Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, tuxpower said:

δεν μιλάμε για video encoding, αλλά για χρήση γραφείου, internet, ακόμα και light σχέδια σε freecad, κ.τ.λ είναι παραπάνω απο μια χαρά με έναν ssd και 8gb μνήμη.

Χρηση γραφειου ειναι να βαλεις μια ταινια στον οποιοδηποτε video player εχει ο καθενας , καθως και YT. Ολα αυτα εμπεριεχουν video decoding. Ειδικα αν καποιος (οπως εγω) , προτιμαει x265 στις ταινιες του για οικονομια χωρου , η νεοτερη gpu ισως βοηθησει λιγο παραπανω. Οχι πως το x264 δεν εχει απαιτησεις. Αν σκεφτουμε οτι μπορει κανας περιεργος :) να θελει να αναπαραγαγει και 4k content , τοτε τα πραγματα σοβαρευουν.

Τελος μην ξεχναμε οτι μιλαμε για φορητα , και θελουμε οσο το δυνατον λιγοτερη θερμοτητα , περισσοτερη μπαταρια και αυτα δεν ερχονται με τον επεξεργαστη να τα παιρνει ολα πανω του.

Τελος (#2) , μην κοιταμε μονο ενα στοιχειο στα φορητα. Προτιμω να δωσω 350 ευρω για το φορητο που λινκαρα παραπανω , που ειναι latitude (επαγγελματικη σειρα της Dell) , και να κρατησει για καιρο εστω και ως 2ο μηχανημα , παρα ενα φορητο των 100 ευρω που η συνολικη ποιοτητα του θα ειναι κλασεις κατωτερη.

Τελος (#3) , ακομα και σε used/refurbished πρεπει να εχουμε καποια ελαχιστα standards . Περα απο τον επεξεργαστη (intel 8th +) , παντα full hd και παντα IPS. Aλλιως κατ'εμε ακομα και αυτα τα ελαχιστα λεφτα που θα δωσουμε , θα πανε ακλαφτα ... Αλλα οπως ειπα , υπαρχει ενα οριο ... δηλ 300-350 ευρω πιστευω ειναι το μαξιμουμ που αξιζει να δωσει καποιος σε used/refurbished. Aπο κει και πανω , κοιταει καποιος και σε καινουργια. Ebay , παιζει να βρει με λιγο παραπανω λεφτα (απο τα 350) και σε κατι νεοτερο σε μεταχειρισμενη κατασταση...

Εχω για λινουξ λαπτοπ ενα dell latitude 3490 , το μαξαρα σε ραμ (32γιγα) , του βαλα και 2 δισκους και εχω ενα αξιολογο μηχανημα για δουλειες γραφειου και οχι μονο. Μεχρι και VMs σηκωνω με τον ιντελ (8ης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα επεξεργασία του αρχικού μηνύματος γιατί δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση. Να πω ας πάρει ο καθένας οτι σηκώνει η τσέπη του. Σαφώς ένα μηχάνημα με 350 είναι καλύτερο απο ένα που κάνει 100-150 ευρώ.

Να αναφέρω οτι επισκεύαζω laptop, πλακέτες κ.τ.λ και έχουν περάσει πολλά μηχανάκια απο τα χέρια μου.

Έχω κάνει compile, slicing, σχέδια cad, εχω τρέξει VM σε i5-4300m, 4300u, 6300u, 3340m και πολλους άλλους. Δεν έχω δει βίντεο 4k γιατί το 1080p στην 14, 15 οθόνη 1920χ1080 ή 1400χ900 ήταν μια χαρά. 

Για ανθρώπους, μαθητές, οικογένειες που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δώσουν πολλά ή απλά ψάχνουν κατι μέχρι 200 ευρώ ταβάνι υπάρχουν μηχανάκια που κάνουν Αψογα την δουλειά τους.

 

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, tuxpower said:

Έκανα επεξεργασία του αρχικού μηνύματος γιατί δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση.

Δεν μπαινουμε σε αντιπαραθεση , οταν απλα παραθετουμε τις αποψεις μας. Σιγουρα οχι με την αρνητικη εννοια. Ο καθενας λεει την αποψη του , και οσοι μας διαβαζουν βγαζουν τα συμπερασματα τους.
 

