φαιερφοχ θα ειναι κατορθωμα μεγαλο.

Το προβλημα ειναι οτι το ιντερνετ εν ετη 2024 ειναι βαρυ κι ασηκωτο απ την σαβουρα που κουβαλαει.

Βαλε κι ενα ublock origin μπας και...

Για να καταλαβεις περι τινος προκειται αν σε αρεσει η αρχαιολογια στους υπολογιστες να κοιτας ο επεξεργαστης να ειναι

τουλαχιστον Core 2 Duo 7xxx εποχης 2008 τουλαχιστον και μεταγενεστερος με 2 γιγα Ραμ.

Για "απλα πραματα" ειναι το μινιμουμ, δεν θα κανει σουζες στην ανηφορα αλλα αν εχεις γερα νευρα θα ανοιγεις μια καρτελα στο ιντερνετ και αν ανοιξεις και δευτερη τραβα φτιαξε καφε και οταν γυρισεις θα ειναι και η δευτερη καρτελα ανοιγμενη.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Earper είπε

Ποια έκδοση θα ήταν ιδανική για να βάλω;

Καμία έκδοση (tiny core, antix, bunsenlabs κλπ) δεν πρόκειται να το κάνει να δουλέψει με στοιχειώδη τρόπο.
Η γριά νύφη δεν γίνεται που λέει και η παροιμία και θα φας τσάμπα το χρόνο σου.
Δες για μεταχειρισμένα σε αγγελίες η refurbished σε κάποια καταστήματα για ένα σχετικά μοντέρνο μηχάνημα με επεξεργαστή i5 τουλαχιστον δεύτερης-τρίτης γενεάς και min 4 gb ram.Σε πολλές περιπτώσεις έχουν και ssd μερικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα θα φας τον χρονο σου και στο λεω πολυ σοβαρα, φιλικα και απο προσωπικη εμπειρια. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διανομη και να βαλεις, ακομη και την πιο ελαφρια που υπαρχει, το laptop θα γονατισει αν πας να δεις ταινια. Πολυ αδυναμος επεξεργαστης και γραφικων.

Τωρα, αν επιμενεις να πειραματιστεις, δοκιμασε lubuntu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2024 στις 5:19 ΜΜ, Earper είπε

Για πολύ απλή χρήση θέλω να τον έχω.

 

Όπως σου είπαν και άλλοι, το βίντεο και το youtube δεν είναι "πολύ απλή χρήση", αντίθετα για παλιούς επεξεργαστές είναι πολύ βαριά χρήση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας το πω ακομα μια φορα. Αν καποιος θελει να ασχοληθει με παλια μηχανηματα , ας κοιταει (οσον αφορα σε ιντελ) , απο 8ης γενιας και πανω. Και αυτο γιατι , οι επεξεργαστες αυτοι ερχονται με την intel 620 (gpu) που εχει επαρκεις δυνατοτητες για video decoding , ωστε να μην τραβαει ζορι ο επεξεργαστης στην αναπαραγωγη βιντεο οποιουδηποτε φορματ , ειτε απο καποιον media player ειτε απο browser. Επισης μην ξεχναμε οτι τα windows καθως και ολα τα σοβαρα DEs στο λινουξ , στηριζονται και στις καρτες γραφικων...

Mπορει καποιος να βρει αξιολογα refurbished με τετοιους επεξεργαστες. Για παραδειγμα αυτο . Αλλα δεν θελει υπερβολες με τα refurbished γιατι καπου υπαρχει η χρυση (οικονομικη) τομη , οπου απο ενα ποσο και πανω , πας σε καποιο καινουργιο ... αν και πολλες φορες κατι επαγγελματικες σειρες που κυκλοφορουν σε refurbished ειναι ανωτερες κατασκευαστικα απο κατι φτηνες σειρες που ισως να κοστιζουν 100-200 ευρω παραπανω και να εχουν καλυτερα specs. Ειναι τι ψαχνει ο καθενας.

Τελος αν καποιος ασχολειται με ebay , αν ψαξει αρκετα μπορει να βρει ευκαιριες (δυσκολο αλλα οχι αδυνατο) σε φορητα με συγχρονα specs και σε καλες τιμες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν καποιος θελει να ασχοληθει με παλια μηχανηματα , ας κοιταει (οσον αφορα σε ιντελ) , απο 8ης  4ης γενιας και πανω

fixed it for you. δεν μιλάμε για video encoding, αλλά για χρήση γραφείου, internet, ακόμα και light σχέδια σε freecad, κ.τ.λ είναι παραπάνω απο μια χαρά με έναν ssd και 8gb μνήμη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί (και το βλέπω αυτό απο πολλους χρήστες) πάτε τόσο ψηλά σε cpu για απλή χρήση σε μηχανάκια. Δεν είπαμε core2duo αλλά εσείς του βγάζετε τα μάτια..

Ειδικά ebay βρίσκεις laptop αξιόλογο για αυτα που προανέφερα με 100 ευρώ (απο high rated sellers).

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tuxpower said:

fixed it for you. δεν μιλάμε για video encoding, αλλά για χρήση γραφείου, internet, ακόμα και light σχέδια σε freecad, κ.τ.λ είναι παραπάνω απο μια χαρά με έναν ssd και 8gb μνήμη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί (και το βλέπω αυτό απο πολλους χρήστες) πάτε τόσο ψηλά σε cpu για απλή χρήση σε μηχανάκια. Δεν είπαμε core2duo αλλά εσείς του βγάζετε τα μάτια..

Ειδικά ebay βρίσκεις laptop αξιόλογο για αυτα που προανέφερα με 100 ευρώ (απο high rated sellers).

γιατί δεν αξιζει η διάφορα στα χρήματα και η χρονική ψαλίδα τα 3-4χρόνια χρήσης είναι πολλά μεταξύ 4ης και 8ης χρονιάς 

εξαλου το είπε ο @mphxths αξίζει μονο απο >gpu 620 λόγο decoder 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...