Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν είμαι στην ιδιαίτερη θέση να παρουσιάσω αυτό το τερατούργημα:

Spoiler

OJaYT76.png

Πρόκειται για το Acer Aspire One 722  (τα θυμάστε τα netbooks; ). Το μηχάνημα ήταν ήδη αργό από όταν κυκλοφόρησε το 2012, όπως και σχεδόν όλα της κατηγορίας του. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι είναι χρέπι από τα λίγα. Επειδή δεν έχει χαλάσει και λειτουργεί ακόμη, έχω φάει μια περίεργη πετριά να δω μέχρι που θα πάει. Έχω σπαταλήσει άσκοπα χρήματα και του έχω βάλει: 8GB RAM (ναι, αυτό το πράμα έχει τόση RAM και ας έλεγε ο κατασκευαστής μέχρι 4GB), SSD, WiFi 6E και BT 5.2, HD hardware video decoder.

Τι έχω καταφέρει με αυτό το πείραμα; Έχω ένα μηχάνημα με μείξη παλιών και σύγχρονων τεχνολογιών που υπάρχει για backup και χρήση σε ανάγκη. Γιατί ότι και να κάνω με αυτόν τον επεξεργαστή σέρνεται και αυτό δε μπορώ να το αλλάξω. Οπότε ναι, μπορώ να δω ένα mail, να γράψω ένα κείμενο (για την ακρίβεια αυτό το post από εκεί το γράφω), να δω ένα βίντεο τοπικά. Αλλά στο internet δεν υπάρχει ελπίδα, γιατί στη σελίδα τρέχουν 100 άλλα πράγματα μαζί με το βίντεο. Επίσης θέλει υπομονή γιατί προφανώς αργεί να ανοίξει τα προγράμματα (οριακά παλεύεται, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό).

Πιο πολύ αξία για μένα έχει η ενασχόληση, δεν αντέχεται για καθημερινή χρήση όσο απλή χρήση και να κάνεις. Ας βάλει κάποιος ότι διανομή θέλει, ανθρώπινο δε θα γίνει. 60 βαθμοί σταθερά και το ανεμιστηράκι να βαράει υπερωρίες. Το μηχάνημα του αρχικού post είναι πολλές φορές χειρότερο, αλλά και τα δύο είναι απευθείας για πέταμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BadBoy said:

Έχω σπαταλήσει άσκοπα χρήματα και του έχω βάλει: 8GB RAM (ναι, αυτό το πράμα έχει τόση RAM και ας έλεγε ο κατασκευαστής μέχρι 4GB), SSD, WiFi 6E και BT 5.2, HD hardware video decoder.

Οντως ασκοπα , με την εννοια οτι αν τα βγαλεις ολα αυτα (εκτος του ssd) , δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε καποιο αλλο νεοτερο ενδεχομενως μηχανημα. Παρολα αυτα , για πειραματισμο και εγκυκλοπαιδικες γνωσεις , υποστηριζω ενα τετοιο εγχειρημα.

Για λειτουργικο , οχι πως θα κανει ιδιαιτερη διαφορα μιας και οπως ειπες και συ ο επεξεργαστης ειναι πολυ αργος , θα μπορουσες να βαλεις arch + κατι ελαφρυ π.χ. xfce ή καποιο ελαφρυ wm. Και λεω arch , για να μπουν τα απολυτως απαραιτητα πακετα και μονο αυτα. Εχεις βαλει custom kernel , cinnamon , gnome terminal ... συρραφη απο τις λιγες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BadBoy είπε

Λοιπόν είμαι στην ιδιαίτερη θέση να παρουσιάσω αυτό το τερατούργημα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

OJaYT76.png

Πρόκειται για το Acer Aspire One 722  (τα θυμάστε τα netbooks; ). Το μηχάνημα ήταν ήδη αργό από όταν κυκλοφόρησε το 2012, όπως και σχεδόν όλα της κατηγορίας του. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι είναι χρέπι από τα λίγα. Επειδή δεν έχει χαλάσει και λειτουργεί ακόμη, έχω φάει μια περίεργη πετριά να δω μέχρι που θα πάει. Έχω σπαταλήσει άσκοπα χρήματα και του έχω βάλει: 8GB RAM (ναι, αυτό το πράμα έχει τόση RAM και ας έλεγε ο κατασκευαστής μέχρι 4GB), SSD, WiFi 6E και BT 5.2, HD hardware video decoder.