9 hours ago, tuxpower said:

Να πω ας πάρει ο καθένας οτι σηκώνει η τσέπη του.

Προφανως , αλλα εδω συζηταμε ποιο μηχανημα κανει καλυτερα την δουλεια για την οποια το προοριζουμε και ποιο ειναι πιο vfm.
 

9 hours ago, tuxpower said:

Να αναφέρω οτι επισκεύαζω laptop, πλακέτες κ.τ.λ και έχουν περάσει πολλά μηχανάκια απο τα χέρια μου.

Προσφυγη στην αυθεντια ? Σοβαρα τωρα ?
 

9 hours ago, tuxpower said:

Έχω κάνει compile, slicing, σχέδια cad, εχω τρέξει VM σε i5-4300m, 4300u, 6300u, 3340m και πολλους άλλους. Δεν έχω δει βίντεο 4k γιατί το 1080p στην 14, 15 οθόνη 1920χ1080 ή 1400χ900 ήταν μια χαρά. 

Και εγω εχω κανει kernel compile σε Pentium 1. Ε και ? Ηταν μια χαρα ? Ισως να κοροιδευα τον εαυτο μου οτι ηταν μια χαρα , γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω κατι καλυτερο.Επισης το "δεν εχω δει βιντεο 4k γιατι..." το ακουω βερεσε. Εσυ δεν εχεις δει. Αλλος δεν ξερεις τι θελει να δει. Αλλος δεν ξερεις αν εχει εξωτερικη οθονη για να το δει... Επισης η πλανη που εχουν καποιοι οταν παιρνουν ενα μηχανημα και λενε "το θελω μονο για αυτο και αυτο"... ειναι ακριβως αυτο. Μια πλανη. Αν θελησουν να κανουν και κατι παραπανω τι θα πουν στον εαυτο τους ? Α δεν το κανω , γιατι δεν πηρα το μηχανημα για τετοια δουλεια ? 

Για αυτο η ουσια της ολης συζητησης εδω ειναι ... τι μπορω να αγορασω σε used/refurbished , ωστε να κανω οσα περισσοτερο μπορω με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα , πριν περασουμε το ψυχολογικο (και οχι μονο) οριο των χρηματων , ωστε να παμε σε κανουργιο μηχανημα. Προσωπικη μου αποψη , ειναι αυτη που εξεφρασα και στο προηγουμενο ποστ. Τουλαχιστον intel 8ης , IPS 1080p , max 300-350 ευρω. Μηχανηματα σε αυτην την κατηγορια και με αυτα τα specs , αναβαθμιζονται ευκολα και με λιγα λεφτα (ssd , ram) και αποτελουν αξιολογη λυση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Και εγω εχω κανει kernel compile σε Pentium 1. Ε και ? Ηταν μια χαρα ?

Το πιο πρόσφατο ήταν arduino compile μεγάλα project πριν καμιά βδομάδα σε 4300u διπύρηνο.

Και συνέχεια με budget μηχανάκια σε συχνότητα 1-2 φορές τον μήνα.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Προσφυγη στην αυθεντια ? Σοβαρα τωρα ?

Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά πρέπει να ενημερώσεις και τον άλλο οτι έχεις γνώση του αντικειμένου και πείρα. Και αυτή δεν είναι η κανονική μου δουλειά.. με αυτοματισμούς PLC και SCADA δουλεύω :)

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Επισης το "δεν εχω δει βιντεο 4k γιατι..." το ακουω βερεσε. Εσυ δεν εχεις δει. Αλλος δεν ξερεις τι θελει να δει

Αυτός που ψωνίζει budget όπως ανάφερα για οικονομικους λόγους στα "καμπανέλια" του αν δει 4κ. 1080p μια χαρά είναι.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τουλαχιστον intel 8ης , IPS 1080p , max 300-350 ευρω.

Σου είπα παραπάνω -μάλλον το απέφυγες-- οτι δεν έχει την οικονομική άνεση.  Μπορεί να διαθέσει 200 ταβάνι και να κάνει την δουλειά του.

Όλοι γνωρίζουμε τι θα πάρουμε με 350+ στην άκρη (thinkpad ftw).

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν θελησουν να κανουν και κατι παραπανω τι θα πουν στον εαυτο τους ?