Τι έχω καταφέρει με αυτό το πείραμα; Έχω ένα μηχάνημα με μείξη παλιών και σύγχρονων τεχνολογιών που υπάρχει για backup και χρήση σε ανάγκη. Γιατί ότι και να κάνω με αυτόν τον επεξεργαστή σέρνεται και αυτό δε μπορώ να το αλλάξω. Οπότε ναι, μπορώ να δω ένα mail, να γράψω ένα κείμενο (για την ακρίβεια αυτό το post από εκεί το γράφω), να δω ένα βίντεο τοπικά. Αλλά στο internet δεν υπάρχει ελπίδα, γιατί στη σελίδα τρέχουν 100 άλλα πράγματα μαζί με το βίντεο. Επίσης θέλει υπομονή γιατί προφανώς αργεί να ανοίξει τα προγράμματα (οριακά παλεύεται, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό).

Πιο πολύ αξία για μένα έχει η ενασχόληση, δεν αντέχεται για καθημερινή χρήση όσο απλή χρήση και να κάνεις. Ας βάλει κάποιος ότι διανομή θέλει, ανθρώπινο δε θα γίνει. 60 βαθμοί σταθερά και το ανεμιστηράκι να βαράει υπερωρίες. Το μηχάνημα του αρχικού post είναι πολλές φορές χειρότερο, αλλά και τα δύο είναι απευθείας για πέταμα. 

Είναι λογικό να τα αντιμετωπιζεις όλα αυτά, αν και έχεις κάνει κακή επιλογή συστατικών. Η πιο απλή στην εγκατάσταση λιτή διανομή που θα σου πρότεινα, είναι η alpine, με xfce4. Όσο για browser, δοκίμασε τον midori. Δεν θα έχει επιδόσεις σαν ένα σύγχρονο μηχάνημα, αλλά σίγουρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα από τώρα. Αν του βάλεις και κανένα πειραγμένο kernel (liquorix ή zen αν θυμάμαι σωστά την ονομασία του τελευταίου) θα δεις ακόμα καλύτερες επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BadBoy είπε

Λοιπόν είμαι στην ιδιαίτερη θέση να παρουσιάσω αυτό το τερατούργημα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

OJaYT76.png

Πρόκειται για το Acer Aspire One 722  (τα θυμάστε τα netbooks; ). Το μηχάνημα ήταν ήδη αργό από όταν κυκλοφόρησε το 2012, όπως και σχεδόν όλα της κατηγορίας του. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι είναι χρέπι από τα λίγα. Επειδή δεν έχει χαλάσει και λειτουργεί ακόμη, έχω φάει μια περίεργη πετριά να δω μέχρι που θα πάει. Έχω σπαταλήσει άσκοπα χρήματα και του έχω βάλει: 8GB RAM (ναι, αυτό το πράμα έχει τόση RAM και ας έλεγε ο κατασκευαστής μέχρι 4GB), SSD, WiFi 6E και BT 5.2, HD hardware video decoder.

Τι έχω καταφέρει με αυτό το πείραμα; Έχω ένα μηχάνημα με μείξη παλιών και σύγχρονων τεχνολογιών που υπάρχει για backup και χρήση σε ανάγκη. Γιατί ότι και να κάνω με αυτόν τον επεξεργαστή σέρνεται και αυτό δε μπορώ να το αλλάξω. Οπότε ναι, μπορώ να δω ένα mail, να γράψω ένα κείμενο (για την ακρίβεια αυτό το post από εκεί το γράφω), να δω ένα βίντεο τοπικά. Αλλά στο internet δεν υπάρχει ελπίδα, γιατί στη σελίδα τρέχουν 100 άλλα πράγματα μαζί με το βίντεο. Επίσης θέλει υπομονή γιατί προφανώς αργεί να ανοίξει τα προγράμματα (οριακά παλεύεται, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό).