Αν εγώ δηλαδή διαθέτω 150 ευρώ για να πάρω ενα laptop για προγραμματισμό python και μόνο άντε και κάνα βίντεο στο youtube, office κ.τ.λ δεν γνωρίζω οτι δεν θα κάνω επεξεργασία βίντεο στο μηχάνημα; Δεν γνωρίζω οτι δεν θα δω 4κ;...

Συμβιβασμός λέγεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελαφριά έκδοση Linux και γω θα πήγαινα σε Linux Mint Xfce. Παλιότερα χρησιμοποιούσα κάμποσο καιρό το lubuntu που επίσης μου φάνηκε ελαφρύ.

Σχετικά με τα χρησιμοποιημένα laptops, σκέφτομαι ότι καλύτερα είναι να αγοράσει κανείς κάποιο καινούργιο φτηνό laptop παρά να αγοράσει χρησιμοποιημένο. Εκτός βέβαια της περίπτωσης αυτό να είναι σε καλή κατάσταση και να πρόκειται για κάποιο καλό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, tuxpower said:

Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά πρέπει να ενημερώσεις και τον άλλο οτι έχεις γνώση του αντικειμένου και πείρα.

Ωστε να αποκτησει βαρυτητα η αποψη σου ? :) Μπορει να εχεις 200 πτυχια στο θεμα και η αποψη σου οντως να εχει βαρυτητα , αλλα οταν προσφευγεις στην αυθεντια ειναι ... καπως ;) 
 

28 minutes ago, tuxpower said:

Αυτός που ψωνίζει budget όπως ανάφερα για οικονομικους λόγους στα "καμπανέλια" του αν δει 4κ. 1080p μια χαρά είναι.

Αυτος που ψωνιζει μπατζετ , δεν ζει σε αλλη εποχη. Στο τωρα ζει , οπου τα παντα εχουν "βαρυνει". Και θα γλυκαθει καποια στιγμη..αα να κανω και αυτο ααα να κανω και εκεινο κλπ κλπ.
 

30 minutes ago, tuxpower said:

Σου είπα παραπάνω -μάλλον το απέφυγες-- οτι δεν έχει την οικονομική άνεση.  Μπορεί να διαθέσει 200 ταβάνι και να κάνει την δουλειά του.

Όλοι γνωρίζουμε τι θα πάρουμε με 350+ στην άκρη (thinkpad ftw).

Ξαναδιαβασα ολα τα μηνυματα. Που ακριβως λεει οτι δεν εχει οικονομικη ανεση ? :) Κοιτα , εχει τυχει στο παρελθον να παρω φορητα χαλια , επειδη ηταν φτηνα , και εφτασα στο σημειο να μην κανω την δουλεια μου και να κλαιω τα λεφτα που εδωσα γιατι στην πορεια επρεπε να παρω νεο φορητο. Κοινως , τα λεφτα που γλυτωσα , τα εδωσα εις διπλουν μετα. Δυστυχως τα φορητα ειναι ολοκληρωμενα μηχανηματα (μητρικη , θυρες , οθονη , πληκτρολογιο , ηχεια , δισκος , κλπ) και πρεπει να τσεκαρουμε τα παντα οταν αγοραζουμε καποιο , ωστε ολα να ειναι της αρεσκειας μας και ποιοτικα. Το , δινω λιγα αρα ας ειναι οπως ναναι , δεν ειναι λογικη προσεγγιση της καταστασης. Λεφτα δινουμε οχι πασατεμπο. Εχει τυχει να παρω φορητο που ειχε ... ενα ηχειο μονο :) Καταλαβαινεις τι γινοταν οταν επαιζε ηχος... Φορητο με ΤΝ οθονη που λιγο να εγερνες το κεφαλι σου , αναθεματιζες την ωρα και την στιγμη ...