Πιο πολύ αξία για μένα έχει η ενασχόληση, δεν αντέχεται για καθημερινή χρήση όσο απλή χρήση και να κάνεις. Ας βάλει κάποιος ότι διανομή θέλει, ανθρώπινο δε θα γίνει. 60 βαθμοί σταθερά και το ανεμιστηράκι να βαράει υπερωρίες. Το μηχάνημα του αρχικού post είναι πολλές φορές χειρότερο, αλλά και τα δύο είναι απευθείας για πέταμα. 

μου χάρισαν ένα αντίστοιχων (μάλλον χειρότερων) επιδόσεων , με atom 330 και nvidia ION chipset

Τελικά έκανα το αντίθετο , απο 4g ram το πήγα στα 2 (και πολλά του είναι) , φυσικά δεν άξιζε καν να φορά ssd , έκαψα ώρες τζάμπα , δεν ήταν για τίποτα , ακόμα και με AntiX (ακούω lubuntu , mint και γελάω , προφανώς δεν έχουν πιάσει σάπιο μηχάνημα κάποια μέλη και δεν έχουν καταλάβει διαφορές)

Απο browser μόνο το NetSurf παλευόταν κάπως (με Dillo για απλές σελίδες ,όπως όχι το insomnia)

Για YT video , μέσω firefox ούτε για αστείο (έκανες ελληνικό καφέ χαλαρά)

Με samba file sharing ζορίζεται σε μεταφορές και το άλλαξα σε NFS , έλεγα να το κάνω κατεβαστήρι αλλά τελικά το παράτησα ,δεν άξιζε παραπάνω ώρες ....

Γενικά είναι σαν προσωρινό backup σε περίπτωση στραβής , για μένα το min είναι intel sandy και μετά να παίζει κανα YT video σε H264 , ή σε desktop κανα 4πύρηνο core2quad και AMD αντίστοιχο με radeon κάρτα να παίζει h264 και 4G ram

Το λάπτοπ δυστυχώς του @Earper δεν είναι για καθημερινή απλή χρήση , το πολύ σαν κατεβαστήρι ή απλή γραφομηχανή για word , δεν αξίζει να δώσει ούτε μισό €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καθίστε καλά μην πάω και βγάλω έξω από το πατάρι τον Pentium III και αρχίσω να του περνάω λειτουργικά, μην με τσιτώνετε!!! 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, korakios said:

μου χάρισαν ένα αντίστοιχων (μάλλον χειρότερων) επιδόσεων , με atom 330 και nvidia ION chipset

Αμυδρα θυμαμαι εκεινη την εποχη που τα netbooks ηταν στην μοδα , που δεν υπηρχαν drivers για την gpu τους στο λινουξ , παρα μονο για τα windows 7. Χωρις gpu drivers λοιπον , δεν κανεις τιποτα γιατι ο επεξεργαστης τους δεν σηκωνε πολλα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, uniquegr said:

Ναι,απλά δεν ζούμε πλέον ούτε σ'εκεινη την εποχή, ούτε έχουμε εκείνα τα μηχανήματα. 

Ναι οντως , καποιοι προσπαθουν να αναστησουν ακομα χειροτερα μηχανηματα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, uniquegr said:

Τετραπυρηνο 2.4GHz δεν το λες χειρότερο από διπύρηνο 1GHz. Τετραπυρηνο με 8 νήματα 4GHz turbo και 32G RAM επίσης δεν το λες χειρότερο. 

Για τον νηματοθετη μιλαμε εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Eιτε δεν καταλαβαινεις τι συζηταμε , ειτε κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τι συζηταμε. Σιγουρα δεν συζηταμε ποσο ανετα θα τρεξει ενα χρεπι το λειτουργικο.

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Οσα στοιχειωδη του λινουξ και να μαθει καποιος , το χρεπι παραμενει χρεπι.

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Οπως ειπα , δεν καταλαβαινεις τι συζηταμε. Εσυ θεωρεις οτι ενα παλιοτερο μηχανημα θεωρειται οτι ειναι ή δεν ειναι  χρεπι απο το ποσο ανετα τρεχει ενα λειτουργικο. 