Τα φορητα δυστυχως ειναι ακριβα χομπυ. Και θελει πολυ ψαξιμο για να παρεις κατι που να αξιζει και το τελευταιο του ευρω. Εδω εψαχνα αυτες τις μερες να δω τι παιζει σε καινουργιο , εχοντας συγκεκριμενες απαιτησεις (IPS 1080p 250+ nits, 2x δισκους , 2 slots ram , αξιοπρεπης επεξεργαστης , γενικοτερη καλη ποιοτητα κατασκευης) και δεν βρηκα τιποτα. Το ενα ειχε το ενα δεν ειχε το αλλο , το αλλο σαπια οθονη , το αλλο σαπιο επεξεργαστη κλπ κλπ. Αν δεν τα σκασεις δεν παιρνεις σοβαρο φορητο και οταν λεω σκασεις απο 700αρι και πανω. Οτιδηποτε παρακατω , θα κανει την δουλεια σου , αλλα θα συμβιβαστεις σε καποιους τομεις. Αρα ο καθενας κρινει και αποφασιζει.

36 minutes ago, tuxpower said:

Αν εγώ δηλαδή διαθέτω 150 ευρώ για να πάρω ενα laptop για προγραμματισμό python και μόνο άντε και κάνα βίντεο στο youtube, office κ.τ.λ δεν γνωρίζω οτι δεν θα κάνω επεξεργασία βίντεο στο μηχάνημα; Δεν γνωρίζω οτι δεν θα δω 4κ;...

Οχι δεν γνωριζεις. Μπορει να βγει το Avatar 20 και επειδη θα ειναι χαρμα οφθαλμων να θελησεις να το δεις σε 4k , ετσι για την ιστορια :) Μπορει να αποφασισεις να γινεις streamer επειδη εκανε προσφορα ο παροχος σου και εβαλες 1000αρα γραμμη φτηνα. Ξερεις το μελλον ? :) 

Για να κανω μια σουμα αυτων που λεω...

1. Refurbished/used : IPS 1080p / intel 8ης / 300-350 ευρω μαξ.
2. Καινουργιο : Εως 600-650 βρισκεις αξιολογα φορητα , απο τα οποια ελαχιστα ειναι αξιοπρεπη σε ολους τους τομεις. Απο 700 ευρω και πανω βρισκεις σοβαρα φορητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οχι δεν γνωριζεις. Μπορει να βγει το Avatar 20 και επειδη θα ειναι χαρμα οφθαλμων να θελησεις να το δεις σε 4k , ετσι για την ιστορια :) Μπορει να αποφασισεις να γινεις streamer επειδη εκανε προσφορα ο παροχος σου και εβαλες 1000αρα γραμμη φτηνα. Ξερεις το μελλον ?

ξερω τι πλήρωσα, και ξερω που φτάνει αυτό που πήρα. Τώρα αν κάποιος ψωνίσει budget και νομίζει οτι θα γίνει streamer πρέπει να ξυπνήσει. Αυτο όμως δεν διαφέρει οτι θα κάνει την δουλεια του office, youtube κ.τ.λ

Δεν διαφωνούμε στα περισσότερα που λες. Διαφωνούμε όμως στο οτι τα standard σου είναι υψηλά χρηματικά για μηχανάκια απλής χρήσης.

Για κάποιο λόγο επιμένεις οτι αυτος που θα πληρώσει 150-200 ευρώ θα θέλει να κάνει παπάδες στο budget laptop που θα πάρει.

παραδείγματος χάρη με 170 ευρώ απο ευρώπη 16gb ram 5ης γενιάς cpu, thinkpad ποιότητα κατασκευής.. μια χαρά θα κάνει δουλίτσα..

https://www.ebay.com/itm/235443175110?epid=5037706263&itmmeta=01HQK38SS2C3CNDBYV07R46HCC&hash=item36d181bec6:g:sZIAAOSw3GZl11Kb&itmprp=enc%3AAQAIAAAA4PkEoyfwVh2iVJWQODMJ3Xh%2BfcSRjPIyKP5JXoNowR6ioMziDlC3ia4OH8HomhjVqWEFriwYM9d752A5qW2Iis1LughvTsg8tz2AllbL1qOVcTZGJl5wGQasXDb8zWLE5oVBUh7uxSx10PleVHWaUN8vEVrIwQq7dj4CTZdLELuKRryz101Q4YVauxVLIixR1aqOyBKdIAeR%2F27AXpUWBUTe2G11BdlpmoXZxKF2UHlzVwUFJT%2FZqtBOlWm3HEBhN0PhopmJQEPRhWEnh2DOSiyqi83IP13lVrqNGNhFqLVk|tkp%3ABFBM3pyj47xj

στα 110 ευρώ

https://www.ebay.com/itm/326025275559?itmmeta=01HQK38SS2FM40K0H9E89BDHWQ&hash=item4be89ee8a7:g:h-IAAOSwo-1lRN53&itmprp=enc%3AAQAIAAAA4I5sDXD667SWc3mJPWsTFPjvOGPes4jOzNPM3ViVi5e49AmGnid%2FFwB9NZrvhvvlmtqrwYXnrB8IfOm64xt5YP9uu8P9ewNUSA2md06b7bJFkhdrY4RG%2F2dTIuLCFnWdVDsKEj6mpDlWqKbSN4n1PJwQWPhtzQjbLBs04nGCVxOV7wKY3vr3IyrPBQ7OLAPiHuyV0gpby2%2BCb0t2FlrzPJoqJvnmZivHfeFThjmES1WczKjDZba8XeNLMlQ9YvwCFjAG1NY70ie0Gr4g%2B%2FPcM6q773QmLlNp6vG0%2BpoxsyDm|tkp%3ABk9SR-Cco-O8Yw

 

Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε.

p.s τα link μην τα ψἀχνετε μετά απο 4-5 μέρες θα έχουν φύγει αυτά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, tuxpower said:

ξερω τι πλήρωσα, και ξερω που φτάνει αυτό που πήρα.

Εσυ και εγω. Αν ο μεσος χρηστης παρει ενα μηχανημα και του πουμε ... για αυτα που θες σου κανει , αλλα οταν θελησει κατι το παραπανω δεν του κανει ... τι γινεται τοτε ? 
 

11 minutes ago, tuxpower said:

παραδείγματος χάρη με 170 ευρώ απο ευρώπη 16gb ram 5ης γενιάς cpu, thinkpad ποιότητα κατασκευής.. μια χαρά θα κάνει δουλίτσα..

183 ευρω και 126 ευρω το 2ο με τα μεταφορικα και μιλαμε για intel 5500 (broadwell στο πινακακι) ... Εχω το T460s αν θελει καποιος :) 
 

18 minutes ago, tuxpower said:

Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε.

Ας συμφωνησουμε οτι εγω μιλαω για vfm και εσυ οχι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. (ίσως και να έχουμε την "πετριά" οι λινουξάδες) :)

Ο ts στο πρώτο ποστ ανέφερε πως έχει ένα χρέπι laptop και θέλει να το αναβαθμίσει με λίγα χρήματα για να κάνει απλά πράγματα - αυτό που λέω έγω "δουλειά γραφείου", και γράφουμε για hevc enco-deco και 4κ οθόνες.
(Και για να ξεκαθαρίσω προσωπικά γράφωντας , "δουλειά γραφείου" σημαίνει όλη μέρα χωμένος στο net με βιντεάκια στα 1080p και γενικά πέταγμα χαρταετού... άντε στο τσακίρ ανοιγει και κανένα εξελόφυλλο.) 😜 
Για τέτοια "δουλειά γραφείου" θα κάνει κάποιος άνετα κουμάντο με πολύ λιγότερα χρήματα απο 300 ευρώ , δηλαδή και με τρίτης και τέταρτης γενιάς laptop με intel cpu, από εκεί και πάνω μειώνονται και οι καταναλώσεις και ο θόρυβος κατά πολύ (και ανεβαίνει και το throttle δυστυχως).
Και τιμές για όλα τα βαλάντια. 
(πριν κανα μήνα πήρα ενα lenovo g50-80 -σιγά το σαπάκι δηλαδή-με σπασμένο μεντεσέ και κολλημένο το ενα gate των 19v , η μπαταρία του αντέχει μαξ μια ώρα -με 20 ευρώ αλλάζει.Μου έκανε λόγω μεγάλης οθόνης και πληκτρολογίου -και τιμής φυσικά)
image.png.7cae8c885f0d7c613297acce861768d5.png

Επισκευάστηκε στο φτερό και τώρα "σπρώχνει" 2 οθόνες 1080p μαζί με τη δική του , αθόρυβα και με χαμηλές θερμοκρασίες "καίγοντας" περίπου 22 watt την ώρα.Τιμή αγοράς σχεδόν σκραπ-15 ευρώ. (μη με κράξτε για τα ανοιχτά tabs - το ξέρω πως έχω πρόβλημα )  🙃