Σίγουρα κάποιος δεν καταλαβαίνει τί συζητάμε, διότι το νήμα αφορά στο αν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει μια ελαφριά διανομή linux για να "αναστήσει" ένα όχι και τόσο σύγχρονο μηχάνημα. Αυτό με το οποίο έχεις κολλήσει, είναι ότι θεωρείς χρέπια όλα τα παλιότερης γενιάς μηχανήματα. Δεν είναι έτσι. Μπορούν να λειτουργήσουν θαυμάσια, δοκιμασμένο και αποδεδειγμένο απο πολλούς χρήστες. Αν εσύ θέλεις να πετάς τα παλιά σου μηχανήματα στα σκουπίδια, μαγκιά σου. Παρέθεσα όμως συγκεκριμένα παραδείγματα όπου κάτω απο άλλες συνθήκες τα μηχανήματα θα έπρεπε να είχαν πάει στο κάλαθο των αχρήστων ( χρησιμοποιώντας windows ) κι όμως, κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους. Δεν μιλάω για παμπάλαια μηχανήματα με ένα δύο πυρήνες και κατανάλωση ρεύματος στο Θεό, αλλά για μηχανήματα με νορμάλ κατανάλωση και αρκετούς πυρήνες ώστε να κάνουν αξιοπρεπώς τη δουλειά τους.

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Το οτι το steam προτιμαει το λινουξ αυτο δεν σημαινει οτι ο client δεν θελει πορους. Ουτε σημαινει οτι ενα χρεπι θα τρεχει παιχνιδια στο steam. Ακυρο επιχειρημα.

Ναι, αλλά δείχνει κάτι που το κάνεις γαργάρα. Κάθε άλλο παρά άχρηστο λειτουργικό σύστημα είναι το linux, ενώ με χρήση ίδιου μηχανήματος, οι μετρήσεις ( benchmarks ) δείχνουν ότι το linux είναι πιο αποδοτικό. Εκτώς αν νομίζεις ότι στη steam είναι όλοι άμπαλοι κι εσύ είσαι ο παντογνώστης, οπότε πήγαινε να κάνεις και σε αυτούς τον καμπόσο. 

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Ναι , και εμενα αν μου δωσουν την συνταγη ενος φαγητου να εισαι σιγουρος πως αν ακολουθησω ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες θα το φτιαξω. Αμ δε ... Αυτα που λες ειναι στην σφαιρα της φαντασιας και το ξερεις.

Κοίτα. Φαίνεται ότι πάσχεις απο ξερολισμό και δεν μπορείς να καταδεχτείς οδηγίες απο άλλους. Καλώς ή κακώς όμως, προκειμένου να στηθεί το gentoo, χρειάζεται να ακολουθηθούν πιστά κάποια συγκεκριμένα βήματα, τα οποία μάλιστα εξηγούνται επαρκέστατα στο wiki page της gentoo. Ακολουθώντας αυτά τα βήματα και ο πιο άμπαλος ( οκ, εγκαθιστώντας stock kernel ) μπορεί να εγκαταστήσει gentoo. Αν δεν θέλεις να ακολουθείς οδηγίες, μη μπεις στο κόπο να το στήσεις. Δεν φταίει όμως το gentoo που εσύ είσαι απείθαρχος...

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

/flex on. Ειναι πολυ πιθανο , οταν εγω επαιζα με το λινουξ , εσυ να μην το ειχες καν ακουστα ;) /flex off. Οπως ειπα , θα ρωτησεις τριγυρω και θα μαθεις.

Και εδώ κρύβεται το μυστικό της συμπεριφοράς σου. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν με το linux. Αυτό είναι και το μειονέκτημά σου και κάνει μπαμ ότι το έχεις: έχεις φάει τα μούτρα σου στο παρελθόν ( όπως τα είχα φάει κι εγώ και το παράτησα σχεδόν αμέσως ) και σου έχει μείνει αυτή η κακή εμπειρία. Οι σημερινές όμως διανομές linux καθώς και ο τρόπος που εγκαθίστανται, ουδεμία σχέση έχουν με το τί συνέβαινε πριν μια δεκαετία. 