Σε κλίμακα τιμών 300 ευρώ και πάνω πρέπει να είναι "διαστημόπλοιο" το φορητό που θα αγοράσω (btw τελευταία φορά που έδωσα τέτοιο ποσό ήταν το 19 για ενα "τεθωρακισμένο" thinkpad p50 με xeon , quadro και 64 gb ram ...(και αν δεν ήταν ο μπαγλαμας ο ροσμαν που ξαφνικά ανέβασε βίντεο στο σωλήνα εκθειάζοντας τα , οι τιμές τους θα παραμέναν χαμηλές , αλλά φευ ...μόλις ανεβασε το βιντεο οι τιμές πήγαν στο θεό)

Επεξ/σία από catmaster
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, catmaster said:

(Και για να ξεκαθαρίσω προσωπικά γράφωντας , "δουλειά γραφείου" σημαίνει όλη μέρα χωμένος στο net με βιντεάκια στα 1080p και γενικά πέταγμα χαρταετού... άντε στο τσακίρ ανοιγει και κανένα εξελόφυλλο.)

Αν δεν βλεπεις κατεβασμενες ταινιες , να πας σε καποιο καναλι να το πεις , θα σαι ο μοναδικος παγκοσμιως :) Κατα τα αλλα το σκρινσοτ τι ακριβως αποδεικνυει ? Οτι μπορει καποιος να ανοιξει 200 tabs με ιντελ 5ης και 6γιγα ραμ ? Ειπε κανεις οτι δεν γινεται ? :) 
 

3 hours ago, catmaster said:

Σε κλίμακα τιμών 300 ευρώ και πάνω πρέπει να είναι "διαστημόπλοιο" το φορητό που θα αγοράσω

Σιγα μην παρεις και gaming laptop με rtx 4090 με τοσα λεφτα :) Με 400+ παιρνεις καινουργιο , φτηνο , αναλογων προσοντων. Υπαρχουν και refurbished με τοσα λεφτα αλλα δεν αξιζει. Για αυτο εθεσα ενα οριο μεχρι τα 3-3,5 κατοσταρικα. Προσωπικα δεν δινω 100 και 150 ευρω για να παρω σαπακι οταν μπορει καποιος με τα διπλασια λεφτα , που μαζευονται σχετικα ευκολα , να παρει ενα σοβαρο refurbished. Αν ασχολειται δε καποιος και με το ebay μπορει να βρει ευκαιριες.

Τεσπα , οπως βολευεται ο καθενας , αλλα προσωπικα μηχανημα με λιγοτερο απο 1080p IPS οθονη δεν παιρνω που να με πληρωνουν. Μηχανημα με λιγοτερο απο intel 620 , δεν παιρνω. Γενικως εχω θεσει καποια ελαχιστα standards στα φορητα που παιρνω για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη εμπειρια χρησης. Αν δεν εχω λεφτα για να παρω κατι με αυτα τα standards απλα δεν αγοραζω κατι ... τοσο απλα. Η χρεπολαγνεια εχει και τα ορια της ;) 

ΥΓ : Τωρα ειδα καλυτερα τι γινεται στο σκρινσοτ. Διπλη gpu ... ακυρο το ολο αφηγημα σου ;) 
YΓ2 : Review εδω. ΤΝ και 768p ? Ουτε να με πληρωσουν δεν το παιρνω :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν δεν βλεπεις κατεβασμενες ταινιες , να πας σε καποιο καναλι να το πεις , θα σαι ο μοναδικος παγκοσμιως :) 

Αν εννοείς ταινίες στον υπολογιστή όχι δεν βλέπω (άσε που όλο-για τα γούστα μου- μ@λακίες ταινίες παίζουν τελευταία) :) ... σε ένα jellyfin έχω τα media και γιαυτό το λόγο υπάρχει το tv (κερδίζω τίποτα ; )🤣

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κατα τα αλλα το σκρινσοτ τι ακριβως αποδεικνυει ? Οτι μπορει καποιος να ανοιξει 200 tabs με ιντελ 5ης και 6γιγα ραμ ? Ειπε κανεις οτι δεν γινεται ? :) 

Όχι και διακόσια (179 είναι -και καμιά εξηνταριά στο άλλο workspace με firefox:P ) , και απλά λέω πως και με ενα ταπεινό λενοβάκι του 2015(?) μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλεια σου σήμερα.

26 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σιγα μην παρεις και gaming laptop με rtx 4090 με τοσα λεφτα :) Με 400+ παιρνεις καινουργιο , φτηνο , αναλογων προσοντων. Υπαρχουν και refurbished με τοσα λεφτα αλλα δεν αξιζει. Για αυτο εθεσα ενα οριο μεχρι τα 3-3,5 κατοσταρικα. Προσωπικα δεν δινω 100 και 150 ευρω για να παρω σαπακι οταν μπορει καποιος με τα διπλασια λεφτα , που μαζευονται σχετικα ευκολα , να παρει ενα σοβαρο refurbished. Αν ασχολειται δε καποιος και με το ebay μπορει να βρει ευκαιριες.

Τεσπα , οπως βολευεται ο καθενας , αλλα προσωπικα μηχανημα με λιγοτερο απο 1080p IPS οθονη δεν παιρνω που να με πληρωνουν. Μηχανημα με λιγοτερο απο intel 620 , δεν παιρνω. Γενικως εχω θεσει καποια ελαχιστα standards στα φορητα που παιρνω για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη εμπειρια χρησης. Αν δεν εχω λεφτα για να παρω κατι με αυτα τα standards απλα δεν αγοραζω κατι ... τοσο απλα. 

Πάσο και συμφωνώ με ότι έγραψες -όπως βολευεται καθείς, άλλος θα δώσει εκατό άλλος θα δώσει 300.
 

28 λεπτά πριν, mphxths είπε

Η χρεπολαγνεια εχει και τα ορια της ;) 


Θα σου στείλω εργαλείο ....pentium III με καρτάρα albatron 256mb agp (για γνώστες 🤣) να κάνεις γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, catmaster said:

και απλά λέω πως και με ενα ταπεινό λενοβάκι του 2015(?) μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλεια σου σήμερα.

Σε εξωτερικη οθονη ισως , στην TN 768p που εχει παντως οχι :) Θυμαμαι καποτε που ειχα φορητο με τετοια οθονη και μου ειχαν ζαλιστει τα @@ με το συνεχες scrolling στο καθετι που ηταν στην οθονη. 
 

20 minutes ago, catmaster said:

Αν εννοείς ταινίες στον υπολογιστή όχι δεν βλέπω (άσε που όλο-για τα γούστα μου- μ@λακίες ταινίες παίζουν τελευταία) :) ... σε ένα jellyfin έχω τα media και γιαυτό το λόγο υπάρχει το tv (κερδίζω τίποτα ; )🤣

Εγω προσωπικα βλεπω μια δυο ταινιες καθε βραδυ. Απο τις κατεβασμενες , για να μην χανω χρονο να κατεβαζω την στιγμη που θελω να δω κατι. x265 για να μην πιανουν πολυ χωρο. Αντε βαλε τον 5ης γενιας , με την εσωματωμενη και οχι την δευτερη :) να κανει decoding για να τις παιξει... Θα το κανει ικανοποιητικα , αλλα μην λεμε τα ιδια , πιο ανετα θα γινει η δουλεια με 8ης/intel 620 και δεν θα βαραει 30%-40% χρηση ο επεξεργαστης... και ισως να εβαλα και μικρο ποσοστο :) 

Τεσπα , νομιζω εγιναν αντιληπτες οι θεσεις μας ... αυτοι που μας διαβαζουν ας πραξουν οπως νομιζουν.

ΥΓ : Για το μονο φορητο που θα εδινα λεφτα ειναι το acer ferrari 1100 ... ειναι απωθημενο για πολλους λογους :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ φεύγω off-topic στα 4^H8 από τα 10 νήματα που συμμετέχω αλλά εσείς το τερματίσατε ;) Και οι δύο από την πλευρά σας έχετε δίκιο. Καλό θα είναι να πάρει ένα νέο μηχάνημα. Objection noted που λένε και στο χωριό μου.