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Κουρασε η κουβεντα. Μπορει να λες ο,τι θες. Τα γεγονοτα δεν αλλαζουν. Χρεπια απο καποια specs και κατω , οσο καλα και να τρεχουν το οποιο λειτουργικο , δεν μπορουν να ανταποκριθουν στις σημερινες αναγκες μιας οικιακης χρησης. Ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.

Κατονόμασε λοιπόν τα specs κάτω απο τα οποία θεωρείς ότι είναι ανούσιο να ασχολείται κάποιος με έναν υπολογιστή.

 

Στις 16/3/2024 στις 1:11 ΠΜ, mphxths είπε

Εμαθες το λινουξ και συ οπως πολλοι αλλοι και νομιζεις οτι επιασες τον παπα απο τα @@. Οτι ειδες το φως το αληθινο , οτι ειναι το απολυτο λειτουργικο , οτι δεν εχει προβληματα , οτι ανασταινει και νεκρους , οτι ολα τα αλλα στον πλανητη Γη ειναι σαπια και bloated και μηδενικα και πρεπει να φτιαξουμε και εναν βωμο για το λινουξ , οπου θα θυσιαζουμε παρθενους windows χρηστες. Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που ευαγγελιζεσαι τετοιες μαλακιες. Οποτε μην νοιωθεις ασχημα ;) 

Έμαθα το linux και κατάλαβα πολλά πράγματα για τους υπολογιστές. Πλέον μπορώ και στήνω το λειτουργικό για κάθε σενάριο και έτσι είμαι σε θέση να εκμεταλλεύομαι τις δυνατότητες ακόμα και ενός "αδύναμου" μηχανήματος. Το απόλυτο λειτουργικό δεν είναι, όχι επειδή είναι κατώτερο των windows ( που δεν είναι σε καμία περίπτωση ), αλλά επειδή ακόμα δεν έχει την υποστήριξη που έχουν τα windows. Για τις εφαρμογές και τις χρήσεις όμως που καλύπτονται απο το linux, αγαπητέ δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Φυσικά και είναι σάπια τα windows και αν πιστεύεις ότι το linux είναι εξίσου bloated με τα windows, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά... Και αν ακόμα κάποιες διανομές έρχονται ΜΕΡΙΚΩΣ bloated με κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές, υπάρχουν τόσο οι vanilla εκδόσεις, όσο και οι παντελώς γυμνές διανομές ( βλέπε: gentoo, alpine ) όπου έρχονται με ελάχιστα πακέτα προεγκατεστημένα, τα άκρως απαραίτητα για να λειτουργεί το σύστημα και ο χρήστης επιλέγει τί θα εγκαταστήσει. Τέλος, το linux παρέχει εξ'ορισμού τη δυνατότητα παραμετροποίησης ακόμα και του kernel, τον κάνεις ό,τι γουστάρεις αν είσαι διατεθειμένος να μάθεις να τον πειράζεις με άμεσο αντίχτυπο στις επιδόσεις του μηχανήματος και χωρίς να υπάρχει η παραμικρή υποψία ότι η διαδικασία ενέχει απειλές για την ασφάλεια του συστήματος και της χρήσης αυτού.

 

Υ.Γ. Ούτε εσύ είσαι ο πρώτος ή ο τελευταίος του οποίου τη παπάτζα έχω διαβάσει σε παρόμοια συζήτηση. Συνήθως, κάτι τέτοιες μπούρδες λέτε όσοι έχετε ασχοληθεί αρκετά μεν, αλλά πριν πολλά χρόνια με το linux και το παρατήσατε. Δυστυχώς, ο ξερολισμός και η υπεροψία σας δεν σας επιτρέπουν να δείτε αντικειμενικά τα πράγματα. 

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Για τον νηματοθετη μιλαμε εδω. 

Μιλάμε για το νηματοθέτη μεν, αλλά γενίκευσες. Επομένως, περιμένω να μου πεις τη γνώμη σου, αν υπολογιστές με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, τους θεωρείς χρέπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...