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο λάπτοπ το έχει ήδη και μπορεί να μην μπορεί να διαθέσει χρήματα για άλλο. Με όλα λοιπόν τα constraints που έχει αυτό, ποια διανομή προτείνετε στον άνθρωπο; Δεν θα βλέπει ούτε 4K ταινίες ούτε 1080p. Θα τις βλέπει σε 360p και θα μπαίνει μόνο σε ειδησεογραφικά sites με text και static blog sites που δεν είναι βαριά.

Εφόσον δεν μιλάμε ότι θα δώσει ένα κάρο χρήματα σε ένα χρέπι, πείτε μια διανομή στον άνθρωπο να την δοκιμάσει και αν / όταν δει ότι δεν πάει καθόλου το λάπτοπ, τότε κρίνει τι θα κάνει.

mphxth ενώ είσαι καλός και χρυσός (και είσαι όντως γνώστης των πραγμάτων), μερικές φορές σκας γαίδαρο :P

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, imitheos said:

Με όλα λοιπόν τα constraints που έχει αυτό, ποια διανομή προτείνετε στον άνθρωπο; Δεν θα βλέπει ούτε 4K ταινίες ούτε 1080p. Θα τις βλέπει σε 360p και θα μπαίνει μόνο σε ειδησεογραφικά sites με text και static blog sites που δεν είναι βαριά.

Kαμμια :) Και αυτα που υποθετεις οτι θα κανει ή δεν θα κανει ειναι απλα ... υποθεσεις :)
 

5 hours ago, imitheos said:

Εφόσον δεν μιλάμε ότι θα δώσει ένα κάρο χρήματα σε ένα χρέπι, πείτε μια διανομή στον άνθρωπο να την δοκιμάσει και αν / όταν δει ότι δεν πάει καθόλου το λάπτοπ, τότε κρίνει τι θα κάνει.

Επειδη τετοιες κουβεντες εχουν γινει πολλες στο παρελθον και εχει βγει το συμπερασμα , για αυτο και απαντησα παραπανω το "Καμμια". Γιατι η διανομη που θα πιανει (στο boot) 300mb ram για παραδειγμα , δεν θα ειναι για πολλα πολλα μετα. Επισης οταν θα ανοιξεις 2-3 tabs στον browser ή μια ταινιουλα ή δεν ξερωγω τι αλλο , τα 2gb εχουν φυγει για πλακα. Εδω βαζω (σε λινουξ) το dropbox ή/και το mega.nz app να τρεχει στο background και τρωνε κατι εκατονταδες mbytes ram. Τα παντα θελουν ram και φυσικα και επεξεργαστικη ισχυ. Με λιγα λογια , το θεμα μας δεν ειναι η διανομη που μπορει να κανει το θαυμα της μεχρι ενος σημειου αλλα τα υπολοιπα μετα. Τα εχουμε πεις χιλιαδες φορες και το ξερεις.

Για αυτο σε τετοιες περιπτωσεις προτεινω καποιο used/refurbished με καποια ελαχιστα στανταρς για να πιανουν τοπο τα λεφτα που θα δωσουμε. Οτιδηποτε αλλο ειναι ημιμετρα.
 

5 hours ago, imitheos said:

mphxth ενώ είσαι καλός και χρυσός (και είσαι όντως γνώστης των πραγμάτων), μερικές φορές σκας γαίδαρο :P

To nickname δεν μπηκε ελαφρα την καρδία ;) Στα σοβαρα τωρα , ξερω οτι η χρεπολαγνεια ειναι εθνικο σπορ στην Ελλαδα , αλλα καπου πρεπει να εχουμε και ορια.
Ασε , που με αυτες τις καταστασεις το λινουξ παιρνει την φημη οτι ειναι απλα το λειτουργικο που ανασταινει χρεπια. Για πηγαινε στα σκρινσοτς και δες ποσα απο αυτα ειναι σε τουμπανα μηχανηματα και ποσα σε χρεπια...

ΥΓ : Πουλαω thinkpad (φουστα μπλουζα με λινουξ) Τ460s - 250 ευρω :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Πουλαω thinkpad (φουστα μπλουζα με λινουξ) Τ460s - 250 ευρω :) 

ακριβά το δίνεις.. βρίσκεις t460s με 8GB 150-170 max..

off topic τέλος του βγάλαμε τα μάτια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...